Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Panie Krzysztofie dlaczego producenci soli i tych preparatów dodają miedz ?Po co ona tak w ogóle tam jest ?No nie rozumiem.Strona bardzo ciekawa Leszku,zaskoczyłeś mnie ,bardzo.

A kto powiedzial ze dodaja? Moze po prostu z przyczyn technologicznych nie potrafia usunac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Artur,

nikt miedzi nie dodaje. Jak Bob napisal, ta miedz to "wykrywalne testami zanieczyszczenia".

No i nie martw sie miedzia, Krzys tez ja ma.

Az strach pomyslec, ze zaraz ktos zacznie "rozjasniac" korale miedzia. :ninja:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszesz karmić oszczędnie , ale co masz na myśli oszczędnie ? Przy Twoim zarośniętym zbiorniku jak karmisz korale , jak często i czym ?

Pozdrawiam

Też poproszę o choć cień podpowiedzi jak karmić ... przyznam że po kilku latach ze zbiornikiem ja jestem w tym temacie zielony i nie potrafię powiedzieć kiedy jaki poziom karmienia jest zadowalający dla korali. Czy karmiłem czy nie jakoś było, kiedyś zacząłem karmić nie widziałem efektu, parametry pozwalały więc karmiłem więcej - efektu nie potrafiłem zobaczyć, karmiłem jeszcze więcej - oczywiście było to rozciągnięte w czasie nie tydzień czy dwa a dwa miesiące .... po dwóch miesiącach i większym karmieniu widziałem efekt po drastycznym nagłym skoku PO4 coś się skumulowało i poprostu oddało to co wlałem :blushing:

Jak karmisz ? czym ? o jakich porach ? jakich efektów można się spodziewać - tych pozytywnych pozytywnych - negatywne wiem naloty na skale/piasku które tez nie do końca mogą wynikać z przekarmienia ale jednak.

Wiem, że to co u Ciebie jest niewymierne dla innych zbiorników ale jak dla mnie powie cokolwiek czego nie doczytałem jeszcze nigdzie konkretnie :smiling:


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie ze się wtrace w temat odnośnie pytania do Krzyska o najczęstsze błędy itd.

Jak przegladam forum od ok pol roku tak wydaje mi sie ze najczestrzym można by powiedziec bledem jest brak 'zrozumienia' swojego zbiornika. Tak naprawde co komu z informacji ile ktos leje czegos do wody albo ile karmi. Kazdy zbiornik jest inny i o tym trzeba pamiętać. Tak jak kolega wyżej pisze karmik mniej bylo ok ale uwazal ze za malo to dawal wiecej i wiecej az parametry poszybowaly. Trzeba samemu dotrzeć sie zwlasnym zbiornikiem i zrozumiec jego potrzeby. Tak jak z malym dzieckiem ktore nie powie ze boli brzuch chce jesc czy po prostu zfajdalo sie w pieluche.

Krzysiek niewatpliwie jest bogatym czlowiekiem w doswiadczenie. I swoje poierwsze kroki z morszczyzna robil jak wiekszosc z nas uczyla sie dopiero mówić. I przez swoją milosc do akwarystyki i batalion doswiadczalny w sklepie doszedl do perfekcji.

Moim zdaniem dla wiekszosci przydal by sie wegiel kartka i dlugopis ew excel i zapisywanie wszystkiego co przy baniaku sie dzieje oraz wyciaganie z tego wniosków.

Bo tak jak czlowiek jest inny tak samo i zwierzaki w akwa. To jest troche tak jak by zapytac o ktorej kto je obiad i czy szpinak to jego ulubione danie.

Także mysl czuj i chciej tego samego co ryby Twoje a bedzie wow.

(Sorry za polskie znaki)

Wysłane z mojego LG-P760 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Deletor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca każdy zbiornik jest inny, często korale te same, sprzęt ten sam, parametry identyczne, a u jednych są efekty, u innych, brak.

Niewątpliwie takie osoby jak właściciel wątku są doświadczone, ale nie na tyle, żeby organoleptycznie stwierdzić czego w baniaku brakuje.

Lata doświadczeń pozwoliły im natomiast wypróbować całą gamę produktów, pokarmów, suplementów itp. jak też sposobów i ilości w jakiej należy je podawać. Niech ktoś mi powie, że wystarczą podmianki,albo podmianki + balling żeby wszystko ładnie rosło i miało piękne kolory, to go wyśmieję.

Sorry, niedługo bawię się morszczyzną, ale już wiem, że jeśli chce się mieć efekty nie wystarczy trzymać wzorowe parametry. Oczywiście stabilność zbiornika to podstawa, ale to dopiero początek. Wyjałowienie akwa to też ślepy zaułek.

Dziwi mnie natomiast fakt, że żadna z tych uznanych osób nie kwapi się opowiedzieć o sposobie prowadzenia zbiornika, ze szczegółami technicznymi, sposobami suplementacji, ile i czego dodają do akwarium, że im to wszystko tak ładnie rośnie.

Przestaną zachwycać, bo pojawią się inne ładne zbiorniki???

Nie wiem i nie rozumiem podejścia :(

Edytowane przez lech360 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LOL :) toś pojechał...

to skoro uważasz, że nie do końca każdy zbiornik jest inny i że korale są takie same - to wyjaśnij mi dlaczego jeden używa np mikroelementów i nie ma glonów, a drugi robi dokładnie to samo i ma ich w cholerę?

co z tego, że napisze się w punktach... co i jak... jak wystarczy, że każda skała jest inna...

poza tym co z tego, że ktoś napisze czym karmi i co leje... jak Ty nie znasz swojego akwarium. I nie przeliczysz tego co ktoś leje na to co Ty masz... :)

już tu ktoś napisał.... że najczęstszym naszym błędem jest to, ze patrzymy na akwaria innych - chcemy mieć dokładnie takie same, a nie wiemy nic o naszym i na "pałę" lejemy to samo co ktoś... Nie wiedząc czy robimy dobrze czy źle...


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niech ktoś mi powie, że wystarczą podmianki,albo podmianki + balling żeby wszystko ładnie rosło i miało piękne kolory, to go wyśmieję.

Ja bym dodał jedynie że jeszcze trzeba karmić żywe organizmy.. ale możesz się już śmiać ze mnie.

Paweł

Edytowane przez Fox (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

co z tego, że napisze się w punktach... co i jak... jak wystarczy, że każda skała jest inna...

poza tym co z tego, że ktoś napisze czym karmi i co leje... jak Ty nie znasz swojego akwarium. I nie przeliczysz tego co ktoś leje na to co Ty masz... :)

już tu ktoś napisał.... że najczęstszym naszym błędem jest to, ze patrzymy na akwaria innych - chcemy mieć dokładnie takie same, a nie wiemy nic o naszym i na "pałę" lejemy to samo co ktoś... Nie wiedząc czy robimy dobrze czy źle...

Nie chodzi o dążenie do tego aby mieć takie same ...

Uważam, że to z tego co ktoś napisze co i jak robi, co w jakich proporcjach leje lub cokolwiek robi - przynajmniej mi, bo nie wiem jak innym, może podpowiedzieć właśnie czy robię coś na "pałę" czy nie.

Po to są takie tematy, pytania i odpowiedzi żeby mieć skalę porównania (mimo różnic w rozmiarach, skale, piasku czy różnic w czymkolwiek) i po to żeby porównując metody, dawki, czy rodzaje wlewanych płynów / pokarmów wyciągać wnioski i próbować na podstawie również czyichś doświadczeń a nie na "pałę".

Generalnie cieszę się jeśli ktoś jak Krzysztof czy inni poświęcają swój czas i dzielą się wiedzą i doświadczeniami, bo właśnie doświadczenia innych którym coś wyszło są źródłem wiedzy ...

Więc jak o coś pytam ... to z większym entuzjazmem przeczytałbym podpowiedź niż wypowiedź w stylu "po co Ci to wiedzieć ... i tak Ci to nic nie da bo u ciebie woda płynie w drugą stronę" :smiling:

Sorry za zbędne rozciąganie tematu, ja jestem wdzięczny za każdą wskazówkę i każdą refleksję autora którą tu przeczytam ...i czekam zapewne jak inni na więcej.


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akurat odpowiadałem koledze lech360 :)


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akurat odpowiadałem koledze lech360 :)

ja też :smiling:


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jak zwykle po żydowsku, kota ogonem odwrócić :)

Wasza pomoc jest nieoceniona dla młodego akwarysty.

Ja niestety nie mam takiego doświadczenia żeby doradzać :(

Ot udało mi się wyciągnąć mój mały baniaczek na prostą i funkcjonuje, a wierzcie mi, że w reefmaxie to nie jest łatwe, no chyba, że same rybki, albo miękasy.

Załóżmy , że ktoś umie policzyć konsumpcję w swoim akwarium podstawowych składników. To nie takie trudne. Zakładając oczywiście stabilizację zbiornika. Robimy testy, analizujemy, ot cała filozofia. Na podstawie testów obliczamy spożycie, ale tylko podstawowych pierwiastków. Niewielu bowiem robi coś więcej niż podstawowe testy, zazwyczaj Ca, mg, kh, Ph i zasolenie wystarczą do prowadzenia baniaka. No i oczywiście No3 i po4 i temp. I w tym momencie nasuwa się pytanie, czy nieliczne osoby z naszego zacnego kręgu, robią testy na wiele innych pierwiastków typu, jod, stront, bar, molibden, żelazo, itd. itp.

Nie sądzę, nie sądzę też, że w oczach mają rentgena i widzą czego brakuje. Ballinga też większość leje standardowo zapewne, a nie na bieżąco obliczając konsumpcję, która przecież ulega zmianom i wahaniom.

Uzupełnia się więc mikroelementy zgodnie z instrukcją na opakowaniu, w ilości mniejszej niż zaleca producent, bądź większej, ale już nawet nie w tym rzecz ile, ale podzielcie się chociaż wiedzą opartą o doświadczenia, które z tych preparatów warto lać, a które nie!

W sumie to nie wiem po co się produkuję. Sensownej odpowiedzi i tak pewnie nie będzie :(

Edytowane przez lech360 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale czemu z góry zakładasz że nie będzie sensownej odpowiedzi?

Krzysztof zawsze odpowiada sensownie


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale tu nie tylko o Krzysztofie mowa, mój wywód tyczył się raczej większości, nie zaś samego Pana Krzysztofa.

Edytowane przez lech360 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niewatpliwie trzeba cenic i szanować takich ludzi jak Krzysztof. Zawsze doradzi gdy dzieje sie cos zlego w akwarium. Swojego czasu smiac mi sie chcialo jak kazdy byl zapatrzony w rady od Krzyska az nagle padlo haslo 'wymieniam 100% skały w akwarium'. I wiekszosc osob udzielajacych sie zaczelo sie pukac w glowe co on wywija, przeciez zachwieje wszystko i straty beda ogromne. A tu psikus nic nie padlo.

Na forum jest wiele akwarii z efektem wow i wystarczy po lepkach przeleciec temat aby zorientować sie ze kazde jest prpwadzone w inny sposob, lane jest co innego i w innych proporcjach. I zadna z tych osob jak mniewam nie ukrywa tajemniczego eliksiru który robi efekt woow. Tym eliksirem raczej jest wiedza, obserwacja i wyciąganie wniosków.

Ktos zarzucił ze nikt nie pisze o szczegółach prowadzenia zbiornika czym sie nie zgodze. O co by nie zapytac Krzysztofa to odpowie na jakim odpieniaczu leci, czy piana jest sucha czy mokra, jakie lampy w jakich barwach kolejności ilosci itd itd nawet parametry poda ktore sa u niego.

A i tak dam sobie 2 ręce uciac i głowę że jak by Krzysztof czy kto inny z baniakiem woow napisal poemat jaka ma obsade parametry i wszystko to co się dzieje przy zbiorniku to pewnie nikomu by nie wyszło.

Wysłane z mojego LG-P760 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Odcinając się od poprzednich dyskusji mam pytanie dotyczące sensu istnienia tego akwarium :)

Zastanawiam się czy Ty Krzysztofie też masz jakieś cele dotyczące akwarium?

Bo większość na forum ( tak jak i ja ) chce mieć takie jak Ty i ciągle do tego dąży.

Proszę nie pisz że to już tylko czysta przyjemność obserwacji :)

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za ta magiczna odpowiedz Przemek.

Skorzystalem z tego "magicznego" przycisku przed Twoją wypowiedzią i wyskoczylo 8 stron postow. Jezeli to jest problem odpowiedziec jednym zdaniem, to najprawdopodobniej spedze jednak godzinke szukając odpowiedzi.

Spróbuj ten temat (post nr11 trochę opisuje Ale poczytaj całość)

nano-reef.pl/topic/16531-vodka-method/page__hl__vodka

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki, myślę, że nie warto więcej ciągnąć p. Krzysztofa za język odnośnie szczegółów dotyczących przygotowania Real Reef Rock bo stawiacie go w niezręcznej sytuacji i prawdopodobnie przez zwykłą skromność i kulturę musi kluczyć by nie odpowiedzieć wprost dlaczego nie poda tu gotowego "przepisu". Wystarczy przeczytać ostatnie zdanie z jego fb w temacie dotyczącym RRR by zorientować się o co chodzi:

To jest w pewien sposób bonus i wartość dodana do produktu zakupionego w jego sklepie, gest w stronę Klienta. Jeśli ktoś pilnuje swojego interesu to postępuje w ten właśnie sposób i jest to całkowicie o.k. Bez sensu byłoby, gdyby swoje spostrzeżenia i szczegółową wiedzę dot. RRR, nad czym z pewnością musiał się zastanowić, poświęcić na to czas i włożyć w to trochę pracy rozdawał teraz na lewo i prawo za friko w sytuacji, gdy konkurencja również sprzedaje produkt być może nie oferując przy tym tego dodatkowego serwisu w postaci szczegółowej instrukcji. Trzeba kupić produkt to dostanie się coś specjalnego, a nie tylko instrukcję z pudełka.

A przy zakupach przez strone www tez zostanie wysłana instrukcja jak ja ozywic czy tylko trzeba przyjechac do sklepu stacjonarnego? Bo chcialabym juz dzis zamóic kilka skałek do nowego akwarium co stawiam na wakacje.

Edytowane przez xroksana22 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A przy zakupach przez strone www tez zostanie wysłana instrukcja jak ja ozywic czy tylko trzeba przyjechac do sklepu stacjonarnego? Bo chcialabym juz dzis zamóic kilka skałek do nowego akwarium co stawiam na wakacje.

zadzwoń do sklepu to Ci odpowiedzą - tak chyba jest najprościej


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Odcinając się od poprzednich dyskusji mam pytanie dotyczące sensu istnienia tego akwarium :)

Zastanawiam się czy Ty Krzysztofie też masz jakieś cele dotyczące akwarium?

Bo większość na forum ( tak jak i ja ) chce mieć takie jak Ty i ciągle do tego dąży.

Proszę nie pisz że to już tylko czysta przyjemność obserwacji :)

Pozdrawiam

Celem tego akwarium jest dyskusja o akwarium w tym wątku 32 strony to chyba wystarczający powód. Nie jestem Krzysztof ale znam odpowiedź.;%29.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że czas na aktualizację. Mija 6 miesięcy od wymiany całej skały na Real reef rocks. Skała spisuje się super, korale rosną przy niewielkim dozowaniu płynów ballinga.

jpg002_1.jpg

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepięknie Krzysztofie. Z resztą, jak zawsze:lol:


Nano Reef Boyu Zumbo 58Ltr - wystartował 20.01.2011 , sprzedane 15.09.2012

Zbiornik 275 Litr + sump 112 Litr - wystartował 10.09.2012 , sprzedane 22.09.2013

Ale jest już nowe akwarium 522 Litr + sump 166 Litr - wystartował 04.12.2014 (restart Kwiecień 2017)

Akwarium 145x60x60cm, 30kg.Dry Real Reef Rock,20kg.LS, odpieniacz BK 200 Double Cone, Lampa PS Althea 8x54wat T5, reaktor wapnia Dastaco, dozownik i dolewka PS Kore 5th

6122ebd46497c2d2cfa46a0b2ced1875u600a543.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za tak oryginalny komentarz, uśmiałem się, uwielbiam ten film. :-)

Przepięknie Krzysztofie. Z resztą, jak zawsze:lol:

Dziękuję, mam nadzieję, że tak będzie zawsze.... może trochę lepiej. Jak każdy, poprzeczkę stawiam sobie coraz wyżej.

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.