Skocz do zawartości
bibik

ozon

Rekomendowane odpowiedzi

Przez ostatnie dwa lata nie używałem ozonu.

wczoraj coś mnie siekło i podłączyłem.

dzisiaj patrze przez boczna szybę 180cm

a woda kryształ!!1 kolor żółtawy zniknął zupełnie.

Nie sadziłem że będzie taka różnica,przyzwyczaiłem się do tego żółtawego koloru ,którego przez przednia szybę nie widziałem

teraz juz raczej go nie odłaczę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mielismy juz na forum dyskusje z ktorych wynikalo ze czesc grona wie jak sie obchodzic z ozonem i caly czas uzywa. Sa tez rzeczowe kontrargumenty.

Wyglada wiec na to ze wszystko jest dla akwarystow, tylko z umiarem.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bibik,

smialo zmniejsz dawke o 90%, bo odbarwienie zoltej wody w ciagu nocy oznacza, ze zapodales konska.

Moze warto podlaczyc ozonator pod zegar i podawac jedynie przez godzine lub 4 x 15 min.? Wystarczy, gdy w przyszlosci woda nie bedzie sie robila zolta, sam wiesz :thumbup:

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też chwilę używałem Ozonu - i prawie wytłukłem cyjano, pytanie tylko jak to się ma do VSV czy nie jest to walka z wiatrakami ?, bo z jednej strony dozuje pożywkę dla bakterii a z drugiej mańki tłukę bakterie ozonem i te dobre i te złe.


.:: 300L ::.

44b76ffc60a5d020.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokładnie ,podłączyłem w sumie tylko z nudów,nie spodziewałem sie takiego efektu

dawkę zmniejszę-ale gdy ozonator stoi w szafce z sumpem jego wydajność tez spada o 90 procent

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o używanie ozonu do utleniania organicznych związków węgla odpowiedzialnych za powstawanie żółtego zabarwienia wody, czytałem opracowanie Delbeeka i Sprunga które zaleca nie przekraczanie tempa 5mg O3 na godzinę. U siebie nie używam - wolę do tego celu węgiel aktywny stosowany w sposób ciągły - co jakiś czas wymieniam część na nową, pozostała robi przy okazji jako siporax :)

Co do z odbarwiania wody z DCOM czyli rozpuszczonych kolorowych związków organicznych to też ostrożnie. Żółty kolor na jaki barwią wodę bardzo ale to bardzo pochłania niebieską część widma światła (kto nosił żółte google ten wie:) ) i takie gwałtowne wyklarowanie wody może mieć skutek raczej z tego powodu że korale nagle dostają o wiele mocniejsze światło niż z racji dawki ozonu użytej do tego. Nie mniej na florę bakteryjną to też nie pozostaje bez wpływu więc można nieźle rozbujać zbiornik.


Akwarium 100x70x60 + 180l sump, APF600, AQLGALAXY 4x39wT5+200W LED z pełnym sterowaniem, cyrkulacja 2x MP40 + troszkę dodatkowych gratów w szafie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
U siebie nie używam - wolę do tego celu węgiel aktywny stosowany w sposób ciągły - co jakiś czas wymieniam część na nową, pozostała robi przy okazji jako siporax :).

Z tego co mi wiadomo to wegiel oddaje pózniej to co zabrał a nie działa jako siporax.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używam ozonatora w nocy przez 10 godzin na dobę odkręconego na 10% (ozonator 50mg O3/h) w obiegu 950L . Jak na razie jest ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się ale tylko nasycony i nie chodzi o to żeby trzymać węgiel pół roku w sumpie. Systematycznie część podbierasz i wymieniasz i ryzyka nie ma. Węgiel jest bardzo porowaty co umożliwia osadzanie się na nim kultur bakterii i jako podłoże do ich osiadanie jest wręcz rewelacyjny.


Akwarium 100x70x60 + 180l sump, APF600, AQLGALAXY 4x39wT5+200W LED z pełnym sterowaniem, cyrkulacja 2x MP40 + troszkę dodatkowych gratów w szafie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szkoda tylko że oddaje PO4 i się zapycha we filtrze-wiec jest kupę roboty

ja korali twardych nie mam juz od wielu lat mam tylko miękkie i ryby

moim koralem nawet no3 30 nie przeszkoda

miękkie lubią lekkie błotko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zapycha się właśnie dzięki bakteriom i fakt jest kupę roboty ale to jest przyjemna robota bo to hobby :) - zawsze do walki z żółtymi wodami jest jeszcze UV :) ale tu też trzeba wyważenia jak ze wszystkim.


Akwarium 100x70x60 + 180l sump, APF600, AQLGALAXY 4x39wT5+200W LED z pełnym sterowaniem, cyrkulacja 2x MP40 + troszkę dodatkowych gratów w szafie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używałem ozonu tylko w czasie walki z ospą.

Dodawanie bakterii i zabijanie bakterii? :baby:


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

taa ale ja tych hobby mam trochę za dużo: dwójka dzieci windsurfing łucznictwo

strzelectwo sportowe z kałacha i broni krotkiej beretta 92fs

aha i początki powerkittingu

lampę uv mam od zawsze ale ona zółtego koloru wody na pewno nie niweluje

aha zapach tez sie zmniejszył

myślę że jak coś się używa z głowa to jest bezpiezne :thumbup:

Edytowane przez bibik (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie chce się mądrzyć, ale lampa UV niszczy florę bakteryjna ryb ,co oczywiście je osłabia ,popatrz na "zbiorniki w Niemczech, USA ,Francji ,wszędzie tam przy hodowli "trudnych" ryb jest stosowany ozon ,bardziej naturalny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

większość mi znanych hodowli stosuje uv nie ozon ,skąd pomysł że ozon jest bardziej naturalny ? przy koralach stosowanie ozonu jest szkodliwe mowa tu jest o zbiorniku w którym jest więcej korali sps niz skały więc nie ma raczej mowy o ozonowaniu wody w takiej ilości aby usunąć bakterie które zaszkodziły rybom Seweryna . Osobiście nie znam zbiornika z obsada głownie sps w takiej ilości w której spokojnie ozonuje się wodę, w USA tak ale z spsami z silikonu i żywicy


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie chce się mądrzyć, ale lampa UV niszczy florę bakteryjna ryb ,co oczywiście je osłabia ,popatrz na "zbiorniki w Niemczech, USA ,Francji ,wszędzie tam przy hodowli "trudnych" ryb jest stosowany ozon ,bardziej naturalny

W jaki sposób lampa UV niszczy florę bakteryjną ryb?

To ozon jest bardziej "agresywny" w działaniu, szczególnie niekorzystnie wpływa na skrzela ryb oraz bezkręgowce.

Jego skuteczność w sterylizacji jest kilkadziesiąt razy większa niż UV - ale zastosowanie powinien mieć tylko w akwariach FO - i to także z umiarem(w zależności od wydajność O3 w mg) - od kilkunastu minut do kilku godzin maksymalnie.

Stąd "teoria" że jest bardziej "naturalny" dla trudnych ryb - po prostu jest bardziej skuteczny.


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry za off, ale Przemek , Twój poziom wiedzy mnie po prostu demotywuje :-) , stawiam właśnie swój 2 baniak i jak czytam i widzę taaaaaką wiedzę, to mysle że chyba nie potrzebnie inwestuję kasę bo jestem w czarnej d...ie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze ,ze dziwi mnie na tyle odmienne zdanie tak doświadczonych akwarystów ,nie zamierzam się sprzeczać ,wiem swoje i tyle . Zbiorników wspomagających się ozonem jest naprawdę sporo z takich co wszyscy znają np .największy prywatny na wyspach Davida Saxby czy najpopularniejszy z Bangkoku Chingchaia tam hula C 5000 oczywiście na reaktorze ,no i mój hahah nic specjalnego ale koralów z plastiku nie posiadam a ozon napiera 12 godzin dziennie od 3 lat .Dlaczego bardziej naturalny? bo nie służy do sterylizacji systemu ,a jedynie ma za zadanie podnieś potencjał redox (samooczyszczanie,utlenianie jak w oceanie:).Duża ilość tlenu sprzyja namnażaniu się bakterii nitryfikacyjnych nie żyjących przecież w kolumnie wody (tam działa ozon ).Absolutnie nikogo nie namawiam ,to po-prostu jedna z metod wspomagania filtracji .

Edytowane przez krzlew (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o wspomaganie filtracji a sterylizacje wody z bakterii i pasożytów a do tego w tej sytuacji ozon się nie nadaje .Kolejną sprawą to to że już kilka lat temu udowodniono, że ozon w wodzie morskiej jest bardziej szkodliwy niż pożyteczny .I są to opracowania amerykańskie .Ozon po prostu wpływa na skład chemiczny wody ,a jak wiadomo woda morska jest jednym z bardziej bogatym w związki chemiczne środowiskiem .

Sumując jest więcej powodów aby ozonu nie stosować niż aby go stosować.Obecnie nawet ozonowanie wody pitnej jest ograniczone z uwagi na szkodliwość .


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się zgadza tylko przy jakich wartościach O3 wpływa na skład chemiczny wody? ,ile ozonu? dużo bardzo dużo .Tak jak napisałem wcześniej generatory ozonu w akwarystyce nie służą do sterylizacji a jedynie poprawieniu jakości wody(UV tego nie czyni) ,a to poprawia kondycje ryb ,przy wrażliwszych gatunkach czynnikiem stresogennym jest nawet zżółkniecie wody .Promieniowanie UV-c przenika do organizmów ryb i osłabia układ immunologiczny .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niby się zgadza jednak ja znam więcej zbiorników z pięknymi koralowcami bez ozonu niż z ozonem ,zawsze gdzie był ozon stosowany były problemy głównie z spsami nie wspomnę już o kolorach więc nie wiem.Czy przy zadbanym zbiorniku można dopuścić do żółtej wody ?nie sadzę .Przykład ze zbiornikiem Pana Saxbiego trochę słaby poza dużą pojemnością i ilością ryb szału nie ma ,ale każdy obiera swoją drogę .


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

krzlew w jaki sposób niby promieniowanie UV z lampy ma przenikać do organizmu ryb bo nie rozumiem? cały czas myślałem że promieniowanie wybija tylko to co jest w zasięgu żarnika UV ;) co innego jakby świecić UVką bezpośrednio nad akwarium wtedy to inna historia, ryby w kilka godzin pewnie by padły

Edytowane przez rafal19 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze ,ze dziwi mnie na tyle odmienne zdanie tak doświadczonych akwarystów ,nie zamierzam się sprzeczać ,wiem swoje i tyle . Zbiorników wspomagających się ozonem jest naprawdę sporo z takich co wszyscy znają np .największy prywatny na wyspach Davida Saxby czy najpopularniejszy z Bangkoku Chingchaia tam hula C 5000 oczywiście na reaktorze ,no i mój hahah nic specjalnego ale koralów z plastiku nie posiadam a ozon napiera 12 godzin dziennie od 3 lat .Dlaczego bardziej naturalny? bo nie służy do sterylizacji systemu ,a jedynie ma za zadanie podnieś potencjał redox (samooczyszczanie,utlenianie jak w oceanie:).Duża ilość tlenu sprzyja namnażaniu się bakterii nitryfikacyjnych nie żyjących przecież w kolumnie wody (tam działa ozon ).Absolutnie nikogo nie namawia ,to po-prostu jedna z metod wspomagania filtracji .

Ale piszesz bez konkretów...

Nie obraź się - ale co to za argument że stosujesz go 12h/24h? :)

Jeśli podasz 10mg O3 na zbiornik 1000 litrów a odciek z odieniacza idzie jeszcze na złoże zraszane itd - to możesz nawet podawać 26h/24h - i będzie bezpiecznie - bo zadziała prawie jak "placebo"..

Wydawało mi się ze rozmawiamy o sterylizacji - a nie o "wspomaganiu" się ozonem.

Temat wydaje mi się dotyczył sterylizacji wody pod kątem C. irritans a nie podnoszenia potencału redox prawda? :)

Więc jeśli u Ciebie ozon nie służy do sterylizacji(używany w niewielkich dawkach) a jedynie do podnoszenia ORP - to jeśli już tak "doradzamy" - można również użyć pelletów - także używam, nikogo do tego absolutnie nie namawiam - to po prostu jedna z metod wspomagania filtracji.

Zgadza się? Zgadza.

Tego dotyczy temat? Nie. :)

Czy pomoże Sewerynowi w walce z pasożytem? Także odpowiedź brzmi nie.

Czytajmy co piszemy sami i co piszą przedmówcy.


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.