Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam na imię Piotr lat 30. Akwarystyka słodkowodną zajmuję się od 15 lat byly to różne zbiorniki, od malawi po crystale. Jako że się starzeję postanowiłem trochę osolić słodkie życie akwariowe. Forum przeglądam już od jakiegoś czasu, ale ile tematów tyle pomysłów. Akwarystyką trochę zaraził mnie brat istniejący, też na tym forum pod nickiem bad_79, pracował on jakiś czas temu w łódzkiej branży zoologicznej, ale z choroby akwariowej nie wyleczył się do dziś.

Akwarium z założenia ma być klejone z opti white pod zamówienie tutaj mam pewną dowolność wymiarów. Jednak niewiele większe gdyż boję się o koszty utrzymania.

Zamysł jest taki aby zrobić zbiornik 40x30xh35 z tyłu wkleić panel (wiem, że część poleci kaskadę do takiego malucha) ale wolę panel ponieważ wygląda wg mnie estetyczniej. Dlaczego maluch bo póki co mam na taki zbiornik miejsce i finanse są ograniczone. Akwarium widoczne z 3 stron, panel oczywiście z tyłu. Akwa wolnostojące na szafce nie wbudowane, nie osłonięte z tyłu.

Panel miałby zajmować 10x30x35cm. Akwarium nakryte szybą (jeden lub dwa osobne szkła nakrywkowe)

Falownik: Tunze Turbelle Nanostram 6015

Obieg wody z panela: Tunze Silence 1073.008

Odpieniacz: Weipro

Oświetlenie: DIY LED

Skała: 6-8 kg żywa czy to wystarczy?

Piasek 4-6 kg żywy czy wystarczy?

Sól: Reef Crystals

Co chciałbym trzymać w zbiorniku.

Korale miękkie: Zoa, Ukwiał, Grzybki

Żyjątka: 2xBłazenki, 1x krewetka, może coś jeszcze ale nie za wiele z racji objętości zbiornika.

Akwarium które bardzo mi się podoba http://nano-reef.pl/...m/page__st__280

I teraz zacznie seria pytań :)

Jak rozwiązać umieszczenie komór w panelu: jakie wymiary tych komór i jak rozwiązać jego budowę? Klejąc szkło od razu zlecić wklejenie ścian panela, czy wykonać to samodzielnie np z plexy. Nie potrafię ciąć szkła.

Zamysł wpływ wody od prawej strony. Wypływ z lewej pompa obiegowa na dnie lewej komory obok niej odpieniacz?. Miejsce które pozostaje pomiędzy wykorzystane na grzałkę i wkłady.

Jakie otwory wyciąć w szybie/plexie panela?

Czego nie przewidziałem, a co powinienem zmienić? Może czegoś mam wypisane za dużo a może za mało.

Jako, że miało by to być pierwsze słone akwa, to bardzo prosił bym o pomoc życzliwych morszczaków z Łodzi o wsparcie mentalne, a może nie tylko mentalne. Jestem z wielkopolski, ale Łódź rzut kamieniem i bywam tam regularnie.

Zastanawiam się nad wyborem żywej skały i wstępnie jestem prawie zdecydowany na live rock z aquamedica czy ktoś coś bardziej sensownego by polecił?

Oświetlenie chciałbym zbudować samodzielnie w sposób póki co mało skomplikowany bez symulacji wschodu i zachodu słońca. Oparte jedynie na timerach noc/dzień. Ale ta kwestia jeszcze troszkę może poczekać nie chcę zbytnio zasypać pytaniami na wstępie.

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do koralowców to jeszcze xenie pulsującą sobie dołóż.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotrek, szkoda,że taki mały litraż na początek :(

Nie rób panelu, to trochę przerost formy nad treścią, w środku akwarium będziesz miał tylko małą grzałkę, zabudujesz ją skałą i nie będzie jej widać.

Nie kupuj odpieniacza, tam nie będzie co odpieniacz, a weipro to zabawka a nie odpieniacz, podstawa to regularne podmiany wody.

Żywej skały kup 4-5kg, inaczej zrobisz gruzowisko.

Żywego piachu wystarczy worek 4,5kg.

Sól: na początek Instant Ocean, dopiero później Reef Crystals.

Edytowane przez Marcin1982 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na obecnym poziomie chodzi mi bardziej o podpowiedzi.

Z czego wykonać szybę/płytę rozdzielającą część użytkową panelu od akwarium? Pleksa czy szkło?

Jak zaprojektować panel tzn otór przelewowy jakiej wielkości, aby pompa nie obniżała za bardzo poziomu wody w panelu. Jakiej wielkości komory i ile? Czy zaproponowany sprzęt ma jakieś wady, może go czymś innym zastąpić?

Jakiej szrokości panel? 10cm ok czy za mało?

Sugestie co do życia rafy napewno wezmę pod uwagę, ale decydować będzie również to jakie szczepki będą dostępne w momencie startu "życia" zbiornika. Może coś samo wyrośnie ze skały.

Może i przerost, lecz bardziej podoba mi się panel niż kaskada. Druga kwestia to głośność, przy krewetkariach przeszedłem kaskady i nie sprawdziły się. A to akwarium ma estetycznie wyglądać bo nie będzie w nic wbudowane. Dlatego nie chciałbym wiszącego pojemnika z tyłu akwarium.

Rozumiem, że panel może wyjdzie drożej niż kaskada wisząca za akwarium. Ale swoim funkcjonowaniem chyba nie będzie działał gorzej niż kaskada. A przyszłościowo mógłbym wykorzystać miejsce na odpieniacz - skoro na początku nie jest potrzebny to nie znaczy, że nigdy się nie przyda. Poza tym panel wpłynie na zwiększenie objętości akwarium. Przy samej kaskadzie zdecyduję się na zbiornik 30x30x35 przy panelu chciałbym aby było 40x30x35 zawsze to 8 litrów więcej, biorąc pod uwagę pompy i spływ wody wyjdzie pewnie 7 litrów ale to i tak dużo więcej niż pomieści kaskada.

Co do soli to w początkowej fazie zbiornika to myślałem, wystartować na wodzie z podmiany działającego baniaka. Myślę iż są osoby które zgodziły by się taką wodę odstąpić za opłatą lub za dziękuję.

A dlaczego Instant Ocean, a nie Reef Crystal od początku. W Twoim wątku widzę Reef od startu nie sprawdziła się?

Szkło chciałbym zamówić w poniedziałek. Troszkę na nie będę czekał (około 5 tygodni), także troszkę czasu na skompletowanie całości mi zostanie.

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiesz co brat sprecyzuj dlaczego sumpa nie możesz mieć

i dlaczego jesteś takim przeciwnikiem kaskad

a i może ktoś z bardziej doświadczonych morszczaków będzie ci mógł pomóc fizycznie lub chociaż merytorycznie

a uważam że osobiście że pomysł wart uwagi życzę powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kaskady miałem dwie obydwie skończyły podobnie zatrzymanie wirnika i stałe połączenie wirnika z obudową :) nie należały do najcichszych (buczały) miały pojemność hmmm max 0,7litra. Zastosowanie kaskady wiąże się dodatkowo z maskowaniem rurki zasysającej wodę. I jej nie chcę -gdybym nie miał wyboru uruchomił bym prime 20, którego posiadam ale też nie chciał bym go stosować bo nie jest tak estetyczny jak panel. Przy kaskadzie tak jak pisałem zmniejszył bym wymiar akwa do 30x30x35.

.

Zaproponowana w wątku pompa powinna być cichsza, jest wyposażona w ceramiczną ośkę i chyba firma gwarantuje jej jakość.

Sump- akwarium miało by być wolnostojące. Nie mam miejsca pod akwarium na sump. Przy tak małej kostce wydaje mi się iż panel powinien się sprawdzić i w jakimś stopniu zrekompensować brak sumpa. Przy sumpie mam pewne obawy czy nie zaleję mieszkania, które nie należy do mnie. Przy następnym większym zbiorniku napewno się skuszę. (zakładam postęp choroby morskiej)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozumialem do konca... Czy panel robisz w akwairum czy doklejasz do akwarium? Tak czy siak dostaniesz maciupinka slona kropelke, ktora nie da ci przedsmaku przyszlego, wiekszego akwarium. Zapewne jednak czytales NR i znasz opinie ludzi o takich malenstwach.

Problem, ktory musisz przemyslec to kurz na powierzchni, napowietrzanie i dolewka (Wazna!!!) Pierwsze dwa punkty zalatwilaby Ci kaskada. Wiem ze nie chcesz, ale jak kupisz zgrabny model to fakt posiadania kaskady nie bedzie Ci przeszkadzal. Jesli jednak sie upierasz przy panelu to pomysl o czyms mniejszym. Mozesz zrobic kwadratowy lub nawet trojkatny pod rozmiar jakiejs maciupkiej pompy np eheim 300. Na dole wiercisz w sciance otwor pasujacy do pompy lub wezyka podobnej srednicy. Podpinasz pompe i masz maciupki panel w ktorym mozesz wlozyc napowietrzanie i grzalke. W tak malym akwarium parowanie ma bardzo istotny wplyw na parametry wody i dlatego posiadanie automatycznej dolewki jest wskazane. Zawory plywakowe w dolewkach grawitacyjnych wygladaja koszmarnie wec zostaje ci dyskretny plywak elektroniczny i dolewka z pompy perystaltycznej. Z tym ze to wymaga jesli nie sumpa to chociaz szafki pod akwarium.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium jest jeszcze nie sklejone i nie zamówione. Ale panel planowałem w akwarium które miało mieć powierzchnię użytkową w postaci kostki 35x35x35około. Cała powierzchia akwa z panelem była by 45x35x35 a ostatnie 10cm wydzielone pod panel. Wiem, że mikrus nie da przedsmaku solniczki, ale jednak niektórym udaje się utrzymać takie akwarium pomimo trudności z jakimi się to wiąże. Dolewka automatyczna w wersji diy jest do osiągnięcia. Oczywiście akwarium musi na czymś stać pod akwarium znajdzie się miejsce na 5L zbiornik(bańka) z czystym RO, a doprowadzenie wężyka fi5-6mm to nie to samo co wyprowadzenie spływu rewizji i powrotu z sumpa. Tę część planuję oczywiście w wersji diy ale wydaje mi się, że da się to na początku bujnąć na dolewce z ręki.

Kurz na powierzchnii- a czy przy morskim to większa uciążliwość niż przy dość wrażliwym krewetkarium, do akwa mogę dołożyć szybę przykrywającą ale to sprawi trudność w wymianie gazowej i chyba całość dodatkowo skomplikuje. Akwarium będzie miało falownik + pompę obiegową myślę, że to załatwi jakoś ruch tafli wody wszystko chyba zależy od ustawienia sprzętu. To powinno zapobiec powstawaniu filmu będzie ruch powierzchnii wody. Na kostki napowietrzające (może lipowe) znajdzie się miejsce w panelu o ile są one konieczne?

Kaskady zgrabnej chyba nigdy nie widziałem. Każda to prawie prostopadłościan wsparty na tylnej ścianie akwarium wprowadzający ją w drżenie (wisi na krawędzi i dodatkowo wspornik hmm koło silnika). Akwa z wklejonym panelem tworzy jednolitą bryłę - stąd uparte trwanie przy pierwotnym założeniu.

Panel chciałbym podzielić na 3 komory:

1 komora 8szerokość x 10cm u góry wcięcie 2x7cm pod grzebień oddzielona od 2 szybą pozostawiając od dołu 5cm na przepływ wody

2 komora 10cm x10cm oddzielona od 3 szybą kończącą się 4cm poniżej górnej krawędzi panela

3 komora 15x10cm tu była by pompa. W górnej części tej komory nacięcie 2x2cm celem wyprowadzenia wody z pompy w tej komorze może docelowo znaleźć się odpieniacz.

Wymiary komór mogą się minimalnie różnić od tych które będą w rzeczywistości dojdą grubości szkła.

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasłonięcie stref filtracyjnych, pomp, grzałki, odpieniacza. Dodatkowo miejsce dla wieloszczetów i wężowideł, dozowania minerałów i karmienia.

Oraz zastąpienie kaskady do których mam duży uraz, sumpa nie miałem i zbytnio nie chciał bym go stosować. Wg mnie najestetyczniej ukrywa prawie cały sprzęt (wzór reef max lub nano aquamedica)

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasłonięcie stref filtracyjnych, pomp, grzałki, odpieniacza. Dodatkowo miejsce dla wieloszczetów i wężowideł, dozowania minerałów i karmienia.

O jakiej filtracji mowisz? Skarpeta z weglem? Po co Ci taka filtracja w tak malym zbiorniku? Podmieniajac wiadro (po 25kgsoli) wody podmieniasz prawie 50% wody.

Pomp? Ilu tam pomp chcesz trzymac?

Odpieniacz? Juz Ci Marcin napisal a ja potwierdzilem. Do tak malego zbiornika nie potrzebyujesz odpieniacza

Wieloszczety, wezowidla? Super ale przeciez one moga zyc w glownej czesci. Po co Ci je trzymac osobno? W glownym i tak Ci ich nic nie zje bo tam chyba poza gobiodonem to innych ryb nie bedzie.

Dozowanie mineralow? W takiej ociupince podmiany na przyzwoitej soli wystarcza. Suplementacja jest wymagana w akwariach z duza biomasa korali SPS, a Ty chyba nie masz zamiaru trzymac SPSow.

Karmienie? A czemu nie mozna karmic w glownym?


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje jeszcze uprzedzenie do kaskad. A usunięcie panelu wiąże się chyba z zastosowaniem tego ustrojstwa.

Nie chcę walających się kabli po całym zbiorniku (grzałka, autodolewka, pompa cyrkulacyjna itp. które napewno dojdą w czasie funkcjonowania akwarium). Karmienie wprowadzenie wężyków od pomp dozujących, które docelowo pewnie znajdą zastosowanie w akwarium.

Może uparte dążenie do panelu jest moją zachcianką i niechęcią do kaskad. SPS może się pojawić jako test czy przeżyje, może mnie miło zaskoczy. Ten zbiornik chciałbym potraktować jako szczepkarium do docelowego większego zbiornika (gdy tylko finanse na to mi pozwolą). Zbiornik powyżej 1000L stoi i czeka, częściowo wyposażony (obieg powyżej 1,7 tys litrów) czeka na wygraną w totka, własne mieszkanie itp.

Docelowo w zbiorniku będzie napewno więcej niż powinno znaleźć się w takiej kropli. Dlatego pewnie odpieniacz będzie znajdował zastosowanie.

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie z tego co piszesz, ze robisz jeden blad. Twoje doswiadczenie zdobyte na wielu, na pewno pieknych akwariach slodkowodnych na nic Ci sie nie przyda w akwarystyce morskiej. Schowaj dume do szuflady i podejdz z pokora do morszczyzny jakbys w zyciu nie mial do czynienia z jakakolwiek akwarystyka.

I czytaj, duuuzo czytaj ...

A co do panela, to zrobisz jak chcesz, bo widze ze decyzje juz podjales.

Pozdrawiam


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Decyzję zawsze można zmienić. Tylko dlaczego kaskada jest lepszym rozwiązaniem? Co tak bardzo przemawia za jej zastosowaniem? A co jest wadą panela, przez którą jest on o tyle gorszy od kaskady?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam . Temat spadł z nieba od jakiegoś czasu myślę nad podobnym zbiornikiem. Też nie jestem zwolennikiem filtrów kaskadowych - psują wygląd zbiornika i są hałaśliwe. W moim przypadku będzie to 38x38x50 cm, panel o szerokości wewnętrznej 12 cm, akwarium wykonam samodzielnie. Komory będą cztery pierwsza od prawej wlot 10cm, druga 7cm , trzecia 7cm, i ostatnia 14 cm. W pierwszej komorze grzałka 50W i może troch gąbki o grubych oczkach, druga i trzecia wypełniona grubym grysem koralowym w czwartej pompa obiegowa Aquael Circulator 500 i ewentualnie odpieniacz . Komory panela wykonane będą ze szkła 4mm, szyba odgradzająca o wysokości 30 cm i od strony zbiornika będzie wklejone spienione PCV o wysokości 37 cm w którym wytnę otwór na grzebień przelewowy oraz powrót wody do zbiornika. Żywej skały planuje około 4-5 kg, żywy piasek około 3-4 kg, sól Instant Ocean. Oświetlenie DIY Cree 3xXP-G i 4xXP-E RB zasilane stałoprądowo 700mA. Pompa obiegowa Koralia Nano 900. Całość będzie nakryta szkłem 2-3 mm w dwóch kawałkach. Zbiornik ten mam zamiar traktową jako wejście w słone klimaty, po prostu po latach „słodkich” zbiorników będzie to jakaś odmiana a być może za jakiś czas „przemiana”. pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

george

Całość będzie nakryta szkłem 2-3 mm w dwóch kawałkach.

To nie jest dobry pomysł.

Ograniczysz wymianę gazową.

Edytowane przez BAU (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cześc .

bedę robił podobne tylko 80x38x38 , może masz rysunek swojego panela?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też ruszam z nano kostką podobnych rozmiarów. Akwarium już zamówione, czekam aż przyjdzie.

Może się komuś przyda, wrzucam rzut na mój panel.

Oświetlenie: Denerrle 36W

Odpieniacz: Hydor Slim Skim Nano

Pompa obiegowa: Hydor Nano Pico 1000

iqng.jpg

1 komora siporax

2 komora odpieniacz

3 komora inne media filtracyjne

4 komora pompka

U mnie głosy były podobne...."nie rób z odpieniaczem, po co Ci panel, kaskada styknie". A dlaczego nie podejść do tematu pico rafy "porządnie"? Dlaczego nie zrobić "high tech'a"? Jeżeli akwarystyka morska mnie pochłonie, a jest to bardzo możliwe, zlikwiduję roślinne. Wtedy życie trafi do większego baniaka, a mały może służyć na różne sposoby. Na razie będzie to mój mały poligon doświadczalny, szkoła życia. Wierzcie mi, koszta wcale nie są dużo wyższe, ja wszystko kupiłem używane na Waszym forum, wszystko prócz szkła.

Pozdrawiam

Kuba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat może dzięki kolegom nieco ożył. Chyba nie będę sam z panelem także zachęcam do rozmów na tematy pokrewne. Będzie z kim dzielić doświadczenia z poligonów. A wypowiedzi i dyskusje mogą tylko dobrze zrobić dla tematu.

Moje szkiełko zostało już zamówione. Jako przegroda panel/akwarium będzie zastosowane szkło barwione w masie. Taka alternatywa dla wklejania plexi. Zdecydowałem się na 3 przegrody aby ułatwić sobie czyszczenie/serwisowanie.

U mnie oświetleniem będzie Lampa Led DIY o ile uda mi się ją poskładać (36+W). Zastanawiam się czy to wystarczy na taki litraż.

Szukam pomysłu na żywą nieodgazowaną skałę najlepiej prosto z frachtu. Zastanawiam się tylko z której strony świata wybrać podstawę pod rafę. Liczę na pomoc starszych kolegów, czy są duże różnice ze względu na pochodzenie skały indonezja, jawa. Dzisiaj miałem okazję oglądać odgazowaną po kwarantannie i to co widziałem lipa straszna ni ładu ni składu, wyglądała bardzo jednokolorowo. Może ktoś widział w którymś ze sklepów skałę godną uwagi? Do Aquamedica mam trochę daleko może ktoś ma w pobliżu i się wypowie?

Do tej pory nie dostałem żadnej opinii o pompie obiegowej i cyrkulatorze Tunze. Są ciche/głośne? za małe wydajnościowo czy za duże ? Czy lepiej wybrać przyssawkowy cyrkulator innego producenta?

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej

Z góry przepraszam przedmówców, że nie przeczytałem Waszych wcześniejszych postów

Na prośbę autora wpiszę swoje 3 grosze

A więc jeśli zamierzasz bardziej zakręcić się przy morszczyźnie to polecam Ci panel filtracyjny, który da Ci tą namiastkę możliwości zmian, obserwacji, zrozumienia wielu zagadnień przydających się przy konstruowaniu większego akwarium z sumpem. W przeciwieństwie do kaskady w panel możesz włożyć wydajny odpieniacz, który pozwoli Ci utrzymać lepsze parametry wody, a co za tym idzie włożyć do akwarium bardziej wymagajace formy zycia. A najfajniejsze jest to, że wszystko może być bardziej "zdrowe i pojedzone" bo nie musisz się szczypać tak bardzo z karmieniem. Kontrargumentem dla tego co napisałem jest to "że można przecież w tak małym akwarium w prosty sposób poprawić jakość wody podmianą wody". Jest to rada, która w rękach początkującego adepta morszczyzny w 90% zakończy się jakimś problemem, bo teoria z brakiem wystarczającego doświadczenia lubi się zemścić. A pułapek sporo czeka na morszczaka :) Stąd sam polecam bardziej panel filtracyjny, aniżeli kaskadę. Pozdrawiam

luft


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wypowiedź, w temacie dotychczas było zalecane głównie kaskada lub mini-mini panel, w którym zmieści się tylko pompa obiegowa, grzałka i niewiele więcej. Dlatego poprosiłem o wypowiedź osobę o nieco odmiennym zdaniu.

Wiem że może i mój panel będzie stanowił około 20% pojemności zbiornika - trochę dużo odbierze miejsca. Ale wydaje mi się że mniejszy byłby trudny do czyszczenia. serwisowania. Biorąc pod uwagę to iż choroba morska najczęściej postępuje i pewnie z czasem w akwarium znajdzie się więcej niż powinno się tam znaleźć - skończy się z odpieniaczem, który gdzieś trzeba zmieścić. Wydaje mi się, iż panel może stanowić przedsmak (mini) sumpa i jego możliwości. Wiem, że trudno jest uczyć się na kropli, ale od czegoś trzeba zacząć, a gdy nie można zacząć od łatwiejszej drogi (większego zbiornika) trzeba (można) spróbować w wersji nano. Narazie nie mam możliwości na duży zbiornik finansowych, a głównie lokalowych.

Jeżeli mogę prosić o opinie na temat wyboru sprzętu:

pompa obiegowa - plan jest Tunze Silence 1073.008

pompa cyrkulacyjna -Tunze Turbelle Nanostram 6015

Te pompy mają napewno alternatywne rozwiązania, jeżeli są one lepsze to dlaczego? Jakie są wady zaproponowanego sprzętu? A może jest ok dlatego nikt nie odpisał?

Jak kierować się doborem skały? Porowata, lekka to napewno. Dlaczego gdzieniegdzie rozgraniczona jest Jawa / Indonezja? Widziałem w ofercie (Aquamedica) osobne pozycje Żywa skała Jawa/Żywa skała Indonezja. Czy ktoś widział lub wie gdzie dostępna jest ładna żywa skała? Czy rejon z którego pochodzi skała ma jakiekolwiek znaczenie?

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako, że zalecono mi czytać... czytać. Wpadł mi ostatnio przedruk z PDF

baumeister_small.jpgWerner Baumeister, Akwarystyka Morska, Wydawnictwo Galaktyka, 1998, Łódź

Oraz:

Meerwasser Atlas Hans A.Baensch Helmut Debelius Wyd.Mergus 1995

Ta druga pozycja z racji na obcojęzyczność sprawiła by mi sporo trudu, ale przeglądając na szybko są w niej całkiem ładne zdjęcia z opisami gatunków...

Czy coś bardziej aktualnego byście polecili? Poza www.nano-reef.pl. Czy warto zagłębiać się w lekturę tych książek czy zawierają one cenne sugestie i informacje. Czytając fragment Akwarystyki Morskiej wydaje się nieco nieaktualna. Czy te pozycje są w jakimkolwiek stopniu przydatne? (ktoś zaczynał słoną przygodę od tych książek? A może natknął się w trakcie szukania na coś lepszego?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak tam prace nad szkłem??

poklejone już :D

a ledki polutowano już w lampę

kiedy brat wbijać się na imprezę z skałą i solenie zbiornika

a odnośnie książek wydaje mi się że pomimo wieku to nadal została kopalnia porządnej wiedzy kamień węgielny :D twojego piko oceanu

może są to za stare publikacje i nie znane pozostałym członkom forum że nikt w tym temacie się nie wypowiedział

ale cóż moje może niedoświadczonego akwarysty morskiego co było kiedyś dobre i sprawdzało się na pewno nie zabije i teraz twego zapału

mam nadzieję ze zaprosisz do tworzenia twego pomysłu mam nadzieję ze wypali

postaram się pogadać z swoimi starymi znajomymi mam nadzieję ze ktoś z nich ci pomoże nie tylko merytorycznie

pozdrawiam i życzę miłej przygody z morszczyzną

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.