Skocz do zawartości
Robert-reef

Co dodawać do akwarium prowadzonego bez podmian

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Zamierzam prowadzić akwarium bez podmian wody.

W akwarium będą głównie koralowe miękkie, grzybki, lpsy i jakieś bardzo proste spsy. Będzie dużo ryb.

Akwarium ma pojemność około2000 litrów(w obiegu). W sample i dodatkowym akwarium jest DSB i 2 dodatkowe filtry glonowe(spaghetti,wapienne, caulrpa i inne rosnące w piasku).

Akwarium jest na reaktorze. Jest duży odpieniacz.

Zastanawiam się jakie suplementy dodawać do wody aby utrzymać dobre warunki dla zwierząt.

Wysłane z mojego LT25i przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

tak na zdrowy rozum ... zrobisz testy - to zobaczysz czego brakuje ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie ma szans


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Suplementow i firm jest strasznie duzo kazda z nich dziala wiec doradzanie tu niema sensu

chyba najtaniej wyjdzie cie http://aquaforest.eu/pl/


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@silvia - żeby się dało pomierzyć wszystkie niedobory to bym nie pytał :)

@magu - dzięki, to już coś, tylko jakie dawki. Może ktoś podpowie

@rysio2000 - zaraz będę zgłębiał temat ale po krótkiej analizie to chyba jest bailing lany po równo

@akvarius - dlaczego nie ma szans, możesz coś więcej napisać, może próbowałeś lub masz jakieś inne doświadczenia w tym temacie

@marine - dzięki za info. przyjrzę się tym produktom, ale czy myślisz ze produkty z linii jakiejś firmy załatwią mi sprawę podmian czy to tylko uzupełnienie braków przy dużej konsumpcji konkretnych pierwiastków

@ahava - napisz coś więcej bo nie rozumiem z czego ma być smród...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sbs lejesz na równo z balingiem, ale Ty masz już reaktor,

ciekawe jak duże zużycie podstawowych pierwiastków będzie przy miekkich?

na forum Aqua-reef ktoś już prowadził baniak bez podmian, jesli się nie myle to był @sushi, albo @smith .... ale po dłuższym czasie do podmian wrócił...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem czemu chcesz uniknąć podmian.... Przy takim litrarzu wątpię, że to kasa..a dobre warunki dla zwierząt moim zdaniem będzie Ci trudniej utrzymać...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po przeczytaniu postów @Arduan z tego wątku http://nano-reef.pl/...__ bez podmian uważam że podmiany w dobrze zaprojektowanym i prowadzonym baniaku są zbędne @Grzegorz Dyzma też ciekawie opisuje swój zbiornik prowadzony bez podmian więc jak najbardziej jest to możliwe do osiągnięcia. Pytanie tylko co lać i w jakich ilościach aby uzupełniać elementy, które w standardowo prowadzonym baniaku są w niewielkich ilościach uzupełniane podmianami.

Sól bez soli wydaje mi się najbardziej rozsądnym rozwiązaniem, tylko ile i kiedy zacząć ją dozować.

Edytowane przez Robert-reef (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj o metodzie DSRhttp://dsrreefing.nl/forum/index.php#



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc,

Z teoretycznego punktu widzenia mozna prowadzic akwarium bez podmian przy spelnieniu dwoch warunków:

1 - uzupelniamy to co w wyniki np konsumpcji ubywa

2 - usuwamy substancje niechcian, które mogą być toksyczne w podwyzszonych poziomach

Problem uzupelniania polega na tym, że nie mamy dokładnych testow wszystkich aktywnie biologicznych substancji. Stąd np, wspomniana wyzej metod Triton opiera sie na regularnych laboratoryjnych testach wody ktore pokazuja czego jest za malo. Na szczescie te najwazniejsze sa dostepne. Wydaje sie, ze przy takiej metodzie prowadzenia zbiornika, duzo lepszym rozwiazaniem jest reaktor z naturalnym zasypem niz balling. Glownie dlatego, że naturalny zasyp daje tez niektore pierwiastki sladowe. Mozna jechac na pelnym ballingu, ale trzeba wtedy doskonale znac swoj zbiornik i szybko rozpoznawac czego zaczyna brakowac. Obawiam sie jednak ze w odpowiednio dlugim czasie niektore substancje zacza sie kumulowac...

Jak je usuwać bez podmian? np Triton opiera sie na bardzo duzym refugium, ktore wyciaga czesc mikroelementow. Dodatkowo oczywiscie pomaga kontrolowac nutrienty. Do tego niezbedny bedzie wegiel i inne media filtracyjne...

Ciekawym rozwiazaniem jest tez system DyMiCo, ktory jest jakby polaczeniem reaktora, miracle mud i dsb - wszystko w jednym.

Ale, ze to temat pionierski to nie bardzo wiem jak to się bedzie zachowywalo w dluzszym okresie czasu

Wracajac to meritum..

Jesli bedziesz trzymal proste korale to przez pewien czas da sie utrzymywac akwarium bez podmianek. Jaki to czas, to zalezy od wielu czynników - pol roku, moze rok... Po tym czasie okaże sie, że droga ktora obrales wcale nie jest latwa. korale beda grymasić, bo jakis tam jeden paramter na ktory nie ma domowych testow jest za wysoki albo za niski... I wtedy jedynym rozwiazaniem bedzie podmianka, ktora rozwiaze wiele z Twoich problemow. Tylko po co czekac z nia przez rok?


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@magu - dzięki, to już coś, tylko jakie dawki. Może ktoś podpowie

Jako, że obsadę planujesz dokładnie taką jak moja, opierając się na swoich doświadczeniach może coś podpowiem...

U Ciebie reaktor komplikuje trochę obliczenia, więc to co policzyłem podzieliłem przez dwa. Moim zdaniem powinieneś zacząć od 60ml na dobę. Docelowa dawka wyjdzie pewnie koło 150ml na dobę. Dozowanie SBS bardzo prosto dobrać, ustawiasz dawkę i lejesz tak ze trzy tygodnie. Na początku zieloność na szybach, albo jakaś inna ciekawa plaga, po tygodniu ruszy refugium i tydzień dwa na stabilizację. No i oglądasz zbiornik, jak ok to zostawiasz, albo delikatnie podnosisz. Ja mam taką fajną czerwoną montiporkę, która jak zaczyna jaśnieć to znak, że wypada podkręcić SBS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za konkretne odpowiedzi. Raczej myślałem o tym aby uprościć sprawę prowadzenia akwarium niż ja komplikować. To może inaczej- ile i co jaki czas podmienić wody aby było dobrze bo jakoś podmian 200 litrów tygodniowo wydaje mi się mało ekonomiczna i przyjemna.

Jeśli faktycznie prowadzenie akwarium bez podmian jest nie do końca możliwe chciał bym ograniczyć je do niezbędnego minimum.

Edytowane przez Robert-reef (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mierzyłeś już czego i ile ci ubyło ?

Ja dałem trochę rzadsze podmiany i już mi brakuje a w akwa pusto niemal ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robert, prawda jest taka, ze jak postawiles zbiornik 2000L to trzeba robic podmiany powiedzmy to 5% co tydzien.

Jesli nie stac cie na takie podmiany to moze zmniejsz akwarium...

Podmiany jako proces mozna bardzo sobie ulatwic (o ile jest miejsce) i domontowac do systemu 200L zbiornik, który bedzie w obiegu, ale ktory bedzie mozna odłączyć. Taki zbiornik powinen miec tez zawor prosto do scieku.

Podmianka wyglada tak:

1 - zbierasz wode RODI

2- solisz

3- otwierasz obieg i woda przeplywa przez system

4 - po tygodniu odcinasz obieg

5 - spuszczasz wode

i od poczatku pkt 1,2, 3...

prosto latwo i przyjemnie :)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Metoda DSR glenfa, w zasadzie nie tylko juz jego ale kilka innych ładnych holenderskich zbiorników prowadzonego na jego pomyśle, pokazuje że się da bez podmian.

W mojej ocenie da sie tak prowadzić z powodzeniem akwarium tylko czy gra jest warta świeczki ? Ilość testów i ciagłego dolewanie "czegoś" zaczyna męczyć niż cieszyć.

Uważam, że jeżeli będziesz używał reaktora, filtracja będzie wyrabiać uda ci się tak prowadzić akwarium. Podmianę zawsze można zrobić w razie problemów.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przez ostatni rok wymieniłem może 40 litrów wody i to głównie dlatego że szczepki szły z wodą, albo musiałem podregulować zasolenie, albo odessać jakiś syf.

Edytowane przez magu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mierzymy. Narazić podstawowe parametry stoją w miejscu, kh trochę niskie ale mam uszkodzony reaktor wiec na razie nie mam możliwości go podnosić. Po4-0 no3>5. Ale akwarium ma dopiero 2 miesiące i 2000 litrów wiec zanim odnotuje jakieś znaczące spadki to trochę minie czasu

Wysłane z mojego LT25i przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już nie chodzi o kasę. Jestem typem eksperymentatora i Lubie wyzwania. Jeśli po przeczytaniu kilku/następnie wątków jest opinia ze się da tak prowadzić akwarium to chciałem spróbować. Jeśli już nie całkowicie zrezygnować z podmian to je maksymalnie ograniczyć. Podejrzewam że odlewnia suplementów lub sbs będzie niewiele tańsze od podmian :-)

Wysłane z mojego LT25i przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robert, podmiany jako źródło eliminacji toksyn z akwarium to bajka - mit. Policz sam ile musiał byś podmienić wody jednorazowo żeby zmniejszyć ilość toksyn o połowę. Prędzej uzupełnienie niedoborów - choć też wylicz sobie jakie ilości trzeba by podmienić :)

A i to tylko w teorii będziesz miał pewien obraz, bo w praktyce jeszcze dochodzi rozpuszczalność i tym podobne "drobiazgi".

Masz reaktor to Ci wprowadza część pierwiastków, pozostałe uzupełniał bym pakietem jednej firmy - np. aquaforest.

Ważne żeby trzymać się jednego producenta - wtedy ilości i rodzaje Ci się nie zdublują. Porozmawiaj z Pawłem - Fox i Krzysztofem Trycem - na pewno doradzą serie produktów (nie pamiętam tej znanej marki, jakiej używał Paweł - takie biało - niebieskie butelki). No i testy podstawa - przy takim akwarium - nie ma przebacz, albo lecisz na czuja i dopuszczasz różne wpadki, albo dokładnie sprawdzasz zużycie i suplementujesz.

Pamiętaj tylko że nie wszystko jest zużywane przez system - nawet jak testy wykazują niedobory - np. Jod będzie Ci uciekał z akwarium...

Plus wieloraki system filtracji - ja bym postawił obok odpieniacza na refugium z dsb i "skrobaczkę" z glonami - tutaj pytał bym Nanokaczora - widziałem że temat przegryzł.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki dale za cenne informacje, coraz bardziej utwierdzają mnie w tym że może się to udać. Mam duży odpieniacz, będe używał węgla w filterku przepływowym, mam 3 rodzaje filtrów glonowych w tym DSB. Zgłębię temat skrobaczki glonowej, kiedyś coś tam liznełem tematu i faktycznie coś w tym jest. Sprubuje, jak będe widział że akwarium na takim systemie nie idzie zacznę podmieniać wodę. Oczywiście ten proces zautomatyzuje. Co do pomiarów to podejrzewam że to tak jak z pomiarami podstawowych parametrów w standardowym akwarium - na początku często trzeba robić a później to pewnie raz w miesiącu kontrolnie, albo rzadziej.

Znalazłem że oprócz podstawowych testów to dochodzą jeszcze Iod, Stront i Potas bo chyba innych parametrów w domowym labolatorium nie zmierze. (pomijam Cu i Si bo to raczej nie są pierwiastki, które powinienem uzupełniać w baniaku)

Pozwolę sobie zacytować jeden z postów @Arduan z wątku do którego link podawałem wcześniej. Dzięki tym słowom podjąłem na 100% decyzje o takiej metodzie prowadzenia baniaka. Myślę że każdy zgodzi się z tym co napisał @Arduan

*****cytat****

Robert, myślę że się da, tym bardziej, jeśli będziesz używał reaktora. Podmianki mają duże znaczenie przy stosowaniu Ballinga. Długo zastanawiałem się nad istotą podmian, bo mam już taką naturę, że jak ktoś mi mówi że trzeba, to ja się zawsze pytam - Dlaczego? Po co? Bardzo mnie irytuje, dopóki nie znajdę wyjaśnienia, a jeszcze bardziej, jak słyszę - Bo tak.

Nie neguję, podmiany są dobre, rzeczywiście "odświeżają" system, coś tam do niego dodają, ale nie mogą być podstawą utrzymania systemu. podmiany też nie są sposobem na usunięcie czegokolwiek z systemu, przynajmniej nie te standardowe podmiany 10, a nawet 20%. To, że po dużej podmiance widać rozkwit życia, to fakt, że coś w systemie "zrobiło się lepiej", ale za 2-3 dni to coś się zużyje, a nawet może okazać się, że życie nabrało takiego tempa, że skonsumuje pierwiastki poniżej poziomu, do którego system był przyzwyczajony. I tu zacznie się problem, nagle czegoś braknie, więc coś będzie musiało "odejść". Jak odejdzie za dużo, a akwarysta nie zmieni suplementacji, to tego czegoś zrobi się za dużo i tak na zmianę. To jest właśnie to wahadełko o którym mówiłem wcześniej. Raz rozbujane, zatrzymuje się długo.

Podmiany są sposobem na utrzymanie jakichś poziomów pierwiastków, ale nie łudźmy się, że to będą poziomy takie jak w świeżej solance - tu ukłon w kierunku tematu "Test Soli", nie ma co winić soli za to co dzieje się w baniaku. Wina jest w suplementacji, albo czegoś dodajemy za mało, albo za dużo. Podmiana to pikuś, co innego zalanie nowego szkła.

Ale, jak już się przyjmie pewną taktykę, to należy się jej trzymać. Jak już robimy podmiany co tydzień, to regularnie, jak co dwa, to też regularnie. Mała symulacja:

Symulacja.jpg

Tu masz symulację czegoś, powiedzmy jakiegoś mikroelementu, który jest konsumowany w systemie (pomijam jednostki), ale nie jest suplementowany. Akwarium zalane solanką w której poziom tego mikro jest 10,5, konsumpcja na dobę to 0,12,Podmianki 10% co 7 dni tą samą solą. Dnia 280 Podmianki nie zrobiono.

Co widać? Życie (i regularne Podmianki) ustabilizowało poziom mikroelemetnu około 200 dnia na wysokości 3,5, z wahaniami 0,84 (zęby piły) od Podmianki do Podmianki. Czyli już już wniosek - poziom w solance to nie poziom w akwarium.

280 dnia nie zrobiono Podmianki, czyli nie było tego "mikrodowozu", a konsumpcja była. Poziom spadł do 2, czyli prawie o 50%, to już bardzo dużo, ale co ciekawe, aby system wrócił do normy, czyli znowu poziomu 3,5 trzeba około 100 dni, czyli 14podmian. Wnioski? Pozostawiam do przemyślenia.

Jak dla mnie - system trzeba zrozumieć i wiedzieć czego w danej chwili potrzebuje, a przede wszystkim nie fundować mu dodatkowych "atrakcji" to jest metoda idealna.

****koniec cytatu****

Edytowane przez Robert-reef (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.