Skocz do zawartości
FunWorld

Ostrzeżenie - szmaty, ścierki, ręczniki...

Rekomendowane odpowiedzi

Stani - nic takiego nie było robione ostatnio. Również przez okno nic wyczuwalnego się nie dostawało. Myślę, że bardzo uważam na tego typu sprawy i dostosowaliśmy swoje życie pod akwaria i wszystko robimy ostrożnie myśląc, czy to nie będzie szkodzić akwarium. Pranie dywanów (miesiąc wcześniej) robimy przy wyłączonych skimmerach i dużym przeciągu.

Co do prania, to jak pytałem jednego z właścicieli sklepów akwarystycznych, to pierze normalnie, w używanej w domu pralce, ale bez detergentów. Przed tym praniem robi zawsze pranie bez wkładu lub odświeżenie czegoś bez proszku, żeby wypłukać detergenty z poprzednich prań. Później płucze w RO. Nie wiem, czy to dobra metoda. Pewnie tak, bo sklep sporo ryzykuje jakby coś poszło nie tak.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyznam szczerze, że sam byłem kiedyś przesadnie ostrożny. Od paru lat jednak, nie zachowuje zwykłe zdroworozsądkowe podejście do sterylności. Ręczniki piorę z innymi ręcznikami w proszku i nigdy nie miałem problemów jak w temacie.

Jedyną rzecz, którą zrobiłem dodatkowo, to w scianie (była już kratka wentylacyjna) zamontowałem ultra cichy wyciąg o wydajności 60m3 na godzinę. Nawet jak mi żona czymś psiknie (łazienkę mam naprzeciwko pokoju z akwarium) to po chwili nie ma po tym śladu.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rowniez piore te reczniki z innymi recznikami lub szmatami (w proszku).

Arnold, byc moze masz racje i rzeczywiscie jakies swinstwo bylo na nowej szmatce. Chyba lepiej miec kilka "akwariowych" recznikow i tylko tych uzywac.

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przyznam szczerze, że sam byłem kiedyś przesadnie ostrożny. Od paru lat jednak, nie zachowuje zwykłe zdroworozsądkowe podejście do sterylności. Ręczniki piorę z innymi ręcznikami w proszku i nigdy nie miałem problemów jak w temacie.

Jedyną rzecz, którą zrobiłem dodatkowo, to w scianie (była już kratka wentylacyjna) zamontowałem ultra cichy wyciąg o wydajności 60m3 na godzinę. Nawet jak mi żona czymś psiknie (łazienkę mam naprzeciwko pokoju z akwarium) to po chwili nie ma po tym śladu.

Dzieki , tez tak kiedys robiłem do momentu jak na jednym z zagraniczych forow nie przeczytałem tematu o wpływie prania w proszku etc etc - przerzuciłem sie na papierowe które kupuje tylko do akwa i zawsze mam pod ręka :)

Sent from my iPhone using Tapatalk


160 litrow OW Cube, T5 , RW 4/ Koralia, DYI Skimmer, NJ2300 na obiegu, Ebtech, glownie SPS , zbiornik oparty na metodzie DSR !!!

"Metoda DSR jako suplementacja mikroelementow " artykul kolegi Jacka (PL wersja)

2538563_logo_wrsdz.png

4d760e1d13df470d8bf412a072665d93u1048a917.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wyślij Walkerowi te ścierki, niech wytrze ręce i pomoczy w akwarium

Spoko

Od zawsze używam zwykłych ręczników prawnych w zwykłym proszku ze zwykłym płynem do płukania w najbardziej zwyczajnej pralce.

Nigdy nie zauważyłem ani jednego krzywego polipa z tego powodu i ani jednego śpiącego ślimaka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani - nic takiego nie było robione ostatnio. Również przez okno nic wyczuwalnego się nie dostawało. Myślę, że bardzo uważam na tego typu sprawy i dostosowaliśmy swoje życie pod akwaria i wszystko robimy ostrożnie myśląc, czy to nie będzie szkodzić akwarium. Pranie dywanów (miesiąc wcześniej) robimy przy wyłączonych skimmerach i dużym przeciągu.

Co do prania, to jak pytałem jednego z właścicieli sklepów akwarystycznych, to pierze normalnie, w używanej w domu pralce, ale bez detergentów. Przed tym praniem robi zawsze pranie bez wkładu lub odświeżenie czegoś bez proszku, żeby wypłukać detergenty z poprzednich prań. Później płucze w RO. Nie wiem, czy to dobra metoda. Pewnie tak, bo sklep sporo ryzykuje jakby coś poszło nie tak.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko

Od zawsze używam zwykłych ręczników prawnych w zwykłym proszku ze zwykłym płynem do płukania w najbardziej zwyczajnej pralce.

Nigdy nie zauważyłem ani jednego krzywego polipa z tego powodu i ani jednego śpiącego ślimaka.

Tak jako ciekawostka... przestańcie lub powiedzcie swoim żonom, żeby nie dodawać płynu do płukania jak się piorą ręczniki;) milion razy lepiej chłoną wodę:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko update. Zmierzyłem poziom Cu i wychodzi we wszystkich zbiornikach 0. Problem musi leżeć gdzie indziej.

Do teraz po podmianach zdarza się ślimakom w jednym z akwariów odlatywać od skały i przez jakiś czas leżeć nieruchomo na boku. Jednego zjadł niestety krab. Zastanawiam się, czy wysoki poziom magnezu ne może być tego przyczyną. Reszta parametrów w normie.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Slimaki to wrażliwe stworzenia. Jeśli to się dzieje po podmianach to znaczy że podmieniana woda odstaje mocno od tej którą masz w zbiorniku parametrami....


Panelowe 148 l. (82/47/47 - 15cm panel boczny). Miniflotor AM, Tunze 6025 w obieg, Koralia 4 cyrkulacja. 6x 24W T5 ATI w obudowie DIY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o to, że sporo wody w międzyczasie zostało podmienione, a problem wciąż jest zauważalny. Dotyczy tylko ślimaków turbo. Inne wydają się OK.

Mam jeszcze jeden pomysł. Jak karmię ryby to wyczuwalne jest jakby prebicie prądu. Może to je w jakiś sposób paraliżuje? Po przerzuceniu ślimaków do innego zbiornika od razu wracają do normy. Może ktoś zauważył takie zjawisko u siebie?


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak robię. Próbuję tylko dojść co powoduje takie problemy. Kilka potencjalnych przyczyn wykluczonych, ale wciąż nie mam pojęcia co jest nie tak.

Chyba nie ma sensu tu tego już drążyć. Jak znajdę przyczynę to napiszę, ale tak to wróżenie z fusów jest. Za mało mam wiedzy o mięczakach, żeby znać ich słabe punkty. Dzięki wielkie za próby pomocy w tej sprawie.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jeden pomysł. Jak karmię ryby to wyczuwalne jest jakby prebicie prądu. Może to je w jakiś sposób paraliżuje? Po przerzuceniu ślimaków do innego zbiornika od razu wracają do normy. Może ktoś zauważył takie zjawisko u siebie?

Nie pomyślałeś, że to może być nie "jakby przebicie" tylko rzeczywiście przebicie. Posprawdzaj pompy, grzałkę czy co tam jeszcze jest podłączone do tego akwarium. Ja się na elektryce nie znam ale wiem, że istnieje coś takiego jak elektroliza i jednak lepiej żeby jakiegokolwiek przebicia w akwarium nie było.

Edytowane przez SirNick (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jednocześnie przebicie w dwóch zbiornikach ? Są na jednym obiegu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem i sam nie wiem.

Kiedy stoję boso no wykładzinie na której może być trochę wilgoci, bo zdarza mi się na nią trochę wody rozlać, z rąk ścieka i tak dalej, to przy karmieniu ryb w miejscu gdzie na przykład mam zadzior naskórka przy paznokciu czuję jakby pieczenie.

Dzisiaj odłączałem kolejno wszystkie urządzenia i nie było takiej sytuacji w której po odłączeniu przestało "piec". Największa różnica jest przy odłączeniu pompy powrotnej, a później cyrkulacyjnych.

Dodam, że akwarium nigdy mi nie wybiło różnicówki.

Pokrewny temat:

http://nano-reef.pl/...ziemienie-wody/

I tu sporo ciekawych informacji:

http://nano-reef.pl/topic/46151-zabezpieczenie-przed-porazeniem-pradem/page__st__40#entry449650

U mnie identycznie jak podlinkowany post:

BtWl6Klb.png

Szukałem na tym forum i były podobne tematy, ale ciężko wywnioskować coś konkretnego. Były nawet głosy, że wirniki w pompach mogą wytwarzać niewielki prąd i to jest tego efekt.

Sprawdziłem napięcie podłączając uziemnienie w listwie i wodę i wykazało 10V.

Coś takiego by pomogło, czy raczej nie jest to dobry pomysł?

http://blog.aquanerd...ound-probe.html

Nie chciałbym zrobić elektrolizy więc... sam nie wiem jak to ugryźć. Z tego co widzę, to więcej ludzi ma ten problem i zazwyczaj go ignoruje. Niewiele też jest opisów z konsekwencjami takiego problemu. Może ktoś ma jakieś doświadczenia w tej materii?

Edytowane przez FunWorld (wyświetl historię edycji)

500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe.

Do szybszego wzrostu korali używa się prądu. Gdzieś na tym forum widział że komuś wpadł kabel z 12V i nie pamiętam aby zgłaszał że coś mu padło.

Edytowane przez qni (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, zgadza się. Też o tym słyszałem. Tylko czy takiego prądu dokładnie? Do leczenia bólu też używa się prądu. Jednak musi to być dokładnie określony prąd.

To mogłoby odpowiadać dlaczego w niektórych zbiornikach nie chcą żyć rico, albo zoasy pomimo, że wszystkie parametry wyglądają OK.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.