Skocz do zawartości
slodkowodne

54l aby zrozumieć

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, na wstępie zaznaczę, że z akwarystyką morską nie miałem wcześniej do czynienia. Trochę się bawiłem słodkowodnym, ale to jednak mnie nie kręciło, postanowiłem więc posolić wodę. Z racji tego iż wynajmuję mieszkanie i pewnie dopiero za jakieś 2-3 lata przesiądę się na własne postanowiłem też wynająć mały baniaczek;p

Tzn odkupiłem żyjące już 54 litry od jednego z użytkowników tego forum. Akwarium wyglądało mniej więcej tak:

post-26121-0-68292600-1449516463_thumb.jpg

brałem całość, jak leci, więc aby zminimalizować szkody połowa woda została ze starego zbiornika a połowa dolana świeża, ze sklepu, przestawiłem skałę po swojemu co razem zapoczątkowało proces dojrzewania akwarium na nowo.

Po przemeblowaniu i zalaniu wyglądało ono tak:

post-26121-0-38497600-1449516627_thumb.jpg

i już się dowiedziałem, że popelniłem duży błąd! Otóż, nie wymieniłem piasku, jednak starym nie mieszałem, więc aż takiej tragedii nie ma.

Akwarium ma tydzień, żyją w nim 2 błazenki, sacro, kilkadziesiąt dziwnych discosom, ślimak kopiący oraz krab dzikus.

Akwarium świecę 12 h dziennie, wiem, że to błąd, ale na noc wyłączam wszystko (możecie mnie shejtować za to, ale są różne opinnie) w kaskadzie jest gąbka oraz węgiel aktywny, zastanawiam się coż jeszcze dodać do niej, podmian na razie nie robiłem i nie planuje przez najbliższe 2 tyg, no chyba, że się mylę i to błąd. Jeśli w czym kolwiek się mylę, to proszę, powiedzcie, to mój pierwszy raz:))

Po rozpoczęciu dojrzewania akwarium wygląda tak:

post-26121-0-05658500-1449516980_thumb.jpg

zdjęcie 24 h po czyszczeniu akwarium :))

Mam rozumieć iż taka reakcja w mojej sytuacji jest normalna? Rozumiem iż dino samo przejdzie czy trzeba z tym jakoś działać?

w prezencie dostałem również chyba ze 100 apistazji, ale nie przejmuję się nimi zbytnio na początku, mimo iż są wielkie! Planuję zakupić brzydala i dwie krewecie oraz mechanicznie im pomóc je wytępić, ale to jak już baniak będzie miał odpowiednie parametry.

Więcej o życiu, nie mam bladego pojęcia co to za odmiana sacro, nie znalazłem takiej w sieci, podobno sp, ale w ogóle mi go nie przypomina, oraz czy bydle aby się nie dzieli na dwa?

post-26121-0-15516100-1449517125_thumb.jpg

post-26121-0-64893900-1449517135_thumb.jpg

Napisałem dziwne discosomy, dlaczego tak uważam? Ponieważ są niewiarygodnie małe w stosunku do wszysytkich innych jakie widzę na zdjęciach oraz mają dziwne, jasno zielone wypustki, nigdzie nie widziałem podobnym, w akwarystycznym powiedzili mi, że ani się nie dzielą, ani nie są chore. A jak dla mnie przybyły mi co najmniej dwa nowe w tydzień, dość szybko.

post-26121-0-81568200-1449517344_thumb.jpg

Wiem, że jest setki tematów jak mój i dla was to wszystko jest takie samo, kupił sobie akwarium, nie ma wiedzy i teraz spamuje na forum. Ale dla mnie to moje akwarium i jest jedyne w swoim rodzaju. Traktuje je jako poligon doświadczalny, ponieważ jak już się nauczę (oraz przeprowadzę na swoje) to planuję zakupić 200-300 litrów i wziąć się za to na spokojnie. Wpier jednak potrzebna jest wiedza praktyczna.

Planuję dokupić:

-brzydala

-2 krewetki wundermani

-krewetkę czyszczącą

-kolejne 2 ślimaki kopiące

-kraba pustelnika czerwonego(niebieski ładniejszy, ale podobno wpierdziela ślimaki)

Sprzedać/Zamienić discosomy oraz pseudogorgonię, którą niestety dopadł zielony glon

post-26121-0-19941800-1449517733_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej kolego :) trzymam kciuki za baniaczek, skala pięknie ułożona. Lej bakterie i świec tylko actynicznym na poczatku. U mnie zadziałało. Pierwszą podmianę zrobiłam po ponad miesiącu. Póki co żadnych glonów. Nakrzyczeli na mnie, że 8-10 godzin święcenia to za mało, wiec zwiększyłam teraz do 11 i obserwuję, czy zarost się nie pojawia. Na razie tylko zielony kolor skał i trochę osadza się na szybie, ale żadnych chaszczy jeszcze nie ma. Zostaw pseudogorgonie, odbije się. Każde życie jest piękne, tylko trzeba znaleźć dla niego dobre miejsce. Ta akurat lubi być na "wietrze" czyli dość mocnej cyrkulacji. Przynajmniej u mnie. W miejscach gdzie dotyka szyby przykleila się do niej i rozciekła po tej szybie. Ciekawa jestem, czy będzie dalej szybę zarastać czy tylko tyle, żeby się dobrze przykleić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brzydal w takim małym akwarium nie powinien rpzebywać, chyba, że go "pożyczysz" i oddasz jakiemuś koledze, z oświetleniem to zalęzy przede wszystkim od tego jak przebywasz w mieszkaniu. Oświetlaj kiedy masz okazję patrzeć w stronę szyby :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć . Ja też jestem na wynajmie i mam dlatego nano :) mam pytanie Kolego na noc wyłączasz cyrkulacje ?

Mamy podobny litraż http://nano-reef.pl/topic/78862-195g-60x30x40-kropelka-oceanu/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć . Ja też jestem na wynajmie i mam dlatego nano :) mam pytanie Kolego na noc wyłączasz cyrkulacje ?

Mamy podobny litraż http://nano-reef.pl/...ropelka-oceanu/

Wiem, zbanujecie mnie zaraz na forum za to, ale tak, wyłączam. Niestety chodzi strasznie głośno, już nawet nie mówię o samej kaskadzie, co się rozumie samo przez się, ale o tunzie. Przez wibrację szyby nie da się spać a nie mam innego miejsca aby ustawić akwarium. Zastanawiałem się nad mniejszym (niby mniej problemów) ale koniecznie chciałem mieć błazenka a w 30 litrach sam jeden by się zamęczył.

Nie leję bakterii, uważacie iż powinienem zacząć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wyłączam cyrkulacji na noc. Kaskada i cyrkulator chodzą non stop, kaskadę jedynie do karmienia na minimum skręcam i zdarza się, że zapominam podkręcić na max potem :/ odpieniacz wyłączam na noc i tez jak leje plankton dla korali, ale on i tak mało ma roboty. Prawie czysta woda z jakimiś drobnymi zielonymi farfoclami to jego urobek.

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, zbanujecie mnie zaraz na forum za to, ale tak, wyłączam. Niestety chodzi strasznie głośno, już nawet nie mówię o samej kaskadzie, co się rozumie samo przez się, ale o tunzie. Przez wibrację szyby nie da się spać a nie mam innego miejsca aby ustawić akwarium. Zastanawiałem się nad mniejszym (niby mniej problemów) ale koniecznie chciałem mieć błazenka a w 30 litrach sam jeden by się zamęczył.

Nie leję bakterii, uważacie iż powinienem zacząć?

A w oceanie prądy morskie też na noc wyłączają?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego ktoś miałby ciebie zbanować ? Każdy popełnia błedy a forum jest po to zeby sie dowiedzieć ? nawet jeżeli jest milion tematów takich samych :) moje zdanie , a nie kazdy mieszka kolo e rybki lub jakiegoś sklepu porzadnego ? i zeby sie o wszystko pytać .

ale z tą cyrkulacją to moim zdaniem straszny błąd , kiedyś sam podusiłem ryby ( w słodkowodnym) bo pradu brakło w nocy . na twoim miejscu to najszybciej bym jakiś cichy falownik kupił, nawet używany , kaskade zostaw może i jakoś wytrzymasz może , bo pewnej nocy może być tak że błaznów juz nie bedzie ... a najlepiej niech sie wypowie ktoś o wiekszym stażu . bakterie też lej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę wylewki z kaskady ale chyba jest nad wodą i to może powodować że jest głośna. Jak wylewka będzie poniżej tafli wody to zobaczysz że nie będzie tak głośno.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak mój cyrkulator zacz yna bu czec albo wibrowac, to albo próbuje go trochę przestawić, albo wyłączam z prądu i docisk am wirniczek nożem czy śrubokręt em do środka. U mnie on czasem za bardzo się wysuwa i uderza łopatkami o obudowę robiąc raban. Jak go docisne to nastepuje bloga cisza :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj na próbę zostawiam falownik włączony, to raczej szkło powoduje hałas (drgania) z kaskadą musiałbym chyba zalać do pełna baniak, teraz jest 5 cm przerwy od góry szkła, boję się, że w takiej sytuacji rybki wyskoczą? A nie mam górnej pokrywy na szkło.

Jakie bakterie dokładnie kupić i jak stosować? E-rybka jest w Markach a ja mieszkam na Dolince Służewieckiej, mimo wszystko kawałek jest, aby się jeszcze zmotywować i po pracy tam jechać ;)

Czy kupić jakiegoś sprytnego zwierzaczka już teraz na tego brązowego glona? O aptasiach nawet nie wspominam, zajmę się tym jak reszta będzie w porządku.

Edytowane przez slodkowodne (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak czytam, że ktoś wyłącza cyrklulację albo odpieniacz na noc, to faktycznie nabieram dużej ochoty na banowanie

:|)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj na próbę zostawiam falownik włączony, to raczej szkło powoduje hałas (drgania) z kaskadą musiałbym chyba zalać do pełna baniak, teraz jest 5 cm przerwy od góry szkła, boję się, że w takiej sytuacji rybki wyskoczą? A nie mam górnej pokrywy na szkło.

Jakie bakterie dokładnie kupić i jak stosować? E-rybka jest w Markach a ja mieszkam na Dolince Służewieckiej, mimo wszystko kawałek jest, aby się jeszcze zmotywować i po pracy tam jechać ;)

Czy kupić jakiegoś sprytnego zwierzaczka już teraz na tego brązowego glona? O aptasiach nawet nie wspominam, zajmę się tym jak reszta będzie w porządku.

To sporo masz za mało wody i wpuszcza Tobie dużo pęcherzyków powietrza do zbiornika. Dolej tak, żeby było ok. 2 cm poniżej krawędzi zbiornika (też mam tą kaskadę i tak mniej wiecej mam zalane). Ponadto z dwojga złego wolałbym wyłączać cyrkulator na noc, w kaskadzie masz chociażby węgiel, który dobrze jak ma cały czas zapewniony przepływ. Ogólnie to gąbkę zamień na jakiś siporax albo matrix żeby bakterie się na nim namnożyły. Co do bakterii to ja np. używałem special blend. Najlepiej zaś nie wyłączać niczego tylko zdjąć szybę - ja u siebie nie mam ani przykrywki ani korony i przez prawie rok nie wyskoczyła mi rybka. Raz tylko ślimaka z podłogi zdjąłem ale to i tak by wylazł przez szczelinę pomiędzy kaskadą i szklaną przykrywką. Ponadto brak przykrywki powoduje lepszą wymianę gazową. Edytowane przez Rafael31 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak czytam, że ktoś wyłącza cyrklulację albo odpieniacz na noc, to faktycznie nabieram dużej ochoty na banowanie

:|)

Niestety to taki zły nawyk z prowadzenia słodkiego u wielu ludzi.

Też uważam, że za to czerwona kartka:)

Kurde jakbym ja wyłączył kaskadę na noc - to coś czuję, że rano nie byłoby co zbierać:)


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Przede wszystkim włączenie FZN-3 powoduje powrót wody do akwa, na zasadzie naczyń połączonych, a co za tym idzie- wszystkie media- spiorax, phosguard, węgiel, purigen etc zostają bez wody, na świeżym powietrzu. Totalna głupota. No, ale ja się nie znam. Wyrażam tylko swoje zdanie. Podobnie jak wyłączanie cyrkulacji- to już chyba jakiś tam żart. Jak już koniecznie ktoś chce wyciszać/ zmniejszać cyrkulację to niech się może zastanowi nad Jebao/Jecod RW-4/8 etc. Ma czujnik światła i po zmroku zmniejsza cyrkulację w zbiorniku. Choć ten cyrkulator jest na tyle cichy że bardziej tu chodzi o symulację naturalnych warunków a nie hałas.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety to taki zły nawyk z prowadzenia słodkiego u wielu ludzi.

Też uważam, że za to czerwona kartka:)

Kurde jakbym ja wyłączył kaskadę na noc - to coś czuję, że rano nie byłoby co zbierać :)

Jaki zły nawyk z słodkowodnego ? uważasz, ze w słodkowodnym można filtry na noc wyłączać ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki zły nawyk z słodkowodnego ? uważasz, ze w słodkowodnym można filtry na noc wyłączać ?

A gdzie napisałem że można wyłączać - czytaj ze zrozumieniem:)

Pisząc tamto miałem namyśli, że ludzie którzy posiadają słodkowodne często zdarza się, że wyłączają na noc filtry - taka jest niestety prawda. Teraz zrozumiałeś?

Polecam przemyśleć to co chce się napisać ;)

Edytowane przez r_33 (wyświetl historię edycji)

IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytam, ze zrozumieniem ale to ty najwyraźniej nie masz pojęcia co piszesz, przeczytaj co napisałeś i zastanów sie co przekazujesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak czytam, że ktoś wyłącza cyrklulację albo odpieniacz na noc, to faktycznie nabieram dużej ochoty na banowanie

:|)

Nawet, jesli ktoś ma jedną, czy dwie rybki? Ja się boje przelania kubka w nocy, że mi gdzieś poza akwarium woda bedzie wyciekać i poleci na listwę zasilającą. W sumie mogłabym ustawić odpieniek na minimum, wtedy nie przeleje, ale czy to ma sens? Może do napowietrzania wody ewentualnie, bo piany w kubku z tego raczej nie bedzie. Wylewam prawie czystą wodę, może źle tego resuna ustawiłam? Wody zasysa do połowy wysokości tego słupka w środku, pokretło boczne (słuzy do wlotu powietrza?) nie jest na max, bo wtedy mi leje samą wodę i po chwili mam pełny kubek. Próbowałam regulowac zanurzeniem, ale jak by go płytko/głęboko nie włożyc, to zawsze na max odkręcone zasysa wode do końca słupka. Może jest gdzies jeszcze jakaś inna regulacja?

Przepraszam za OT... jesli bardzo razi to prosze o usunięcie posta.

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytam, ze zrozumieniem ale to ty najwyraźniej nie masz pojęcia co piszesz, przeczytaj co napisałeś i zastanów sie co przekazujesz.

No wlasnie co? Czego nie zrozumiales?

Ty sie zastanow co piszesz?

Przekaz jest prosty - czerwona kartka za wylaczenie cyrkulacji filtra itp na noc.

Trudno jak nie zrozumiales przekazu.

OT

Edytowane przez r_33 (wyświetl historię edycji)

IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Moim skromnym zdaniem

jak komuś przeszkadza włączona w nocy cyrkulacja filtr napowietrzacz czy odpieniacz - powinien sobie kupić np. ... pluszaka :) (bo nawet sprzątać nie trzeba)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajno, że się dowartościowaliście iż jesteście takimi super akwarystami :)) bo wy przecież wszystko wiecie. A czerwona kartka na pewno rozwiąże problem, przecież jak nie widać problemu, to go nie ma;)

A teraz pytanie do tych co faktycznie pomagają.

Jak stosować bakterie pro bio s oraz pożywkę? Nie chodzi mi o ilość na litraż, tylko o okres, kiedy można przestać? Dzisiaj zamierzam pierwszy raz dodać bakterię i zmienić gąbkę w kaskadzie na spirolax.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak stosować bakterie pro bio s oraz pożywkę? Nie chodzi mi o ilość na litraż, tylko o okres, kiedy można przestać? Dzisiaj zamierzam pierwszy raz dodać bakterię i zmienić gąbkę w kaskadzie na spirolax.

Ja bakterii nigdy nie lałem i nie leję - i nie miałem żadnych większych problemów z tym.

Wsadzaj ten siporax i ja bym jeszcze dorzucił tam węgiel.

Nawet kiedyś to miałem tam jeszcze phosguard i purigen - ale po około pól roku wywaliłem i jakoś nie widzę różnicy. Więc już nie dokładałem.

Edytowane przez r_33 (wyświetl historię edycji)

IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak Ci kaskada przeszkadza podnieś poziom wody to przestanie chlupotać, jak boisz sie, że ryby wyskoczą zrób jakieś oświetlenie nocne i możesz okleić górna krawędź akwarium tymczasowo taśma czarna najlepiej. Kiedyś dowiedziałem sie, ze ryby jak sie wystrasza zaczyna uciekać oczywiste ale jeśli trafia na szybę to skaczą. Najlepiej koronę będzie jednak zrobić :)

Błazny raczej nie skaczą.

Co do bakterii to minimum na czas dojrzewania

Ps. czemu chcesz brzydala ?

Edytowane przez azgar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.