Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Działające 34 l w obiegu, planowałem przeskoczyć na 100l, ale moja "połówka" uparła się na 450 l morskiego w salonie. Chodzi o to, że chciałem z obecnej słodkiej setki zrobić słoną, a z podarowanego mi przez kolegę 450 l szkła uczynić roślinny akwen. Ten pomysł, odpadł, gdy tylko "moja" zobaczyła potencjał rafy. teraz stoje pod ścianą, ponieważ czas "chudy" i zanim nazbieram fundusze zamierzam zaplanować i kupować sukcesywnie , po kolei cały sprzęt:

1. myślałem, że szkło mam z głowy, ale im dłużej przyglądam się temu co u mnie stoi (choć darowanemu nie patrzy się....) tym większe widzę rysy i coraz pewniejszy jestem, że takie wieloletnie akwarium do zalania, to nie jest dobry pomysł, czyli na dzień dobry, stoję przed zakupem szkła o wymiarach mam już stelaż 150x50x60h, wysokość maksymalna dopasowana do pomieszczenia, chyba nie ma sensu robić niższego, chyba że...?

2. no i tu pojawia się światło?

3. wymiary sumpa, wiadomo trzeba dopasować do szafki no i nie za mały i żeby wygodnie było włożyć i wyjąć coś, natomiast jaka wysokość przegród, jeśli bym chciał jakiś odpieniacz dopasować...

4. co powinno jeszcze stać w szafce na dole? dolewka, jakieś ballingi''' , reaktory''

żeby nie za dużo na raz, może polecicie coś, kto gdzie , niedrogo szkło, światło, odpieniacz; jaki i jaki poziom wody w sumpie...... nie sprawdzałem linków na forum, bo może jest identyczny temat z moim, będę wdzięczny tez za wskazanie takowego i innych linków w temacie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robi się półka pod stelaż; nie sama, za sprawą kolegi. Szkło jest jeszcze stare, położone w celach poglądowych. Jak już będę wszystko wiedział i ceny itd - zamawiam nowe Czy rzeczywiście przy Opti White jest taka wielka różnica w cenie? Mi szklarz powiedział, tylko przy dwóch szybach (bocznej i przodzie) podwójną kwotę... Jak to jest? Z bardziej znanych firm A,A i E nie mogę się doczekać odpowiedzi. Pytania inne mam tylko banalne... co pod ten litraż się podkłada, zwykłą matę akwariową, karimatę, raczej wolę bez styropianu, bo mi moja córa wyskubie. Druga kwestia, to czy potrzebne są do zasilania akwarium gniazdka wyposażone w bolce uziemienia.

post-24125-0-31701400-1425947039_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko to bolce uziemienia sa potrzebne bo to wkoncu sol i woda... a zazdroszcze takiej zony ;) inni to sie musza nameczyc zeby o pare wiader wody powiekszyc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tak właśnie mam że sie musiałem pokłócić i nie odzywać :) żeby kupić akwa 100x70x50...niebawem stawiam tylko dokupie potrzebne detale


Szkło OW 100x70x50,lampa diy 8x39w + LEDy Fluo,obieg NewJet4500,2 x rw-8,odpieniacz diy na pompie aquabee 2000/1,filtr przepływowy,Reef Salt AF,balling AF.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znamtemat. Ja odpuściłem ale jak zobaczyła ożywające małe , to chciała większe , ale jak się zorientowała, że na poważnie to, musiałem się kłócić 2 dni i już dzisiaj dała za wygraną. Dołączam zdjęcie "szafki" ...robi się w tempie ekspresowym, żeby nie dać szans na rozmyślanie. Szkło jeszcze stare, ale czekam na oferty z dwóch miejsc i chyba zrobię 2 szyby opti, jeśli nie zaszaleją z ceną. Oczywiście nie powiem, że nowe szkło, dopiero jak zamówię, albo przywiozę.

A takie pytanie może głupie... Jak u Was rozwiązany prąd, konkretnie gniazdka? Z bolcami czy bez. Już szykuję "bolce" pod lampy, ale reszta sprzętu nie jest "obolcowana" ? (tzn z uziemieniem). czy jest? No bo wszystko co do tej pory używałem nie miało tych wejść na bolce, ale to pewnie nie ten litraż. Pewnie się przy 450l dużo zmieni.....

post-24125-0-47960100-1426103200_thumb.jpg

Edytowane przez Wojtek66 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy ktoś kto ma ten litraż mógłby mi doradzić jaki sump zaprojektować ewent. jakiego nie zaprojektować? największe wątpliwości mam co do długości sumpa (wiadomo im większy tym lepszy), wielkości komory powrotu i dolewki (poza sumpem) i ile wolnego miejsca na przyszłość i różne sprzęty zostawić w szafce o wymiarze 150x50x70wys.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko to bolce uziemienia sa potrzebne bo to wkoncu sol i woda...

A ja mam takie pytanie - po co te bolce?

W ani jednym urządzeniu nie mam wtyczki z bolcem. Wyjątkiem jest lampa, ale tu zasilacz leży poza akwarium, sumpem (czytaj szafką) i jest podłączony do zewnętrznej instalacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a w pompie obiegowej i odpieniaczu nie.masz bolca?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a w pompie obiegowej i odpieniaczu nie.masz bolca?

Własnie; nie wiem, bo jeszcze nie mam tych ustrojstw, a grzałka i lampa to już np 300 W x 2 i podejrzewam, że tam na pewno potrzebne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie bolec powinny mieć - lampa,obieg AC5000,pompa do pellets DC3000, odpieniacz,zasilacz z cyrkulacji Jebao.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam jest, duża okrągła wtyczka ale z takimi dziurami co by można do gniazda z uziomem włożyć.

No mogę powiedzieć, że w innym drugim odpieniaczu jest uziom.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uziemienie tak czy owak trzeba zrobić, jak jakieś urządzenie będzie miało takie wtyczki; reszta bez. A komin jaki duży pod 3 przeloty (1x25mm i 2x32mm, chodzi mi o to czy zostawiać więcej miejsca na jakieś manewry) ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkło zamówione; sprawdzałem już dwadzieścia razy czy dobrze podałem otwory w kominie i dalej mam ochotę sprawdzać :) pod spodem jest rama stelaża i chodzi o to , żeby dobrze wycyrklować.

post-24125-0-06456300-1426531051_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie bolec powinny mieć - lampa,obieg AC5000,pompa do pellets DC3000, odpieniacz,zasilacz z cyrkulacji Jebao.

Marek pomijając lampę i nie bolec ale gniazdo na bolec to do czego w w.w urządzeniach podłączysz ten trzeci przewód ?


299L(100x65x46) plus sump . Oświetlenie 2x24w t5 Narva Blue 2 i Sylvania Marinestar + LED 36W +LED 18W 3xUV , 2xRB, 1Blue+80W LED CHIP .Odpieniacz Deltec SC 1350, skały około 12 kg sucha , 20 kg żywy piasek red sea live reef , cyrkulacja RW-15 , obiegówka Jebao 3000 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś napisze gdzie można dostać niebieskie tło 60x150 cm. najlepiej samoprzylepne, bo szuka szukam i tylko wysokość 50 cm i jakieś wycinanki mi grożą... albo jakiś pomysł...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyklej duży kawałek od góry,na dole zostanie Ci 10 cm przykleisz brakujące cześć, zastawiasz skala i nic nie będzie widać.

Edytowane przez rafixxx (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak duży zbiornik dolewki zaplanować w takim litrażu? jakie może być parowanie dobowe? czy 30 litrów to za mało?

Kup sobie plastikowy baniak 20 l do wody pitnej i po sprawie.

Mi 20 l starcza na tydzień, ale świecę ledami, co na pewno ogranicza parowanie.


Pozdrawiam

Robert "Hełmofon"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajne baniaki są po wodzie z dystrybutorów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W środę -przychodzi nowe szkło: akwarium i sump. Sump zaplanowałem 130 l z pierwsza komorą odpieniacza , refugium i komorą powrotu. Teraz mam wątpliwości, bo zaplanowałem komorę odpieniacza bezpośrednio pod kominem, tak że pompa musi cisnąć wodę z dalsza i się zastanawiam czy nie zmienić tego i dać "pod kominem" pompę , a rurami zrzut pociągnąć na drugi koniec sumpa. odpieniacz w środkowej komorze. Czy to by było ok?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie lepiej będzie jeśli pompa będzie po prostej - mnie do podniesienia. Jeśli masz możliwość to pokombinuj ze skosami czy kolankami i powrót daj po prostej pod kominem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No lepiej obrocic sump, masz racje.

A co bedzie w pierwszej komorze i czemu nie odpieniacz ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

robiłem dzisiaj przymiarki (jeszcze bez sumpa - szkiełka maja być w środę/czwartek) i uda się go obrócić: od góry jest belka stelaża, ale jak sumpa przesunę 5 cm to ją ominę i będzie się dało zdejmować kubek. Chodziło mi o to, że w pierwszej komorze byłoby szczepkarium lub refugium itp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i jest wreszcie nowe! szkło i sump z Mikołowa. Ładnie, bez pęcherzy itp. teraz tylko prąd muszę ogarnąć no i hydraulikę (ale to już łatwiej będzie. Już zakupiłem skrzynkę na bezp. nadprądowe i popodłączam tak sobie , żeby wszystko włączać i wyłączać z tej skrzynki. jakbyście mieli jakiś fajny patent/link to chętnie skorzystam. Odpieniacz made in Oświęcim.

post-24125-0-48964500-1428092094_thumb.jpg

post-24125-0-70171000-1428092096_thumb.jpg

post-24125-0-44092000-1428092106_thumb.jpg

post-24125-0-56688300-1428092110_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.