Skocz do zawartości
marine

Piaskownica i Glony czyli Dsb Refugium AS, Plenum i inne

Rekomendowane odpowiedzi

Rozwiazaniem tez jest pudelko z piaskiem jesli masz troche miejsca

To napewno urozmaici troche srodowisko,


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozwiazaniem tez jest pudelko z piaskiem jesli masz troche miejsca

To napewno urozmaici troche srodowisko,

Właśnie z miejscem słabo chciałem wsadzić glony do komory tam gdzie mam filtry z węglem i peletkami miejsca tam jest max 20x20cm ale zastanawiam się czy nie za dużo tam będzie tego wszystkiego bo i poziom wody tam jest nie za wysoki a jak wsadzę pojemnik to miejsca dla glonów zostanie nie za wiele ...?

A jak sugerujecie jak wysoka powinna być taka pseudo "doniczka"

Cały czas zdrowy rozsądek podpowiada mi 11 przykazanie ...nie cuduj !!!:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoim celem nie jest DSB więc kilka cm powinno wystarczyć:) zwykły drobny koralowy żwirek. Jak się boisz, o pompy to weź glony które przytwierdzają się do podłoża "korzonkami" albo na przegrodzie zastosuj zwykłą siatkę ogrodniczą, która zatrzyma ewentualnych uciekinierów ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoim celem nie jest DSB więc kilka cm powinno wystarczyć :) zwykły drobny koralowy żwirek. Jak się boisz, o pompy to weź glony które przytwierdzają się do podłoża "korzonkami" albo na przegrodzie zastosuj zwykłą siatkę ogrodniczą, która zatrzyma ewentualnych uciekinierów ;)

Ok dzięki za podpowiedź ale zastanawiałem się czy jest sens upychać tam 2kg piasku lub czy ewentualnie glony przytwierdzone do skałek zrobią podobną robotę pochłaniając niepożądane związki z wody?

A i w obsłudze sumpa będzie prościej wyjąć skałki z glonami niż pojemnik z glonami sam nie wiem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zycie i tak będzie. Dzisiaj zobaczyłem co sie dzieje w kominie, bo jak wcześniej pisalem byl caly w glonach, od okolo 2 dni jest czysciutki, prawie zero glonow, a zycia tam jest chyba wiecej jak w akwa i sumpie, wiec wydaje mi sie ze kazdy glin czy kawalek skaly, piachu zgromadzi jakies nowe zycie...


Cross my path of life and you will find only DEATH...

6d169f8bf8373f2c26918ed260120659u191a864.png

270 + 154 + ATI 8x39w + BM 3.5 + DCT 6000 + 2x RW8 + RW8 (Tunze Rock) + WP25 + Dolewka TMC + Marine Doser ETC...

Aquaforest (PRS) + DSB + Refugium + LS 9kg + DR 10kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zycie i tak będzie. Dzisiaj zobaczyłem co sie dzieje w kominie, bo jak wcześniej pisalem byl caly w glonach, od okolo 2 dni jest czysciutki, prawie zero glonow, a zycia tam jest chyba wiecej jak w akwa i sumpie, wiec wydaje mi sie ze kazdy glin czy kawalek skaly, piachu zgromadzi jakies nowe zycie...

Też tak myślę u mnie cały komin zarośnięty rurówkami i tam drobnego życia masa wrzucę glony na skałkach oświetlę 20W halogenem ledowym i będę widział co się dzieje...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Mam problem z glonami w refugium.

Jakis nie cały miesiąc temu założyłem w sumpie dsb z plenum.

Przyszedł czas na glony. Zawiesiłem naświetlacz led kol. Ciepły 20w. Zakupiłem na alledrogo glony caulerpa prolifera.

Przeprowadziłem aklimatyzacje jak z koralowcami.

Wsadziłem w dsb. Niestety jak by się nie przyjęły. Od początku z dnia na dzień marniały.

Po tygodniu glony zbielały i liście odpadają.

Teraz nawet dino/cyjano zaczęło się pojawiać na piasku bo widać nalot i bąble powietrza.

Testy nie najgorsze oprócz Po4 i No3 wysokie. Jak przyjdę z pracy wstawię wyniki testów i jakąś fote.

Jak myślicie w czym może być problem.

Edytowane przez kilu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

caulerpa kiedy się rozpuści oddaje do wody to co wcześniej wchłonęła


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy sa juz ryby w zbiorniku ?

Wazne zrob dokladnie testy, po4 no3 po tym mozna doradzac

Pojawienie sie cyano czy okrzemki to jest normalne,

Choc tez zalezne od jakosci piasku ktory zakupiles czy organiki w wodzie

Napewno zastosowal bym wegiel jesli piasek wywala tyle organiki czy fosforanow

Ale pierwsze to testy


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, ale często się czyta, że pierwsze wprowadzenie Caulerpy nie powiodło się. Czasami kolejne również. Zostaje zmiana gatunku lub światła bo raz rośnie pod ciepłym, a raz rośnie pod zimnym

Nie wiem, ale często się czyta, że pierwsze wprowadzenie Caulerpy nie powiodło się. Czasami kolejne również. Zostaje zmiana gatunku lub światła bo raz rośnie pod ciepłym, a raz rośnie pod zimnym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy sa juz ryby w zbiorniku ?

Wazne zrob dokladnie testy, po4 no3 po tym mozna doradzac

Pojawienie sie cyano czy okrzemki to jest normalne,

Choc tez zalezne od jakosci piasku ktory zakupiles czy organiki w wodzie

Napewno zastosowal bym wegiel jesli piasek wywala tyle organiki czy fosforanow

Ale pierwsze to testy

Cześć Zbiornik funkcjonuje już od kilki lat, ale ja jestem jego drugim właścicielem.

Przeprowadzka była w lutym tego roku.

Odbyło się w zasadzie bez strat i ponownego dojrzewania zbiornika ponieważ cała woda została przewieziona.

Ryby są w akwarium.

Może to być wina piasku bo zastosowałem kwarcowy.

Na początku piasek trochę pylił ale wypłukałem go pod wodą bieżącą w beczce aż przestał a później pod wodą z RO DI. Więc powinno być ok. W sumpie praktycznie nie było efektu mleka po zasypaniu. Z drugiej strony to piasek powinien być ok.

Testy były robione wczoraj, ale nie pamiętam dokładnych wyników.

Dam znać po 14.

Dzięki za odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie odnośnie DSB i poziomu magnezu. Założyłem je w akwarium 16 miesięcznym 2 tyg temu. Od tego czasu mg spadło mi z 1400 dp 1190 reszta parametrów norma ca 400, kh 7,5, pH 7,8, po4 0, no3 2,5, zasolenie 1.023.

Xenia się skurczył, quady trochę chodzi, reszta bez zmian.

Jedynie jeszcze zmieniłem bakterie na probio i prof.

Normalne to?

A ja mam pytanie odnośnie DSB i poziomu magnezu. Założyłem je w akwarium 16 miesięcznym 2 tyg temu. Od tego czasu mg spadło mi z 1400 dp 1190 reszta parametrów norma ca 400, kh 7,5, pH 7,8, po4 0, no3 2,5, zasolenie 1.023.

Xenia się skurczył, quady trochę chodzi, reszta bez zmian.

Jedynie jeszcze zmieniłem bakterie na probio i prof.

Normalne to?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

Ale pierwsze to testy

Testy:

Temp: 25,5

KH:8,3

ph:7,9

NH4: 0,2

NO2: 0,1

O2: 8

NO3: 40

PO4: 0,8

SiO:0,1

Fe: 0

Ca: 430

Mg: 1290

Redox: 330

To chyba tyle.

A propos światła.

Widząc, że z glonami dzieje się coś złego postanowiłem zrobić upgrade mojej lampy.

Miałem lampę ciepłą 20W naświetlacz led.

Wyczytałem w którymś poście, że dobrze jest stosować dodatkową żarówkę do hodowli storczyków.

Lampa taka składa się z 3 diód czerwonych i 2 niebieskich.

Miąłem uszkodzony naświetlacz 50W rozebrałem go i wsadziłem tam 20W Led.

Dołożyłem do niego diody led 3W 4szt czerwone i 2 niebieskie myśląc, że to coś pomoże.

Lampa nie odratowała glonów, mogłem ją za późno zastosować bo świeci dopiero 2 noce.

Jak ktoś będzie zainteresowany z chęcią się podzielę koncepcją lampy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten tlen cos wyszedl za wysoko. Zwlaszcza w kontekscie przecietnego redoxu. Czym mierzysz i w ktorym miejscu w akwarium?


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten tlen cos wyszedł za wysoko. Zwlaszcza w kontekscie przecietnego redoxu. Czym mierzysz i w ktorym miejscu w akwarium?

Tlen mierzony w wodzie z akwarium. Elektroda redox mam w sumpie komora razem z odpieniaczem. Moze być tak ze elektroda redox jest juz rozkalibrowana ostatni jak ja sprawdzałem miała rozjazd do planu wzorcowego 20 jednostek. I zakładam ten rozjazd przy każdym pomiarze.

Myślicie żeby wyciągnąć tego glona czy same liście które zbielały a łodygi zostawić?

Dosyć zależy mi na tym glonie bo ciężko go kupić w okolicy i musze kupować z wysyłką.

Może przemarzł podczas transportu wtedy jak go kupowałem temperatura powietrza na zewnątrz była w okolicy 8*C?

Aaa jeszcze jedno nie jestem pewien czy świecić "cala" lampa czy na zmianę kolor / biały led

Bo teraz lampa ma 20w cieply led i 6x3w kolor czyli 38W

post-24910-0-40358500-1447269956_thumb.jpg

post-24910-0-79148800-1447270173_thumb.jpg

post-24910-0-05877700-1447271214_thumb.jpg

Edytowane przez kilu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ja dostałem ten glon to praktycznie cały zbielał a potem z łodyg odrosły już ładne nowe liście. To samo stało się jak przełożyłem do drugiego akwarium, cały zbielał po czym nowe listki z resztek łodyg i tak sobie rośnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Aaa jeszcze jedno nie jestem pewien czy świecić "cala" lampa czy na zmianę kolor / biały led

Bo teraz lampa ma 20w cieply led i 6x3w kolor czyli 41w

świecić całą (na zmianę z głównym zbiornikiem) i zobaczyć co będzie :)

ale jedno ale : ponad 40W w ledach .. (duże masz to refugium ?) bo to chyba na jakieś 40-60l wody

a na wysokie Po4 i No3 spróbuj VSV metohod

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Mam problem z glonami w refugium.

Jakis nie cały miesiąc temu założyłem w sumpie dsb z plenum.

Przyszedł czas na glony. Zawiesiłem naświetlacz led kol. Ciepły 20w. Zakupiłem na alledrogo glony caulerpa prolifera.

Przeprowadziłem aklimatyzacje jak z koralowcami.

Wsadziłem w dsb. Niestety jak by się nie przyjęły. Od początku z dnia na dzień marniały.

Po tygodniu glony zbielały i liście odpadają.

Teraz nawet dino/cyjano zaczęło się pojawiać na piasku bo widać nalot i bąble powietrza.

Testy nie najgorsze oprócz Po4 i No3 wysokie. Jak przyjdę z pracy wstawię wyniki testów i jakąś fote.

Jak myślicie w czym może być problem.

Jestes typowym przykladem ze w przypadku tych glonow nie ma regouly

Swiatlo absolutnie nie ma znaczenia 10w 20w 30w czy zwykla zarowka

rosnie jak sprzyjaja warunki.

Rosnie na zerowych jak i wykrywalnych fosforanach czy azotanach

Rozpuszczanie sie glonow jest czyms naturalnym. Zywotnosc lisc jest stosunkowo krotka

W twoim przypadku problemem jest brak przyrostu bo rozpuszczanie jest normalne.

Przyrost lisci jest okolo 2-3 cm na dobe musisz jeszcze raz zakupic i probowac.

Nie szukaj przyczyny w wodzie po prostu aklimatyzacja sie nie udala.

No3 masz do zbicia uzyj bakterii Af lub zaczni karmic bakterie vsv czy innym dostepnymi srodkami

50w to stanowczo za duzo przypalisz albo bedziesz rwac co tydzien kilogramy glonow ,co w skutkach bedzie negatywne, poniewasz beda pozeraly z wody wszystko co wlejesz mam na mysli micro i inne wartosci odzywcze ktore sa przeznaczone dla korali

Edytowane przez marine (wyświetl historię edycji)

DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

świecić całą (na zmianę z głównym zbiornikiem) i zobaczyć co będzie :)

ale jedno ale : ponad 40W w ledach .. (duże masz to refugium ?) bo to chyba na jakieś 40-60l wody

a na wysokie Po4 i No3 spróbuj VSV metohod

Wiesz co Odlutuje jeden obwód 2 ledy 3w i będę miał 12W.

Do tego 20W bały co w praktyce jest na pewno mniej.

Będę miał tak ja wy 30W.

Co do VSV to spróbuje bo do tej pory stosowałem vodka metod.

ok 1ml na 100l.

@marine

Pisałeś o bakteriach

Stosuję Prodibo Biodigest co to sę te AF?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie trochę przewrotne, które nasunęło mi się, po przeczytaniu całego wątku...

Co jest źródłem energii dla DSB w aspekcie denitryfikacji, czyli jak i czym karmić DSB???

BTW, węgiel aktywowany jest super podłożem dla rozwoju bakterii denitryfikacyjnych, jednym z jego zalet jest porowatość, drugim - uwalnianie fosforanów ;-), ale to i tak nie wszystko.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie trochę przewrotne, które nasunęło mi się, po przeczytaniu całego wątku...

Co jest źródłem energii dla DSB w aspekcie denitryfikacji, czyli jak i czym karmić DSB???

Zaraz Bartek rozpisze na dwie strony równań chemicznych to będziesz wiedział co i jak :)

Nie wiem na ile zbrodnią może być odnośnik do wytłumaczenia tematu - looknij tutaj:

http://reefhub.pl/dsb-powrot-do-natury/

Edytowane przez montymick (wyświetl historię edycji)

Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie pytanie Piotra wcale nie jest takie od rzeczy. Oczywiscie jak juz sie wie o co Piotrkowi chodzi ;) Poza tym akurat Piotrowi nie trzeba rozpisywac rownan reakcji ;)

Po dobrej godzinie rozmowy na skajpie i przescigania sie w argumentach ustalilismy, ze zwykle pomijanym elementem systemu dsb jest wegiel - czy to w postaci cukrow, wodki czy aldehydu. Same procesy nitryfikacji i denitryfikacji nie utrzymaja dzialania DSB bo one tylko daja lub zabieraja elektrony jako "nosniki" energii. Potrzebne jest jeszcze wegiel ktory to pelni role pokarmu.

Dyskusja ponadto dotyczyla tego czy sama produkcja cukrow (czy innych zwiazkow wegla organicznego) w strefach tlenowych plus ich dyfuzja z displaya wystarczy na potrzeby zycia w strefach beztlenowych.

Tych tematow w linkowanym tekscie nie poruszalem


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Akwatium 250L i sump 112l 80x35x40. Mam dość niską szafkę i nie dam rady podnieść wyżej odpieniacza tak że nie mogę zmienić poziomu wody.

Zastanawiam się nad taką zmianą sumpa jak zdjęcie poniżej.

Czy ma to sens ? czy może przegrody 20 - 22cm są za niskie do celu DSB i ref ? może lepiej same glony na kawałkach skały?

Czy taki spływ jak w "Pomyśle 1" nie wymyje piachu??

A może porostu przedzielić środkową komorę i załadować do obu siporax?

To są moje wątpliwości, będę wdzięczy za każdą pomoc w wyklarowania sytuacji.

Sprzęt w stopce, przy DSB i refugium pewnie odpieniacz mógłbym zamienić na mniejszy? czy może zostać ?

PS. w Pomyśle 2 zapomniałem domalować roślinki w DSB :)

PS2. Jeżeli zdecyduje się na pomysł 1, to chciałbym pierwszą przegrodę jakoś zamalować żeby światło nie szło dalej i żeby cały sump nie zarósł glonami, jak to zrobić na wklejonej już przegrodzie? farbą? folią?

sumpDSB.jpg

Edytowane przez jerzyk (wyświetl historię edycji)

120x52x50 (20cm komin z dolewką) + 80x35x40sump, JEBAO DCT-4000, Blau VM 8000 + RW4, grzałka 200w, Deltec sc1455, 90w LED DIY + arduino wschody/zachody + 2x 39T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Akwatium 250L i sump 112l 80x35x40. Mam dość niską szafkę i nie dam rady podnieść wyżej odpieniacza tak że nie mogę zmienić poziomu wody.

Zastanawiam się nad taką zmianą sumpa jak zdjęcie poniżej.

Czy ma to sens ? czy może przegrody 20 - 22cm są za niskie do celu DSB i ref ? może lepiej same glony na kawałkach skały?

Czy taki spływ jak w "Pomyśle 1" nie wymyje piachu??

A może porostu przedzielić środkową komorę i załadować do obu siporax?

To są moje wątpliwości, będę wdzięczy za każdą pomoc w wyklarowania sytuacji.

Sprzęt w stopce, przy DSB i refugium pewnie odpieniacz mógłbym zamienić na mniejszy? czy może zostać ?

PS. w Pomyśle 2 zapomniałem domalować roślinki w DSB :)

PS2. Jeżeli zdecyduje się na pomysł 1, to chciałbym pierwszą przegrodę jakoś zamalować żeby światło nie szło dalej i żeby cały sump nie zarósł glonami, jak to zrobić na wklejonej już przegrodzie? farbą? folią?

sumpDSB.jpg

Zdecydowanie pomysł 2, bo przy 1woda jak byś nie ustawił to będzie ruszać piaskiem, przy 2 będzie idealnie i miejsce na glony też będzie,ale nie wiem czemu chcesz wymieniać sumpa, bo ten co masz też jest dobry

Edytowane przez hajtaler (wyświetl historię edycji)

e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Akwatium 250L i sump 112l 80x35x40. Mam dość niską szafkę i nie dam rady podnieść wyżej odpieniacza tak że nie mogę zmienić poziomu wody.

Zastanawiam się nad taką zmianą sumpa jak zdjęcie poniżej.

Czy ma to sens ? czy może przegrody 20 - 22cm są za niskie do celu DSB i ref ? może lepiej same glony na kawałkach skały?

Czy taki spływ jak w "Pomyśle 1" nie wymyje piachu??

A może porostu przedzielić środkową komorę i załadować do obu siporax?

To są moje wątpliwości, będę wdzięczy za każdą pomoc w wyklarowania sytuacji.

Sprzęt w stopce, przy DSB i refugium pewnie odpieniacz mógłbym zamienić na mniejszy? czy może zostać ?

PS. w Pomyśle 2 zapomniałem domalować roślinki w DSB :)

PS2. Jeżeli zdecyduje się na pomysł 1, to chciałbym pierwszą przegrodę jakoś zamalować żeby światło nie szło dalej i żeby cały sump nie zarósł glonami, jak to zrobić na wklejonej już przegrodzie? farbą? folią?

sumpDSB.jpg

Na reefhubie masz tak napisane

"Jeśli już mowa o obiegu, to należy pamiętać, żeby zbiornik DSB był zasilany z wody sprzed odpieniacza, natomiast powrót wody ze zbiornika DSB powinien trafiać do komory pompy obiegowej (koniecznie po odpieniaczu). Nie chcemy przecież, żeby odpieniacz wyczyścił nam wodę z substancji odżywczych."


465L 130x65x55h + sump 200L 100x50x40h. JEBAO 2xRW8. Grzałka 2x200W. Obieg AC6500. Oświetlenie 4x54w T5 + led 120w + 160w. Odpieniacz DIY 160 na 9420.040, DSB 50x43x10h. Sól BT SPS, LS 18kg, LR 70Kg

Korale: Poccilopora damicornis, Caulastrea (curvata, furcata, echinulata), 2 x Eyphylia Paraancora, Stylophora fioletowa, Ukwiał piaskowy, Acanthastrea lordhowensis, Blastomussa wellsi, Montipora digitata zielona, Duncanopsammia axifuga, Echinophyllia, Akropory

Ryby: Amphiprion ocellaris. Labroides dimidiatus, Lysmata boggessi, turbo, Nassariusy, Tectus, Jeżowiec mespilia globulus, Calcinus laevimanus, Cryptosentrus leptocephalus, Paracanthurus Hepatus, Pseudanthias squamipinnis, Valenciennea sexguttata, Chelmon,

Zebrasoma velifer

Identyfikacja

Stare 180

Nowe 460L

8d1e1a2ed99b757d8e690344053b20d8u341a313.png?upd=20140802221928

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.