Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

A ktoś z was próbował nie robić dłużej podmian?Np co 3 tyg?kropelkujecie masę preparatów więc dostarczacie to co potrzeba,skoro parametry są super to po co tak częste podmiany i w taki sposób?


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie mozna by nie robić podmian , leci pełny baling , zbiornik nie ma NO3 , lejemy sporo supli ale ..

Nie wiemy tak dokładnie czego ile jest , testy nie pokazują wszystkiego , sol ma zbilansowany skład wiec robiąc podmiany mamy gwarancje że nawet jeśli coś chciałoby by sie rozregulować , niwelujemy to w ciemno , trzymamy na stałym poziomie . Idealnie byłoby wszystko mierzyć i mieć pod kontrolą ale nie mamy takich możliwości .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja sie przylaczam do pytanie kolegi dzym


Szkło OW 100x70x50,lampa diy 8x39w + LEDy Fluo,obieg NewJet4500,2 x rw-8,odpieniacz diy na pompie aquabee 2000/1,filtr przepływowy,Reef Salt AF,balling AF.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używam zwykłej Hanki na zasolenie HI 96822

http://www.hanna-polska.pl/modeles.asp?langue=en&application=6&famille=28&type=9

Zrobiło mi się zdjęcie Echinatki tak przy okazji podmiany :D

u2648_1452971207_thumb.jpg

Grzesiu jakaś ona bladziutka . Bo u nas we stolicy to są takie bardziej kolorowe ;)

I bez produktów A..

Tylko kolega znany ze swej skromości nie chciał pokazać. Może mnie nie zabije ;)

post-22194-0-58002200-1452985872_thumb.jpg

post-22194-0-95883400-1452985883_thumb.jpg

Edytowane przez rafik73 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy wiadomo ile przy takiej podmianie de facto podmieniamy wody? Chodzi mi o straty wynikające najpierw z wlania świeżej solanki a potem odciagniecia starej na włączonym obiegu. Ciekawa sprawa napewno mniej stresogenna dla ryb. Jaki jest czas po którym odciągasz stara wodę? W sensie jak długo się miesza świeża solanka w systemie przed odciagnieciem nadmiaru wody. Interesuje mnie też zasolenie? 1.027 to prawie 36 ppt... dość wysoko.

Pozdrawiam

Edytowane przez kosiarek84 (wyświetl historię edycji)

4505c5f87c17a1f131d0e2e1579d1fc2u291a272.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzesiu jakaś ona bladziutka . Bo u nas we stolicy to są takie bardziej kolorowe ;)

I bez produktów A..

Tylko kolega znany ze swej skromości nie chciał pokazać. Może mnie nie zabije ;)

Rafał wybacz , ja nie czuje sie bym był na zawodach , moja szczepka jest mała i na dodatek przecinałem ja niedawno na pół by mieć w dwóch rożnych miejscach , porównywanie jej z dużymi koralami to słaby pomysł , odmiana kolorystyczna tez nie ta .

Zrozumiał bym jeszcze gdybys pokazał swojego wychowanka , moze masz a nie chcesz sie pochwalić ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robie doslownie to samo. :rtfm:

Troszcze sie jak o niemowle, nad zbiornikirm 200 litrow 300w co 6 mc wymiana rur.

Parametry trzymam zgodnie z zaleceniem AF Testy podobnie bywa ze rano zrobie i wieczorem,jak cos jest podejrzane.

Podmiany regularne, nigdy nie wlalem do zbiornika nic co by bylo innej firmy jak AF

Wszystko leje z umiarem, choc nigdy nie dostalem odpowiedzi co to jest umiar na 1 kg korali a co to jest umiar na 5 kg korali kropla na 100 litrow mowi nie wiele.

Poniewaz kazdy zbiornik jest inny wiec wszystko jest uzaleznione od konsumpcji.

Ale czytajac twoja odpowiedz wszystko wskazuje ze akwarystyka nie jest o tym co lejemy tylko po co to lejemy

Wiec nie ma znaczenia jakiej firmy uzyjemy jesli nie mamy doswiadczenia.

Twoje kolory korali zabijaja na fotach, niewiem jak w realu ale pewnie jeszce lepiej.

Moze kiedys osiagne takie kolory, choc u mnie juz 10 mc mija i nadal jestem w punkcie wyjscia patrzac na twoj zbiornik. :wallbash:

Bede sledzil twoj watek ale nie wstawiaj juz wiecej fotek ktore stresuja ludzii, wyjdz na przeciw i podpowiedz

co zrobic zeby sie innym udalo. wiele osob sledzi watek i oczekuje wskazowek od doswiadczonych Morszczakow

Zapomniałeś misiek że masz dsb z refugium a gloniska ciągną mikro jak odkurzacz ;-) przynajmniej u mnie

I myślę, że tu może być problem bo trzeba trochę inaczej dostosować suplementację. U mnie np. kropię dodatkowo jod a dokładnie Jodek potasu czyli Jod i potas i jest lepiej, pokazał się ładny niebieski a dokładnie ciemny niebieski. Także myślę że tu zalecenia producenta możesz wsadzić wiesz gdzie..

Ps zbiorniczek wymiata ;-)


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy wiadomo ile przy takiej podmianie de facto podmieniamy wody? Chodzi mi o straty wynikające najpierw z wlania świeżej solanki a potem odciagniecia starej na włączonym obiegu. Ciekawa sprawa napewno mniej stresogenna dla ryb. Jaki jest czas po którym odciągasz stara wodę? W sensie jak długo się miesza świeża solanka w systemie przed odciagnieciem nadmiaru wody. Interesuje mnie też zasolenie? 1.027 to prawie 36 ppt... dość wysoko.

Pozdrawiam

Możejestem inny , może cześć osób sie ze mną nie zgodzi ale akwarystyka to hobby , nigdy nie przeliczalem tego ile tracę na takich podmianach . Uprzedzając stwierdzenie ze tak robię bo pewnie mam za free albo taniej , stosuje ten sposób duzo wcześniej niż zacząłem używać AF . Celem tego jest uniknięcie , zniwelowanie skoków parametrów . Często ktoś na forum pisze że po podmianie coś się złego stało bo np. zle zmierzył zasolenie bądz zapomniał wogole to zrobić .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi mi o żadne przeliczanie tak tylko z ciekawości chciałbym wiedzieć.

Pozdrawiam


4505c5f87c17a1f131d0e2e1579d1fc2u291a272.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafał wybacz , ja nie czuje sie bym był na zawodach , moja szczepka jest mała i na dodatek przecinałem ja niedawno na pół by mieć w dwóch rożnych miejscach , porównywanie jej z dużymi koralami to słaby pomysł , odmiana kolorystyczna tez nie ta .

Zrozumiał bym jeszcze gdybys pokazał swojego wychowanka , moze masz a nie chcesz sie pochwalić ?

Oczywiście , że wybaczam. :)

Przepraszam , że nie było standardowo OHHH i AHHH tylko mała krytyka z mojej strony. :(

Ps. Na chole...e wstawiać fotkę korala zaraz po przycince ???? Bez sensu.

U mnie echinaty nie ma , mam akwarium z przewagą LPSów a nie SPSów -a to inne warunki.

Edytowane przez rafik73 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi mi o żadne przeliczanie tak tylko z ciekawości chciałbym wiedzieć.

Pozdrawiam

Jest to raczej nieprzeliczalne , świeża solankę wlewam do sumpa na włączonym obiegu , zlewam ze zbiornika , nie zwracam uwagi na czas , mam mocna cyrkulację więc szybko sie miesza . Zasolenie uważam dobre dla korali twardych z rodziny Acroporidae .

Jak już wcześniej pisałem , jestem tylko amatorem , uczę się i pokazuje zdjęcia tego co mam , zbiornik ma swoje lepsze i gorsze dni i póki sie nie ustabilizuje czeka mnie trochę zabawy z nim .

Oczywiście dziękuje za każde zdanie i opinie dobre słowa podbudowują , krytyka zaś zmusza do refleksji .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko chodzi mi tylko że fajny szybki sposób na podmiane i tak jak mówisz napewno jest mniejsze zachwianie parametrow tym sposobem. Do rozważenia

Pozdrawiam


4505c5f87c17a1f131d0e2e1579d1fc2u291a272.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzes nie zapomni o tych ustawieniach aparatu Please

Mojzesz Moj problem byl taki ze odstawilem cala suplementacje poniewaz okazalo sie ze jest jej za duzo

Wiec Refugium sie ma nijak do tego co piszesz od kiedy zaprzestalem lac wszelkie krople i sbs ujzalem Pastele

Ale skad ktos taki jak ja ma wiedziec co to jest Umiar 1 kropla czy 5 to caly czas umiar

jesli dawalem jedna krople na 200litrow to umiar chyba

sorki za smietnik

Edytowane przez marine (wyświetl historię edycji)

DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest to raczej nieprzeliczalne , świeża solankę wlewam do sumpa na włączonym obiegu , zlewam ze zbiornika , nie zwracam uwagi na czas , mam mocna cyrkulację więc szybko sie miesza . Zasolenie uważam dobre dla korali twardych z rodziny Acroporidae .

Jest to bardzo przeliczalne:

X=(b/((a+b)/b)

gdzie:

a - ilosć wody w systemie

b - ilosc wody w podmianie

X- ilość wody w podmianie, którą ponownie usuwamy

Przykład - akwarium 100L i 50L podmiany

Dolewamy 50L do 100L mamy 150L z czego po wymieszaniu zlewamy kolejne 50L

Oznacza to, że 1/3 wody usuwamy, czyli de facto usuwamy 1/3 świeżej solanki którą 10 minut temu wlaliśmy do akwarium.

1/3 z 50 litrów to 16,7L

Reasumując robiąc podmiane tą metodą w naszym przykładzie w 100L nie podmieniamy 50L tylko 50-16,7 = 33.3L

16.7L nowej solanki poszło w kibel.

Zgadzam się, że ta metoda minimalizuje ewentualne skoki parametrów, ale według mnie jest wysoce nieekonomiczna co dla osoby, która nie jest przedstawicielem handlowym AF może być istotne finansowo. Zresztą to nie tylko o sól chodzi, ale również i o produkcję wody RODI.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester założenie z góry Twoje jest błędne i wprowadza w błąd kogoś kto to czyta .

Jeżeli wymieniamy 10% w akwarium o pojemności 500l to dolewając 10% czyli 50l i potem wylewając 50 to nie wychodzi 1/3 wody nowej, a zaledwie jej ok 10%, a to jest duża różnica .

Ja tak robię zawsze odkąd pamiętam ma to wiele zalet :

-ułatwia czyszczenie sumpa,umożliwia zlanie wody zsumpa pełnego nie pustego

-pozwala na utrzymanie stałego zasolenia podczas podmiany

-ułatwia cała podmianę

-nie wymaga podczas podmiany wyłączania dolewki automatycznej

-nie wymaga wyłączenia pompy obiegowej

-nie wymaga wyłączenia odpieniacza (jedynie ściągniecie kubka)

- pozwala wykorzystać jeden pojemnik (np) beczkę

itd

Rozwiązanie aby tą czynność zamienić ma dokładnie tyle wad co to zalet kosztem 10% ceny soli :)


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@Tester nie wylicza wymiany jednej trzeciej. Lecz połowę , czyli 50%

Pozdrawiam

Edytowane przez JerzyB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JerzyB ,ale ja nigdzie nie napisałem że Tester wymienia 1/3 wody ,a jedynie że jego obliczenie mówi o stracie 1/3 nowej solanki . Co jednak nie zmienia faktu ,ze to obliczenie dotyczy raczej nie stosowanej podmiany 50% wody .

pozdrawiam


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Damian wartości 100L i 50L to oczywiście tylko przykład, ale wzór jest poprawny dla dowolnego układu, więc nie wprowadzam nikogo w błąd, zwłaszcza "z góry" - matematyka nie klamie. Pomyśl tylko - jeśli wlewam czystą solankę do akwarium a potem tą samą ilość wody wylewam to oczywistym jest, że wylewam też część solanki, która przed chwilą wlałem.

Zobacz jeszcze raz:

X=(b/((a+b)/b)

gdzie:

a - ilosć wody w systemie

b - ilosc wody w podmianie

X- ilość wody w podmianie, którą ponownie usuwamy

Podstawmy więc dane egona: Przyjme akwarium 528L bo nie mam danych o całym obiegu - nie wiem czy te 1200L to całosc ale mysle ze wtedy egon podminiałby prawdopodobnie więcej niż 60L

X=(b/((a+b)/b)

b=60L

a=528L

60/((528+60)/60)=6,12L nowej solanki którą z powrotem usuwamy

Tester założenie z góry Twoje jest błędne i wprowadza w błąd kogoś kto to czyta .

Jeżeli wymieniamy 10% w akwarium o pojemności 500l to dolewając 10% czyli 50l i potem wylewając 50 to nie wychodzi 1/3 wody nowej, a zaledwie jej ok 10%, a to jest duża różnica .

Ja tak robię zawsze odkąd pamiętam ma to wiele zalet :

-ułatwia czyszczenie sumpa,umożliwia zlanie wody z sumpa pełnego nie pustego

-pozwala na utrzymanie stałego zasolenia podczas podmiany

-ułatwia cała podmianę

-nie wymaga podczas podmiany wyłączania dolewki automatycznej

-nie wymaga wyłączenia pompy obiegowej

-nie wymaga wyłączenia odpieniacza (jedynie ściągniecie kubka)

- pozwala wykorzystać jeden pojemnik (np) beczkę

itd

Rozwiązanie aby tą czynność zamienić ma dokładnie tyle wad co to zalet kosztem 10% ceny soli :)

Z częścią Twoich zalet sie zgadzam - ma to sens, ale część z nich nie różni się od tradycyjnej metody podmiany.

-ułatwia czyszczenie sumpa,umożliwia zlanie wody z sumpa pełnego nie pustego

zgoda - choć to nie jakaś super zaleta

-pozwala na utrzymanie stałego zasolenia podczas podmiany

- tak samo jak podmiana tradycyjna - o ile oczywiście trzymamy odpowiednie zasolenie w akwarium i podmieniamy solanką o takim samym zasoleniu

-nie wymaga podczas podmiany wyłączania dolewki automatycznej

Zgoda - mnie też wkurza dolewka włączająca się podczas podmiany

-nie wymaga wyłączenia pompy obiegowej

Zgoda- to rzeczywiście jest wygoda. U mnie ponowne włączenie obiegówki powoduje, że do akwarium trafia powietrze prosto pod cyrkulator - efekt wiadomy - korale tego nie lubią. Dlatego ja muszę wyłączyć obiegówkę

-nie wymaga wyłączenia odpieniacza (jedynie ściągniecie kubka)

To zależy od ogólnej pojemności sumpa. Poza tym akurat w wielu przypadkach wyłączenie odpieniacza jest łatwiejsze od zdjęcia kubka.

- pozwala wykorzystać jeden pojemnik (np) beczkę

Też sie zgodzę - chociaż to tylko kwestia logistyki.

Zgadzam się, że Twój sposób ma jakieś zalety, ale może być stosowany tylko w sytuacjach, gdy system pomieści wodę z podmianki ORAZ wodę ze spływu podczas ewentualnego wyłączenia zasilania.

Pozdrawiam


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam to zrobione na zasadzie filtra ciśnieniowego jaki stosowany jest np w oczkach wodnych wtedy nie potrzebuję miejsca w sumpie, jedynie pompę która zrobi mi obieg przez szczelną beczkę. Po prostu włączam beczkę w obieg na dłuższą chwilę.

Pozdrawiam, Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester założenie z góry Twoje jest błędne i wprowadza w błąd kogoś kto to czyta .

Jeżeli wymieniamy 10% w akwarium o pojemności 500l to dolewając 10% czyli 50l i potem wylewając 50 to nie wychodzi 1/3 wody nowej, a zaledwie jej ok 10%, a to jest duża różnica .

Ja tak robię zawsze odkąd pamiętam ma to wiele zalet :

-ułatwia czyszczenie sumpa,umożliwia zlanie wody zsumpa pełnego nie pustego

-pozwala na utrzymanie stałego zasolenia podczas podmiany

-ułatwia cała podmianę

-nie wymaga podczas podmiany wyłączania dolewki automatycznej

-nie wymaga wyłączenia pompy obiegowej

-nie wymaga wyłączenia odpieniacza (jedynie ściągniecie kubka)

- pozwala wykorzystać jeden pojemnik (np) beczkę

itd

Rozwiązanie aby tą czynność zamienić ma dokładnie tyle wad co to zalet kosztem 10% ceny soli :)

czyli dla samych zwierząt nie ma to większych korzyści


początek 300 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podmiana jak podmiana - każdy wybiera co mu pasuje.

Można robić sposobem Damiana, można tradycyjnym - wszystko zależy, która w danym przypadku ma więcej zalet czy wad


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze wlasnie to jest przyczyna tych kolorow Egon I Debora robia to samo i Maja piekne kolorki


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze wlasnie to jest przyczyna tych kolorow Egon I Debora robia to samo i Maja piekne kolorki

Wasze akwaria różnią się oświetleniem. ...tutaj bym szukał rozwiązania, a nie w podmiankach.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jest jeden element , do którego nie przywiązuje się należytej wagi. Chodzi o jakość wody RO używanej do dolewki i do podmian. Większość z nas nie wymienia prefiltrow i wkładów żywicy z odpowiednią częstotliwością i ufa tylko magicznym TDS'om za parę dolarów sztuka... Dyskusje na ten temat były już tu na forum prowadzone i większość się kończyła na stwierdzeniu mój TDS pokazuje 0 wiec wodę mam super. Wiele przypadków z jakimi mieliśmy do czynienia nie potwierdzało jakości wody pomimo 0 na domowych tdsach. Ot taka mala dygresja...

Edytowane przez sewer (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.