Skocz do zawartości
Tester

Metoda Ballinga

Rekomendowane odpowiedzi

wazna jest konsumpcja weglanu, dlatego zapytalem o wyniki z ostatniego miesiaca. Tak jak pisal Bioly mozna zmniejszyc dawke KH ale nie wiem czy akurat polowa to bedzie dobra wartosc. Musisz kontrolowac. Z drugiej strony dawka roztworow Ballinga 24ml jest bardzo mala wiec prawdopodobnie nie zaburzysz istotnie rownowagi chemiczne nawet jesli opuscisz jedna dawke.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ireck tak jak pisze Tester dawkę bym zmniejszył ale czemu o połowę?po prostu zmniejszaj powoli będzie na pewno ok,KH 11 to żadna tragedia


380l+100lsump,HQI2x250W+T5 2x54W,cyrkulacja30000,ATI BM200,Eheim 1262,Reaktor wapnia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jedni mają za wysokie,drudzy za niskie a ja nie wiem jakie mam bo mierzyłem chyba z półtora roku temu :)i jestem spokojniejszy i nie kombinuje


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sygen wielu takich było,po jakimś czasie słuch o nich zaginął,wierz mi za jakiś czas przypomnę ci tego posta pozdrawiam Grzegorz


380l+100lsump,HQI2x250W+T5 2x54W,cyrkulacja30000,ATI BM200,Eheim 1262,Reaktor wapnia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może i było ale słuch po nich zaginął na pewno nie z powodu kh :)


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśnie z powodu KH jak dla mnie najważniejszy parametr


380l+100lsump,HQI2x250W+T5 2x54W,cyrkulacja30000,ATI BM200,Eheim 1262,Reaktor wapnia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bioly bez urazy ale nie zlikwidowali akwarium z powodu wysokiego lub niskiego kh, tyle już jestem na tym forum i nie przypominam sobie aby ktoś zlikwidował baniak bo miał niestabilne kh :)

parametr ważny jak najbardziej


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zniknęli nie że mieli niestabilne tylko nie mierzyli, dalej nie mierz ,życzę powodzenia


380l+100lsump,HQI2x250W+T5 2x54W,cyrkulacja30000,ATI BM200,Eheim 1262,Reaktor wapnia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

daj jeden przykład że ktoś zlikwidował i tak napisał bo nie mierzył kh :thumbup:


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja długo kombinowałem z Balingiem.Racja jest też w tym,że jeśli się równo nie leje to niestety,ale to już nie jest Balling tylko swobodne uzupełnianie składników.Za radą niejednego kolegi wymusiłem lanie równo i o dziwo wszystko się wyprostowało.U mnie się udało,ale u innych nie musi.Seb nigdy nie lał równo a jak korale mu rosną nie trzeba opisywać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się czy sól bez soli może być powodem rośnięcia glonów.Jadę na biednej soli IO a ballinga leję po 280ml dziennie.Ktoś tak wspomniał i zastanawiam się czy jej na jakiś czas nie odstawić.Wiadomo,że nie będzie to metoda ballinga.Ta sól na pewno zawiera jakieś mikroelementy którymi pożywiają się korale bo nic innego nie leję a korale rosną jak głupie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mikroelementy w każdej postaci w dużej ilości mogą być pożywką dla glonów, alg ,a sol bez soli podobno ma ich sporo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

można spokojnie soli bez soli nie podawać lub ograniczyć jej ilość w stosunku do reszty składników ballinga sól bez soli np preisa całkowićie różni się od fauny marin choćby tym że jest słona więc to nie tak do końca że nie ma znaczenia jaka to sól a czy są w niej wszystkie mikroelementy to raczej nie bo na pewno nie byłaby wtedy biała. Więc możesz śmiało jej nie dawać przez jakiś czas .A to i tak nie jest pełna metoda ballinga bo wapń magnez i węglan sodu to tylko podstawowe składniki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja mam takie pytanie, właśnie chcę zacząć lać Ballinga. Mam Ca na poziomie 370, sól Instant Ocean. Konsumpcja jak wynika z moich pomiarów to 5 jednostek na dobę. Czy powinienem podnieść Ca do poziomy jakiegoś np 420 i wtedy uzupełniać te 5 jednostek czy zostać przy moim poziomie i uzupełniać te 5 jednostek. Kh mam 8 a Mg 1370.

h.


120x50x50 + sump 80 l, 35 kg LR, 8 kg LS, cyrkulacja 12000 l/h, 3000 l/h, 800 l/h..., Deltec AP600, LED 144w...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hubert - to zalezy jaki chcesz miec poziom Ca w akwa ;) Ballinga stosuje sie aby trzymac w miare stabilne parametry. Podnosi sie wiec do parametrow wyjsciowych i pozniej za pomoca Ballinga utrzymuje stabilny poziom mimo, ze korale caly czas konsumuja. To tak w skrocie.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozumiem, że poziom Ca podnoszę CaCl2? Czy skoro z tabelki wynika, że przy konsumpcji 5 jednostek Ca powinienem lać 30 ml CaCl2, to jeśli będę rano i wieczorem lał 2 x 30 to mając teraz 370 po 10 dniach powinienem dojść do 420 i później tak utrzymywać?

h


120x50x50 + sump 80 l, 35 kg LR, 8 kg LS, cyrkulacja 12000 l/h, 3000 l/h, 800 l/h..., Deltec AP600, LED 144w...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tabelka jest czysto teoretyczna :) Zacznij dozowac zobacz czy spada/rosnie/stoi w miejscu. Jak spada znaczy za malo lejesz, jak rosnie za duzo - mozesz podciagnac do wymaganego poziomu i pozniej zmiejszyc dawke. Jak stoi - mozesz podniesc dawke albo jednorazowo dodac roztworu CaCl2 (rozkladajac to na dni aby nie robic duzych skokow parametrow). Ile gram i przez ile dni wyliczysz np. Aqua Calculatorem - liczy dosc dobrze.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja proszę o określenie proporcji dawkowania:

Pomiar 1:

Kh 8

Ca 400

Mg nie mierzyłem

Po tygodniu

Kh 7

Ca 360

Mg nie meirzyłem

Dzień póżniej po podmianie 20l (+- 10%) - nie wiem czy potrzebne i ma znaczenie :)

KH 8

Ca 390

Mg 1170

Parametry do jakich chcę dojść i je utrzymać to:

Kh 10

Ca 450

Mg 1350

Roztwory Ballinga książkowe.

1. Jakie ilości którego płynu powinienem lać do osiągnięcia żądanego parametru.

2. Ile ml którego płynu lać dziennie aby je utrzymać na tym poziomie?

Obsada to w większości miękasy.

Proszę o ewentualne korekty i uwagi.

Dzięki.


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakie roztwory robisz? "Książkowego" Ballinga?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prochy od Ciebie, roztwory książkowe.


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zaczął lać po 30-40 ml dziennie, testy bym zrobił dzień przed podmiana wody, albo w dniu podmiany, jeśli dawka okaże się za mała to podmiana to skorygujesz.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm.......

nie jestem chemikiem, ani doświadczonym akwarystą, ale jak dobrze zrozumiałem z tego posta

to jak daje 50ml prepatatu nr 1 daje 50ml preparatu nr 4 to musze dać 100ml prepatatu nr 2 i 3

dobrze to rozumie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm.......

nie jestem chemikiem, ani doświadczonym akwarystą, ale jak dobrze zrozumiałem z tego posta

to jak daje 50ml prepatatu nr 1 daje 50ml preparatu nr 4 to musze dać 100ml prepatatu nr 2 i 3

dobrze to rozumie?

Do którego posta się odnosisz?


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, chodzi tu o podmianę części preparatu jeden preparatem 4, czyli np. z 1l cacl odlewasz 50ml to wlewasz na to miejsce do roztworu cacl 50ml roztworu 4

Wszystkie preparaty dozujesz dokładnie tak samo jak w tabelce, chodzi tu tylko o zmianę składu roztworu 1 aby uzupełnić go o magnez.

Więc po zmianie składu roztworu 1 jest on dalej tym samym roztworem :) i pozostałe ilości wlewasz takie same :D

Trochę pomieszałem ale chyba rozumiesz :D


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.