Skocz do zawartości
Walker

Jak to z tą żywotnością LEDów jest naprawdę ?

Rekomendowane odpowiedzi

Temat był już wielokrotnie poruszany przy okazji powstawania kolejnych projektów DIY ale chciałbym zebrać to jakoś do kupy :).

Ja na LEDach jadę jakieś 3,5 roku (2 lampy) jeśli chodzi o straty to:

5 sztuk Royal Blue

1 UV

1 Orange

O ile UV i Orange to nie jest jakiś straszny wydatek o tyle przy reanimacji RB muszę wymieniać czały segment (6 sztuk) co już generuje jakieś koszta. Co prawda wszystkie "poleciały na zwarcie" wiec da się przeżyć ale sama świadomość że coś nie świeci złości mnie okropnie

Zastanawiam się jak to jest z fabrycznymi lampami, też jest taki problem czy to tylko przypadłość projektów DIY?

Jakie są wasze postrzeżenia w tym temacie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Razem 5 lamp firmowych, prawie 400 ledów, 240 chińskich i ponad 150 Cree, 3 lata użytkowania i wszystkie świecą.

Edytowane przez Włodzimierz (wyświetl historię edycji)

"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ech w obliczu tych opinii nie trudno o wnioski :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja krótko używałem ledów... w sumie 4 miesiące.

teraz mam ledy +t5, ale nigdy nie miałem z ledami problemów


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A robił ktoś miarodajne testy wydajności i spektrum ? Bo oko ludzkie, zwłaszcza przy dłuższym okresie jest zawodne jako aparat pomiarowy, przy powolnych zmianach, korale też się adaptują.

Co prawda, jeśli lampa chodzi na ułamek swej mocy, zawsze z czasem można ją podkręcić, ale pamiętajmy że ważna jest nie tylko ilośc energii, ale jej parametry...

Przy okazji, zawsze dziwiła mnie niefrasobliwość ludzi kupujących używane ledy, oczywiście zawsze - no prawie zawsze "funkiel nówka nie śmigane" ... To nie świetlówki, które można wymienić...

ps. mam latarkę na diodzie cree. dosyć mocno wysterowaną, po ok 100 godzinach świecenia zauważyłem subiektywnie, spadek jasności (latarka używana do nocnego strzelania) - warunki te same, baterie też, a cele gorzej doświetlone.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymieniałem w swojej lampie chińskiej diody (ok 3-4 letnia) - chciałem dodać więcej niebieskiego i nowe niebieskie wyraźnie jaśniejsze niż stare, biała nowa dioda 9000K wyraźnie jaśniejsza i bielsza niż stare.

Swoją drogą połowę lampy sobie uwaliłem przez zalanie - diody w stringach po 30 szt czyli ok 100 V świeciły w zanurzeniu i coś mi coraz bardziej spalenizną zalatywało - fragment PCB się przypalił ale diody świeciły. Dobrze że mnie nie popieściło :)


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o latarkę to moja na cree też słabiej świeci ale to z winy mikrorysek na szybce. Po zdjeciu szybki świeci jak nowa a ma już 5 lat i spokojnie kilka tys. godzin świecenia.

A jeżeli chodzi o lampy LED to już zrobiłem trzecią. Najstarsza ma 8 m-cy i żadnych problemów. Moje diody są wysterowane na max. 70 proc i podejrzewam, że jeżeli nic nie przekombinuję z nimi to przeżyją niejedno moje akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopodobniej zły styk płytki z radiatorem. Nie jest to przypadłość diy tylko niechlujstwa. Poza tym w firmówkach są te same diody niejednokrotnie na gorszych podłożach niż z maritexu.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Razem 5 lamp firmowych, prawie 400 ledów, 240 chińskich i ponad 150 Cree, 3 lata użytkowania i wszystkie świecą.

Wlodek Ty zyjesz :) pokaz lepiej fotki pod tylmi ledami :p w swoim temacie :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

umnie też 90W chińskich daje rady już 3 miesiące, światło jest inne niż z t4, poza tym światło jest mocniejsze przy mniejszym zużyciu prądu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopodobniej zły styk płytki z radiatorem. Nie jest to przypadłość diy tylko niechlujstwa. Poza tym w firmówkach są te same diody niejednokrotnie na gorszych podłożach niż z maritexu.

Oj Tomek liczyłem na Twoją wypowiedz w temacie ale normalnie mnie rozwaliłeś tym niechlujstwem.

Nie widziałeś moich lamp a z góry zakładasz że są źle zrobione - co ciekawe pamiętam jak dziś że sam pisałeś o tym że Tobie też lecą diody na zwarcie i to tylko niebieskie :baby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość tuptus

9 miesięcy świeci już lampka DIY i żero problemów poza okresowym czyszczeniem filtrów przeciwkurzowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Walker

Tak. Z kilkuset 6-cio ledowych modułów w 4 lub pięciu poleciała jedna dioda. To można uznać za wadę produktu, jednak na poziomie promila. Nigdy 3 lub 4 w jednym module. Jeśli maritexowe to ewidentnie złe odprowadzenie ciepła jeśli nie został przekroczony prąd znamionowy. Jeśli jakaś domowa robota to moze być kiepskie podłoże.

A ledy owszem leciały mi na zwarcie w czasie gdy robiłem eksperymenty na ile mozna sobie z nimi pozwolić. Np xpg podłączałem na 2,5 A i przy odpowiednim chłodzeniu chodziły ponad dobę.

PS. Przepraszam jeśli Cię uraziłem.

Edytowane przez tomasz (wyświetl historię edycji)

380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zauważyłem ciemniejsze takie brązowe zabarwienie soczewki na diodach chińskich i tylko na UV na jednej nawet było coś w rodzaju kropli na szczycie, myślałem że to jakaś ciecz ale nic takiego, to soczewka się stopiła i w ogóle ją zdjąłem(nie wiem co oznacza zdjęcie tej soczewki ale nie wróży nic dobrego, to co pozostało to taka jakby galaretka na chipie), diody świeca ale chyba raczej będą do wymiany, reszta niebieskich i kolorowych chinoli jest w porządku. Problem być może jest z draiverem że daje za mocny prąd lub jest za słabe przewodzenie ciepła między diodą a samym podłożem bo z radiatorem jest ok. Lampa wykonana DIY chinol z białymi cree xt-e świeci mi około pół roku. Inna lampa na samych cree działa mi coś ponad rok i tam jest wszystko ok. IMHO chińskie diody mają po prostu gorsze podzespoły niż cree nie ma co się łudzić widać to gołym okiem, i te soczewki z lichego plastiku a mówię o tych soczewkach bezpośrednio na chipie a nie tych dodatkowych dedykowanych. Dołączam zdjęcie zdjętych soczewek z dzisiejszych oględzin. Jakby ktoś znał przyczynę takiego stanu rzeczy to byłoby miło wysłuchać, problem dotyczy tylko czterech diod uv wysterowanych na 650mA( a są to 3 watowe czyli około 700mA max), być może są wadliwe?.

post-10134-0-65911900-1385935924_thumb.jpg

Edytowane przez owler (wyświetl historię edycji)

3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Walker

Tak. Z kilkuset 6-cio ledowych modułów w 4 lub pięciu poleciała jedna dioda. To można uznać za wadę produktu, jednak na poziomie promila. Nigdy 3 lub 4 w jednym module. Jeśli maritexowe to ewidentnie złe odprowadzenie ciepła jeśli nie został przekroczony prąd znamionowy. Jeśli jakaś domowa robota to moze być kiepskie podłoże.

A ledy owszem leciały mi na zwarcie w czasie gdy robiłem eksperymenty na ile mozna sobie z nimi pozwolić. Np xpg podłączałem na 2,5 A i przy odpowiednim chłodzeniu chodziły ponad dobę.

PS. Przepraszam jeśli Cię uraziłem.

Absolutnie mnie nie uraziłeś ;)

Cenię sobie krytykę szczególnie z ust fachowców a Ty niewątpliwie jesteś moim guru w temacie budowy lamp :) - ale fajnie jest też jak wiemy o czym mówimy a nie z góry zakładamy że ktoś spartolił robotę ;).

Diody mam i miałem zawsze maritexowe. W moim przypadku też zawsze było tak że padała zawsze jedna dioda z sześciu (nigdy więcej). Pamiętam że przy okazji jakiegoś projektu DIY gadaliśmy własnie o tym przepalaniu i sporo osób potwierdzało że też im się zdarzały takie przypadki wiec chyba nie jestem taki odosobniony w tym temacie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

50% Ledów przylutowałem do podłoża niviss metodą kuchenki elektrycznej, niebieskie RB wysterowane na 1050 i od paru lat ani jedna się nie przepaliła.


Od 05.01.2014 nowe: 100x50x45, sump 112 l, 6 x T5 39W Dozownik EBTECH ze sterowaniem bluetooth, pompy Tunze 6025, 6045.

c9007dcceed49c71m.jpg26a1ff863e576da5m.jpg6d058997d459df13m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopodobniej zły styk płytki z radiatorem. Nie jest to przypadłość diy tylko niechlujstwa....

Przychylam się do opinii Tomasza

i mówię to z własnego doświadczenia gdyż kilka razy przerabiałem konstrukcję już po przyklejeniu diod do radiatora co poskutkowało uszkodzeniem jednej diody a właściwie samej delikatnej soczewki, 1 dioda (na 60) nie świeci chyba, że docisnę samą soczewkę tak więc z czasem pewnie przepali się na dobre.


731450e5ecb50e0ff9c2e1941b208841u392a365.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO chińskie diody mają po prostu gorsze podzespoły niż cree nie ma co się łudzić widać to gołym okiem, i te soczewki z lichego plastiku a mówię o tych soczewkach bezpośrednio na chipie a nie tych dodatkowych dedykowanych.

Hmmm... tylko że cree to też chińskie.

Co do tematu to mnie ciekawi w jakim procencie wypalają się diody po czasie, np roku użytkowania, niby producent podaje ile godzin mają działać ale przecież w białych jest luminofor jak w świetlówkach więc też się zużywa, chociaż to całkiem inna technologia. Diody do oświetlenia wnętrz też mają duże przebiegi robić a mi na 20 w salonie w ciągu roku 4 się spaliły a 2 jakby przygasły o połowe, a nie były to "chinczyki".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... jeśli dla Ciebie robione w chinach znaczy chińskie to gratuluję orientacji w temacie. Adidasy też są robione w chinach. To porównaj je z chińskimi podrobami... jeśli kiedyś biegałeś oczywiscie. Jeśli nie to adidasy dla Ciebie też są chińskie. Masakra.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No a Opel Astra to polskie auto :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Boże... chodziło mi o to że produkowane w chinach...akurat używam wielu urządzeń "made in china" i nie jestem przeciwnikiem urządzeń produkowanych tam. Doczepiliście sie pierwszego zdania ale o konkretach o które pytalem w drugiej części może ktoś coś powie, czyli tak bardziej w temacie. Wiele osób powtarza slogan reklamowy ile taka dioda ma świecić ale czy ktoś pokusił się i zbadał ile ona traci ze swoich właściwości po roku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zależy od rodzaju diody i przede wszystkim, od temperatury w jakiej pracuje. Gdzieś coś mi dzwoni, że po 20000 godzinach pracy w optymalnych warunkach, tracą średnio ok. 20% mocy, ale głowy za to nie dam.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.