Skocz do zawartości
Tester

Metoda Ballinga

Rekomendowane odpowiedzi

mam mętny i nie wiem czy stosować czy nie i o czym to świadczy że jest taki


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podgrzej wode przed rozpuszczeniem, i wsypuj proszek do wody, nie odwrotnie. Lepiej rozpuszczaj mniejsze stezenia, a nie jakies koncentraty. Dla Twojego zbiornika, 5-cio litrowe kanistry juz na troche wystarcza... :secret:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety oznacza to, że miał jakieś zanieczyszczenia, przy czym jesli to były np. siarczany (np. magnezu) to nie ma problemu, ale to gdybanie.... Zależy skąd pochodzi ten chlorek wapnia, jeśli z tego źródła, o którym myślę to odczekaj aż osad opadnie i chyba można dodawać do akwarium...

Edytowane przez nanorafa (wyświetl historię edycji)

Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozrabiam na 2l a mianowicie wlałem 1.5litra wsypałem 147g i dolałem ro do 2 litrów.Zawsze tak robiłem i było git a teraz nowa partia i woda mętna


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A masz Sebowy czy sklepowy? Pierwszy mieszamy dobę, odstawiamy na dwie doby i zlewamy co klarowne a resztę w ściek, a sklepowy np Preis rozpuszcza się szybko i jest klarowny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czysty chlorek wapnia rozpuszcza się lepiej niż super, 74 gramy w 100ml (mniej niż połowa szklanki) wody, w takim roztworze łyżka stoi na baczność :) i wciąż powinien być klarowny...

Edytowane przez nanorafa (wyświetl historię edycji)

Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A masz Sebowy czy sklepowy? Pierwszy mieszamy dobę, odstawiamy na dwie doby i zlewamy co klarowne a resztę w ściek, a sklepowy np Preis rozpuszcza się szybko i jest klarowny

to kiepsko bo dziś skończył się balling i rozrobiłem nowy a teraz muszę czekać 3 doby aby wlać do baniaka?to co przez 3 dni mam wlewać?


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leć do sklepu po filtry do ekspresu do kawy (najlepiej te białe a nie cienkie brązowe, jeśli będą tylko brązowe to użyj dwóch na raz), i przefiltruj przez to. Szybko idzie :). Ostatnio robiłem sobie chlorek magnezu z siarczanu magnezu i takiego właśnie chlorku wapnia jaki masz, powstała masa gipsu i roztwór pożądanego chlorku magnezu. Przefiltrowałem wszystko w godzinę (a na prawdę było gęste :))


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie, właśnie mam ten sam problem i zacząłem szukać rozwiązania.


150x70x60 full OW, 50kg LR, ATI 250i, PS 8x54w T5, NJ4500, cyrkulacja 3x6095 na 7096 + 6500l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podstawa to ciepla woda i zadnych extra stezen. Bedzie gut. :thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sygen, odpisałem Ci, w zasadzie przy normalnym stężeniu ballngowym nie powinieneś mieć zmętnienia, ja robię stężone, na 10l roztworu sypię 5 kg prochu, wtedy mam mętny, ale odstawiam na dobę i zlewam sam czysty roztwór znad osadu, reszta w kibel. Tak czy inaczej szkodliwe toto nie jest, tych prochów używam, nie tylko ja z resztą już dłuuuugo :) Jeśli przy normalnym stężeniu masz jakoś dużo tego osadu to prosze cyknij fotki i wyślij mi na seb.h@interia.pl

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Macie moze jakieś sposoby na podgrzewanie RO do rozrabiania roztworow? Jaka temperatura jest najlepsza? Chodzi mi najbardziej o kH, ostatnio gotowalem cała butelkę pet ale sie odksztalcila :) czy można sama wodę dać do garnka i wymieszać roztwór na ogniu a pózniej go przelać?


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie sądzę aby tak strasznie Ci poleciały parametry w dół, ja zawsze przygotowuję następna porcję jak juz mam połowę zużytej aby nie było niespodzianek, a oprócz seblinga zawsze mam jakiegoś Preisa w zapasie, stężenia robię na 2 litry wody RO 1 kg prochu, seblingowy MG rozpuszcza sie momentalnie i jest odrazu klarowny, CA jest tak jak napisałem wcześniej, tak na szybko to nawet jak pomieszasz godzinę i odczekasz nastepna godzinę to z penością już coś klarownego zlejesz a reszta niech sobie postoi spokojnie do pwłnego wyklarowania,

Ups...Seb mnie ubiegł,

co do KH w normalnej temp. pokojowej 2 litry RO plus 164 gr proszu mieszane głowicą 500l/h rozpuszcza się w godzinę czasu,

więc po co kombinować z podgrzewaniem?

Edytowane przez rutra (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja wkładam kanister 5l z woda RO na kH do wanny i napełniam ją max gorącą wodą. Wszystko ładnie się rozpuszcza.

Za pierwszym razem jak rozpuszczałem kH to wody nie podgrzewałem, chciałem być mądrzejszy i oczywiście w kanistrze na dnie zrobił się cement. Taki baniaczek wsadziłem do wanny na 30 minut, lała się gorąca woda z kranu, trochę pomachałem kanistrem i wszystko się ładnie rozpuściło :)

kanister oczywiście szczelnie zakręcony tak żeby kranówa się do wody RO nie dostała

Edytowane przez kermit85 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytam bo właśnie miałem ten sam przypadek z kH. Nie podgrzalem i na dno opadł cement, który sie już pózniej nie rozpuscil mimo podgrzewania. Więc teraz wole to zrobić tak jak należy.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne z tym cementem na dnie, od paru lat rozpuszczam i nigdy mi sie to nie zdarzyło, rozpuszczałem GroTech Carbonat Pro a teraz Preisa i zawsz wszystko tak samo bezproblemowo,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 5 l kanister podgerzewam 1 l wody w mikroweli. To trwa 3-4 minuty. Te wode wlewam do ok. 3,5 litrow wody w kanistrze. Czuje, ze kanister jest cieply. Wsypuje proszek, zakrecam i mieszam. Po 2 minutach plyn est klarowny. Nadal mysle, ze wyzsze stezenia sprzyjaja wytracaniu sie roznych pierwiastkow.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z podgrzewaniem wody na wapń nie powinno być problemu, bo rozpuszczając się sam podgrzewa wodę, zresztą przy 4-5krotnym stężeniu nie powinno być problemów.

Dla odmiany mam problemy z buforem kH, za Chiny nie mogę rozpuścić przepisowej ilości w litrze wody. Czy po podgrzaniu, rozpuszczeniu normalnej ilości i ochłodzeniu nie wytrąci się wapń? Czy ja po prostu najzwyczajniej zbyt krótko mieszam?


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku KH na szczęście nie wytrąca się wapń. Niestety NaHCO3 jest słabo rozpuszczalny w wodzie a my przygotowujemy roztwór nasycony, więc w temperaturze pokojowej resztki proszku który wsypujemy do wody rozpuszczają się już po prostu bardzo wolno, gdyby poczekać odpowiednio długo w końcu by się cały rozpuścił, ale po co czekać kiedy wystarczy podgrzać trochę wodę żeby przyspieszyć rozpuszczanie. Czyli w naszym przypadku, podgrzewając nie zwiększamy rozpuszczalności tylko to rozpuszczanie przyspieszamy. Jak roztwór potem wystygnie to nic się nie wytrąci, chyba że wsypiemy więcej NaHCO3 niż wynosi jego rozpuszczalność w temperaturze pokojowej wtedy będzie osad...


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli trzeba uważać, żeby nie przesycić roztworu, ok. Następnym razem spróbuję z gorącą wodą, dzięki.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i właśnie z Kh i tym osadem to zależy tez od prochu, tutaj przestrzegam przed używaniem słynnej sody oczyszczonej ze spożywczaka, ja się tak kiedyś władowałem no cały 25 kg wór, chodzi o to że do sody oczyszczonej tej w torebkach, w większości wypadków jest dodawany antyzbrylacz, i on powoduje problemy z rozpuszczaniem, mój sie pienił jakos dziwnie i na dnie zostawąła warstwa właśnie takiego jakby gipsu czy czegoś.


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używam normalnej sody oczyszczonej, zwyczajne NaHCO3, bez antyzbrylacza. Ale widać do rozpuszczania w normalnej temp. brakuje mi cierpliwości...


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś ma albo skopiował strone bolesłąwskiego ?

niestety domena padła jak i treśc tam zawarta :-(

Szukam info o pelnym ballingu.


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś ma albo skopiował strone bolesłąwskiego ?

niestety domena padła jak i treśc tam zawarta :-(

Szukam info o pelnym ballingu.

http://www.arcadio17.republika.pl/morskie_200l/balling_morskie_200l.htm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.