Skocz do zawartości
male7

576 L 160x60x60cm - co, jak i z czym ...

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

od jakiegoś czasu, a ostatnio coraz częściej chodzi mi po głowie przerobienie mojej 576litrowej malawki na morszczyznę...

Sprzęt który posiadam i mógłbym (jeśli można) zaadaptować z obecnego baniaka to:

akwarium z kominem 15x15cm

sump 112L (80x35x40h)

pompa obiegowa NJ 4500

cyrkulator NO NAME 6000l/h.

Wiem, że muszę mieć na pewno odpieniacz i jeszcze jeden/dwa cyrkulatory.

Cyrkulator coś koło 15000'/h

a jak się ma sprawa z odpieniaczem? Nop. Sera Marin 600S wystarczy?

Co potrzebuję jeszcze aby wystartować taki zbiornik prócz żywej skały i soli?

Czytam i czytam ale nigdzie nie znalazłem informacji od A-Z jak to wszystko zaplanować itd.

Czy umieszczenie przegród w sumpie odgrywa jakąś bardzo ważną rolę?

z góry dzięki za podpowiedzi co z czym pochytać :)

Pozdrowienia

Edytowane przez male7 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Sam zaczynam przygodę i odp na twoje pytanie jest tu

http://nano-reef.pl/forum/56-dla-nowicjuszy/

Działy technika dyv i technika i podpięte tematy dają mnóstwo odp jak zacząć.

Sporo info w dziale nasze akwaria przy relacjach z zakładania akwarium. Poczytaj a potem pytaj. Nie wspomnę o wujku Google. Sam od tego zacząłem i trafiłem tu i od kilku tyg czytam wszystkie działy.

Sam planuje założenie 350l .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki, ale mam mętlik w głowie :dizzy:

a może ktoś coś lekko naprowadzi powie czy tak czy nie?

Czy sump z 3standardwymi komorami to dobre rozwiązanie?

aha no i czy mogę zaadaptować sprzęt z malawi do solniczki?

no i ile soli wsypać aby było dobre zasolenie do mojego zbiornika...

czy mogę zasolic dojrzałą wodę z malawki aby przyspieszyć dojrzewanie?

i jakiego podłoża użyć należy, aby było w porządku?

Czy pod skałę układamy jakiś podład aby zniwelować napężenia na szkło?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

aha no i czy mogę zaadaptować sprzęt z malawi do solniczki?

no i ile soli wsypać aby było dobre zasolenie do mojego zbiornika...

czy mogę zasolic dojrzałą wodę z malawki aby przyspieszyć dojrzewanie?

niektóre sprzęty pewno możesz

do sprawdzania zasolenia używany używamy hydrometru lub refraktometru

np.

http://allegro.pl/listing/listing.php?order=d&bmatch=base-relevance-hou-1-1-0623&search_scope=category-90173&string=hydrometr

nie możesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy jakie mają być te komory? Musisz pamiętać by w jednej zmieścił się odpieniacz a w kolejnej pompa obiegowa (możesz podesłać jakiś rysunek projektu jak to widzisz- na pewno ktoś coś podpowie). Jaki sprzęt z malawi chcesz wykorzystać?

Wszystko zależy od soli jakiej chcesz użyć - każda ma podaną ilość do wsypania by uzyskać konkretne zasolenie.

Raczej nie używaj wody z malawi. Do akwarium morskiego lepiej stosować wodę RODI.

Co do podłoża, to w każdym sklepie coś znajdziesz, w zależności od granulacji jaką chcesz mieć.

Pod skałe ja osobiście dawałem tylko plexi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej.

Półtora roku temu jak zaczynałem też niewiele wiedziałem i miałem mętlik...

Na całe szczęście Koledzy z forum i znajomy doświadczony w temacie powiedzieli:

Akwarium masz - pół sukcesu :-)

Dokup odpieniacz, folowniki, filtr RO, jakieś akwarium na sump ( też miałem wymiary jak Ty przy baniaku 400L), Sól, piach, skałę jakieś tanie T5 lub T8 i do dzieła :thumbup:

Zwariowałem na początek, ale krok po kroku wystartowałem.

Jak coś służę pomocą :-)

Co do sumpa - w tych wymiarach zmieściłem spory odpieniacz - Macro Aqua AWN80, refugium, komorę na pompę obiegową i 13L auto dolewki :-)

Do pomiaru zasolenia na początek sugeruje salimetr - tani i się sprawdza :-)

Edytowane przez MKu (wyświetl historię edycji)

ad2a63f5799d4fff8609f1f6f08c4d34u1024a898.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez mam mętlik po przeczytaniu kilku postów jak użytkownicy zakładają akwa i po uwzględnieniu moich możliwości stwierdziłem ze mam nadal milion pytań od głupich zapewne na które są odp na forum po poważnych na które jak stwierdziłem również s odp tylko trzeba poświęcić trochę czasu nawet trochę dużo bo co akwa, niby te same pyt a odp milion. Mętlik miałem po lekturze na początku teraz mój portfel ma mętlik bo jak podliczyłem koszty z nadwyżka to ........... no ale nikt nie powiedział ze będzie łatwo i tanio. Ciepliwie odkładam i planuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na spokojnie :-)

Fakt koszty są na początku spore, ale jaka satysfakcja :yes

W moim przypadku, każda nadwyżka $ idzie na "mój kawałek rafy" - uwielbiam przy nim spędzać czas, obserwować jak życie się rozwija.

Oczywiście - przygotuj się na różna małe i duże niepowodzenia, zdarza się... Najważniejsze to się nie poddawać!!!


ad2a63f5799d4fff8609f1f6f08c4d34u1024a898.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile masz dziur w kominie? Zmieścisz spływ, powrót, rewizje? Jeśli nie to powrót zrób w przeciwległym rogu. Czy zmieścisz większy sump?

Np. 100x50/40x40h. Prosty sump to według mnie jedna komora na wodę do automatycznej dolewki, jedna duża na odpieniacz, ewentualnie dodatkowo jakiś filtr, przegrody (ich wysokość uzależniona od odpieniacza)i ostatnia komora na pompę.

Pompa jak dla mnie przy takim obiegu to minimum 6000.

Przede wszystkim co chcesz trzymać w akwarium?

Jak już będziesz wiedział (wiadomo że się zmieni) wtedy myśl nad oświetleniem, i mocą odpieniacza. Jak wiesz jaki odpieniacz to wiesz jak sump zrobić. ITD. jak tu będziesz to woda po filtrze rodi, sól, skała, piasek i czekanie.

Edytowane przez p_szubert (wyświetl historię edycji)

90x50x50 225l | 108l sump + 20l dolewka | RO+Di | PS Diuna 8x39w | Eco Runner 2700 | Tunze 7095 + 2 x 6055 |

Vertex Omega 150 | jager 200 W | Fp 400-100 + DC Runner 1200 | PS Kore + Baling | Aqua Trend Evo Shark |

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej wpros sie do jakiegos morszczaka z okolicy, zobaczysz na zywo rozwiazania, popytasz, od razu ci to rozjasni troche sytuacje. Poczytaj, popytaj dalej, bedzie dobrze.


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dokładnie na co mogę sobie pozwolić w tak małym akwarium... Też nie znalazłem przykładowych obsad zbiorników

W kominie mam dwie dziury.

Pod szafkę mogę zmieścić nawet 150x50x50cm, ale chyba taki duży sump nie jest mi potrzebny? ;) będę miał odpieniacz to obadam czy się zmieści w obecny sump. W sumpie mam teraz 4komory równe po 20cm

Odpieniacz jadę w przyszłym tyg kupić do kolesia Sera Marin 600S - mówi, że na pierwszy rok starczy.

Sól? 10kilo starczy na jaką pojemność? ile tego się sypie, żeby uzyskać zasolenie potrzebne do przetrwania organizmów żywych?

Piach czy żwir kolarowy? Myslałem na czymś takim http://www.ebay.de/itm/121936263405?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT Będzie OK?

z doświadczenia z malawi przy dużej cyrkulacji zbyt drobny piach motał się pod akwarium jak mąka.

Między szkło a skałę http://www.zwierzyniec.olsztyn.pl/images/towar/6319/kratka.jpeg

Skała ??? u mnie prywatni sprzedawcy liczą sobie ok 5-7€ za kilo. W sklepach od 10€. Według Obliczeń Powinienem mieć na start minimum 60kilo skały, ale że po włożeniu nowej skały akwarium kwitnie na nowo chciałbym uniknąć niespodzianek. Dlatego pytanie może i głupie i śmieszne jak szybko rośnie skała? jak wydam 500€ na kamienie to mnie z domu żóna wyrzuci :popo::vava:

Filtr RO, czym różnią się filtry za 50 i 500€ ? I czy wystarczy mi filtr który potrafi przygotować 150litrów wody dziennie?

aha i dlaczego Archaster typicus 1 może być tylko jedna na akwarium :) ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze nic na zywiol, nic na sile, zaden pospiech.

Po drugie jak to nie mozesz znalezc zadnych baniakow przykladowych. Youtube, "150 gallon reef tank", mi tego mnostwo wyskoczylo.

Po trzecie, zadnych bajerow ze cos ci na pierwszy rok wystarczy, to ma byc potencjalnie docelowy skimmer dla tego baniaka.

Wejdz na jakas strone internetowa ktora sprzedaje sprzet, w tym wypadku skimmery, zobacz jakie maja podstawy te skimmery (wymiary), zobacz dokladnie jak duze masz komory, sprawdz glebokosc na jakiej tensiimmery najlepiej pracuja, czy bedziesz musial grzebac w sumpie, powiekszac komory itd.

Teoretycznie im wiecej wody w obiegu tym lepiej, pamietaj jednak tez ze podmiana 10% wody w systemie 700ltr a 1200 to tez roznica.

Skala nie rosnie, nie musisz dac calej zywej skaly. Moze byc czesc suchej, albo cala sucha. Poczytaj o "dry rock".

Na reszte nie mam czasu teraz odpowiedziec, ide ogladac Igrzyska, dorzuce jutro jeszcze cos, moze ktos mnie uprzedzi.

Aha i znowu youtube, "how to set up reef tank" albo "... reef aquarium" i masz materialu a materialu. Nie wszystko pewnie zgodnie z tym jakby wszyscy inni to robili, ale wiele drog prowadzi do celu.

Ps-chcialbym zaczac moja przygode z morszczyzna od prawie 600ltr baniaka :)

Edytowane przez danp (wyświetl historię edycji)

380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, poczytałem, zasięgnąlem informacji u jednego importera i pomału zaczyna mi się wszystko układać w sensowną całość 😂.

Skimmer kupię większy, myślę o takim co pociągnie do 1000litrów-dobrze myślę?

Tutaj polecałi mi tunze, bubble magus i aqua-medic.

Tunze ceny kosmos ale jakośc mega, o firmie aqua-medic słyszę pierwszy raz, a jeśli chodzi o bubble to tutaj mają różne opinie... Tak więc znalazłem 3 modele i proszę o opinie

Tunze Comeline 9010

Aqua-medic Turboflotor 1000 Multi SL

Bubble magus 155 pro.

Akwarium będzie powstawało na początku września i do tego czasu chciałbym już mieć odpieniacz, płytę rastrowa, sól, refraktometr, skałę żeby móc zalać akwarium i czekać co się wydarzy.

Waszym zdaniem na start brać od kogoś wodę żeby szybciej dojrzało czy dać sobie na pierwszy raz czas?

Wlewac kranowe czy RO?

Aha jeśli jestem przy RO to czy wystarczy mi system który dziennie zrobi 150litrów (dane producenta, czyli realnie jakieś 70litrów)?

Życząc miłego dnia zapraszam do obejrzenia mojej malawi

Pozdrowienia.

Edytowane przez male7 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlewac RO/DI.

Wystarczy 75 GPD. Troche wolniej ale dokladniej przefiltruje wode.

To sa galony nie litry. Czyli jakies trzy dni bedziesz robil wode :)

Do czego Ci plyta rastrowa?

Edytowane przez slaw (wyświetl historię edycji)

150x60x65 + SUMP, 8x54W T5, WhiteSkim 250, DCT12000, Gyre XF250 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co oznacza DI?

Płyta rastrowa chce żeby zniwelować naprężenia na dno, czyli ułożyć na nim skałę a potem zasypac żwirem.

I tu znowu pytanie jakieś granulacji użyć aby prąd wody nie rzucał piachu czy zwiru po kątach?

Filtr RO jaki chce kupić na zdjęciu.

Wydajność 150litrów/dzień.

post-23148-0-24896900-1470981190_thumb.png

Edytowane przez male7 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Di - żywica dejonizująca

Wejdz na parę linków poniżej - dużo Ci się rozjaśni:

o sprzęcie - http://reefhub.pl/akwarium-morskie-vademecum-sprzet/

o RODi - http://reefhub.pl/filtr-ro-di/

o obsadzie - http://reefhub.pl/obsada-akwarium-morskiego/

o cyrkulacji - http://reefhub.pl/cyrkulacja-w-akwarium-morskim/

o dojrzewaniu http://reefhub.pl/organika-w-akwarium/


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tunze Comeline 9010

Aqua-medic Turboflotor 1000 Multi SL

Bubble magus 155 pro.

Jeśli planujesz sump to żaden z tych a jeśli ma być odpieniacz wewnętrzny to Tunze.


The more you know, the less you don't know.

5a2103787c297b436c09ce400f180611u966a839.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcesz ruszac we wrzesniu, a nie masz pojecia jakiej wody uzyc????

Powodzenia


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kratkę sobie odpuść. Tylko syf się zbiera i ani ty ani zwierzaki tego nie przekopią.

Jak już bardzo chcesz to możesz kawałki pleksi podłożyć pod miejsca gdzie skala dotyka szyby.

Tylko dobrze silikonem akwarystycznym uszczelnij krawędzie żeby pod pleksi nie dostał się piasek.

I czytaj.


150x60x65 + SUMP, 8x54W T5, WhiteSkim 250, DCT12000, Gyre XF250 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O super!

Dzięki Ci bardzo

Powiedzcie mi jeszcze czy ten filtr RO jest w porządku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiele wiadomo co tam masz na zdjęciu.

Ja używam takiego.

http://erybka.pl/product-pol-423-Filtr-RO-DI-75.html

Masz 3 puszki na filtry jedna na membranę i 4 puszka na żywicę (DI)


90x50x50 225l | 108l sump + 20l dolewka | RO+Di | PS Diuna 8x39w | Eco Runner 2700 | Tunze 7095 + 2 x 6055 |

Vertex Omega 150 | jager 200 W | Fp 400-100 + DC Runner 1200 | PS Kore + Baling | Aqua Trend Evo Shark |

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tak duzy zbiornik to lepszy bedzie z kartridzami na wymienne filtry. W tym na zdjeciu musisz wymieniac cale filtry a dontego one sa mniejsze niz te o ktorych ja mowie


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcesz ruszac we wrzesniu, a nie masz pojecia jakiej wody uzyc????

Powodzenia

Ruszać z budową a teraz zbierać info i sprzęt.

Edytowane przez male7 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam 576l. Sprzęt jaki używam to

-odpieniacz Deltec 1455

-lampa Ati 8x80w

-obieg Jebao dtc 9000

-cyrkulacja jebao CP-40 i RW-4.

Co do kratki rastrowej. Ja mam i jakoś nie przeszkadza, aczkolwiek najlepszym, chyba, rozwiązaniem jest tarcie skały o np. płytki uliczne.

Edytowane przez pokson (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.