Skocz do zawartości
r_33

7 LAT i 3 miesiące

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, Słony leszcz napisał:

To rozumiem, że jako cyrkulatory te dwie pompy, tak? A nie masz tam żadnej kaskady z ceramiką jakaś czy czegos podobnego? Tylko na odpieniaczu i skale filtracja oparta?

A co za marka tego? Bo wygląda na bardzo zgrabny i malutki. Ja na razie bez, ale kto wie, czy mnie sytuacja nie zmusi kiedyś.

Lampa standardowa 18W? I wystarcza? Ja mam kostkę 35 z taką marną lampeczką aquaela (5W białe 10k + 5W "aktynika" 20k) i chce to wymienić na coś konkretniejszego. Patrzyłem na siriusy (do mnie to by była 27W na ten wymiar kostki), ale zastanawiałem się cały czas czy moc wystarczająca by to była. Że może lepiej DIY coś zrobić. Ale jak u Ciebie rasowe twardziele pod 18W tak rosną, to może i u mnie 27W wystarczy? Ładnie te lampy wyglądają (DIY na pewno tak estetycznie nie zrobię), cena też atrakcyjna, to bym wziął. Tylko się obawiałem cały czas, czy moc wystarczająca.

Tak te pompy to moje cyrkulatory. Nie ma kaskady i zadnych wkladow. 

Odpieniacza tez nie mam i nigdy nie mialem.

Skimmer tez sluzu za cyrkulacje i za zbieranie syfu z powierzchni wody. A firma to azoo czy jakos tak - nie pamietam dokladnie.

Jest jeszcze jakiejs onnej firmy, ktory jest czarny czyli mniej sie rzuca w oczy.

Lampka tak ma 17 W ale daje rade jest bardzo widno no i wybarwienie koralowcow jest bajka.

Mi sie wydaje, ze moc jest jak najbardziej wystarczajaca. Lampke goraco polecam.

Tak samo jak i sklep SeaFarm.


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, r_33 napisał:

Odpieniacza tez nie mam i nigdy nie mialem.

Skimmer

A, to ten "skimmer" to prawdziwy skimer jest, a nie odpieniacz. Bo czasem niektórzy odpieniacz potrafią nazwywac skimer (pewnie od angielskiego "protein skimmer"). Kurcze. Bez odpieniacza, bez sumpa, panela czy choćby kaskady z filtracją biologiczną, bez filtracji mechanicznej, bez adsorberów (nic nie piszesz o tym, to zakładam, że nie używasz), węgla, wódki, bakterii, pożywek itp. A wszystko wygląda rewelacyjnie. Jak Ty to robisz? Chyba jednak muszę dokładnie przestudiować wszystkie Twoje 68 stron:-)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Słony leszcz napisał:

A, to ten "skimmer" to prawdziwy skimer jest, a nie odpieniacz. Bo czasem niektórzy odpieniacz potrafią nazwywac skimer (pewnie od angielskiego "protein skimmer"). Kurcze. Bez odpieniacza, bez sumpa, panela czy choćby kaskady z filtracją biologiczną, bez filtracji mechanicznej, bez adsorberów (nic nie piszesz o tym, to zakładam, że nie używasz), węgla, wódki, bakterii, pożywek itp. A wszystko wygląda rewelacyjnie. Jak Ty to robisz? Chyba jednak muszę dokładnie przestudiować wszystkie Twoje 68 stron:-)

 

Przez te pięć lat to moje akwarium to jeden wielki poligon doświadczalny hehe

Na początku przez jakiś rok była kaskada z absorberami  - ale zaczęła hałasować i kaskady brak;) Robie podmianki po 5 l na tydzień-dwa a to wg mnie sporo więc uznałem, że nie ma sensu dodawać zbędnych rzeczy jak nowa kaskada i absorbery hehe

Eksperymentowałem z rożnymi rzeczami - by utrzymać kh lałem roztwór sody oczyszczonej na przykład....

Przez jakiś czas lałem kent marine A+B - ale jakoś żadnych efektów nie zauważyłem więc przestałem...

Przez krotki czas lałem vodke ale zaraz pojawiły się gluty jakieś i szybko odstawiłem...

Cos tam jeszcze pewnie było ale już nie pamiętam - ale przez większość czasu akwarium działało na samych podmiankach.

 

Dopiero teraz po tym kryzysie puderkowo-miedziowym zacząłem lat tego seachema i karmić lpsy.

 

Aaa i nie zamierzam poki co przestac lac te suplementy.

Jestem zadowolony z efektow.


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, czy masz czarne tło? Jeśli tak to czy takie kupiłeś czy zmieniłeś?

Drugie pytanie, jak od strony technicznej pozbyłeś się kaskady? Tzn czy przygotowywałeś jakiś akwarium do tego?  Czy z dnia na dzień? 

Jestem ciekaw bo moja kaskada coraz bardziej hałasuje i szukam alternatywy. A robienie sumpa do 30l to trochę przesada. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, LordMatthew napisał:

Wydaje mi się, czy masz czarne tło? Jeśli tak to czy takie kupiłeś czy zmieniłeś?

Drugie pytanie, jak od strony technicznej pozbyłeś się kaskady? Tzn czy przygotowywałeś jakiś akwarium do tego?  Czy z dnia na dzień? 

Jestem ciekaw bo moja kaskada coraz bardziej hałasuje i szukam alternatywy. A robienie sumpa do 30l to trochę przesada. 

Tak mam czarne tlo. Kupilem w plastycznym naklejke i nakleilem.

Kaskady pozbylem sie z dnia na dzien - czyli nagle.

Skutkow ubocznych nie zauwazylem

 


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, r_33 napisał:

Tak mam czarne tlo. Kupilem w plastycznym naklejke i nakleilem.

Rozumiem że od wewnątrz przed zalaniem zbiornika? Bo ten aquael ma jakoś proszkowo tył pomalowany. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, LordMatthew napisał:

Rozumiem że od wewnątrz przed zalaniem zbiornika? Bo ten aquael ma jakoś proszkowo tył pomalowany. 

Nie;)

Moj aquale to wersja shrimp set czyli bez tla.

Nakleka od zewnatrz;)


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Lubuszanin napisał:

Ale super Ci wszystko rośnie aż zazdroszczę.

Dzieki. Cierpliwosci i u Ciebie bedzie tez rosnac.


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta da! Przebrnąłem przez wszystkie 68 stron. No powiem, że historia tego zbiornika to jak "Moda na sukces";-) Wzloty i upadki, przyjaźnie (z innymi użytkownikami) i rozstania, nowe postacie (korale) i smutne odejścia. Tak czy inaczej, warto było poświecić czas, żeby zobaczyć, jak to szło przez całe 5 lat.

Oby kolejna pięciolatka wypadła jeszcze lepiej. Tzn, jeszcze piękniejszych korali życzę, nie koniecznie więcej emocji. Będę śledził dalej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Słony leszcz napisał:

Ta da! Przebrnąłem przez wszystkie 68 stron. No powiem, że historia tego zbiornika to jak "Moda na sukces";-) Wzloty i upadki, przyjaźnie (z innymi użytkownikami) i rozstania, nowe postacie (korale) i smutne odejścia. Tak czy inaczej, warto było poświecić czas, żeby zobaczyć, jak to szło przez całe 5 lat.

Oby kolejna pięciolatka wypadła jeszcze lepiej. Tzn, jeszcze piękniejszych korali życzę, nie koniecznie więcej emocji. Będę śledził dalej.

Swietna analogia hehe

Jak w telenoweli srzal w 10;)

Korale przychodzily odchodzily do innych akwarystow czy na wieczna rafe ale pare sztuk jest ze mna prawie od poczatku:)

W tak eksperymentalnym zbiorniku to i tak tych zgonow bylo malo. Wiekszosc z tego padla kilka miesiecy temu gdy w akwarum moczyl sie miedziany pierscionek i rybka jadla corki puderki heheh


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze tylko miesiąc i będzie równiutkie 5 lat!!

Po kryzysie miedziowo - puderkowym nie ma już śladu. Wszystko rośnie tak jakbym chciał.

Moje cukierasy póki co mają się dobrze i oby tak dalej.

MG3090JPG_qeaesxs.jpg

Akwarium wygląda tak:

MG3083ajp_qeaesxw.jpg

 

I jeszcze pytanie prośba o identyfikację. Co to za ślimak?

MG3036JPG_qeaesxn.jpg

MG3042JPG_qeaesxe.jpg


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Rafael31 napisał:

Akwarium piękne. A ślimak to będzie stomatella. 

Dzieki.

Kiedys przywedrowal ze mna razem z zoaskami i sie zastanawialem co to gosciu hehe

Stomatella czyli pozyteczny;)


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jakiś czas temu miałem pełno ślimaków stomatella, szybko się mnożyły. Dziś już ich nie widuję. Pisałeś wcześniej, że dołożysz jeszcze gobiodon histrio. I dołożyłeś? Czytałem wcześniej, że docelową ilość gobiodon trzeba wpuszczać do akwarium jednocześnie, tylko nie wiem czy to się tyczy jednego gatunku, czy różnych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, maciej01 napisał:

Jeszcze jakiś czas temu miałem pełno ślimaków stomatella, szybko się mnożyły. Dziś już ich nie widuję. Pisałeś wcześniej, że dołożysz jeszcze gobiodon histrio. I dołożyłeś? Czytałem wcześniej, że docelową ilość gobiodon trzeba wpuszczać do akwarium jednocześnie, tylko nie wiem czy to się tyczy jednego gatunku, czy różnych.

Jeszcze nie dolozylem moze w przyszlym miesiacu.

Jak doloze to sie zobaczy co bedzie sie dziac w akwarium.

Poki co bardziej mi zalezy na obsadzie lps. 

Jeszcze jakies acany premium  dojda i favie na przyklad i zoa.

Potem kilka gobiodonow.

Taki jest plan


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem ciekaw co z tego wyjdzie, czy gobiodon się dogadają. Teoria teorią, a praktyka praktyką. Ciekawe co będzie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, maciej01 napisał:

Jestem ciekaw co z tego wyjdzie, czy gobiodon się dogadają. Teoria teorią, a praktyka praktyką. Ciekawe co będzie?

Na pewno sie pochwale czy wojna bedzie czy pokój hehe

Jak wojna bedzie to sprzedam gobiodony i juz.

Póki co jeszcze ich nie mam wiec nie mysle o tym.

A moze zamiast gobiodonow kupie cos innego???? Sam jeszcze nie wiem hehe


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakbyś miał trochę większe akwarium to bym Ci polecił inne ryby. Ja np. w moim Fluval mam dwa błazenki i po jednym mandaryn Synchiropus picturatus, garbik chrysiptera springeri, escenius midias. W poprzednim akwarium trochę większym niż masz Ty to miałem dwa błazenki i garbika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, maciej01 napisał:

Jakbyś miał trochę większe akwarium to bym Ci polecił inne ryby. Ja np. w moim Fluval mam dwa błazenki i po jednym mandaryn Synchiropus picturatus, garbik chrysiptera springeri, escenius midias. W poprzednim akwarium trochę większym niż masz Ty to miałem dwa błazenki i garbika.

Póki co priorytetem dla mnie sa lpsy. 

W seafarm sa tanie fragi lpsow bardzo kolorowych no i chce miec ich wiecej;)


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja gustuję w miękkich, ale kilka LPS też mam. Dla mnie akwarium morskie to głównie korale, a ryby to tylko dodatek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, maciej01 napisał:

Ja gustuję w miękkich, ale kilka LPS też mam. Dla mnie akwarium morskie to głównie korale, a ryby to tylko dodatek.

Podobnie jest u mnie.

Korale przexe wszystkim;)


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, r_33 napisał:

Jeszcze nie dolozylem moze w przyszlym miesiacu.

Jak doloze to sie zobaczy co bedzie sie dziac w akwarium.

Poki co bardziej mi zalezy na obsadzie lps. 

Jeszcze jakies acany premium  dojda i favie na przyklad i zoa.

Potem kilka gobiodonow.

Taki jest plan

Mam taką samą favię jak Ty  - chodzi mi o tą zielono-bordową. Pytanie czy czymś ją dokarmiasz? U mnie niby się pompuje normalnie ale rośnie strasznie wolno. Zastanawiam się, czy można przyspieszyć jej przyrost.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, Rafael31 napisał:

Mam taką samą favię jak Ty  - chodzi mi o tą zielono-bordową. Pytanie czy czymś ją dokarmiasz? U mnie niby się pompuje normalnie ale rośnie strasznie wolno. Zastanawiam się, czy można przyspieszyć jej przyrost.

Karmie lpsy fm lps grow+color raz w tygodniu.

Mam tylko jedna favie;)

 


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krótkie wideo mojej prawie już 5-cio letniej kosteczki:)

Niektóre korale są ze mną już od ponad 4 i prawie 4 lat!!!

Od samego początku są ze mną grzybki, których nie da się wyplewić hehe

Niektóre zoa są ze mną prawie od początku.

Kolejna w długości stażu jest zielona Seriatopora caliendrum - jest u mnie ponad 4 lata. Podczas tych 4 lat była dzielona wiele razy, wydawana wielu kolegom. 

Calustrea Frucata też jest ponad 4 lata. |Dzielona i wydawana. 

Favia jest ze mną prawie 4 lata. Monti stalowa - ponad 3,5 roku

Pocilopora także ponad 3,5 roku.

Niektóre koralowce odeszły na wieczną rafę, a inne sprzedałem czy się zamieniłem. Przez te prawie 5 lat - pomysły na zmianę koncepcji akwarium przychodziły mi dość często - więc i korale się zmieniały. 

Jeśli chodzi o te co odeszły na wieczną rafę - to pocieszam się tym, że ich na prawdę nie było zbyt dużo. Z czego jakieś 80% zgonów miało miejsce podczas kryzysu miedziowo-puderkowego;)

Od kilku miesięcy akwarium prowadzone jest przeze mnie bardziej pro heheh   Leje balinga seachema i karmie koralowce FM grow+color. Z czystym sumieniem mogę napisać, że te dodatki służą moim zwierzakom.

Co się nie zmieniło? A to, że nadal nie mierze parametrów, nie mierzyłem i nie zamierzam mierzyć. Przez te prawie 5 lat mierzone od czasu do czasu były KH i zasolenie spławikiem. Od wielu lat nie posiadam kaskady a co za tym idzie nie mam żadnych absorberów. Tylko żywa skała i cyrkulacja + regularne podmianki.

A na koniec filmik jak to wszystko wygląda po 59 miesiącach:)

 

 


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.