Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Panie Krzysztofie,

gdybym mógł prosić o odpowiedź na następujące pytania:

1) po pływającym hepatusie na filmie widać, że pompy cyrkulacyjne nie próżnują. Jaka jest łączna wydajność pomp cyrkulacyjnych w zbiorniku i w jakich miejscach są one rozstawione oraz na jakiej wysokości? Dodatkowo czy powrót pompy obiegowej wychodzi w jednym miejscu zbiornika, czy może jest to na zasadzie rozgałęzienia i również w którym miejscu?

2) w związku z tym, iż podawał Pan wcześniej okres po jakim wymienia Pan węgiel aktywny (raz 28 dni, drugim razem 3 tygodnie) interesuje mnie Pana pogląd właśnie na kwestię długoterminowego trzymania węgla bez uszczerbku dla systemu typu oddawanie wchłoniętych związków, czy też wyjaławianie wody z użytecznych jonów (nawet jeżeli jest to odmiana 30-dniowa, jak Pan pisał). W literaturze fachowej (m.in. u Baumeistera w "Akwarystyce morskiej") oraz na etykietach (np. RowaCarbon, czy Fauna Marin UltraCarb) spotkać można opinie o konieczności wymiany, szkodliwości, czy bezcelowości przetrzymywania węgla dłużej niż 2-4 dni. Z kolei np. na reefkeeping.com podziwiając TOTM-y w większości opisów systemu można wyczytać, że znaczna część ich właścicieli stosuje węgiel w przedziałach czasowych podobnych do stosowanych przez Pana. Jak to jest więc z tym węglem, no i jak z tym czasem, dlaczego trzy tygodnie, a nie cztery i czy dobrym pomysłem byłoby włożenie węgla do filtra fluidyzacyjnego razem z adsorberem fosforanów (oba w oddzielnych woreczkach)?

Z góry dziękuję za odpowiedź

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

W okresie dojrzalego DSB jak wygladala sprawa z po4

Musiales wspierac sie absorberem czy dsb wystarczalo

Dziekuje pozdrawiam

Edytowane przez marine (wyświetl historię edycji)

DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie Krzysztofie,

gdybym mógł prosić o odpowiedź na następujące pytania:

1) po pływającym hepatusie na filmie widać, że pompy cyrkulacyjne nie próżnują. Jaka jest łączna wydajność pomp cyrkulacyjnych w zbiorniku i w jakich miejscach są one rozstawione oraz na jakiej wysokości? Dodatkowo czy powrót pompy obiegowej wychodzi w jednym miejscu zbiornika, czy może jest to na zasadzie rozgałęzienia i również w którym miejscu?

2) w związku z tym, iż podawał Pan wcześniej okres po jakim wymienia Pan węgiel aktywny (raz 28 dni, drugim razem 3 tygodnie) interesuje mnie Pana pogląd właśnie na kwestię długoterminowego trzymania węgla bez uszczerbku dla systemu typu oddawanie wchłoniętych związków, czy też wyjaławianie wody z użytecznych jonów (nawet jeżeli jest to odmiana 30-dniowa, jak Pan pisał). W literaturze fachowej (m.in. u Baumeistera w "Akwarystyce morskiej") oraz na etykietach (np. RowaCarbon, czy Fauna Marin UltraCarb) spotkać można opinie o konieczności wymiany, szkodliwości, czy bezcelowości przetrzymywania węgla dłużej niż 2-4 dni. Z kolei np. na reefkeeping.com podziwiając TOTM-y w większości opisów systemu można wyczytać, że znaczna część ich właścicieli stosuje węgiel w przedziałach czasowych podobnych do stosowanych przez Pana. Jak to jest więc z tym węglem, no i jak z tym czasem, dlaczego trzy tygodnie, a nie cztery i czy dobrym pomysłem byłoby włożenie węgla do filtra fluidyzacyjnego razem z adsorberem fosforanów (oba w oddzielnych woreczkach)?

Z góry dziękuję za odpowiedź

W sumie ok. 38000L/h, ale z głównej pompy zrobiony jest bypass na reaktor na pelety.

Używam węgla Fauna Marin i trzymam go ok. 21-28 dni. Czym się kieruję? Zaleceniem producenta. Fauna Marin ma węgiel z literką L do długiego stosowania i bez tej literki do użycia w nagłych przypadkach, wtedy nie powinno się go trzymać dłużej niż 3 dni. Ja używam Ultra Carb L. Są zwolennicy i przeciwnicy stosowania węgla, każdy musi sam wyrobić sobie zdanie.

Krzysztof

Witam

W okresie dojrzalego DSB jak wygladala sprawa z po4

Musiales wspierac sie absorberem czy dsb wystarczalo

Dziekuje pozdrawiam

Póki zbiornik i dsb było w miarę świeże, nie używałem adsorbera PO4. Ale ten czas był dość krótki. Dużo zależy od obsady zwierząt.

Krzysztof

Nie wiem czy mam jeszcze siłę dzisiaj pisać, ale chociaż nadmienię, co się dzisiaj działo w akwarium. A działo się wiele. Postanowiłem wymienić całą skałę. Po tylu latach straciła już swoją zdolność filtracyjną. Użyłem real reef rock, którą specjalnie przygotowałem według własnej receptury. Jak zareagują korale, zobaczymy. Mam nadzieję, że nie będzie dużo strat. W tej chwili jest jeszcze totalny bałagan, więc zdjęcia potem.

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Całą skałę???


155x80xh60 , 3 x kessil a360x i 10 x 80w t5 i cała reszta sprzętu aby zwierzaka było jak w domu

1 litr NP reducing biopellets

BK 250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

....jaka rewolucja, jak na K., Tryca (i nie tylko) ze mnie laik...ale że się skała zużyła... niech mi ktoś wytłumaczy, że na rafie się skała zużyła bo pęknę..

Z szacunku Krzysztofie-akw piękne, korale też ale nie wszystko łyknę..

a teraz wieszajcie na mnie psy.....


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O kurde rewolucja ? Jak przyczyna wymiany była ?

Rewolucja, to chyba dobre słowo. Od lat miałem tę samą skałę, widziałem, że coraz bardziej się "zamula" i doszedłem do wniosku, ze czas na radykalne zmiany. Dobra skała i dobre światło to podstawa.

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żywa skała nie tyle się zużyje, co z czasem zaczyna stwarzać więcej problemów niż przynosić korzyści.

Wiąże się to bezpośrednio z jej właściwościami filtracyjnymi - ma tendencje do absorpcji związków organicznych(jak fosfaty ale również wiele innych) a także z czasem, przy porastaniu glonami wapiennymi zmniejsza się jej możliwość pracy jako wydajnego denitryfikatora(w głębszych warstwach skały).

W naturze taka skała "zdzierana" jest niczym naskórek przez jeżowce jak np. diadema, w akwarium takie jeżowce(przy takim upakowaniu koralowcami jak zazwyczaj widzimy) po prostu nie dostaną się pomiędzy nie i skała po prostu zarasta.

Jestem przekonany że Krzysztof użył skrótu myślowego po prostu - ot cała tajemnica..

Krzysiek, trzymam kciuki i aby to była ewolucja a nie rewolucja ;-)

pozdrawiam


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak mamy w baniaku jeżowce....?

Tu się nie zgodzę, każdy kto baniak chce odpalić kupuje skałę :najlepszą, tę która leży w ocenie tysiące lat a tu nagle po 3 czy 5 latach ciach !!!!!! i do kosza, bez jaj.

To bardziej złożony temat do "obgadania" przy piwku a nie pisaniu krótkimi postami na forum, za dużo by pisać ażeby udowodnić swoje racie. Jak się kiedy spikniemy to się obgada.


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa sprawa, ze skała została zamieniona na substytut skały.

Jak wyjęcie skały zniosły ryby? Wiadomo nudno być nie może :)

Mariusz niestety skała ciągnie wszystko jak gąbka i po pewnym czasie jej życie się kończy. To nie ocean, tylko próba odtworzenia tego co się w oceanie dzieje, a natury nie oszukasz.

Edytowane przez dzym (wyświetl historię edycji)

Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żywa skała nie tyle się zużyje, co z czasem zaczyna stwarzać więcej problemów niż przynosić korzyści.

Wiąże się to bezpośrednio z jej właściwościami filtracyjnymi - ma tendencje do absorpcji związków organicznych(jak fosfaty ale również wiele innych) a także z czasem, przy porastaniu glonami wapiennymi zmniejsza się jej możliwość pracy jako wydajnego denitryfikatora(w głębszych warstwach skały).

W naturze taka skała "zdzierana" jest niczym naskórek przez jeżowce jak np. diadema, w akwarium takie jeżowce(przy takim upakowaniu koralowcami jak zazwyczaj widzimy) po prostu nie dostaną się pomiędzy nie i skała po prostu zarasta.

Jestem przekonany że Krzysztof użył skrótu myślowego po prostu - ot cała tajemnica..

Krzysiek, trzymam kciuki i aby to była ewolucja a nie rewolucja ;-)

pozdrawiam

Dzięki Przemku. Napisałeś tak, jak myślę. Nie można porównywać rafy w naturze z akwarium. Gdyby to było takie proste, to zawsze mielibyśmy piękne, bezproblemowe zbiorniki.

Mam nadzieję, że to będzie ewolucja!

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pewnie że nie oszukasz, ale to temat typu "podmiany wody" stosować, czy nie?

A są baniaki gdzie przez kilka lat podmianki nie było a rośnie równie pięknie jak u Krzysztofa....ale zaraz...powiemy, że niedługo wszystko padnie!

Dlatego mówię, że się z tym nie zgadzam. Ale naprawdę chcąc przelać swoje racje musiałbym niezłą epopeję wyjechać a siedzę nad pracą licencjacką i tu się skupię, bo tu mi baty jak nie napisze grożą.....

Dzięki Przemku. Napisałeś tak, jak myślę. Nie można porównywać rafy w naturze z akwarium. Gdyby to było takie proste, to zawsze mielibyśmy piękne, bezproblemowe zbiorniki.

Mam nadzieję, że to będzie ewolucja!

Krzysztof

to po co w ogóle skałę stosować skoro na początku "wszystko" jest ok, rośnie, rozwija się a nagle wymiana, kiedy załapać moment zmiany..?

Krzysztofie, aż kurde na kawę skoczę do Ciebie ażeby temat obgadać ażeby chociaż wiedzy załapać a może i Ty będziesz miał powody do myślenia..?


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak mamy w baniaku jeżowce....?

Tu się nie zgodzę, każdy kto baniak chce odpalić kupuje skałę :najlepszą, tę która leży w ocenie tysiące lat a tu nagle po 3 czy 5 latach ciach !!!!!! i do kosza, bez jaj.

To bardziej złożony temat do "obgadania" przy piwku a nie pisaniu krótkimi postami na forum, za dużo by pisać ażeby udowodnić swoje racie. Jak się kiedy spikniemy to się obgada.

Ta skała nie miała 3-5 lat, lecz 8-15. Została przeniesiona z wcześniejszego zbiornika i trudno powiedzieć, który kawałek miał 8 lat, a który 15. Poza tym, nie porównujmy oceanu z naszym zamkniętym zbiornikiem.

A na rozmowę przy piwku zawsze jestem chętny.

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile by nie miała Krzysztofie, na pradze mieszkam, daleko nie mam tylko czasu brak. Ale za tydzień urlop a i tak dawno miałem Cię w sklepie odwiedzić więc przypomnę się, że to ten co po "skale jechał"...

z kawy się nie wykręcisz, czuję się zaproszony hehe.

Ale myśląc dalej, naprawdę trzymam się swojej myśli. Ale po to to forum m.in powstało ażeby soje opinie i doświadczenie wymieniać.


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile by nie miała Krzysztofie, na pradze mieszkam, daleko nie mam tylko czasu brak. Ale za tydzień urlop a i tak dawno miałem Cię w sklepie odwiedzić więc przypomnę się, że to ten co po "skale jechał"...

z kawy się nie wykręcisz, czuję się zaproszony hehe.

Ale myśląc dalej, naprawdę trzymam się swojej myśli. Ale po to to forum m.in powstało ażeby soje opinie i doświadczenie wymieniać.

Zapraszam, fajnie jest poznawać ludzi, których do tej pory znało się tylko z forum. Kawa zawsze!

Ale wracając do tematu, podajesz przykład zbiorników, w których nie podmienia się wody przez kilka lat i funkcjonują nieźle. Nieźle, to kwestia gustu. Jeśli zobaczę na własne oczy zbiornik z sps-ami, w którym przez parę lat nie podmieniano wody, może zmienię swoje zapatrywania na akwarystykę morską. Póki co, nie miałem przyjemności naocznie przekonać się o tym.

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, naprawdę masz z tym rację.

Ale i ja nie widziałem baniaków, ani nie słyszałem "w przeszłości" o takich, gdzie stara skała zaczynała dokonywać spustoszenia. Tu kieruję się naturą, można by mówić o chemii typu absorbery po4 itp... i mówić że skała nie może załapać i wydalać jak gąbka fosforanów np stosując takowe absorbery. Bardzo dużo czasu spędziłem na necie szukając już w przeszłości tematów mówiących o konieczności wymiany skały...ale nie znalazłem, nie znalazłem też żadnych badań w tym kierunku prowadzonych...

Tak i jest pewnie z baniakami bez podmian...podobno są, ale też ich na oczy nie widziałem...

....jeszcze jedno Krzysztofie, co ze skałą "ożywioną"?

Do kosza na starcie?


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A są baniaki gdzie przez kilka lat podmianki nie było a rośnie równie pięknie jak u Krzysztofa....ale zaraz...powiemy, że niedługo wszystko padnie!

Z przyjemnością zobaczyłbym taki zbiornik gdzie było by "równie pięknie" -każdy ma oczywiście inną definicję piękna ale ja powiem szczerze nie spotkałem się z przypadkiem gdzie było by nawet z grubsza porównywalnie..

Krzysztof - tą skałę wkładałeś?

http://www.zanclus.net/1015-ekologiczna-skala-real-reef-rock.html

Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzysztof w poniedziałek wpadam do sklepiku zerknąć co tam ci się odłamało po manewrach ;) Jak by co to ten fragment acropory ( wiesz której ;) zamawiam :)

Co do skały to fakt. Porośnięta koraliną wygląda ładnie ale jako filtr i podstawa biologii to to nie jest.

Przemek wspomniał o jeżowcu, może ktoś wreszcie kupi Diademę z zbiornika sklepowego LPS-owego ;)

Irenka wspomniała że za każdym razem jak ją widzi to powinny mnie uszy szczypać ;)

Pozdrawiam

G>S


Pozdr.

G>S

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

google do szukania...próbowałem odpalić link do baniaka, gdzie podmiany nie było od ponad 3 lat..ale za nic znaleźć nie mogę, jak znajdę dam znać.


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, naprawdę masz z tym rację.

Ale i ja nie widziałem baniaków, ani nie słyszałem "w przeszłości" o takich, gdzie stara skała zaczynała dokonywać spustoszenia. Tu kieruję się naturą, można by mówić o chemii typu absorbery po4 itp... i mówić że skała nie może załapać i wydalać jak gąbka fosforanów np stosując takowe absorbery. Bardzo dużo czasu spędziłem na necie szukając już w przeszłości tematów mówiących o konieczności wymiany skały...ale nie znalazłem, nie znalazłem też żadnych badań w tym kierunku prowadzonych...

Tak i jest pewnie z baniakami bez podmian...podobno są, ale też ich na oczy nie widziałem...

....jeszcze jedno Krzysztofie, co ze skałą "ożywioną"?

Do kosza na starcie?

Nie chodzi o adsorbery, itd., lecz raczej o detrytus, który "zamula" skałę. Wszyscy chcemy mieć skałę jak najbardziej porowatą, a ostatnio gdzieś czytałem, że to może błąd, może właśnie w te pory wchodzi "syfek" i zmniejsza on zdolności filtracyjne skały? Może lepiej, żeby była mniej porowata? Może? Tego nie jesteśmy pewni, niczego nie jesteśmy pewni, macamy, próbujemy i staramy się wyciągać własne wnioski. Mówi się, że należy jak najmniej ingerować w akwa. Tak, póki jest młode. Ale w starszym systemie "świeża krew" może ma sens?

Krzysztof

Z przyjemnością zobaczyłbym taki zbiornik gdzie było by "równie pięknie" -każdy ma oczywiście inną definicję piękna ale ja powiem szczerze nie spotkałem się z przypadkiem gdzie było by nawet z grubsza porównywalnie..

Krzysztof - tą skałę wkładałeś?

http://www.zanclus.n...-reef-rock.html

Paweł

Tak, tylko specjalnie ją przygotowałem.

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

osobiście życzę powodzenia, ponieważ to dość rewolucyjne podejście szczególnie mając taki kawałek ocenu


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... (przeklinać nie pozwolą) bo bym napisał a ch........ j to wie ?

Za młoda dyscyplina ta morszczyzna. Ale jak w nowej chacie odpalę wymarzony baniak to do emerytury (ok 3 lat) hahahha... nie wymienię skały a wtedy dam znać jak się sprawa ma.

Z tą emeryturą żartowałem, ze 20 lat skałę w baniaku potrzymam, będzie to najdłuższy eksperyment na forum....

..tylko jak mnie skleroza złapie proszę o przypomnienie...za kilka lat


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... (przeklinać nie pozwolą) bo bym napisał a ch........ j to wie ?

Za młoda dyscyplina ta morszczyzna. Ale jak w nowej chacie odpalę wymarzony baniak to do emerytury (ok 3 lat) hahahha... nie wymienię skały a wtedy dam znać jak się sprawa ma.

Z tą emeryturą żartowałem, ze 20 lat skałę w baniaku potrzymam, będzie to najdłuższy eksperyment na forum....

..tylko jak mnie skleroza złapie proszę o przypomnienie...za kilka lat

Jak dożyję, to będę pamiętał :-) 20 lat skały? Życzę sukcesów :-)

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.