Skocz do zawartości
weapon0077

220v w wodzie w akwarium,

Rekomendowane odpowiedzi

Witam od początku mam problem z prądem,jak dotykam wody w akwarium i albo mam mokrą podłogę albo dotykam się stelaża to czuję napięcie,

teraz więcej szczegółów kupiłem probówkę i sprawa ma się tak,

Gniazdko zwykłe z supermarketu podwójne

dotykam na dole w gniazdku po prawej i probówka świeci się

dotykam na dole w gniazdku po lewej i probówka nie świeci się

dotykam na górze w gniazdku po prawej i probówka świeci się

dotykam na górze w gniazdku po lewej i probówka nie świeci się

podłączam przedłużacz do akwarium dotykam próbówka bolca od uziemienia i się świeci próbówka

probówkę wkładam do wody świeci się

a jak mam nic nie podłączone to bolec nie świeci się

Korki mam takie zwykłe góra dół i nie mam guziczków różnicowo prądowych

przy 2gi mam akwarium tylko że odwrotnie,

Ze z lewej stronie świeci się a nie z prawej reszta bez zmian

nie mam uziemienia mam tylko dwa kable...

To trzeba zerować i będzie dobrze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zabardzo sie znam na prądzie ale wyjmuj pokolei sprzęt i sprawdzaj w wiadrze które robi przebicie bo i życie wybije a co najgorsze jeszcze kogoś z domowników i sprawdź sobie tez przedłużki kup jakieś porządne co maja przy każdym wejściu wyłącznik i powinno być dobrze jak pompy czy jakis inny sprzęt daje napięcie usuń . Działaj szybko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam z tym prądem od samego początku problemy i wszystko żyje nic się nie dzieje

bardziej mnie irytuje to że muszę mieć suche skarpetki jak grzebie w akwarium

albo nie mogę się dotykać wody i stelaża na raz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gniazdko z bolcem ? jeśli nie to wymienić na gn z bolcem i wyzerować i od tego bym zaczął :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gniazdo z bolcem, ale bolec do niczego nie podłączony. Rozumiem że zerowanie polega na tym że bolec podłączam od uziemienia w kabel co się nie świeci?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A w gniazdku w ścianie masz bolec?

Probówka nie może się świecić przy dotykaniu do bolca uziemienia.

Tak jak kolega Grzegorz napisał sprawdź po kolei każde urządzenie. Nie musisz w wiadrze, odłącz wszystko a później po kolei włączaj i sprawdzaj czy masz w wodzie napięcie.

Edit:

To masz jakiś lipny przedłużacz, cos ci musi w nim zwierać z uziemieniem jeśli masz na napięcie na bolcu. Chyba że mieżysz ten bolec z podłączonymi urządzeniami do przedłużacza.

Edytowane przez Robert-reef (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli przewóz zasilający gn jest tylko 2-żyłowy wtedy należy wykonać mostek pomiędzy "zerem" (to ten który nie świeci) a bolcem ochronnym w gn :) i

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w ścianie nie mam bolca mam dwa kable tylko

zrobię mostek, a teraz ostatnie pytanie bo mam w jednym kontakcie że się świeci z prawej a w 2gim z lewej i teraz pytanie. Jak fachowo powinno być ma się świecić z prawej czy z lewej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to zawsze warto wymienic na gn z bolcem :)

A więc z innej strony :

Czy mas jakieś urzadzenie podłączone do przedłużacza które ma wtyczkę z stykiem ochronnym PE ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inaczej gniazdo mam z bolcem, ale mam 2 kable w instalacji

"które ma wtyczkę z stykiem ochronnym PE" to jest bolec?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc warto wykonać zerowanie bolca ochronnego...

Czy mas jakieś urzadzenie podłączone do przedłużacza które ma wtyczkę z stykiem ochronnym PE ?

we wtyczce jest dziurka PE :)

Edytowane przez oliwer74 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • żółto - zielony wyłącznie: Przewód ochronny (PE)
  • - jasnoniebieski wyłącznie: Przewód neutralny N („zerowy”)
  • - brązowy lub czarny: Przewód fazowy (L1, L2, L3)

już kapuje,

No mam pompę obiegową, lampy. falowniki Jebao

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc na 100% MUSISZ wyzerować gniazdko w ścianie i używać przedłużacza /y trójżyłowych

Bo nawet jeśli urządzenia sa sprawne, to prądy upływu i prądy indukcyjne odłożone w przewodzie PE będa powodować właśnie pojawienie się napięcia na metalowych częściach jak i w wodzie akwarium.

Przy sprawnych urządzeniach będzie to raczej napięcie bezpieczne, choć odczuwalne przy wilgotnych warunkach ( akwarium :) ).

Lecz w przypadku uszkodzenia urządzenia, wartość napięcia na częściach metalowych jak i w wodzie akwarium będzie mieś wartość sieciową 230V co grozi porażeniem i moze spowodować ZGON na ŚMIERĆ !!!

Edytowane przez oliwer74 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledze radę dam jedną - wezwij elektryka z uprawnieniami. Opisz problem, on będzie wiedział co robić.

Reszcie za rady podziękować. Nic nie wniosły.

Admin i moderatorzy może wreszcie się ockną że forum to nie kącik porad dla wiejskich elektryków. No chyba, że ambitnie wezmą na klatę odpowiedzialność w przypadku ewentualnych problemów prawnych.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup na ścianę gniazdko z bolcem podłącz oba przewody (chyba masz niebieski i czarny) i dodatkowo zrob mostek pomiedzy przewodem, który nie swieci (chyba niebieski) jak sprawdzasz probnikiem a bolcem ochronnym potem do tego gniazdka podłącz przedłużacz też z bolcami i powinno byc ok u mnie też miałem problem z kopiacą płyta od kuchni wykonałem to co ci napisałem i jest gitara.


Blue Lagoon II [200L w obiegu] -> http://nano-reef.pl/...blue-lagoon-ii/

24215be9f10266e9ed82b8bafd0f7b0bu301a872.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledze radę dam jedną - wezwij elektryka z uprawnieniami. Opisz problem, on będzie wiedział co robić.

Reszcie za rady podziękować. Nic nie wniosły.

Admin i moderatorzy może wreszcie się ockną że forum to nie kącik porad dla wiejskich elektryków. No chyba, że ambitnie wezmą na klatę odpowiedzialność w przypadku ewentualnych problemów prawnych.

A myślisz kto koledze radzi ?? Piekarz ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokładnie jak kolega Jimbim, zrobisz sam,żadna filozofia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najprościej wbij sondę przed oknem i masz trzecią żyłę, albo tak jak wyżej opisali koledzy zerowanie po części pomoże ;-)

Edytowane przez maxiu9 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najprościej wbij sondę przed oknem i masz trzecią żyłę, albo tak jak wyżej opisali koledzy zerowanie po części pomoże ;-)

Jednak kolega mariusz_s ma rację...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najprościej wbij sondę przed oknem i masz trzecią żyłę, albo tak jak wyżej opisali koledzy zerowanie po części pomoże ;-)

a po co mu instalacja odgromowa w akwarium? chyba że ma pięć lat i się burzy boi :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Admin i moderatorzy może wreszcie się ockną że forum to nie kącik porad dla wiejskich elektryków. No chyba, że ambitnie wezmą na klatę odpowiedzialność w przypadku ewentualnych problemów prawnych.

Admin i moderatorzy nie siedzą 24h na forum. Nie można traktować forumowiczow jak dzieci. Każdy ma swój rozum i wie czy bedzie umial grzebać przy gniazdku czy też nie.

Koledze radę dam jedną - wezwij elektryka z uprawnieniami. Opisz problem, on będzie wiedział co robić.

Reszcie za rady podziękować. Nic nie wniosły.

Zgadzam się jednak z drugą częscią wypowiedzi. I to jest chyba najlepsza rada - wezwać elektryka.

Jimbim i inni - nie wiem jakie macie wyksztalcenie i uprawnienia kV. Z wypowiedzi autora wyraznie wynika ze nie ma on pojęcia o elektryce. Dlatego rady w stylu "zmostkuj E z N" są odrobine nie na miejscu.

Weapon - z prądem nie ma zartow. Wezwij elektryka

EDIT:

PS - widze ze już musztarda po obiedzie


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już zrobiłem działa dziękuję za pomoc i za zamieszanie z mojej strony. bo tak to się męczyłem rok z tym prądem przy akwarium

i szczerze myślę, że 1/3 osób ma z tym problem w mieszkaniach z starym budownictwie.

Miałem przypadek taki że zmywarka kopała. Niby był elektryk i miała nie kopać i kopała dalej, Stwierdziliśmy że stara zmywarka i tak ma. Kupiliśmy nową problem się powtarzał. Okazało się że w między czasy nowa zmywarka się popsuła i przyjechał koleś z Beko i wyszło na to że ktoś jakiś elektryk mądry zmostkował 220v do uziemienia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już zrobiłem działa dziękuję za pomoc i za zamieszanie z mojej strony. bo tak to się męczyłem rok z tym prądem przy akwarium

i szczerze myślę, że 1/3 osób ma z tym problem w mieszkaniach z starym budownictwie.

Miałem przypadek taki że zmywarka kopała. Niby był elektryk i miała nie kopać i kopała dalej, Stwierdziliśmy że stara zmywarka i tak ma. Kupiliśmy nową problem się powtarzał. Okazało się że w między czasy nowa zmywarka się popsuła i przyjechał koleś z Beko i wyszło na to że ktoś jakiś elektryk mądry zmostkował 220v do uziemienia

W tym konkretnym przypadku to zapewne ktoś z lokatorów ma podpięte uziemienie do rury wodociągowej (kiedyś to była normalna praktyka) a ktoś następny właśnie zmostkowaną masę z uziemieniem. i dlatego zmywara kopała.

Wracając do twojego akwa i zmostkowania to nie jest uziemienie tylko zerowanie.

Jeśli nastąpi gdzieś awaria przewodu masy (między słupem a twoim gniazdkiem) wówczas na bolcu uziemiającym pojawi się faza. Zainwestuj w sprzęt na 24v lub zrób to z normalnym uziemieniem i wyłącznikiem różnicoprądowym.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pinki, autor tematu rozwiązał skutecznie swój problem... Wiadomo, zastosowana przez niego metoda ma swoje wady lecz jest jedynym w tej chwili szybkim i właściwym sposobem na rozwiązanie zaistniałego problemu .

Twoja wypowiedz ma sie do tego jak akwarium słodkowodne do słonowodnego ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.