Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak napisałem, 10 X objętość zbiornika, na pewno nie mniej. Stosuję to od lat i nigdy się nie zawiodłem.

Krzysztof

Panie Krzysztofie Pozwolę sobie dalej dopytać. W swoim systemie potrzebuję wypchnąć wodę z sumpa w piwnicy (ok. 3,5 m w pionie + kształtki) i zachować sugerowane parametry. Jaką pompę zastosować, proszę o wsparcie i sugestie. Z góry dziękuję, nie chciałbym chybić w zakupie.


Przesiadka na 580l 140x70x60; sump 100 l; DSB/refugium; cyrkulacja 7800 l/min; obieg DELTEC 5250 ok. 1000 l/h; Odpieniacz BA; ośw. BA 10x54W; Profilux III; Pompy dozujące

Fascynacja akwarystyką od dawna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mysle, ze Krzysztof z grzecznosci odpowiada ale tytul tematu mowi o czyms innym.

Moze za zgoda autora zalozcie temat "pytania do KT" ;)

Ps. Akwarium pierwsza klasa...

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny zbiornik.......... no może odrobinę większy ( 1300 brutto z sumpem w piwnicy)

Naście lat temu Krzysztof doradził mi i zamontował pompę Aqua-Medica OK 71 . Pod względem hałasu nie jest to jakieś cudo .Ma silnik przemysłowy więc nie nadaje się pod akwarium w mieszkaniu ale w piwnicy nie ma parcia na ciszę .

Ma podstawową zaletę 17m3 na godzinę , po podaniu na wysokość ok 5m myślę że 10 000 powinna mieć więc jest ok.

W ciągu 12 lat wymieniłem 3 pompy. Zazwyczaj padają łożyska, raz na dwa lata powinno się je wymieniać.............nigdy nie zdążałem, łożyska się rozsypywały, blokowały wirnik i silnik nie nadawał się nawet do remontu

Na tamte czasy było to dobre rozwiązanie zapewne teraz są lepsze pompy ( trwalsze i cichsze). Kwestia jaką kwotę chcesz przeznaczyć na pompę. W podobnym przedziale mocy AquaMedic jest najtańszy.......... ale czy najleprzy ? Raczej nie koniecznie


Pozdr.

G>S

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jeśli ktoś z was chce zobaczyć mój zbiornik na żywo i pogadać, zapraszam, tel. 694220410.

To teraz będę musiał się ustawiać w kolejce po kolejne porady. :welcome:


MÓJ KAWAŁEK OCEANU:

KoTm lutego 2013

trzy-lata-minely moje pierwsze akwarim

Blekitna-glebia 1500 w obiegu

gallery_14359_2078_47879.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mysle, ze Krzysztof z grzecznosci odpowiada ale tytul tematu mowi o czyms innym.

Moze za zgoda autora zalozcie temat "pytania do KT" ;)

Ps. Akwarium pierwsza klasa...

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka

Pewnie że pierwsza klasa :)

Myślę że Krzysztof sporo zainwestował w swoją wiedzę i zawsze się nią dzielił bezinteresownie.

Osobiście podglądam jego akwaria .............. oj Krzysztof ile to juz lat ? 15 ? więcej ? .

Jak czegoś nie wiem to wolę jednak jechać do niego , forum jest ok ale wiadomo........... łatwiej się rozmawia.


Pozdr.

G>S

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy to mają dobrze-jeden z najlepszych akwarystów morskich na Świecie "pod ręką" daje chyba komfort psychiczny co do mieszkańców akwarium, szczególnie tych twardych...mam w sumie jeszcze jedno pytanie-mianowicie jak często Pan bada parametry wody, jakie i czym Pan je mierzy-fotometry(jakiej marki?), testy kropelkowe(marka?). Domyślam się, że sporo "czyta" Pan pewnie z ogólnej kondycji zwierzaków?


Mój zimowy antydepresant: 140x70x45h OW, BK 180, Balling, cyrk. 2xVortech MP40W, 1xVortech MP10, 2x RW 15, ATI Sunpower 8x54W, bez sumpa, ULNS, 90% SPS, 10% LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a może jednak jakieś ilościowe przedziały ilości karmienia korali?

czy trzy kostki podczas jednego karmienia korali to już dużo, a może przedział 5-8? akwarium wypełnione po brzegi (450l):

akwarium.jpg

czy zmiksowane blenderem (jak długo), czy nie?

płukane przed czy nie?

czy dobrym pomysłem jest taki schemat (codziennie coś innego):

1. mix mrożonek

2. CV

3. reef pearls

i tak w kółko...

Czy jak korale mają duże przyrosty (korale praktycznie wychodzą mi już z akwarium), a kolory słabsze, tj. tkanka kolor ma OK, ale polipy nie mogą się wybarwić do końca to czego akwarium brakuje? jedzenia, elementów śladowych, a może aminokwasów?

dodam, że u mnie praktycznie korale czy karmię dodatkowo, czy nie, rosną jak głupie...


Pozdrawiam,

Piotrek

120x70x50 3-side view, T5, 2x6100 + 2x6550, BK 250, Profilux, DaStaCo, AF, AiO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie Krzysztofie Pozwolę sobie dalej dopytać. W swoim systemie potrzebuję wypchnąć wodę z sumpa w piwnicy (ok. 3,5 m w pionie + kształtki) i zachować sugerowane parametry. Jaką pompę zastosować, proszę o wsparcie i sugestie. Z góry dziękuję, nie chciałbym chybić w zakupie.

Nie wiem, jakiej wielkości masz zbiornik, ale przy zbiorniku powyżej 500L proponowałbym Ecorunner 12000. Najlepiej jednak popytać tych, którzy mają podobne warunki.

Krzysztof

Niektórzy to mają dobrze-jeden z najlepszych akwarystów morskich na Świecie "pod ręką" daje chyba komfort psychiczny co do mieszkańców akwarium, szczególnie tych twardych...mam w sumie jeszcze jedno pytanie-mianowicie jak często Pan bada parametry wody, jakie i czym Pan je mierzy-fotometry(jakiej marki?), testy kropelkowe(marka?). Domyślam się, że sporo "czyta" Pan pewnie z ogólnej kondycji zwierzaków?

Od wielu lat używam Saliferta do pomiarów kH, Ca i Mg. Fosforany sprawdzam dużą "Hanką". Najczęściej kontroluję Kh oraz zasolenie (refraktometr Hanna) - przynajmniej raz w tygodniu . Resztę już nie tak regularnie, od czasu do czasu.

Przy okazji, pewne uściślenie - uważam, że NO3 do 5 jest akceptowalne, ale dla dobrego koloru sps-ów utrzymuję je w okolicach 1, nie więcej.

Krzysztof

czy zmiksowane blenderem (jak długo), czy nie?

płukane przed czy nie?

czy dobrym pomysłem jest taki schemat (codziennie coś innego):

1. mix mrożonek

2. CV

3. reef pearls

i tak w kółko...

Czy jak korale mają duże przyrosty (korale praktycznie wychodzą mi już z akwarium), a kolory słabsze, tj. tkanka kolor ma OK, ale polipy nie mogą się wybarwić do końca to czego akwarium brakuje? jedzenia, elementów śladowych, a może aminokwasów?

Żeby dużo karmić, należy zapewnić bardzo dobry "wywóz nieczystości". W przeciwnym razie ani korale nie będą miały pięknych barw ani skała czy podłoże nie będą wyglądały estetycznie. Myślę, że karmisz za dużo w stosunku do możliwości systemu, co widać chociażby po piasku.

Oczywiście, urozmaicony pokarm jest najlepszy, tak jak i w przypadku człowieka. Ale my też niekiedy jemy za dużo wzgędem tego, co jesteśmy w stanie spalić.

Mrożonki są super, wcześniej je płuczę i miksuję do jak najdrobniejszego rozmiaru. Pokarmy w płynie (jak np. CV) powinny być stosowane z wielkim umiarem, gdyż zwykle są bardzo skoncentrowane. Nawet Reef pearls, chociaż mają niski poziom nieorganicznych fosforanów, nie powinny być nadużywane.

Korale takie jak montipora digitata czy seriatopora lub acropora tumida mają szybkie przyrosty, nawet, jeśli nie są karmione obficie.

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzysztof jesli mówisz o wywozie nieczystosci to co masz na mysli?

obfita ekipa czyszczaca czy koniecznosc odsysania syfu przy podmianie a moze bio mate z kz?

Edytowane przez remel (wyświetl historię edycji)

960 L plus 135 sump, 8x54 plus 150 led, obieg DC12000, cyrkulacja wir :) , white skim 250 AN10000 i takie tam

6ay0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzysztof jesli mówisz o wywozie nieczystosci to co masz na mysli?

obfita ekipa czyszczaca czy koniecznosc odsysania syfu przy podmianie?

Przede wszystkim odpieniacz, refugium, zeovit, pelety, wódka, itp., dodatkowo regularne podmiany wody, przedmuchiwanie skały i zbieranie osadów na wacie filtracyjnej lub przez jakiś inny filtr mechaniczny, odsysanie syfu.

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Staram się polepszyć swój system a więc jakiś czas temu wymieniłem odpieniacz,ale z ostatnich zmian jakie wprowadziłem to podmiany co tydzień i zmiana obiegu z 6000 na 9000.Zbieram watą syf i wymieniam ją co 2-4 dni,karmię trzema płukanymi kostkami rano i wieczorem,odpieniacz na mokro,Rowa 500ml wymieniana co trzy tygodnie,pelletki XXL,których wczoraj dołożyłem 200ml Krzysztofie po naszej rozmowie,ale jest u mnie jeszcze gdzieś błąd bo NO3 między 8 a 12 a fosforanów 0,08 i tak mam od dłuższego czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marku, robisz wszystko tak jak należy, jedyną twoją wadą jest niecierpliwość. Dopiero dosypałeś peletek, poczekaj. Jeśli po miesiącu nic się nie zmieni, wtedy można rozważać inne przyczyny.

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim odpieniacz, refugium, zeovit, pelety, wódka, itp., dodatkowo regularne podmiany wody, przedmuchiwanie skały i zbieranie osadów na wacie filtracyjnej lub przez jakiś inny filtr mechaniczny, odsysanie syfu.

Krzysztof

czy podmiana 20L co tydzien, bez wyjatku, w moim 500L systemie wystarczy?

pozdrawiam.

jacek


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacku, jeżeli widzisz, że zbiornik wygląda dobrze, to ok. Nie ma sztywnych reguł w tym hobby.

Marku, przypadkiem przeczytałem w innym wątku, jakiego używasz węgla. Sprawdź go pod względem zawartości fosforanów.

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marku, robisz wszystko tak jak należy, jedyną twoją wadą jest niecierpliwość. Dopiero dosypałeś peletek, poczekaj. Jeśli po miesiącu nic się nie zmieni, wtedy można rozważać inne przyczyny.

Krzysztof

Napisałem o całokształcie mojej wojny z tymi parametrami,ale oczywiście poczekam.Wyjąłem włożony wczoraj do akwarium węgiel,dobrze go przepłukałem w RO i zamoczyłem,rano sprawdzę fosforany w tej wodzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba Krzysiu coś wiedziałeś więcej o tym węglu bo sprawdziłem teraz wodę i masakra jakaś,węgiel moczony w zmienianej wodzie przez trzy tygodnie wykazał PO4-0,07.Dam sobie spokój z węglem przez miesiąc i zobaczę czy coś się zmieni.Jakiego Ty używasz,KZ ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie używałem tego węgla,więc nie miałem żadnej wiedzy na jego temat, poza tym, że jest na rynku. NP reducing biopellets stosuję już prawie 4 lata i wiem, że działają. Takie wyniki, jak twoje, wskazywały, że należy szukać czegoś, co stale dostarcza fosforanów. I głównym podejrzanym był węgiel.

Ja używam węgla Fauny Marin.

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Z racji tego że sporo osób pyta o jakieś rady to ja też skorzystam choć robi się niezły offtop. A mianowicie zastanawiam się nad filtracją w moim baniaku. Parametry są dobre a dokładnie no3 i po4 nie wykrywalne ale kolory nie są takie jakie bym chciał. Czy dołożenie do systemu peletek poprawi wygląd korali czy raczej nie tędy droga ? Dodam że aktualnie nie leję nic do wody jak i też nie posiadam żadnej filtracji typy biopellets, refugium czy dsb ? Pozdrawiam z góry dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro NO3 i PO4 są na niewykrywalnym poziomie, nie ma sensu dodawać teraz pelet. Pelety są do zbijania tych właśnie parametrów, przez co pośrednio wpływają na barwę sps-ów. Same z siebie nie dodają kolorów. Trzeba raczej rozważyć światło, cyrkulację, karmienie, żywą obsadę i ewentualne użycie mikroelementów.

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę o pytania dotyczące mojego zbiornika, gdyż taki jest temat wątku.

Zawsze możemy porozmawiać - podałem swój telefon i wiecie, że można mnie znaleźć na Jagiellońskiej.

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Takie małe pytanie o skalę rozumiem ze użyta była żywa skala. Czy kiedykolwiek używałes martwej skały do odpalenia zbiornika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, Krzysztof i mnie nasunęło się pytanie odnośnie twojego systemu filtracji a dokładnie biopellet. Producenci w większości podają dawkę 50-100 ml pellet na 100l jak sprawdza się u Ciebie takie dawkowanie lub jak ono wygląda. Dziękuję i pozdrawiam.


5908_5997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poprzednie akwarium miażdży cały SPS`owy świat. To ponownie nim zatrzęsie jak tylko korale się rozrosną :).

Odnośnie peletek też jestem ciekaw jaka ilość kręci się w reaktorze ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Juz wczoraj chciałem zasugierowac o zmianie wątku na pytanie do Ktryc ;)


Deltec Microreef 200l Max spec 160w16k.3*mpw10wes.Reeflink. Vertex 150.Vertex Libra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Takie małe pytanie o skalę rozumiem ze użyta była żywa skala. Czy kiedykolwiek używałes martwej skały do odpalenia zbiornika.

W moim zbiorniku od początku jest tylko żywa skała.

Witam, Krzysztof i mnie nasunęło się pytanie odnośnie twojego systemu filtracji a dokładnie biopellet. Producenci w większości podają dawkę 50-100 ml pellet na 100l jak sprawdza się u Ciebie takie dawkowanie lub jak ono wygląda. Dziękuję i pozdrawiam.

Dawka sugerowana przez producenta jest tylko orientacyjna. Do właściwej ilości trzeba dojść samemu. Dlatego dobrze jest zaczynać od małej ilości, powiedzmy 1/3 zalecanej przez producenta. System musi się przyzwyczaić, tak jak przy dozowaniu wódki.

Obecnie w moim zbiorniku jest ok. 800ml peletek. Mimo że system jest przyzwyczajony do pelet, jednorazowo nie dodaję ich dużo, bo 250ml.

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.