Skocz do zawartości
ZaKs

Oświetlenie do nietypowego zbiornika

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Potrzebuje pomocy przy wyborze oświetlenia do nowego akwarium. Problem w tym ze akwarium ma nietypowy kształt i rozmiar co komplikuje kwestie wyboru oświetlenia.

post-23668-1426448837,47_thumb.jpgpost-23668-1426448901,02_thumb.jpgpost-23668-1426448911,07_thumb.jpg

Szerokość akwarium jest powiększone o 25 mm tzn w tym węższym miejscu jest 450 mm a w drugim 650 mm

W akwarium bedą lps'y i sps'y

Zaks

Edytowane przez ZaKs (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium ma ok. 345l.

Będziesz musiał pomieszać światełko :)

Ledy to sobie bez problemu zrobisz jeśli będziesz wiedział ile ich ma być.

Z tego co widzę po wymiarach to najlepiej ledy, bo długość ma 1.1metra a np. T5 54W ma 115cm. 39W ma 88cm bodajże więc za krótka, chyba że nie doświetlone może być w co raczej wątpie ;P


"Mówiłaś mi" bym nie umarł, to jest w genach

"Brzydki, zły i szczery" w biegu "Po drodze do nieba"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy mi na dobrym doświetlenie całości. Założenie jest ze w zbiorniku bedą sps'y więc co do ledow nie do końca jestem przekonany ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ledy były by najodpowiedniejsze, do tego DIY gdzie sam sobie wymyślisz jak chcesz mieć wszystko oświetlone bo t5 tak jak Wtełek napisal kiepsko z długościami


12litrów- było,28 grudzień 2011- ‎9 ‎lipca ‎2012 216+36sump- było, ‎9 ‎lipca ‎2012 160litrów- było, ‎22 ‎lipca ‎2013-wiosna 2014 23litry- 05.01.2015-01.08.2015 60litrów 01.08.2015-15.06.2016

240litrów + 112sump- 15.06.2016-01.04.2018

360+240 sump- 01.04.2018

98+64  sump-13.12.2018

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

post-23668-1426534569,44_thumb.jpg

Co o tym myślicie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie by wypaliło :p a gdyby tak DIY ?

Ale czy nie za mało mocy by z tego było ? - tu już pytanie do bardziej oblatanych w koralach. Wychodzi 384W z tych 16 świetlówek więc chyba powinno być dobrze


"Mówiłaś mi" bym nie umarł, to jest w genach

"Brzydki, zły i szczery" w biegu "Po drodze do nieba"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno będziesz miał świetnie oświetlone i na pewno będziesz mógł dobrać najbardziej odpowiadającą Ci barwę światła.

Niestety z 24W T5 jest taki problem, że najszybciej się wypalają i mają najmniejszą wydajność energetyczną (spośród T5 i innych źródeł światła stosowanych w morszczyźnie). :)

Dla osiągnięcia dobrych wyników wymiana świetlówek (x16) co 6-8 miesięcy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę przyznać ze zawaliłem z ta długością akwariumu.

Co rozumiesz przez "najmniejsza wydajność energetyczna" ?

Tylko w tej opcji widzę dobre doświetlenie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... odważna teoria / poparta chociaż techniczną wiedzą ? Przyznam się że nie chce mi się w to wierzyć że świetlówki 24W szybciej się wypalają niż np.39W.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dalbym 8 lub 10 x 39W i nie przejmowalbym sie tym zakatkiem.

Ostatecznie mozna kupic taka smieszna lampke, w ktorej oprawki sa luzem i moznaby jedna rura 24W doswietlic jeden bok a druga drugi.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób sobie lampę hybrydową - t5 39W niesymetrycznie rozłożoną i do tego punktowo led - najlepiej jakieś składane moduły po powiedzmy, 10 W - są biało-niebieskie, bądź RB. Będzie moc, blinki i równomiernie doświetlone. A ledy dadzą jeszcze bajery w postaci wschodów i zachodów. Można to naprawdę tanio ogarnąć i ładnie - poniżej ceny tych lamp.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy mi na dobrym doświetlenie całości. Założenie jest ze w zbiorniku bedą sps'y więc co do ledow nie do końca jestem przekonany ...

SPSy i LEDy - nie ma żadnych przeciwwskazań ale pod warunkiem, że będzie to przemyślana konstrukcja - znane są zbiorniki w których LPSy, SPSy maja się baaardzo dobrze ...

Edytowane przez meteormode (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja znam zbiornik, około 100 l, gdzie gość trzyma dwie pielęgnice papuzie wielkości ładnych karpi. Też się mają dobrze, bo regularnie odbywają tarło, młode dorastają do wieku handlowego i trafiają do sklepów. Czy to wyjątek, czy reguła, a może nasze "chciejstwo" ?

Wskaż mi proszę te zbiorniki na samych ledach, z udokumentowanym (czytaj wiarygodnym) prowadzeniem na ledach przez co najmniej rok, które dorównają barwą i ilością wymagających gatunków zbiornikom p. Krzysztofa Tryca czy Foxa (Roberta), oraz wielu innym prowadzonym bez "grama" ledów..


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dale, w jednym momencie piszesz o hybrydzie T5 + LED, a chwilę później radzisz żeby jednak T5 ("bez grama ledów"). Czy dodatek tych LEDów nie utrudni prowadzenia zbiornika ? Ma ktoś namiary na ładny zbiorniczek prowadzony pod hybrydami ? Nie mówie o filmikach producentów...

Zaks.

Edytowane przez ZaKs (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dale, w jednym momencie piszesz o hybrydzie T5 + LED, a chwilę później radzisz żeby jednak T5 ("bez grama ledów"). Czy dodatek tych LEDów nie utrudni prowadzenia zbiornika ? Ma ktoś namiary na ładny zbiorniczek prowadzony pod hybrydami ? Nie mówie o filmikach producentów...

Zaks.

A gdzie pisałem że bez grama ledów ? Wyraziłem tezę (i nadal ją podtrzymuję) że bardzo trudno jest oświetlić ledami akwarium, w taki sposób żeby było w całości odpowiednie pod wymagające sps, czy nawet miękkie.

Zauważ że ledy dają światło monochromatyczne w zakresie swojej barwy, zauważ proszę że jest to światło silne, ma sporą zdolność penetracji. Z ledów światło rozchodzi się liniowo, z punktu, generuje to cienie. Tak więc musisz dobrać barwę, wysokość, ilość światła.

Łatwo można nie doświetlić, jeszcze łatwiej popalić korale.

Barwa korali bardzo często (obok chemii), związana jest z rodzajem widma światła, tak samo jego cykl życiowy jest w różnym stopniu stymulowany różnymi długościami światła.

Dlatego dostrzegając powyższe cechy, doszedłem do wniosku, że dla mnie odpowiednia będzie hybryda, jednak z większą matrycą led, niż te dostępne na rynku.

Zobacz ile różnych lamp ledowych pojawia się na rynku wtórnym, często w kilka miesięcy po zakupie, zobacz ile osób używa hybrydowego oświetlenia, czy samego t5 - myślę że większa część nas, na pewno więcej niż samych t5. Czyżby tylko ekonomia ? Nie uważam.

Zobacz ile osób wróciło do t5, ile doświetla t5.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się zgadza natomiast co do trudności oświetlenia ledami tu się nie zgodzę, bo po to jest możliwość przemyślenia takiej konstrukcji pod konkretny zbiornik aby było ok - myślę, tu oczywiście o lampie DIY. Zgodzę się z faktem, że z rozwiązań dostępnych na rynku trudno jest dopasować odpowiednie oświetlenie ale jeśli ma się o tym pojęcie - również techniczne to temat można załatwić baardzo pozytywnie.

"Zobacz ile różnych lamp ledowych pojawia się na rynku wtórnym, często w kilka miesięcy po zakupie, zobacz ile osób używa hybrydowego oświetlenia, czy samego t5 - myślę że większa część nas, na pewno więcej niż samych t5. Czyżby tylko ekonomia ?"

"Zauważ że ledy dają światło monochromatyczne w zakresie swojej barwy"

To ja zapytam tak - a czy udało Ci się prześledzić i przeanalizowac zakres widma świetlówek t5? Wykresy (zakładam, że rzetelne) świetlówek ATI, PacyficSun itd. jeśli weźmiemy pod uwagę tzw. pik danego fragmentu widma a jest ich 2,3 może 4 w całym zakresie pracy danej świetlówki - prawda? Podobnie jest z LEDami - na rynku dostępne sa diody z różnymi "kolorami" czyli fragmentami widma. Jeśli wiesz co chcesz i jak oświetlić to opracujesz z dostepnych elementów lampę, która bedzie technicznie zbliżona do światła emitowanego przez świetlówki. Owszem temat jest skomplikowany - również technicznie ale jeśli chce się mieć (a właściwie powinno), światło o podobnym charakterze jak słoneczne no to trzeba tak to opracować (chodzi o LEDy) aby było podobne.

Problemem o jakim piszesz z tymi lampami LED - szczególnie tymi chińczykami jest to, że takie "cudo" ma być tanie nie koniecznie właściwe dla Aqua. Producent chce sprzedać a jednym z haczyków jest cena :(.

"Zobacz ile osób wróciło do t5, ile doświetla t5." - myślę, że to kwestia rozproszenia światła, bo jeśli by były świetlówki takie punktowe jak LEDy to pewnie światło też by było troszke inne ...

Edytowane przez meteormode (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, po tym wszystkim co sie naczytałem + policzyłem to wybór padnie prawdopodobnie na: 2xATI POWERMODULE 4x24W + 1x75W

post-23668-1426880553,61_thumb.jpgpost-23668-1426880568,39_thumb.jpg

Co o tym myślicie. ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja myślę że przekombinowałeś, jestem tego zdania co Staś,

"...Dalbym 8 lub 10 x 39W i nie przejmowalbym sie tym zakatkiem..."


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja bym przerobil zbiornik i sciane :) nie ma nic gorszego jak niezadowolenie i tak bedzie cie nekac caly czas. pogadaj z Dieter25 on robi fajne lampy zrobi ci fajna kombinacje t5+led ;)

A jak chcesz spsy to na taki dziwny wymiar to kup sobie lampe HQI i doloz 2x t5 blue i po sprawie :)

Edytowane przez SunRose (wyświetl historię edycji)

SOSNOWIEC // Sprzedam / Zamienię główki : Euphyllie Divise i Paradivise - > na LPSY lub ACROPORY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, po tym wszystkim co sie naczytałem + policzyłem to wybór padnie prawdopodobnie na: 2xATI POWERMODULE 4x24W + 1x75W

post-23668-1426880553,61_thumb.jpgpost-23668-1426880568,39_thumb.jpg

Co o tym myślicie. ?

Powinno być OK, choć ja bym jeszcze zapytał Przemka, może by coś złożyli z hybryd, bo czasem pojawia się informacja o lampach spoza oferty (przynajmniej ja nie mogłem ich znaleźć). W każdym razie, dodatek świetlówek nie zaszkodzi, światło będzie równomiernie rozprowadzone, wizualnie ma to duże znaczenie.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.