Skocz do zawartości
HighLife

chelmon vs żółtek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Posiadam akwarium 280 l w którym już pływa żółtek i chciałbym kupić chelmona. Czy ktoś miał, ma takie zestawienie w swoim zbiorniku ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie ma problemu ;)


SOSNOWIEC // Sprzedam / Zamienię główki : Euphyllie Divise i Paradivise - > na LPSY lub ACROPORY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też już czytałem o agresji żółtka wobec chelmona. Ja tydzień temu wpuściłem chelmona i żółtek go przeganiał. Na dzień dzisiejszy wygląda to tak, że chelmon trzyma się jednej strony i jak wypływa to go żółty przegania. Podczas karmienia nie ma problemu - jedzą razem.


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie żółtek jest agresywny do każdej nowej ryby, niektóre nowe sobie z tym poradziły i żółtek wkońcu je akceptuje. Niestety miałem przez mojego bandytę trochę start w nowych. Na chelemona bym się z tym moim bandytą nie odważył. Ale żółtki z tego co wyczytałem to nie wszystkie takie agresory. Mój poprostu jest od początku i wszystkich stara się sobie podporządkować. Czy Twój goni nowe ryby?


Baniak 200x50x50, sump 93x50x35, odpieniacz WhiteSkim250, oświetlenie chińczyk LED 3x120W, obieg NJ4500, cyrkulacja Jebao RW-20 + JVP202, dozownik jebao DP-4, balling+pełen AF. Filtracja - siporax+odpienek+NP Pro+ocet. Sól Aquaforest FSRS

3f2f5d29da7db8bbe07873ee4d63922du483a445.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zebrasomy niestety są agresywne w obronie terytorium, wyjątki potwierdzają tylko regułę.

U mnie obecnie w sumpie przebywa żółtek, bo scopas go tłukł, a jak osłabł to przyłączyła się do niego xanthurum. Wszystkie trzy były wpuszczone razem i zadymy zaczęły się po paru dniach, choć na początku był spokój. Później podzieliły teren i najmniejszy zaczął dostawać baty jako konkurent do żarcia i kryjówek. Natury nie oszuka.

280 litrów to jest małe terytorium i każda ryba zbliżona kształtem lub gatunkowo będzie traktowana jako intruz.

Ja bym już sobie na twoim miejscu całkowicie darował wpuszczanie większych ryb, bo za każdym razem będzie to loteria, ze wskazaniem 99% zadyma, 1% że nowy zostanie zaakceptowany.

Edytowane przez Ironista (wyświetl historię edycji)

I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój żółtek to najnowsza ryba. Jest u mnie dopiero cztery dni. Może wyłowić go na parę dni do innego zbiornika i wpuści chelmona ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytając post testera darowałbym sobie.

Widząc podwyższoną wrażliwość tej ryby to bym odpuścił w 280l z karmieniem jest też różnie a ilość skały w tym systemie nie zaoferuje jej nic specjalnego,chelmonowa porażka jest znana wielu osobom ale są wyjątki chodź w tej sytuacji bym nie ryzykował bo szkoda już nawet nie samych pieniędzy.

ps.Post cYg'a nie robi na tobie żadnego wrażenia ? tak to widzisz u siebie jak to opisał czy warto próbować?

Wyławianie dopiero co wpuszczonej 4rodniowej ryby to kolejny stres a takie zabawy z rybami u niektórych kończyły się zgonem.

Zrobisz jak ci sumienie doradzi.

Edytowane przez Ben_sage (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wpuściłem u siebie chelmona, bo miałem problem z aiptasią - poza tym, to ładna i ciekawa ryba. Pierwszego dnia żółtek startował do niej. Nie dość że nowa ryba, to jeszcze mniejsza od żółtka. Za radą sprzedawców z Mureny, posiedziałem trochę przy baniaku z lusterkiem, żółtek był bardzo zainteresowany swoim drugim "ja". Potem delikatne karmionko ... i tak do wieczora, oczywiście z małymi przerwami.

Następnego dnia już odganiał chelmona bez przekonania i bardziej "pro forma". Obecnie, po paru miesiącach pływają razem, nie zwracając na siebie uwagi, często przebywając w bezpośredniej bliskości. Nie zauważyłem po zachowaniu, żeby je to stresowało.

Żółtek woli otwartą toń, ewentualnie okolice korali, a chelmon lubi także pływać za skałą czy w szczelinach, wyjadając coś.

Miałem trochę stresu, ale nie żałuję że zdecydowałem się na zakup.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem w moim wątku u mnie w prawie identycznym zbiorniku najpierw wszyscy ganiali Chelmona a potem się zakumplowali (nawet z żółtkiem) wiec jest ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie żółtek i hepatus interesowali się pierwszego dnia chelmonem, potem im przeszło i teraz zupełnie go ignorują. Ale z chelmonem trzeba uważać bo to delikatna ryba i musi dobrze jeść mrożonki, bo tylko z tego co znajdzie na skałach się nie utrzyma.


~900l SPS LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam, nie ma problemu. 1 dzień małe gonitwy i ustawienie sił w baniaku i po kłopocie. Ryby pływają razem już dobrze ponad miesiąc.


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam taki zestaw. Przez pierwsze dwa dni musiałem przyłożyć lustro do boku zbiornika i przemieścić skały. Dodatkowo wsadziłem do zbiornika dwie rury pcv, które spowodowały pewną dezorientację mieszkańców. Obecnie chelmon jest ignorowany. Jednak wydaje mi się, że wielkość twojego akwarium może stanowić istotny problem.


049f14efc7c0fe68med.jpg

130x70x65; Aquasunlight 2x250W+ 4x54W, Reef Octopus RO-PS-5000INT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma reguły .. albo się uda albo nie.

Z Chelmonem próbowałem dwa razy, żółtek nigdy żadnym się nie interesował mimo że agresja nie była mu obca bo tłukł się ciągle z Xanthurum.

Pierwszego Chelmona zaganiał mi białobrody, tak go zestresował że ten nie miał ochoty się ruszać a co dopiero jeść.

Kolejnego Chelmona kupiłem od kogoś ze zbiornika, był nieco większy i pierwszy leciał do jedzenia ...zajadał mrożonki aż miło było patrzeć... tym osobnikiem żaden pokolec się nie interesował i pływa do dziś.

Ważne żeby upewnić się, że Chelmon ma apetyt i chce jeść mrożonki.


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój Chelmon przez pierwszy miesiąc miał przeprawę z zoltkiem-tylko z nim na szczęście. Ostatecznie dal rade i pływa do dziś. Piekna i ciekawa w zachowaniu ryba.


Mój zimowy antydepresant: 140x70x45h OW, BK 180, Balling, cyrk. 2xVortech MP40W, 1xVortech MP10, 2x RW 15, ATI Sunpower 8x54W, bez sumpa, ULNS, 90% SPS, 10% LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żółtek przestał mocno ganiać chelmona, ale ten niestety przestał jeść. Dzisiaj rano zastałem go leżącego na skale, a żółtek go jeszcze dociskał. Przełożyłem chelmona do sumpa, ale w sumie chyba tylko po to żeby mógł w spokoju umrzeć. Jak wróciłem po południu do domu to już nie żył.

Szkoda mi ryby i żałuje, że ją kupiłem, mimo, że była w świetnej kondycji, jedząca mrożonki. Dopiero jak zobaczyłem agresję żółtka zacząłem szukać informacji pod tym kontem i znalazłem info, że to mocno prawdopodobne. Potem pojawił się ten temat, ale miałem nadzieję, że się uda. Dla potomnych dodam, że z informacji które znalazłem wynika, że problem nie dotyczy tylko żółtka, ale też innych zebrasom. Zawsze była moim marzeniem, ale już wiem, że nigdy jej nie kupie. Nawet do nowego 500L zbiornika.


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żółtek przestał mocno ganiać chelmona, ale ten niestety przestał jeść. Dzisiaj rano zastałem go leżącego na skale, a żółtek go jeszcze dociskał. Przełożyłem chelmona do sumpa, ale w sumie chyba tylko po to żeby mógł w spokoju umrzeć. Jak wróciłem po południu do domu to już nie żył.

Szkoda mi ryby i żałuje, że ją kupiłem, mimo, że była w świetnej kondycji, jedząca mrożonki. Dopiero jak zobaczyłem agresję żółtka zacząłem szukać informacji pod tym kontem i znalazłem info, że to mocno prawdopodobne. Potem pojawił się ten temat, ale miałem nadzieję, że się uda. Dla potomnych dodam, że z informacji które znalazłem wynika, że problem nie dotyczy tylko żółtka, ale też innych zebrasom. Zawsze była moim marzeniem, ale już wiem, że nigdy jej nie kupie. Nawet do nowego 500L zbiornika.

Szkoda :( ja mimo tego chcę spróbować. Jak będzie zle to odłowie jedną z tych rybek. W wielu zbiornikach żółtek i chelmon pływają w zgodzie dlatego mam nadzieję że i mi się uda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak znajdziesz, nie kupuj od razu. Niech Ci w sklepie pokażą jak przyjmuje pokarm, popatrz jak pływa, jak reaguje na inne ryby - w sklepach często zbiorniki są małe i przerybione, Fajnie też, jeśli będzie miał w baniaku aiptasię - z tego co wiem, to ich przysmak. Na dzień wpuszczenia przygotuj sobie wygodny fotel, lusterko, zapas karmy. Jest też szkoła mówiąca żeby rybę wpuszczać po ciemku, ma wtedy noc na aklimatyzację. Stosowałem to przy paletach. Może też pomyśl nad jakaś zmianą w akwarium ? Choc to akurat może i żółtka zdenerwować i zachęcić do agresji - poszukiwania nowego terytorium...


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak to wyglada z tymi rybami, kiedy to chelmon juz mieszka w zbiorniku i chcemy wpuscic jakiegos pokolca np zoltka?

Czy chelomon to agresor w takim przypadku?


start 04.02.2014

120x60x60=432l

sump 84l

PS metis 2x150w

whiteskim200

1xJebaoo 40wp

DC6000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak to wyglada z tymi rybami, kiedy to chelmon juz mieszka w zbiorniku i chcemy wpuscic jakiegos pokolca np zoltka?

Czy chelomon to agresor w takim przypadku?

Chelmon to raczej łagodna ryba. Edytowane przez HighLife (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żółtek przestał mocno ganiać chelmona, ale ten niestety przestał jeść. Dzisiaj rano zastałem go leżącego na skale, a żółtek go jeszcze dociskał. Przełożyłem chelmona do sumpa, ale w sumie chyba tylko po to żeby mógł w spokoju umrzeć. Jak wróciłem po południu do domu to już nie żył.

Szkoda mi ryby i żałuje, że ją kupiłem, mimo, że była w świetnej kondycji, jedząca mrożonki. Dopiero jak zobaczyłem agresję żółtka zacząłem szukać informacji pod tym kontem i znalazłem info, że to mocno prawdopodobne. Potem pojawił się ten temat, ale miałem nadzieję, że się uda. Dla potomnych dodam, że z informacji które znalazłem wynika, że problem nie dotyczy tylko żółtka, ale też innych zebrasom. Zawsze była moim marzeniem, ale już wiem, że nigdy jej nie kupie. Nawet do nowego 500L zbiornika.

R.I.P. :(

Jak pracowałem w sklepie akwarystycznym 2 szt. nie przeszły poprawnie aklimatyzacji :(

Ale jak Żółtek ganiał Błazna czarnego było śmiesznie, nic groźnego a Błazenek wkurzał go wracając do terytorium Zebrasomy :thumbsup:

Żółtki to gangsterka ale muszę go kiedyś mieć :)


Kiedyś będzie 500L w obiegu na Deltec AP702, Giesemann Matrix II i Profilux 3.1A :]

Pytanie tylko kiedy :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie żółtek z chelmonem pływają razem ponad rok i nigdy nie było między nimi agresji , tylko jest małe ale chelmiona wpuściłem 2 tygodnie przed żółtkiem.


350 l + sump 140l, LED DIY 240w+ 2x39w actinic T5, odpieniacz Black Pearl by Sebastek, 2x Tunze 9045, LR 35 kg ,LS 18 kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie żółtek z chelmonem pływają razem ponad rok i nigdy nie było między nimi agresji , tylko jest małe ale chelmiona wpuściłem 2 tygodnie przed żółtkiem.

No właśnie myślałem żeby przenieść do zbiornika zastępczego. Jednak stwierdziłem że zaryzykuję "niech natura osądzi :)" będzie problem odłowie na jakiś czas jednego z tych dwóch delikwentów ;) Edytowane przez HighLife (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chelmon rostratus to bardzo płochliwa ryba, ale nie łagodna. Miałam kiedyś Chelmona, który gonił Zebrasomy. Uważam, że ta rybka powinna trafić na początku do obsady, oczywiście jak już akwarium dojrzeje. Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że dogada się z "żółtkiem". Jeżeli już mamy Zebrasomę flavescens, to jedyny sposób na powodzenie to wsadzenie tuby z siatki ogrodowej (aby nie było trupów) i do niej Chelmona na próbę, na 2-3 dni. Jeżeli pomimo większego rozmiaru Chelmona (bo raczej musi być większy)"żółtek pierze" siatkę, to niestety trzeba wymienić żółtka, bo to się raczej nigdy nie uda, nawet gdyby siedział w sumpie przez 2 miesiące....

Myślę że trzeba sobie tu zadać pytanie, czy jesteśmy tak zdesperowani i zakochani w tej rybie, by dostarczać Chelmonowi regularnie żywe skałki jako uzupełnienie diety (pomimo przyjmowania mrożonek), albo chociażby woreczki żywych krewetek bałtyckich, czy też traktujemy ją jak Joes Juice ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość tuptus

Czy zółtek jest największym wrogiem chelmona czy inne pokolce również będą z nim walczyły?

Bardzo podoba mi się strigosus, ogólna opinia mówi że jest bardzo łagodnym pokolcem więc może nie będzie ganiał chelmona?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.