Skocz do zawartości
Konradek

Jak korale jedzą?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, pytanie może wydawać się dziwne dla kogoś kto ma doświadczenie ale dla początkujących nie jest to takie oczywiste.

Dziś trzeci dzień z rzędu wrzuciłem do wody swoją eksperymentalną karmę w postaci proszku i obserwacje moje były następujące.

Xenia - bardzo szybko zamykała ,,łapki'' jakby próbowała wsadzić sobie to co wyłapała do mordki

Euphyllia - puściła potężnego gluta, do którego przylepił się pokarm po czym zaczęła go bardzo powoli wciągać z powrotem (to było dziwne), dzień wcześniej całego gluta zjadła krewetka wurdemanni, myślałem więc, że jest on jedynie reakcją obronną a tu taka niespodzianka

Caulastrea - przez mmoment jedna główka wyciągnęła ,,macki'' po czym je schowała.

U reszty korali nie zauważyłem żadnych objawów wcinania.

Czy u powyższych macie podobne obserwacje? Przyznam, że sposób euphyllii mnie zadziwił choć jest w nim sens.

Jak jedzą inne? Czy caulastrea jak coś złapie to wsadza sobie do otworu gębowego czy jak to wygląda? Chętnie bym poczytał Wasze obserwacje podczas karmienia. Ciekaw jestem bardzo grzybków, mam dwa rodzaje ale no nie wiem jak to się może żywić, czyżby one tylko z zooksantelli czerpały pokarm?

P.S. W karmie, którą podałem zdecydowanie bardziej zagustowały błazenki i krewetki. Jak podałem jednocześnie karmę dla korali i artemię to Nemo omijały mięcho a wciągały ledwo widoczne pyłki jakby nie jadły kilka tygodni...

Edytowane przez Konradek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Boję się linczu bo nie ma ona totalnie nic wspólnego z morzem... No ale... Ok... Białko dla sportowców. Nie bijcie, proszę :(

Edytowane przez Konradek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję AnT za link, czytałem kilka razy już wcześniej :) Może nie do końca jasno opisałem o co chodzi w temacie, o to żeby opisać mniej więcej jak wygląda z naszego punktu widzenia sam akt spożycia :) Mniej więcej o opis jak te gluty u euphyllii.

Co ciekawe przeczytałem w tym temacie, że xenia nie ma otworu gębowego czyli zastanawia mnie dlaczego tak nagle zamyka ,,łapki'' jak coś złapie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ta xenia ciągle pulsuje? bo jak tak to jest xenia pulsująca :smiling:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie sa trzy sposoby odzywiania sie korali

1. Po przez symbioze z zooksantelami. Te dostaczaja cukry, aminokwasy, tlen w zamian dostajac od korala produkty przemiany materii.

2. Po przez lapanie polipami nie tylko zooplanktonu, ale wszelkiej masci zawiesiny, detrytusu, fitoplanktonu, bakterii etc.

3. Po przez adsorbcje przez tkanke z kolumny wody lub pompowanie sie.

Preferencje pokarmowe korala zaleza od gatunku korala, pochodzenia i srodowiska


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcesz mieć w akwarium same "Pudziany" ?? :D


4710d00f94c099763084e78a6b3f3112u365a339.png?upd=20150324102053

Akwarium:60x60x50 panel, odpieniacz DIY na pompie Tunze 9410.04, obieg Tunze 1073.020, cyrkulacja Tunze 6015+6025, swiatło chińczyk 120W+2x24W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miareczka Mutant Mass 4000 i nie ma opier....nia się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AnT, jeszcze bys sie zdziwil ;) poczytaj o HGH i Blue Coral Method.

Metoda oparta jest o podawanie koralom ludzkiego hormonu wzrostu


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No moja Sinularia ma niezłą pompe po omce. :police:

Swoja droga Tester jak wygląda gospodarka hormonalna u koral?.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę zastanawiające, że koralowce tak reguja na hGH. Hormon wzrostu produkuje przysadka mózgowa, ciekawe jak/gdzie odbywa się to u korali. Czy bliżej im w tej kwestii do świata zwierząt czy roślin fitohormony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wcale nie reaguja na hormon wzrostu. Bardziej prawdopodobne ze bialko hgh hydrolizuje a korale korzystaja z uzyskanych aminokwasow


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że nie zostałem dobrze zrozumiany jak zwykle :p

Czy to, że capnella i xenia kurczą się jak podaje się przy nich karmę albo skrobie szyby to oznacza, że złapały sobie coś i próbują to skonsumować czy raczej jest to reakcja obronna? Co do capnelli to mam wątpliwości czy je w ten sposób gdyż zamyka jednocześnie wszystkie łapki, jest to momentalne w ciągu sekundy wszystkie na raz więc raczej obstawiam za obroną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiadomo czemu Xenia wachluje. Naukowcy przyjmuja ze chodzi o naplyw wody z CO2 ktory jak wiadomo jest potrzebny zooksantellom.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten film w sumie jest idealną odpowiedzią na pytanie jakie zadałem w tytule wątku, dziękuję ;)

Xenia niby taki pospolity koral a taki fascynujący.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkopuję temat.

Akwarium morskie mam od kilku tygodni i chciałbym się dowiedzieć coś o waszych obserwacjach korali. Chodzi mi o sposób pobierania pokarmu przez np. zoanthusy. Nie chodzi mi o sprawy biochemii czy fizjologii trawienia, ale fizyczny sposób pobierania pokarmu. Widziałem jak dunka czy euphylia łapią i przesuwają pokarm wypustkami polpów, ale obserwując zoa nie zobaczyłem żadnej reakcji. Czy u was te korale po wyczuciu dodanego pokarmu w jakikolwiek sposób reagują? Zamykają polipy, ruszają wypustkami?   Czy pobieranie przez nie pokarmu jest po prostu niewidoczne gołym okiem.

Tak samo obserwując dłuższą chwilę Briareum nie widziałem aby w widoczny sposób reagowały na pożywienie - polipy wysunięte, falujące ale brak jakiejkolwiek zmiany po dodaniu np planktonu. 

Bardzo proszę o Wasze spostrzeżenia w tej sprawie, bo nie wiem czy to, że niektóre korale w widoczny sposób nie reagują na pokarm to norma czy coś jest u mnie w akwa nie tak. 

 

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem.... pewnie łatwo przeoczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Tester za link. Na pewno dużo mi dało to do myślenia nad sposobem karmienia, na temat fizjologii jamochłonów wiem co nieco chociażby z racji wykształcenia ;-) ale bardziej mi chodziło o to czy gołym okiem jesteśmy w stanie zauważyć jakiś ruch  (np.  ramion) np zoa, Briareum lub malutkich polipów akro, czy to wszystko odbywa się w mikroskali przy koralach żywiących się mikropokarmem. Bo nie wiem, czy przy tych które mam, to nie jestem w stanie tego zobaczyć i wszystko jest ok, czy też coś jest u mnie nie tak lub zakupione koralowce nie są nauczone pobierać pokarmu w porze karmienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja widzę jak papaya pobiera pokarm, macha ramionami na zmianę do środka.

Fungia łapie polipami i zasysa do mordki (?) czy jej całe ciało jakoś zaciąga pokarm do środka hmmm. 

Inne korale się po prostu zamykają. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fungia jest pokryta warstewką śluzu który wciąga z pokarmem i to widać na Twoim filmiku. A zoa? Polip powinien się zamknąć po wyczuciu pożywienia? Ktoś to zauważył.

Moje zoa, rano,  po włączeniu światła otwierają się, ok połowy dnia część z nich przymyka się na pół godziny i potem zamykają się wszystkie na ok 30 min przed zgaśnięciem światła, nie zauważyłem aby w jakikolwiek sposób reagowały na zadawany pokarm. Czy u Was też tak jest?

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 4 rodzaje zoa. 

Trzy z nich jak dostają pokarm zamykają się. 

Jeden jest otwarty non stop... Nie ważne czy podaje pokarm czy nie. 

O ten:

R71t9Sn.jpg

Wszystkie zamykają się w nocy. 

A ten najpóźniej... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

He he ja mam chyba tę samą odmianę i o niego się martwiłem, że nic nie reaguje na jedzonko, reaguje tylko jak puknę w akwarium i na 10 sek. się przymyka.

20200201_212113.thumb.jpeg.cf386b9b57418aaf347c27b73b553fee.jpeg

Koral jest w trakcie zamykania - zdjęcie zrobione 20 min po zgaszeniu światła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Yep, te małe zielone dopiero odżywają u mnie po wycięciu rhodactisa i usunięciu kolonii wieloszczetów hehe.

Zostawiłem tylko małą małżę o której nie miałem pojęcia póki nie obejrzałem w palcach całej szczepki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.