Skocz do zawartości
zwischen

Połączenie T5 i LED

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , mam pytanie czy można połączyć w jednej lampie dwa rodzaje oświetlenia mianowicie - T5 i diod LED? Dostałem takowa ofertę w sklepie z morszczyzna, ktoś takie lampy podobno wykonuje w fajnych pieniądzach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można połączyć. Jest trochę takich konstrukcji na rynku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam z kolei pytanie ..

światło żółte ,czerwone,zielone czy tam inne kolory,bo wiem,ze się miesza..Maja też wpływ na poszerzanie tego widma?Bo jak kolega wyżej pisze wieksze widmo..To jakby tak konkret pomieszać próbą kombinowania i testów można osiągnąć coś ciekawego ?

Zawsze mnie interesowało to dlaczego pod światłem akurat czerwonym rosną cudownie roślniny akwariowe no i nasze makroglony w refu..

Tak samo zastanawia mnie dlaczego blue sie stosuje w akwarium morskim..Słońce nie świeci się w blue a jednak pod wodą na rafie mamy aktynike i niesamowite bliki,no ale bliki to już wiadomo dlaczego.

Dlaczego 15000 + 2000 kelvinów zazwyczaj sie stosuje ?Jak te słońce świeci w ilu to nie mam pojecia ..ale z tego co wiem hqi jest najblizej słońca.

Wiem jak wielkie znaczenie ma oświetlenie i sam chciałbym zrobić sensowną lampie i dlatego tez pytam ,jestem tu ciemny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiec dlaczego producenci lamp nie idą w tym kierunku. W sprzedaży są albo T5 albo LED lub jeszcze tradycyjne HQ. Niektórzy hodowcy twierdzą że Ledy są dobre do oświetlania łazienki czy też ogródka i nie ma mowy o dobrych wynikach, niektórzy twierdzą że coś im tam rośnie :). Może ma ktoś z kolegów takową konstrukcje i wypowie się na ten temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaczynałem od led. Teraz mam hybrydę 4xT5 na środku,led po bokach.

Różnica spora. Korale ładniej się pompują( lps i sps). Widać przyrosty. Mam więcej alg wapiennych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przychylam sie do wypowiedzi ,, Komarek,, - połaczenie ledów z t5 to dobry pomysł. Ja nad swoją kostką 70x70x55 świecę 18cree RB 5w , 6xt5 24w oraz chipem 20w 435-450nm. Jak dla mnie światełko idealne ( mam zoa , roco , disco , lps).

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiec dlaczego producenci lamp nie idą w tym kierunku. W sprzedaży są albo T5 albo LED lub jeszcze tradycyjne HQ. Niektórzy hodowcy twierdzą że Ledy są dobre do oświetlania łazienki czy też ogródka i nie ma mowy o dobrych wynikach, niektórzy twierdzą że coś im tam rośnie :). Może ma ktoś z kolegów takową konstrukcje i wypowie się na ten temat.

Idą.

Pierwsze takie lampy pojawiły się 5 lat temu - i z tego co pamiętam Pacific Sun było pierwszą firmą która zastosowała tego typu rozwiązanie.


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiadam led z połączeniem t5 i jestem zadowolony..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konstruuję właśnie sobie lampeczkę LED ok. 50W do doświetlenia środka zbiornika zamiast HQI, które mam 150W z żarnikiem 16000K.

Główne oświetlenie stanowi u mnie T5. Czyli trzy świetlówki ATI: jedna Blue Plus, druga Actinic, trzecia biała 14000K.

Akwarium 420L o długości 120cm.

Przy tej konfiguracji korale praktycznie każdego typu rosną, otwierają się itd.. :D

Da się więc połączyć i moim skromnym zdaniem nawet efekt jest lepszy i do tego frajda jest.

Jak pisałem, zamiast HQI włożę za chwilę LEDy (diody CREE praktycznie pół na pół 9000K (białe) i 470nm (niebieskie). Razem w ilości 48 szt na matrycy kwadratowej. Wieszam ją nad koralami miękkimi, w miejscu HQI, bo bujnie się otwierają i stanowią u mnie akurat koronę rafki :D

Dodam że całość steruje mój ARX, którego w ten sposób też testuję w działaniu :D.

Efekt świtów i zmierzchów jest fajnie zrobiony po zastosowaniu statecznika do T5 z regulacją 1-10V (dałem za niego coś 150PLN). Przy okazji oświetlenie nocne załatwione dzięki regulacji jasności T5.

Kupiłem ten:

http://www.aqua-light.pl/index.php/produkt/statecznik-vs-elxd-254-dimm-sciemnialny-1-10v

Lampę LED też podłączam pod sterowanie jasnością z tym, ze zrobiłem w niej 2 kanały osobne dla niebieskich i osobne dla białych. Podłączę pod ARX pod sterowanie PWM i będzie też ściemniana, ale i tak na full będzie świecić po całkowitym rozjaśnieniu.

Na razie HQI załączam po całkowitym rozjaśnieniu T5. Docelowo jednak będzie to LED.

Reasumując efekt łączenia LED i T5 jest ekstra. Więcej możliwości regulacji, a i przy tym można tylko poprawić parametry oświetlenia dla korali.

Edytowane przez mufti (wyświetl historię edycji)

420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie z powodów - jak wyżej, Ja, zapiekły przeciwnik typowych ledów w baniaku, składam sobie hybrydę. 4x24W w świetlówkach i na środku matryca z led. Ponieważ ledy mają dłuższą żywotność, sporą energię światła, no i pojawiło się sporo różnych odmian. *** robi fajne sterowniki - 4 kanały pwm, 2x on/off świetlówki i możliwość sterowania wi-fi. A dla leniwych, gotowe moduły led z driverami na jednej płytce.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie z powodów - jak wyżej, Ja, zapiekły przeciwnik typowych ledów w baniaku, składam sobie hybrydę. 4x24W w świetlówkach i na środku matryca z led. Ponieważ ledy mają dłuższą żywotność, sporą energię światła, no i pojawiło się sporo różnych odmian. *** robi fajne sterowniki - 4 kanały pwm, 2x on/off świetlówki i możliwość sterowania wi-fi. A dla leniwych, gotowe moduły led z driverami na jednej płytce.

No tośmy się spotkali - jedziemy na tym samym koniu :):D

Przy koazji dodam, że masa ludzi pyta się mnie o mozliwość sterowania świetem i zmierzchem zapomoca LED, a małokto ma świadomość, że to samo można w fajny sposób uzyskac za pomocą posiadanych świetlówek T5 :D

A jak się doda ten LED na środku, to odjazd! :guitar:

Edytowane przez mufti (wyświetl historię edycji)

420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez mam t5 + ledy xt-e :) super sa efekty i przyrosty .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mufti mógłbyś podpowiedzieć lub wrzucić jakiś schemat co potrzebne do ściemnialnych świetlówek t5. Statecznik i świetlówki - wiadomo, potencjometr(tylko jaki?) i czy coś jeszcze potrzebne? czy potencjometr podłącza się bezpośrednio do statecznika?

Sorki za laickie pytania ale sam chciałbym sobie zrobić ściemnialne t5 :smiling:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja że jestem też leniwy to mam 2 x taki moduł 60W i w środku diody Cree wszystkie typowe do morszczaka z uv itd. całość na miedzianej płytce z otworkami na radiator ten co widać.

Dla bardziej wymagającym są jeszcze takie combo ze sterowaniem 4 kanałowym - dałem sobie spokój - bo to potrzeba więcej driverów lutowania etc.

A mi każde 60 W steruje jeden driver i będą wschody i zachody a T5 będa startować po 2.

Na zdjęciu widać sterownik morświnowy i będzie 6x54W plus 2x 60W LED

post-16129-0-90019200-1425213110_thumb.jpg


bbb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja że jestem też leniwy to mam 2 x taki moduł 60W i w środku diody Cree wszystkie typowe do morszczaka z uv itd. całość na miedzianej płytce z otworkami na radiator ten co widać.

Dla bardziej wymagającym są jeszcze takie combo ze sterowaniem 4 kanałowym - dałem sobie spokój - bo to potrzeba więcej driverów lutowania etc.

A mi każde 60 W steruje jeden driver i będą wschody i zachody a T5 będa startować po 2.

Na zdjęciu widać sterownik morświnowy i będzie 6x54W plus 2x 60W LED

Co to za moduł cree? Jeśli możliwe to prosiłbym o informację gdzie taki można zakupić. Jaki driver?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mufti :) ściemnialne t5 przerabiałem - za dużo zabawy :) Mianowicie, najpierw wypalić trzeba, potem też nie zawsze jest miękki start, czasem się stroboskop włączy :) Jakoś się nie dogadywaliśmy, dlatego ściemnianie odłączyłem od stateczników, wolę to ledami zrealizować.

Myślałem o Twoim ARX żeby sterował lampą, ale wyszło mi za dużo przewodów od sterownika do lampy :( Bo musiał bym cignąc do każdego kanału. Jak by taki zestaw ARM z ARX w pokrywę wbudować - to był by szał :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to za moduł cree? Jeśli możliwe to prosiłbym o informację gdzie taki można zakupić. Jaki driver?

Moduł taki 150 zł a driver - obojętnie by był na prąd 1200-1300ma ja mam taki od 300 - 3500ma i zworkami mogę regulować.


bbb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamawiałem w państwie środka, będę zamawiał jeszcze jak by ktoś chciał to przy kilku będzie taniej.


bbb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na e-bay nie widzialem a zamawialem mailem od partnera od pv jakims trafem mial w ofercie.


bbb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nasuwa się pytanie czy zamawiac taka lampę ( bedą wschody i zachody- fajne sterowanie) koszt około 1500-2000 zł ,moc 468 watt. Czy dać sobie spokój i kupić używane i sprawdzone T5. Sprzedawca przekonywał i zapewniał ze kolory są dużo bardziej nasycone niż przy samym t5 i wzrost rownież niczego sobie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nasuwa się pytanie czy zamawiac taka lampę ( bedą wschody i zachody- fajne sterowanie) koszt około 1500-2000 zł ,moc 468 watt. Czy dać sobie spokój i kupić używane i sprawdzone T5. Sprzedawca przekonywał i zapewniał ze kolory są dużo bardziej nasycone niż przy samym t5 i wzrost rownież niczego sobie.

O jakiej lampie piszesz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampa od prywatnego wykonawcy, dostałem taka propozycje w sklepie z morszczyzna. Poczekam na konkrety i wtedy napisze coś więcej. (czekam na mail z wycena i konkretnym schematem lampy)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.