Skocz do zawartości
Mark112

Smarowanie pomp dozujących

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kolegów.

Mam pytanie do osób posiadających pompy dozujące,

jak często trzeba smarować wężyki neoprenowe, które są "wyciskane" przez wałek pompki

aby przetłaczać ciecz, jak często je należy wymieniać.

Mam dozownik firmy Aqua Trend.

Pozdrawiam

Mariusz


Mark 112

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem o tym też lecz podpinam się do pytania. Mam Gro techa co prawda ale przez 3 lata użytkowania żadnych problemów bez smarowania jedynie jedna dziurka w wężyku ale odciąłem i jest krótszy i hula jak ta lala ;)

Edytowane przez Panoramiks200 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli chyba nie trzeba za często,skoro 3 lata dałeś radę bez smarowania

dzięki za odpowiedź.

Może jeszcze ktoś coś doda ze swojego doświadczenia. :smiling:


Mark 112

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem jedno co też Ci się przyda,mianowicie patrz czy nie ma powietrza w rurkach przy końcu czyli tam gdzie podaje roztwory,bo czasem dziurka mała lubi się zrobić i chwyta powietrze albo co gorsza połowa leje się do szafki ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niektore rolki i wężyki wymagają smarowania.

Natomiast kategorycznie zabrania się smarowania tych głowic, które toczą się po ośce wirnika silnika. Takie rolki są na pewno w Kore i w AT1


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma jasnego przepisu mówiącego o tym jak często należy smarować głowice perystaltyczne natomiast w myśl zasady "kto smaruje ten jedzie" głowice powinno się smarować.

Smar znacznie wydłuża żywotność węży tłoczących (o ile skład smaru jest dobrany odpowiednio do materiału z którego wykonany jest wąż tłoczący) poprzez zmniejszenie tarcia, smar ma również ogromne znaczenie dla bezawaryjnej pracy rolek tłoczących, w pompach wysokiej klasy rolki są pokryte materiałami samosmarnymi np. dwusiarczkiem molibdenu, lub są łożyskowane.

W większości pomp perystaltycznych dostępnych dla "przeciętnego śmiertelnika" stosowane jest ślizgowe łożyskowanie rolek, które wymaga okresowego smarowania,.

Częstotliwość zabiegu należy przeprowadzać po przeprowadzeniu oceny organoleptycznej, smar musi być widoczny i powinien zachowywać swoje właściwości, jeśli jest utleniony, ma postać talku to należy głowicę nasmarować.

Tak jak tester napisał absolutnie nie należy smarować głowic pomp dozowników AT1, Kore, Gro tech i temu podobnych, pompa natychmiast przestaje działać i prawdopodobnie ulegnie uszkodzeniu.


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja z innej beczki, czy ktoś wie gdzie można dokupić wężyk do pompy micom. Przetarł mi się w jednej pompę i cieknie.

Pozdrawiam, Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

(...) Tak jak tester napisał absolutnie nie należy smarować głowic pomp dozowników AT1, Kore, Gro tech i temu podobnych, pompa natychmiast przestaje działać i prawdopodobnie ulegnie uszkodzeniu.

Tam pewno jest suchy smar typu "grafit z ołówka" więc jak dasz "wazeliny" to się robi "klej" a nie smar :p

(takie luźne przemyślenia)

Marek - kiedyś na alledrogo widziałem - ale zależy jakich potrzebujesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze myślę i są tam głowice podobne do chińskich w FS-01 to tam chyba nie ma żadnego smaru, bo całość działa na zasadzie tarcia. Wał jest gładki i na wcisk wchodzą na niego rolki.

W moim dozowniku jedna pompa była właśnie czymś lekko zabrudzona i wał się obracał, ale rolki już nie... Dopiero denaturat pomógł...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli chyba najlepiej zapytać producenta jak postępować ze smarowaniem,

bo jak widać pompa pompie nierówna. Dzięki panowie.

Czyli chyba najlepiej zapytać producenta jak postępować ze smarowaniem,

bo jak widać pompa pompie nierówna. Dzięki panowie.


Mark 112

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja z innej beczki, czy ktoś wie gdzie można dokupić wężyk do pompy micom. Przetarł mi się w jednej pompę i cieknie.

Pozdrawiam, Marek.

Węże do pomp perystaltycznych możesz kupić w Aqua-Trend, mamy w ofercie węże do wszystkich pomp perystaltycznych jakie świat wymyślił :)


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakiś smar też można u Was kupić?


Mark 112

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki serdeczne, odezwę się jutro :-)

Pozdrawiam, Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak technicznie wykonać smarowanie pomp. Ja posiadam dozownik Aqua Trend Doser One Rewolution 3 CH. Gdzie dokładnie zdeponować smar? Posiadam smar dołączony do dozownika w saszetce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to i ja się podepnę - czym smarować Jebao?


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku dozowników Doser One Evo do zestawu dodawana jest saszetka ze smarem silikonowo teflonowym i strzykawka, smar należy przełoży do strzykawki i wtłoczyć go do głowic odchylając na bok jeden z wężyków.

Jednorazowa aplikacja smaru (0,5ml / głowicę) nawet przy mocno eksploatowanym dozowniku wystarcza na kilka miesięcy do pół roku.

Jako ciekawostkę powiem że systematycznie serwisowany dozownik może bez wymiany węży tłoczących pracować kilka lat, mamy potwierdzone przypadki dozowników sprzed 5-6 lat w których pracują fabryczne węże tłoczące.


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Strzykawka ma być z igłą czy bez, ponieważ ja w zestawie miałem tylko smar w saszetce. Swoją drogą dobrze byłoby dołączyć instrukcję z przedstawieniem graficznym smarowania tych głowic, skoro to takie ważne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Strzykawka zdecydowanie bez igły, można też obciąć różek saszetki i wcisnąć nieco smaru do wnętrza głowicy, można to zrobić przy pomocy zapałki - jak kto woli, rolki same rozprowadzą smar po wnętrzu głowicy podczas pracy.


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo sobie wyobrażam jak można odchylić wężyki i wcisnąć tam strzykawkę. Ponieważ nałożone są na nie gumowe tuleje z grubszego wężyka. Już może prędzej zapałka lub wykałaczka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Luk4434 czy możemy prosić o pomoc jak posmarować

wężyki. Czy sam smar można u Was kupić?

Pozdrawiam Mariusz


Mark 112

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za podzielenie się swoimi doświadczeniami w tej sprawie. :thumbup:


Mark 112

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.