Skocz do zawartości
Pirotechnic

Filtr osmozy - który wybrać

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, otóż zastanawiam się jaki filtr osmozy wybrać, oczywiście obecnie będzie produkować wodę do małej rafy, w przyszłości do 450 litrów (550l w obiegu)

Trochę czytałem wątków ,ale czy faktycznie musi być żywica w takiej osmozie ?

Obecnie stoję nad wyborem jednego z dwóch rozwiązań :

http://allegro.pl/filtr-wody-akwarystyczny-osmoza-ro-4-75-gpd-demi-i5012499340.html

http://allegro.pl/filtr-ro-75gpd-osmoza-kompletny-zestaw-wroclaw-i5014210729.html

Niestety, tu proszę Was o poradę, który system jest lepszy ?

W którym łatwiej można wymienić wkłady oraz czy ilość produkowanej wody RO jest taka sama ?

Z góry dzięki za odpowiedzi.


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepszy jest z otwieranymi korpusami z linku 1, ale na twoim miejscu kupił bym osmozę z 3 a nie z dwoma prefiltrami i żywicą za osmozą, czyli 4 korpusy plus membrana.


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

a ja bym wybrał ten mniejszy (oczywiście + żywica) - po prostu odłączam i wywalam stare prefiltry a nie męczę sie z odkręcaniem

operacja wymiany trwa minutę a nie 15 :p

popatrz też rozmiar - czy się zmieści np. do szafki ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał kolega pio7 - system 10'' z pierwszego linku ale o jeden pojemnik więcej czyli - filtr>węgiel>filtr>membrana>żywica


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz dużo miejsca to większy, ja mam ten mniejszy 2 prefiltry+membrana, ale mam dołożony mały blok DI.


Miękko LPSowe

60x60x50 (180 l), Blau Overflow 3000 (25mm), New Jet 2300, Black Python 110W, Schuran 120, Jebao WP-25,Jager 200W, sump: 57x50x35 (60 l), LR: 18 kg, LS: 9kg Live Aragonite Natural White.

aa9e7f12009aeb87acdcf619fe29ea51u688a610.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał kolega pio7 - system 10'' z pierwszego linku ale o jeden pojemnik więcej czyli - filtr>węgiel>filtr>membrana>żywica

Miejsce w szafce jest, tylko czy uda się kupić takiego gotowca ?

Ewentualnie jak to z sobą połączyć ? Niestety, z takimi filtrami jeszcze do czynienia nie miałem.

Edytowane przez Pirotechnic (wyświetl historię edycji)

Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

proszę bardzo: http://allegro.pl/filtr-akwarystyczny-odwrocona-osmoza-ro-4-100-gpd-i5012496568.html do tego dokujesz jeszcze dodatkowy korpus (przezroczysty na żywice) wyjście z tego systemu do korpusu z żywicą a potem po żywicy woda już do akwarium - jak zadzwonisz do nich i powiesz że chcesz to co w linku + korpus na żywicę to będą widzieli o co Ci chodzi :)


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kroczek, szkoda że nie ma już tych plusików co były kiedyś :) Dzięki za porady.

Tylko pytanie o żywice, bo widziałem dwa oznaczenia MB-400 i MB20. Czymś się różnią ?


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

teoretycznie bez znaczenia bo to że jest inne oznaczenie wynika z tego że są różni producenci ale ogólnie z tego co mi zawsze mówiono lepiej kupować MB20 i ja tak też robię


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

" Roznica w zywicach polega na procentowym skladzie MB-400 sklada sie z skladnik kationowy 75% skladnik anionowy 25% a dla zywicy MB-20 wynosi on skladnik kationowy 38-44% a skladnik anionowy 55-62%"

http://nano-reef.pl/topic/13350-kolor-zywicy-mb400-pytanie/page__p__128814__hl__+kolor++żywicy__fromsearch__1#entry128814

Edytowane przez PrusLee43 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepszy(tanszy w serwisowaniu) jest filtr na korpusach 10" Co do żywicy to najlepiej będzie jak kupisz sobie RO4 czyli trzy prefitry i membranę a po instalacji sprawdzisz sobie TDS-em jaką masz wodę po samej membranie i wtedy zadecydujesz czy kupować dodatkowy korpus i zasyp żywicy.Koszty zakupu kompletnego RO5 a dokupowania korpusu do RO4 są takie same ewentualnie dojdą koszty przesyłki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

" Roznica w zywicach polega na procentowym skladzie MB-400 sklada sie z skladnik kationowy 75% skladnik anionowy 25% a dla zywicy MB-20 wynosi on skladnik kationowy 38-44% a skladnik anionowy 55-62%"

http://nano-reef.pl/...__1#entry128814

A z czym się wiąże ta różnica? Jaki ma wpływ na działanie i żywotność żywicy?


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A z czym się wiąże ta różnica? Jaki ma wpływ na działanie i żywotność żywicy?

Podejrzewam ze jedna lepiej wylapuje kationy a 2ga aniony wiec zeby wykorzystac te informacje do lepszej wydajnosci/zywotnosci zywicy przydala by sie wiedza o skladzie wody ktora leci z kranu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymiana może i łatwa ale za cenę kompletu jakotakich wkładów liniowych kupujemy trzy komplety wkładów 10" a i powierzchnia filtracyjna wkładów 10" jest większa a co za tym idzie częstotliwość serwisowania się zmniejsza. Minusem przy 10" jest ilość miejsca jaką zajmuje kompletny filtr a to często przesądza o wyborze między tymi filtrami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Autora przepraszam za lekki offtop w jego temacie ale nie widzę sensu zakładania kolejnego tematu o tym samym wyszukiwarka forumowa trochę utrudnia wyszukanie właściwszego miejsca na rozwinięcie tego tematu... (jeśli jest to administrację proszę o wyrozumiałość i przemieszczenie wątku we właściwsze miejsce)

Pod wpływem artykułu http://reefhub.pl/filtr-ro-di/ zastanowiłem się nad jednym faktem i ciekawe ilu z Was ma wpięte w układ pomiędzy membraną osmotyczną a żywicą dodatkowe korpusy na wkłady...

U mnie np filtr RO/DI składa się z:

-filtr 5mikron

-wkład węglowy

-filtr 1 mikron

-membrana po niej mam pierwszy czujnik TDS

-zbiornik ciśnieniowy i tu mam rozdzielenie na 3 ścieżki

* czyste RO oprócz słonej kropli mam krewetkaria, gdzie wykorzystuję wodę RO

* wkłady mineralizujące, szlifujące i inne bajery dla celów spożywczych herbata, kawa inaczej smakuje woda nie ma osadu

* woda na cele akwarystyki morskiej

- korpus z wkładem sera silicate clear przed nim jest zawór zwrotny

- 2 korpusy z żywicą tutaj mam drugi czujnik TDS

Czy taki układ jest wg was prawidłowy? Czy stosujecie jeszcze jakieś dodatkowe filtry (korpusy), wkłady. Czy krzemiany przechodzą przez membranę?

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie nic nie stoi na przeszkodzie takiemu połączeniu tylko pytanie jakie mi się nasuwa to jaki odczyt z TDSa masz na wejsciu skoro po membranie jeszcze dodatkowe wklady i 2 żywice?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda kranowa u mnie ma taką wadę że instalacja wodna w miejscowości wykonana jest z rur azbestowych, nie mam na to wpływu, zarząd wodociągów twierdzi mokry azbest jest nieszkodliwy :)

Przed membraną nie mierzyłem TDS po membranie mam 22-17 ppm, ale przy zbiorniku ciśnieniowym woda troszkę szybciej niż przy zwykłej osmozie płynie przez złoże DI, dlatego zastosowałem 2 korpusy na żywicę (prawdopodobnie jeden też by swoją pracę wykonał), może dwa będą dłużej działać... W czasie używania doszedłem do wniosku są okrzemki przyda się wkład na silikaty. Na początku był w panelu, ale to tak trochę dodawanie krzemianów z wodą dolewka/podmiana i usuwanie ich w systemie, dlatego dokupiłem korpus i jest rozbudowany zestaw usuwający krzemiany przed akwarium.

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to obojętne jakiej produkcji,kupuję prefiltry najtańsze jakie znajdę,do tego żywica DI i po sprawie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak dla mnie to obojętne jakiej produkcji,kupuję prefiltry najtańsze jakie znajdę,do tego żywica DI i po sprawie.

Też tak robię. :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do mnie wczoraj doszedł nowy filtr osmotyczny do kuchni i pierwsze jest wkłąd 5 mikronów potem 1 mikron a dopiero później węgiel. Coś z kolejnością nie tak ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.