Skocz do zawartości
grzegorz77

Zamiar założenia małej "solniczki"

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam na imię Grzegorz i zamieszkuję miasto Nowy Sącz.Noszę się z zamiarem założenia małego 30l akwarium morskiego.Od wielu lat mam u siebie akwarium z biotypem jeziora Malawi,ale nachodzi mnie chęć wypłynięcia na dużo głębsze wody :smiling:.Niestety możliwości finansowe nie pozwalają mi na założenie dużego akwarium morskiego.Oczywiście uważnie czytam forum,ale i tak zapewne będę potrzebował waszej pomocy.Dlatego byłbym wdzięczny o waszą pomoc,a zwłaszcza osób z Nowego Sącza i okolic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Znaczy co .. robimy "zrzutkę" ? :p bo nie załapałem tematu ...

zaczynając od zera szykuj koło 1 - 1,5 tyś a jak tyle nie masz to sobie daruj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Filtr RO+DI+miernik TDS, do tego testy wody i już jest 300-400zł (no chyba że będziesz "latał" do jakiego sklepu po wodę i robienie testów

- jak masz blisko to czemu nie)

zbiornik jaki ? robiony czy 30L AQUAEL (350zł) a gdzie sól skała ryby czy korale ?

siądź na spokojnie i policz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat pracuje w laboratorium i woda RO/DI nie stanowi problemu,woda ma około 0,170 uS.Więc urządzenie i miernik odpada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do zbiornika to sobie kupie szkło 30l ,do tego zakupie oświetlenie led,filtr przelewowy,falownik jvp 110.To tyle jeżeli chodzi o sprzęt.Skały to do takiej solniczki z 3kg.Co do zwierząt to pewno cudów za dużą kasę i tak do takiego maleństwa niewiele zmieszczę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupienie coś małego w moich okolicach graniczy z cudem.Prędzej zakupisz większy zbiornik niż mały.Co do jvp to rzeczywiście dobra rada i pewno skusze się na koralię.Blisko mnie ma swą siedzibę aquaforest więc pewno będę musiał się do nich wybrać.Opinie o tej firmie na tym forum są różne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po zsumowaniu koszty mogą odstraszać ale trzeba być na nie przygotowany .

Mimo że większość ( zbiornik ,oświetlenie,sterowanie,głowica ,grzałka,chłodzenie ,dolewka,ceramika)

miałem w domu a życiem na start zostałem obdarowany przez forumowiczów (Dziękuję i pozdrawiam) 40L szklanka wyniosła mnie 520 pln .(plus 50 paliwko)

A jeszcze dojdą testy ,korale.

http://i.imgur.com/uZS5hou.png

Licząc zakupy od zera na dzień dzisiejszy przekroczył bym 1200pln .A z tego co widzę znacznie przekroczę 1,5 tyś i wcale nie mam na myśli drogich korali .Jak by nie liczyć małe nie oznacza tanie i spokojnie można mieć na względzie kwotę do 2,5 tys/bańka . .Paradoksalnie dwukrotnie większy zbiornik może kosztować podobnie :yes

Edytowane przez SU1 (wyświetl historię edycji)

summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Moim zdaniem cyrkulację sobie daruj, daj dużą kaskadę fzn3 albo coś podobnych gabarytów. Będziesz miał i cyrkulację i miejsce na media. Kostkę kup używaną, często się pojawiają po różnych forach i portalach. Oświetlenie LED albo Power compakty, co tam uważasz. Ją wodę kupuję do takiej kostki i daje radę tak prowadzić zbiornik, szczególnie mierząc siły na zamiary i hodując niewymagające korale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

jezeli chodzi o koszty lepiej sie zastanowic czy na pewno za jakis czas nie przejdziesz na wiekszy zbiornik. w takim przypadku nakupisz tylko zbednego sprzetu ktory sporo kosztuje. jezeli mazy ci sie wiekszy moze lepiej stopniowo cos dokupowac i poczekac dluzej. najdrozszy jest start. obsluga biezaca jest do przelkniecia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

silvia, nie strasz chłopaka takimi kosztami bo się zniechęci.

Są jeszcze na tym świecie ludzie co żyją skromnie i się liczą z groszem , tylko co tacy jak ty mogą o tym wiedzieć :welcome:

akwarium - 40zł

filtr aqua nowa 600 -65zł wejdzie odpieniacz i absorbenty

grzałka - 25zł

cyrkulator - można sobie odpuścić, ta kaskada nieźle daje

są to ceny sklepowe nowego sprzetu, jechałem na takim zestawie przez rok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja gdzieś tyle wydałem (jakiś 1000 zł) przez te 3 lata co ma swoją kostkę.

Volf - dobrze prawi - tylko z doświadczenia - zrezygnowałbym jeszcze z odpieniacza i nawet kaskady - podmianki co tydzień wystarczą - takie moje zdanie.


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siemka, widzę że też z Nowego Sącza. Co do cen to zależy na jakim sprzęcie chcesz startować. Ja u siebie na 30l wydałem już około 1500zł (nie licząc soli, testów, skały, życia) wszystko zależy co chcesz tam władować. Np. Dolewka 200-300zł możesz lać ręcznie a możesz się wyręczyć. Ro/di i tds to kolega wyżej już napisał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wszystkim za rady.Oczywiście wiem że w akwarystyce,czy to słodkowodnej czy słonowodnej nie warto na wszystkim oszczędzać.Co do większego zbiornika to oprócz kasy,po prostu nie mam już miejsca na coś większego.Z moich co nie ukrywam troche pobieznych obliczeń:

  • filtr FZN-3 około 120 zł
  • akwarium około 40 zł
  • oświetlenie około 100 zł
  • sól aquaforest 4 kg 64 zł
  • wodę RO/DI mam za free
  • żywą skałe w aquaforest zaproponowano mi za 50 zł za kg,czyli u mnie powiedzmy między 150 a 200 zł
  • piasek,tu niestety nie sprawdziłem ceny
  • grzałka powiedzmy 30 zł
  • bakterie nitryfikacyjne to też nie majątek
  • a życie to mogę dodawać powoli a nie wszystko od razu,więc może być rozłożone na dłuższy czas , a ceny mogą być różne
  • no i jeszcze chemia którą trzeba dodać do wody,i tu naprawdę nie wiem ile w sumie będzie mnie to kosztowało.

W sumie liczę się z tym że może mnie ono kosztować z 1000 zł,na start bez życia pewno w granicach miedzy 600 a 700 zł,ale mogę się mylić.Jeszcze dużo czytania przede mną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz cały dział dla nowicjuszy, reefhub więc wiedzy jest naprawdę dużo i warto poczytać.

Piasek zależy czy żywy czy suchy. Ale suchy powinien być okej to około 6zł/kg + wysyłka

Sól AquaForest ale która?

Jeżeli masz w domu za ciepło np. w lecie to warto pomyśleć też o chłodzeniu

Dodatkowo jeżeli bywa że wyjeżdżasz na kilka dni i nie ma kto się tym zająć to dolewka by się sprzydała

Przy zakładaniu pamiętaj że najpierw skała potem piasek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz cały dział dla nowicjuszy, reefhub więc wiedzy jest naprawdę dużo i warto poczytać.

Piasek zależy czy żywy czy suchy. Ale suchy powinien być okej to około 6zł/kg + wysyłka

Sól AquaForest ale która?

Jeżeli masz w domu za ciepło np. w lecie to warto pomyśleć też o chłodzeniu

Dodatkowo jeżeli bywa że wyjeżdżasz na kilka dni i nie ma kto się tym zająć to dolewka by się sprzydała

Przy zakładaniu pamiętaj że najpierw skała potem piasek

W lecie to u mnie może być gorąco,w mojej 200l słodkowodnej z 26 dochodzi nawet do 32C ale rybą to nie przeszkadza.Nie wiem jaka jest bezpieczna granica w morskim?Ale przecież nie będę do 30l coolera kupował za kilka tysi.O dolewce automat też zapomnij.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

dolewkę można zrobić samemu za 50zł

http://magu.pl/aqma-...atyczna-dolewka

a wentylator za 15-20

np. taki

a cyfrowy termostat/regulator temperatury na ebayu kosztuje niecałe 10$ (38zł)

http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2053587.m570.l1313.TR8.TRC2.A0.H0.TRS0&_nkw=STC-1000&_sacat=0

post-23855-0-63431900-1474660323_thumb.jpg

post-23855-0-11525600-1474660371_thumb.jpg

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

noo właśnie albo wygląd i koszt ok 2 tys

porzadne szkło OW

subtelna lampa Led

wkłady do kaskady

porzadna skała i piach

cyrkulator

sól i róznoraka chemia

noo i co najwazniejsze i najkosztowniejsze życie :p

albo DIY i taniosc kosztem wygladu

powiem tak sam purigen to 60 zł ktoś powie po co? A ja powiem bo naprawde robi robotę


1a0ce180c548df629102e55854e0d745u1476a17

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale bez tych wszystkich bajerów i dodatków taka kostka spokojnie będzie funkcjonować

wg mnie wystarcza tylko podmiany - regularne

a i wygląd - to kupujemy "tubond" lub spienione pcv i robimy piękna koronę i tam montujemy sobie oświetlenie czy "DIY" czy kupione.

Do środka mała turbinkę (ja mam jakaś aquaela za 40 zł i hula wszystko jak talala)

Ciągle nie rozumiem tych kosztów kolo 2k


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dolewkę można zrobić samemu za 50zł

http://magu.pl/aqma-...atyczna-dolewka

a wentylator za 15-20

np. taki

a cyfrowy termostat/regulator temperatury na ebayu kosztuje niecałe 10$ (38zł)

http://www.ebay.com/...C-1000&_sacat=0

Wentylatorki nie maja większego sensu bo ja w lecie potrafię mieć w pomieszczeniu powyżej 30C.Więc wentylatorek będzie tylko obracał szybciej powietrze o temp.powyżej 30C.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wentylatorki nie maja większego sensu bo ja w lecie potrafię mieć w pomieszczeniu powyżej 30C.Więc wentylatorek będzie tylko obracał szybciej powietrze o temp.powyżej 30C.

słuchaj kolegów - podczas upałów takie wiatraki uratują Ci życie w akwa;)

http://nano-reef.pl/topic/9920-wiatraczki-i-chlodzenie/

do poczytania przede wszystkim Piotr Jan Roigalski


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.