Skocz do zawartości
brawos

Cztery żywice w ciągu 4 miesięcy i kolejna wymiana

Rekomendowane odpowiedzi

To, że zanieczyszczenie pochodzi z żywicy to nie mam wątpliwości od początku tego wątku. Pytanie tylko: dlaczego 4 żywice z różnych źródeł i przy wodzie z dwóch różnych ujęć zanieczyściły się tak szybko. Skłaniam się coraz bardziej do sugestii kol. SoQł-a odnośnie spróbowania spuszczania pierwszego syfu z pominięciem żywicy. Może rzeczywiście nawet nieduży objętościowo i krótkotrwały, ale wysoki jeśli chodzi stężenie brudów ściek (ok. 160-170 ppm i jakieś 200ml) potrafi szybko zanieczyścić żywicę. Wypróbuję też przy tym za radą inmara dociśnięcie wewnętrznego zbiornika z żywicą do korpusu, by wykluczyć jakieś istotne przecieki i za ok. miesiąc okaże się, czy tu był problem. Jeśli to nic nie da to będę się zastanawiał, czy wpływ na szybkie zużycie żywicy może mieć zainstalowana w domu stacja zmiękczania wody (a raczej sól w niej stosowana). Być może to jest przyczyną bo jeśli się nie mylę to sól taka to zwykły NaCl, tyle że bardziej zanieczyszczony od soli kuchennej.

Kto jak kto: ale Ty Bartek pewnie coś w tej chemicznej kwestii istotnego mógłbyś wiedzieć. Jak sądzisz, czy ilość takiej soli potrzebna do miękczenia twardej wody użytkowej w domu (np. o 5 stopni niemieckich więc nie tak dużo) może mieć wpływ na tak szybkie zużycie żywicy? Mam jednak mieszane odczucia bo gdyby takie stacje zmiękczające wodę, które przecież są dosyć często stosowane w domach, czy różnych instytucjach miały istotny wpływ na zanieczyszczenie zmiękczanej wody to raczej podkreślałoby się szkodliwość np. jej picia, czy wręcz picie zakazywało. Tymczasem to nadal jest bezpieczna czysta woda użytkowa, tyle że bardziej miękka.

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

nie chce mi się wracać do początku ale pisałeś coś o 150 - 200l ? i potem żywica zaczyna oddawać co zabrała ?

na logikę ... po co komu taka żywica ?

weź lepiej sprawdź / przepłucz / kup nową membranę i podłącz się z pominięciem tego zmiękczacza - bezpośrednio do rury

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie chce mi się wracać do początku ale pisałeś coś o 150 - 200l ? i potem żywica zaczyna oddawać co zabrała ?

na logikę ... po co komu taka żywica ?

weź lepiej sprawdź / przepłucz / kup nową membranę i podłącz się z pominięciem tego zmiękczacza - bezpośrednio do rury

Proszę kolegę by już więcej nie dawał nie przemyślanych rad i nie wprowadzał chaosu w temacie oraz dał się wypowiedzieć innym. Cały czas piszesz na opak. Jak ja od początku piszę i udowadniam, że zanieczyszczenie pochodzi z żywicy to ty kilka odpowiedzi wyżej na przekór piszesz, że to zostało wykluczone. Przez kogo? Jak ja piszę, że po membranie mam 0-1ppm to ty dajesz bezsensowną radę bym sobie wypłukał lub wymienił membranę. Jak ja chcę dojść, w czym tkwi problem i go rozwiązać, to znowu ty dajesz radę by wywalić i nie stosować żywicy, tak najprościej. Jak ja od początku piszę, że zanieczyszczenie pochodzi z żywicy, to ty znowu po wielu odpowiedziach dopiero wpadasz na pomysł, że teraz to wiadomo, gdzie szukać przyczyny (czyt: zanieczyszczona żywica). Sam sobie przeczysz. Rozumiem, że w ten sposób najłatwiej i najszybciej można sobie nabijać licznik postów, ale proszę cię przenieś się do innego tematu i przestań mi udzielać rad, które są sprzeczne z logiką tego tematu, zresztą twoje odpowiedzi są sprzeczne same ze sobą.

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak pracuję przy jonitach tak nigdy się nie spotkałem aby dwujonit coś oddawał to jest nie morzliwe szukaj gdzie inndziej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Kolego miły

nie piszę żeby nabijać posty - ale chyba nie pamiętasz co Sam napisałeś

skoro to 4-ta żywica i jest to samo - po 150 - 200L woda jest brudniejsza na wyjściu niż wejściu (po membranie)

to WŁAŚNIE ZNACZY ŻE TO NIEMOŻLIWE (więc wykluczone) że źródłem zanieczyszczeń jest żywica

(chyba że masz super pecha i mimo 2 źródeł zakupów dostałeś 4x tą samą partię w której są jakieś śmieci)

jak napisałem wyżej - gdzieś się schował HarryPotter - np. podczas wymiany masz "brudne łapska" czytaj ... np. zły smar do uszczelek, brud w korpusie, złączkach, wężyku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakakolwiek stacja zmiekczania wody zastosowana w domu nie ma wplywu na zywice jesli membrana rzeczywiscie daje 1ppm zanieczyszczen. Wynik 1ppm po zywicy jasno wskazuje na to ze membrana robi doskonala robote i nie tu szukac nalezy problemu.

Natomiast mam pytanie czy aby na pewno kupujesz zywice di. Pytam bo kiedys przez przypadek kupilem zywice do zmiekczania wody zamiast do dejonizowania. Po prostu przez pomylke klikalem zly produkt w sklepie. Zorientowalem sie po tym jak po godzinie przeplukiwania filtrow caly czas lecialo 30 ppm


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba że kolega kupił kationit lub anionit wtedy jak najbardziej wynik po membranie będzie wyższy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rodzaj żywicy jest w porządku. Kupowane odpowiednio w: erybka, woda.com.pl, korale.pl, acropora, a wczoraj jeszcze dla pewności u p. Tryca.

Kolego miły

nie piszę żeby nabijać posty - ale chyba nie pamiętasz co Sam napisałeś

skoro to 4-ta żywica i jest to samo - po 150 - 200L woda jest brudniejsza na wyjściu niż wejściu (po membranie)

to WŁAŚNIE ZNACZY ŻE TO NIEMOŻLIWE (więc wykluczone) że źródłem zanieczyszczeń jest żywica

(chyba że masz super pecha i mimo 2 źródeł zakupów dostałeś 4x tą samą partię w której są jakieś śmieci)

jak napisałem wyżej - gdzieś się schował HarryPotter - np. podczas wymiany masz "brudne łapska" czytaj ... np. zły smar do uszczelek, brud w korpusie, złączkach, wężyku

Brudny korpus lub złączki, które uwalniają zanieczyszczenia za każdym razem dopiero po wyprodukowaniu 150 litrów wody. Bardzo ciekawe. Proszę Cię daj już spokój bo te teorie są naprawdę dziwne.

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Weź SAM też trochę się wysil - a nie tylko krytyka i narzekania

bo jest tu kilka propozycji rozwiązania problemu .. o którym TY wiesz najwięcej

(a może korpus - gwinty rdzewieją ? a może po prostu mierzysz za 2 razem po tych 150 litrach - po miesiącu przy kolejnym tankowaniu "brudnej beczki" ?)

nie mam tu szklanej kuli więc strzelam (nie tylko zresztą ja - na ślepo)

drogą eliminacji ..

- rozkręć, wysyp żywicę, skręć z powrotem na pusto - dokładnie jak poprzednio - jeśli smarowałeś to przesmaruj itp.

lej wodę, mierz - i będziesz DOKŁADNIE WIDZIAŁ CZY TO WINA ŻYWICY

trzeba wszystko opisać dokładnie Step By Step ? (jak niektórym (bez obrazy) blondynkom ?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weź SAM też trochę się wysil - a nie tylko krytyka i narzekania

bo jest tu kilka propozycji rozwiązania problemu .. o którym TY wiesz najwięcej

(a może korpus - gwinty rdzewieją ? a może po prostu mierzysz za 2 razem po tych 150 litrach - po miesiącu przy kolejnym tankowaniu "brudnej beczki" ?)

nie mam tu szklanej kuli więc strzelam (nie tylko zresztą ja - na ślepo)

drogą eliminacji ..

- rozkręć, wysyp żywicę, skręć z powrotem na pusto - dokładnie jak poprzednio - jeśli smarowałeś to przesmaruj itp.

lej wodę, mierz - i będziesz DOKŁADNIE WIDZIAŁ CZY TO WINA ŻYWICY

trzeba wszystko opisać dokładnie Step By Step ? (jak niektórym (bez obrazy) blondynkom ?)

Bez obrazy, ale czy Ty chociaż w minimalnym stopniu panujesz nad swoim umysłem? Co ma beczka do wskazań TDSa zamontowanego na filtrze RODI? Gdzie na plastikowym filtrze RODI mogą rdzewieć gwinty?

Mam gorącą prośbę: czy może to być twój ostatni post w moim temacie? Bardzo cię o to proszę. Poszukaj sobie innego tematu do spamowania. Najlepiej w dziale "Czyściec", ewentualnie "Off-Topic".

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

widać Tobie nie zależy na rozwiązaniu problemu

nie napisałeś jeszcze NIC na temat Twojego filtra - a są korpusy z gwintem "nie plastikowym"

ani tez jaki to TDS - za to Ja napisałem o braku szklanej kuli

Brudny korpus lub złączki, które uwalniają zanieczyszczenia za każdym razem dopiero po wyprodukowaniu 150 litrów wody. Bardzo ciekawe. Proszę Cię daj już spokój bo te teorie są naprawdę dziwne.

na brudzie zawsze można "coś" wyhodować - a hodowla musi potrwać więc :

ostatnia teoria - siedlisko bakterii ewent. krasnoludek który sika Ci do złoża DI

teraz przychylę się do Twojej prośby

z mojej strony E.O.T.

powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
widać Tobie nie zależy na rozwiązaniu problemu

nie napisałeś jeszcze NIC na temat Twojego filtra - a są korpusy z gwintem "nie plastikowym"

ani tez jaki to TDS - za to Ja napisałem o braku szklanej kuli

na brudzie zawsze można "coś" wyhodować - a hodowla musi potrwać więc :

ostatnia teoria - siedlisko bakterii ewent. krasnoludek który sika Ci do złoża DI

teraz przychylę się do Twojej prośby

z mojej strony E.O.T.

powodzenia

@silvia czytam ostatnio pilnie Twoje wypowiedzi i mam wrażenie ze wszystkie są w jakimś dziwnie drażniącym tonie. Niby próbujesz pomóc komuś coś podpowiedzieć ale tak to jest napisane że nóż się w kieszeni otwiera - o co chodzi? Czasem chyba lepie ugryźć się w język niż pisać bzdury o szklanych kulach czy krasnoludkach sikajacych do filtra.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to "zwykła" osmoza, to może warto rozważyć zmianę jej. Komplet 100 GPD wyniesie maksymalnie koło 250 zł (prefiltry, membrana, żywica, wężyki). Bo, jak sam widzisz, problem jest dziwny i brak jest oczywistego rozwiązania.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Walker

I masz trochę racji - zirytował mnie post

http://nano-reef.pl/topic/73420-cztery-zywice-w-ciagu-4-miesiecy-i-kolejna-wymiana/page__st__40#entry750227

i potem kolejne ...

soory ale ręce mi opadają - winna żywica i już, kolega chyba szuka potwierdzenia swojej teorii - a nie rozwiązania problemu

ja bym usunął żywicę z pojemnika i zrobił test "na pusto" już przy 3ciej wymianie - i miałbym odpowiedź czy to żywica winna czy .. no właśnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć skłaniam się wypowiedzi kolegi TESTERA, zawsze trafia w sedno. Pozdrawiam. ALE !!!! weź kolego pod uwagę mój przypadek - TDS po membranie dobry - ale jak podłączyłem pompę ciśnienia - to zauważyłem zwyżki TDS do dwu i trzycyfrowego - co jakiś czas - tak jakby pulsowanie - częściej lub rzadziej - POMOGŁO uszczelnienie taśmą teflonową wkładu membrany - uszczelki owinełem - po prostu pod ciśnieniem popuszczało - od tej pory mam spokuj. Żywicę kupuję w e rybce - starcza mi na co najniej 0,5 roku. Może masz podobnie? Popuszczają uszczelki przy skoku ciśnienia w sieci i duży TDS zabija żywicę. Jak u mnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ooo to i moze ja sie zalapałem na rozwiazanie bo po podlączeniu pompy cisnienia nie moge zejsc ponizej 50 po ro wiec wszystko w zywice leci wiec starcza na max miesiąc

Ta tasmie dookola uszczelki na membramie ktora styka sie z korpusem nawineles?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Walker

I masz trochę racji - zirytował mnie post

http://nano-reef.pl/..._40#entry750227

i potem kolejne ...

soory ale ręce mi opadają - winna żywica i już, kolega chyba szuka potwierdzenia swojej teorii - a nie rozwiązania problemu

ja bym usunął żywicę z pojemnika i zrobił test "na pusto" już przy 3ciej wymianie - i miałbym odpowiedź czy to żywica winna czy .. no właśnie

I kolejny post ... przepraszam za wyrażenie z d..y. Nie warto prowadzić z Tobą dyskusji, naprawdę irytujesz i drażnisz jak to dobrze ujął Walker. Co można testować bez żywicy, a z membraną przepuszczającą w granicach 0-1? Można się przyglądać na wynik po membranie w zakresie 0-1 tak długo, aż membrana zacznie się zużywać. Proszę Cię nie pisz w tym temacie już więcej. Dla mnie ewidentnie idziesz na rekord i celujesz w jak największą liczbę postów za wszelką cenę, nie zważając na to czy piszesz z sensem, czy bez.

Cześć skłaniam się wypowiedzi kolegi TESTERA, zawsze trafia w sedno. Pozdrawiam. ALE !!!! weź kolego pod uwagę mój przypadek - TDS po membranie dobry - ale jak podłączyłem pompę ciśnienia - to zauważyłem zwyżki TDS do dwu i trzycyfrowego - co jakiś czas - tak jakby pulsowanie - częściej lub rzadziej - POMOGŁO uszczelnienie taśmą teflonową wkładu membrany - uszczelki owinełem - po prostu pod ciśnieniem popuszczało - od tej pory mam spokuj. Żywicę kupuję w e rybce - starcza mi na co najniej 0,5 roku. Może masz podobnie? Popuszczają uszczelki przy skoku ciśnienia w sieci i duży TDS zabija żywicę. Jak u mnie.

Testuję już kilka usprawnień w tym między innymi uszczelnienie w newralgicznych miejscach. Jeden z kolegów na PW zwrócił też uwagę, że zetknął się kilka razy z takim samym przypadkiem u Klientów w sytuacji, gdy odpływ odpadu był wpięty do jednej rury ściekowej razem z pralką i jednocześnie nie było zaworka zwrotnego na przewodzie odpadu (podobno sam ogranicznik przepływu nie dawał rady i przepuszczał jakoś w przeciwną stronę). Za każdym razem pomogło mu wpięcie w przewód odpadu zaworka zwrotnego. Wg mnie powinno to w pierwszej kolejności wpływać na membranę, a u mnie nie zaobserwowałem wahań TDSa po membranie, ale może się mylę, dlatego też wprowadzę jeszcze to usprawnienie i czas pokaże, czy problem zniknął. Dam znać za jakiś czas co z tego wyszło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

I kolejny post ... przepraszam za wyrażenie z d..y. (...)

Co można testować bez żywicy, a z membraną przepuszczającą w granicach 0-1? Można się przyglądać na wynik po membranie w zakresie 0-1 tak długo, aż membrana zacznie się zużywać.

i dalej

Proszę Cię nie pisz w tym temacie już więcej. Dla mnie ewidentnie idziesz na rekord i celujesz w jak największą liczbę postów za wszelką cenę, nie zważając na to czy piszesz z sensem, czy bez.

Po pierwsze to nie było do Ciebie

ano można coś przetestować - ale po co? lepiej (znów) ponarzekać

i dalej

wiesz co mnie irytuje ? właśnie taki OSOBISTE "wycieczki" jak to określiłeś " z d..y. (...)"

nie chcesz rad ? to je ignoruj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego, ale nie da się ukryć że Twoje wypowiedzi działają na uzębienie. Już kilka razy powstrzymywałem się przed zwróceniem uwagi (ostatni raz w wątku o lampie led, gdzie kazałeś kupić światełka choinkowe) - więc wynika z powyższego, że to nie tylko moje spostrzeżenia.

Miej odrobinę godności i jak ktoś Ci zwraca uwagę, że nie życzy sobie Twoich wypowiedzi w rozmowie, uszanuj to.

Brawos, nie wiem czy to kwestia ciśnienia wody czy szczelności pojemnika z żywicą - czy to wpływa na żywotność żywicy - miałem kilka zestawów RO, średnio przez rok, potem wymiana na inny. Pierwszy zasilałem bardzo małym ciśnieniem, tak mi pasowało podpiąć się do domowej instalacji, drugi z pełnym ciśnieniem, no i ten zestaw miał luźną komorę na żywicę. Teraz mam trzeci zestaw, pełne ciśnienie i komora "na wcisk". TDS przed żywicą i za żywicą. Przed żywicą mam trójnik i zwykle spuszczam kilkadziesiąt litrów do słodkiego, potem włączam w obieg żywice i leję do morskiego. Biorę niewiele - 40 -50 l tygodniowo. Żywica z rybki.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

@dale

"gdzie kazałeś kupić światełka choinkowe"

teraz to mi ręce opadły

raz - NIC nie kazałem - dwa - PRZECIEŻ TO BYŁ ŻART !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, u Naszych zachodnich sąsiadów, za dowcip uchodzi podanie musztardy w pojemniku w kształcie sedesu.

Poczucie humoru zaś, jest pojęciem względnym i wymaga pewnego wyczucia.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do uszczelnienia membrany to nawinąłem poporstu dwa razy taśmą teflonową po uszczelce dodatkowo - i wsadziłem membranę w korpus - jest OK.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brawos, nie wiem czy to kwestia ciśnienia wody czy szczelności pojemnika z żywicą - czy to wpływa na żywotność żywicy - miałem kilka zestawów RO, średnio przez rok, potem wymiana na inny. Pierwszy zasilałem bardzo małym ciśnieniem, tak mi pasowało podpiąć się do domowej instalacji, drugi z pełnym ciśnieniem, no i ten zestaw miał luźną komorę na żywicę. Teraz mam trzeci zestaw, pełne ciśnienie i komora "na wcisk". TDS przed żywicą i za żywicą. Przed żywicą mam trójnik i zwykle spuszczam kilkadziesiąt litrów do słodkiego, potem włączam w obieg żywice i leję do morskiego. Biorę niewiele - 40 -50 l tygodniowo. Żywica z rybki.

W jaki dokładnie sposób objawiał się ten luz w dwóch pierwszych zestawach? Gdzie dokładnie, w których miejscach?

Edytowane przez Walker (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze juz bylo ale z komorki ciezko mi znalezc... jak duzy masz kartridz na zywice? Czy jest w pozycji pionowej? Czy jest nabity na full?


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kartridż jest standardowy czyli do filtra 10``. O ile się nie mylę to on ma chyba 0,5 litra. Pozycja pionowa. Jeśli chodzi o zasyp to próbowałem już wszystkie kombinacje: pół puszki, 3/4 i całą. Efekt ten sam. Coś mi się coraz bardziej wydaje, że problem powoduje to, iż do tej pory pierwszy syf puszczałem zawsze przez cały filtr (ok. 150 ppm lub więcej) bez pomijania żywicy. Za jakieś dwa tygodnie będę wiedział, czy to jest to. Pół beczki na nowej żywicy już zrobione - jeżeli uda mi się za 2 tygodnie zrobić całą to miałbym rozwiązanie problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.