Skocz do zawartości
Tester

Metoda Ballinga

Rekomendowane odpowiedzi

Już prochy ogarnąłem z poch ale te minerały oprócz soli bez soli to 4butelki aż są i ceny po 100 pln to zeby droga sól i duże podmianki nie wyszly taniej i stabilniej niż bailing

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Były jakieś wzmianki o tym DSR ale po angielsku linki ktoś ma po polsku? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja od startu nowego większego zbiornika właśnie lecę bez podmian tylko balling, grotech ABCM, bakterie i tylko dolewka RODI. Leci już tak zaraz 5ty miesiąc. Niepotrzebnie kupiłem zapas soli bo za szybko jej nie zużyję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, fresz33 napisał:

Ja od startu nowego większego zbiornika właśnie lecę bez podmian tylko balling, grotech ABCM, bakterie i tylko dolewka RODI. Leci już tak zaraz 5ty miesiąc. Niepotrzebnie kupiłem zapas soli bo za szybko jej nie zużyję.

też około 250l :)

i już wiem dlaczego się "zafiksowałem" w nocy - oglądałem na YT rożne zbiorniki - np. 19 mieś bez podmian

 

da się ? jak widać ... da

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak utrzymujecie zasolenie na pożądanym przez was poziomie skoro nie robicie podmian?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.10.2017 o 22:48, jasiu napisał:

Mam 1170 Mg z kalkulatora wychodza mi straszne ilości do dodania. 

Pytanie uzupełnić to jakimś stezonym roztworem magnezu? 

 

Miałem to samo, na początku mg był w granicach 1300-1350, po paru miesiącach spadł na 1150, CA i KH w normie. Dolałem w sumie ok 1L magnezu red sea. W tej chwili utrzymuje się ~1300. Na początku coś zżerało ten magnez, bo po pierwszym pół litra stał praktycznie w miejscu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
37 minut temu, silvia napisał:

też około 250l :)

i już wiem dlaczego się "zafiksowałem" w nocy - oglądałem na YT rożne zbiorniki - np. 19 mieś bez podmian

 

da się ? jak widać ... da

Da się da ;) tak poza tym na filmiku widać że ma mocno nasycone roztwory bo jest duży osad na dnie pojemników do ballinga ale to już inna historia ;) 

Ja jadę bez podmian i bez odpieniacza...

 

16 minut temu, czupacabra napisał:

A jak utrzymujecie zasolenie na pożądanym przez was poziomie skoro nie robicie podmian?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Co jakieś 2 tygodnie dosypuję 2-3 łyżeczki soli. To dużo mniej jakbym miał co tydzień robić podmiany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tą drogą pójdę. Troche podmian robię ale nie trzymam tak sztywnych reguł może przy wiekszej ilości korali zweryfikuję pomysł. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie czy sól bez soli można dać więcej niż zalecają? 

Na zasadzie podniesienia mikroelementów. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jak będzie za dużo to spsy będą brązowieć. Tak czy inaczej testy by się przydały co tam w akwarium "piszczy" ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po wyniku  1170 ppm magnezu ponownie najpierw pomierzyłem świeżą solanke, potem akwa po (dodaniu magnezu)  i wszędzie wychodzi mi 1200 (plus minus jedna kropla) ppm magnezu. 

Faktycznie może być coś z testem czy to zbieg okolicznisci ? 

Test wazny do marca 2019 co by mu mogło być to przecież nie skiśnie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem: test zwietrzały.

Nie ma powodu by reagować i sztucznie podnosić magnez. 

Operacje powtórz np za miesiąc i będziesz mieć wiedzę czy ten parametr "nie odjeżdża".

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szybkie pytanie (sorry nie mam siły przebijac się przez 754 posty) - dzielić dawki na mniejsze czy lać raz dziennie? Leje teraz 4x dziennie mniejsze ale straszny kłopot jest potem z korekta, szczególnie jak nie zdarze z testem o tej samej godzinie...

Wysłane z mojego STV100-4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Jakąndawkę w sumie lejesz na dzień?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Haha, właśnie studiuję dzisiaj metodę ballinga.

 

Przy małych dawkach mniejsze znaczenie. Przy większych zdecydowanie dzielić. I najlepiej nie na raz. Szczególnie wapń i KH buffer z godzinę odstępu. Tak samo magnez i KH.

 

To pytanko ode mnie: Co jest w soli bez soli. Po lekturze reefhuba - powinno być tam wszystko co jest w soli morskiej prócz NaCl. Ale np w karcie reef mineral salt AF jest tylko magnez i wapń.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

A nie mikro?

1 minutę temu, katani napisał:

Haha, właśnie studiuję dzisiaj metodę ballinga.

 

Przy małych dawkach mniejsze znaczenie. Przy większych zdecydowanie dzielić. I najlepiej nie na raz. Szczególnie wapń i KH buffer z godzinę odstępu. Tak samo magnez i KH.

 

To pytanko ode mnie: Co jest w soli bez soli. Po lekturze reefhuba - powinno być tam wszystko co jest w soli morskiej prócz NaCl. Ale np w karcie reef mineral salt AF jest tylko magnez i wapń.

A nie mikro?

 

1 minutę temu, mathom napisał:

120ml

Wysłane z mojego STV100-4 przy użyciu Tapatalka
 

podzililbym na 3 dawki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Źle popatrzyłem bo produkt to Reef Mineral Salt, a patrzyłem na kartę Mineral Salt.

W karcie Reef Mineral salt jest:

Chlorek wapnia poniżej 7%, i kwas borowy  poniżej 0,2%.

Więc na pewno to nei jest pełny skład. Pewnie to są tylko substancje wymagane do podania.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję że wybaczycie mi że nie przewertowałem całego tematu tylko beszczelnie spytam:
Jakie są bezpieczne korekty na 100l dla mg i Ca? Np KH czytałem że max 1punkt niemiecki na dobę a w przypadku magnezu i wapnia?
Jedzie do mnie paczka z testami i prochami i chcę sobie już mentalnie poukładać w głowie?
Gdzieniegdzie producenci piszą że Mg max 10mg/dobę a Ca 20mg/dobę.
Jakie są Wasze doświadczenia z korygowaniem parametrów?


Wysłane z mojego TA-1033 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Im wolniejsze zmiany tym lepiej dla koralowców.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co w sytuacji gdzie nieroztropnie wprowadziłem tak dużą konsumpcję że teraz to walka o przetrwanie?

Wysłane z mojego TA-1033 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.