Skocz do zawartości
Bondzik04

No3Po4x Red Sea

Rekomendowane odpowiedzi

Dokladnie w skladzie no3po4x jest Metanol i kwas octowy wiec karma wegla

VSV Etanol, ocet, cukier Dokladnie to samo dzialanie.

No nie do końca to samo. To tak, jakby napisać, że olej napędowy i etylina to to samo. No niby to samo, bo jedno i drugie jest paliwem dla slinika spalinowego, ale jednak jakby nie to samo :) Analogicznie, oczywiście że zarówno vsv jak i No3Po4X są żródłami węgla organicznego dla bakterii, ale NO3PO4X karmi więcej szczepow bakterii i przez to jest zasadniczo skuteczniejsze. Poza tym, vsv o wiele łatwiej przedawkować niż NO3PO4X.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy KH 10 probiotyka odpada wszelkie pozywki dzialaja przy optymalnym 6.5-7.5najlepiej

Ale to moje zdanie :thumbup:

Aqua Maniak

Wiecej szczepow karmi ???

Weglowodany sa pokarmem i tu sie zgadzamy. Tak jak auto jedno i drugie jezdzi.

Ale piszac o wiekszej ilosci szczepow to sie nie zgodze.to jest troche wyssane z palca.

Nie wspomne ze Pomysl na NO3PO4X zrodzil sie kilka lat temu,

gdzie vsv, wodka metod dzialaly juz dawno w naszych zbiornikach.

Edytowane przez marine (wyświetl historię edycji)

DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest to informacja od producenta, oczywiście, możliwe że wyssał to z palucha, w każdym razie przedstawiciel RedSea będzie u nas niedługo, więc go wypytam o to nieco dokładniej. Oni twierdzą na przykład, że "gołe" vsv może w pewnych sytuacjach dokarmiać cyjanobakterie, ten ich wynalazek podobno znacznie mniej.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy KH 10 probiotyka odpada wszelkie pozywki dzialaja przy optymalnym 6.5-7.5najlepiej

Ale to moje zdanie :thumbup:

U mnie KH jest cały czas w granicach 9.5-10 musiał bym chyba nie podmieniać wody około miesiaca to spadnie mozę do 7 i no3po4x zacznie dziaac co o tym myslicie zeby podmieniać wodę raz na miesiac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie KH jest cały czas w granicach 9.5-10 musiał bym chyba nie podmieniać wody około miesiaca to spadnie mozę do 7 i no3po4x zacznie dziaac co o tym myslicie zeby podmieniać wodę raz na miesiac.

Wszyscy pomagaja jak się da ale nikt nie zapytał cie jaki masz wydajny odpieniacz bo przy tych operacjach to musi on być mocno wydajny.A jakie masz zasolenie że tak długo musisz czekać na spadek KH?Jeżeli nie masz lasu akropor to zejc z zasoleniem do 32 czy tam jak kto woli 1023,no3 bo to tutaj masz problem najlepiej zwalczyć cierpliwością,tak jak już ktoś tu wspomniał systematyczne podmiany co tydzień,bez wlewania do baniaka czego kolwiek, odpieniacz na mokro,delikatnie ogranicz karmienie i powoli zacznie spadać.A co do No3Po4 red sea to super produkt na którym długo prowadziłem zbiornik,i nie jest to to samo co vsv,przynajmniej nie w ilości podawanych płynów.

Edytowane przez bober6662 (wyświetl historię edycji)

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poza tym, vsv o wiele łatwiej przedawkować niż NO3PO4X.

Tu się zgadzam.

Ja też polecam, mnie pomogło ustabilizować NO3, ale tak jak koledzy mówią KH około 7,7 i wydajny odpieniacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie sytylacja z KH w RedSea jest dla mnie troche nie zrozumiala. Preferencje 12 w solance

Twardosc weglanowa Kh jak widac jest mocno powiazana z rozwojem bakterii. Wiele osob sugeruje 6/8

Kh 12 i no3po4x ??? Niewiem dlaczego tak.

Karol nikt nie pytal o odpieniacz bo jesli leje No3po4 x to przyjelismy ze jest swiadomy dzialania


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy są róznice w efekcie zbicia Po4 pomiędzy vsv i RedseaNO3PO4. VSV mi słabo zbija PO4 mam teraz: No3 mam 3, PO4 mam 0,15 , Zastanawiam się czy product redsea coś by tu zmianił. Leje vsv 6 ml na 900 l wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wiec tak Akwarium 60x60x55h

Odpieniacz MCE 600

Cyrkulacja jebao rw8 i jvp 100 rw8 max w trybie w1

no3 50 Salifert

po4 0 JBL wiadomo co to za test i najlepiej rozbic go o kant d*** ale chwilowo nic nie miałem innego

mg 1320

Ca 440

kh10

ph8

Ryb w sumie jest 8 w tym najwieksze to błazenki karmie 1/3 kostki mrożonki dziennie plus płatki w małej ilości.

Korale to wiekszosć miekasy i lps zadnych sps-ów

Podmiana wody tak jak pisałem 15l co tydzień na soli redSea coral pro

co dalej robic ?

Wiec jeżeli chcesz zbić KH czeka cie wymiana soli redsea pro ma bardzo wysoki KH ,ogólnie cały program jeżeli nim prowadziłeś zbiornik opiera się na wysokim KH ,podobno coś tam badali itp można oglądnąć filmik.

No3po4x produkt bardzo dobry według mnie, zawiera polimery w sobie pisane było to gdzieś na uk forum ale przeszedłem na AF (wsparcie i wygoda no i jakość)

Teraz nie dajmy się zwariować i nie piszmy o produktach których jeszcze nie ma na rynku (no już się pojawiają) ze są super bo są z danej firmy.

co do testów weź próbkę i podejdź do sklepu gdzie kupujesz na pewno ci zrobią test

zbiornik mamy takich samych rozmiarów prawie ja mam dużo słabszy odpieniacz ,cyrkulacje tez masz ok,ja karmie kostkę dziennie i nie mam problemow z no3 lub po4 ,jedyne co masz więcej to ryb może po prostu za dużo ich jest

wstaw jakieś foto jak to wygląda

Edytowane przez hajtaler (wyświetl historię edycji)

e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawiera alkohole - różne, aceton, cukier. Ale o polimerach nie słyszałem ani nie czytałem.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najoierw chyba zmienie odpieniacz i sól, zrobie sumpa którego mam w planach może wtedy parametry sie poprawią a jak nie to bedę szukał dalej przyczyny wysokiego NO3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawiera alkohole - różne, aceton, cukier. Ale o polimerach nie słyszałem ani nie czytałem.

masz racje dzisiaj dostałem odpowiedz od producenta, ten produkt nie zawiera polimerów według producenta


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polimery rozpuszczone w metanolu utracily by swoje wlasciwosci.

Degradacja natychmiastowa .


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sie zastanawiam, dlaczego ta dyskusja jest taka dluga ? Przy zerowym PO4 mozna sobie wlewac dowolny plyn, a NO3 nie spadnie.

To jest podobna sytuacja jak "u innych", u ktorych wodka "nie dziala".


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani ma racje. Przy zerowym PO4 podawanie wegla, w jakiejkolwiek postaci ,nic nie zdziala. Bakterie do rozwoju potrzebuja fosforu.

Jesli stosujesz absorber PO4 to bardzo powoli zacznij zmniejszac jego ilosc. Jesli nie, to podawaj PO4 w bardzo malych ilosciach (0.001ppm/dzien) i monitoruj sytuacje.


yoWMOAzcKo.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
... mam teraz: No3 mam 3, PO4 mam 0,15 ...

Takie szybkie pytanie na marginesie. Czym mierzysz NO3, że w wyniku masz dokładność pozwalającą odczytać wynik 3 ppm?

Pozdrawiam, Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktos moze mi podac link do opracowania naukowego potwierdzajacego ze kh powyzej 8 dziala hamujaco na rozwoj bakterii? Ta informacja wydaje sie byc prawda objawiona i powtorzona z tysiac razy. Bakterie sa jednymi z najbardziej przystosowywujacych sie do srodowiska organizmami. Skad ten pomysl ze powyzej 8 KH sie nie namnazaja. Powtarzacie mit.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktos moze mi podac link do opracowania naukowego potwierdzajacego ze kh powyzej 8 dziala hamujaco na rozwoj bakterii? Ta informacja wydaje sie byc prawda objawiona i powtorzona z tysiac razy. Bakterie sa jednymi z najbardziej przystosowywujacych sie do srodowiska organizmami. Skad ten pomysl ze powyzej 8 KH sie nie namnazaja. Powtarzacie mit.

Pewnie ,że się namnażają jednak to nie chodzi o bakterie, a o koralowce . Kh pomiędzy 6,5 - 7,9 to takie, które jest w ich naturalnym środowisku, a w takim środowisku najlepiej się czują i optymalnie rosną . Wykorzystując w ten sposób bakterioplankton jako pożywienie. Tak w skrócie o co w tym chodzi i dla czego przy metodach ULNS kh na tym poziomie jest optymalne.

Oczywiście jest to opinia po obserwacji naszych koralowców (sps) przy ich hodowli . Wyższe kh powoduje wzrost dużo wolniejszy , koralowce nie przyjmują za wiele pokarmu co za tym idzie ich wybarwienie nie jest najwyższych lotów .


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie tak jak napisales w pierwszym zdaniu. I to dotyczy glownie korali kalcyfikujacych. Szkoda ze sie tak szybko odezwales bo chcialem zeby ludzie przemysleli to co bezmyslnie powtarzaja. Swoj post napisalem tylko dlatego ze wiele wypowiedzi blednie sugeruje ze to chodzi o bakterie.

Reasumujac, metoda probiotyczna dziala rowniez przy wyzszym kh. Problem pojawi sie jesli osiagniemy zerowe nutrienty przy wysokim kh - popularne "palenie tipow" u spsow przez zaburzenie stosunku czynnikow budulcowych - mamy substrat do kalcyfikacji (weglany i wapn) w plynie kalikoblastycznym, ale nie mamy materialu budulcowego dla bialek - bo wyczyscilismy wode z azotanow i wzrost tkanki na tipach nie nadaza za przyrostem szkieletu.

Idac dalej tym tropem przy wykrywalnych nutrientach i przy dobrym karmieniu korali kh moze byc wyzsze niz 8 bez uszczerbku dla korali. Przy koralach miekkich nie ma takiego problemu


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie w takim razie dlaczego program Red Sea dąży do utrzymania niskich poziomów No3, Po4 za pomocą preparatu No3Po4X i jednocześnie sugeruje wysokie Kh w celu osiągnięcia dużych przyrostów SPS-ów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkich to zastanawia :), kiedyś chyba był o tym wątek i jakichś konkretnych wniosków nie było z tego co pamiętam.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Caly program firmy RS uwzglednia pare dodatkowych buteleczek reef energy i amino. Zauwazcie ze instruktaz dotyczacy ich programu reef colors uwzglednia dawki proporcjonalne wszystkich preparatow. Nie musisz miec azotanow i fosforanow o ile korale maja zapas budulca bialkowego. A to wlasnie daja ktores z preparatow reef energy.

Przeczytaj na ReefHub artykul o odzywianiu koralowcow. Zrodlem budulca do tkanki koralowca moze byc kazdy pokarm przyswajalny przez korale czyli DOM, DOC, DFAA, amoniak/nh4 (!!!) mocznik, detrytus i "miesko" .

W metodzie RedSea jesli korale beda mialy dostatek budulca organicznego to wysokie KH i Ca tylko sprzyja wzrostowi szkieletu poniewaz koral traci malo energii na transport weglanow i wapnia wbrew gradientowi stezen w w maciezy kalikoblastycznej - czyli tam gdzie nastepuje dobudowywanie kolejnych czasteczek weglanu wapnia do istniejacego szkieletu.

Problem palonych tipow dotyczy wyglodnialych i zabiedzonych koralowcow i nie koniecznie odnosi sie do metody probiotycznej. Jesli koral nie nadaza budowac nowej i zdrowej tkanki na koncowkach szkieletu pojawia sie efekt palenia tipow.

Klopot metody RS wedlug mnie polega na tym, ze trudno jest idealnie dawkowac odzywki tak, aby w wodzie przez dlugi czas bylo zero nutrientow, a korale mialy dosc zmagazynowanego budulca organicznego przy wysokim KH.

Dodam jeszcze ze znow dotykamy jednej sprawy o ktorej wiele razy mowilem. Jesli stosujemy jakas metode to musimy stosowac ja w pelni, a nie czesc z jednej, czesc z drugiej i jeszcz na dodatek troche z zeovitu i fauna marin. Takie cos to tylko u zaawansowanych akwarystow.

Jesli ktos stosuje tylko czesc metody to nic dziwnego ze nie dziala jak powinno. Wyzerowanie nutrientow i wyglodzenie korali przy wysokim KH bedzie owocowalo problemami bez wzgledu jakie preparaty stosujemy. Ale jesli dobieramy preparaty pod swoje akwarium to robmy to ze zrozumieniem.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny post :), trochę mi rozjaśnił metodę Red-See.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bartku jesli bzdury nie pisalibysmy siedzial bys cicho czytajac,to a tak

odezwales sie i napewno rozjasnisz nam bledny tok myslenia


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.