Skocz do zawartości
Mat_Mat

Fatalne NO3 - Prosze o pomoc

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Wszystkim,

Krótko o zbiorniku i obsadzie:

Akwarium założone i zalane w grudniu 2015 o pojemności 315 l - skała i piach co daje około 240l wody w zbiorniku + nieduży sump. Akwarium założone z myślą o LPS'ach i miękkich i w takim kierunku idzie. Z ryb mam 4 nieduże pokolce w rozmiarze M, 5 anthias'ów, 8 chromisów, magnifice, 2 błazenki.

Przez około 4 miesiące od kwietnia do sierpnia miałem dość sporego rekinka bambusowego. Poszedł do dużo większego zbiornika. Piszę o nim, bo słyszałem, że on potrafi strasznie podbić NO3.

A teraz do tematu:

Od około 3 miesięcy walczę z mega wysokim NO3 dochodzącym czasem do max skali z saliferta czyli 100.

Na chwilę obecną moje testy wyglądają tak:

KH - 9,9 ( zmniejszyłem już ballinga )

Ca - 430

Mg - 1290

NO3 - 70 może troszkę więcej

PO4 - 0,08 - Hanna

pH - 7,8 do 7,9 ( nie potrafie tego dokładnie przeczytać bo nie ma tak dokładnej skali więc oscylowałem pomiędzy )

Z chemii od 2 tyg leję na dobę 20 ml Red Sea NO3:PO4-X

Oraz od 1,5 miesiąca mam deszczownie w której jest 1000 ml ( dziś dosypałem po konsultacjach kolejne 500 ml ) NP Reducing BioPellets XL 1000 ml.

Na jutro planowana jest podmiana 60% wody ze zbiornika który kręci się już kupę lat. Czy to dobry pomysł? A może są jakieś inne pomysły na to bo już mi ich brak?

Pozdrawiam,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepszy odpieniacz.

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby odpieniacz nie wyrabiał, to raczej fosforany też by były w kosmosie...

Ogólnie obsadę masz naprawdę dużą, jak na tę pojemność. Możliwe, że biologia zbiornika nie wyrabia, ale dziwi mnie fakt, że mimo stosowania pokarmów dla bakterii, azotany nie spadają... Jak wygląda sprawa z piaskie, ile go masz? Jak na to wszystko reagują koralowce? Zapodaj jakieś zdjęcie zbiornika. Mierzyłeś też innym testem?


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Zmniejsz ilość ryb albo popraw filtrację.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim pierwsze pytania to, jakim testem mierzysz poziom NO3 oraz czy poprawnie odczytujesz test?

Ja bym zaczął od ogarnięcia porządnej cyrkulacji (co nie znaczy wiru w baniaku) żeby bezwzględnie wszędzie był ruch wody na tyle duży by nie porywał piasku czy męczył korale ale ciągły. Nie napisałeś ile piasku masz,ile karmisz i czym,co masz w sumpie? Moim zdaniem najpierw trzeba wykorzystać WSZYSTKIE metody mechaniczne mogące pomóc w obniżeniu tych wyników do akceptowalnych a dopiero później próbować coś zdziałać chemią i to stopniowo,nie naraz wszystko bo nie dość,że może wtedy nic nie zdziałać to jeszcze zrobisz sobie/baniakowi większą krzywdę.

Doraźnie jeżeli chcesz obniżyć ww poziom możesz zrobić dwie duże podmiany 30-40% co dwa trzy dni,ale to może być działanie krótkotrwałe a i kosztowne ze względu na sól i RO,jeżeli nie usuniesz przyczyny tak wysokich azotanów.

Tendencję do przerybiania ma większość akwarystów i nie jest to zdrowe ale widywałem bardzo przerybione zbiorniki tętniące życiem z parametrami w okolicach zera,więc u Ciebie niekoniecznie to jest powodem aż tak wysokich odczytów.

To chyba najdłuższy mój post na forum i mam nadzieję,że jakoś pomoże Tobie wybrnąć z tej sytuacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Głównym źródłem azotanów (a właściwie amoniaku) w akwarium są odchody zwierząt morskich.

Pomijając fakt trzymania 4 pokolców w 240L trzymasz w nim 20 ryb. Dość nieodpowiedzialne podejście prawda?

Nie ma co deliberować o metodach obniżenia NO3 jeśli bedziesz trzymać dalej tyle ryb.

Tak na szybko, to zrób rybom dwu-trzydniową głodówkę. Nie wiem ile karmisz ale prawdopodobnie zbyt dużo.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mapisz cos o filtracji o pompach o obiegu . Ile karmisz i czym . Wiecej danych . I ryb spooooro . Ja posiadam 23 i trzymam no3 i po4 na poziomie minimum . Ale mam spory odpieniacz dsb i glony ktore rosna jak szalone . Jade na nppro i w filterku kreci sie absorbent fosforanow . Karmie cztery kostki dziennie i zawsze je plucze.


zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy takiej obsadzie i litrazu, odpieniacz powinien miec zblizona wydajnosc do BK 180 lub 200...

Zmniejszylbym ilosc ryb o 2 pokolce i 8 chromisow.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulacja to pompa Jebao RW-8 ustawiona na maksa z programem generowania fal. Pompa obiegowa Jebao DCT-12000 z kontrolerem ustawiona była na minimalną moc a od 2 dni dałem na maksa żeby stworzyć większy i szybszy przepływ przez NP Reducing BioPellets XL. Karmię 5 kostek solowca dziennie, jedzenie zawsze płucze.

W sumpie mam filtr w którym jest Phosphate Minus i to tyle z tego wszystkiego.

Dodatkowo napiszę, że z bakterii używam BIO-EXTRA + pożywka dodatkowo BioDigest.

Miałem 2 razy w ciągu tych 3 miesięcy, że podczas mierzenia parametrów NO3 spadło mi nagle do poniżej 20 by na następny dzień wywindować do prawie 100... Nie zmieniałem nic, karmiłem jak zwykle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulacja to pompa Jebao RW-8 ustawiona na maksa z programem generowania fal. Pompa obiegowa Jebao DCT-12000 z kontrolerem ustawiona była na minimalną moc a od 2 dni dałem na maksa żeby stworzyć większy i szybszy przepływ przez NP Reducing BioPellets XL. Karmię 5 kostek solowca dziennie, jedzenie zawsze płucze.

W sumpie mam filtr w którym jest Phosphate Minus i to tyle z tego wszystkiego.

Dodatkowo napiszę, że z bakterii używam BIO-EXTRA + pożywka dodatkowo BioDigest.

Miałem 2 razy w ciągu tych 3 miesięcy, że podczas mierzenia parametrów NO3 spadło mi nagle do poniżej 20 by na następny dzień wywindować do prawie 100... Nie zmieniałem nic, karmiłem jak zwykle.

Karmię 5 kostek solowca dziennie, jedzenie zawsze płucze.-zdecydowanie za dużo

Dodatkowo napiszę, że z bakterii używam BIO-EXTRA + pożywka dodatkowo BioDigest.-pożywki bym nie dawał wogóle.

Cyrkulacja to pompa Jebao RW-8 -też niezawiele + Mega wydajny odpieniacz ustawiłbym na mokro

I tak jak piszą koledzy masz dużo za dużą obsadę w akwarium .

Edytowane przez rafik73 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulacja to pompa Jebao RW-8 ustawiona na maksa z programem generowania fal. Pompa obiegowa Jebao DCT-12000 z kontrolerem ustawiona była na minimalną moc a od 2 dni dałem na maksa żeby stworzyć większy i szybszy przepływ przez NP Reducing BioPellets XL. Karmię 5 kostek solowca dziennie, jedzenie zawsze płucze.

W sumpie mam filtr w którym jest Phosphate Minus i to tyle z tego wszystkiego.

Dodatkowo napiszę, że z bakterii używam BIO-EXTRA + pożywka dodatkowo BioDigest.

Miałem 2 razy w ciągu tych 3 miesięcy, że podczas mierzenia parametrów NO3 spadło mi nagle do poniżej 20 by na następny dzień wywindować do prawie 100... Nie zmieniałem nic, karmiłem jak zwykle.

Masz 1000ml NP Reducing BioPellets XL O.o ... To strasznie dużo jak na 300 litrowy zbiornik. Zalecenia producenta mówią o 50-200ml maksymalnie na każde 100 litrów WODY w zbiorniku. Ty wody masz nieco ponad 200 litrów wiec z obliczeń przyjmując maksymalną dawkę polimerów zalecaną przez tego producenta powinieneś ich mieć 480-500ml. Balansujesz na krawędzi z obciążeniem systemu i jak ci to gruchnie to będziesz piszczał. Zmniejsz obsadę tak jak wszyscy piszą i jak będziesz to robił pamiętaj że zdrowo przedawkowałeś pellety. Jak ich ilości nie zmniejszysz po wyłowieniu nadmiaru ryb to za chwilę będziesz miał mleko w akwarium albo polimery totalnie ci zredukują NO3 i PO4 do zera i zaraz będziesz pisał że ci korale lecą. Ja rozumiem że fajnie jest mieć dużo zwierząt a ławica kolorowych chromisów i piękne pokolce przyciągają wzrok i cieszą oko ale do tego trzeba mieć odpowiednio duży zbiornik. Przemyśl to co Tobie tutaj ludzie piszą, bo na twoje pytanie odpowiedziało wiele doświadczonych morszczaków naszego forum z ogromną wiedzą.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy wogóle masz odpieniacz ?


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

W sumpie mam filtr w którym jest Phosphate Minus i to tyle z tego wszystkiego.

Odpieniacza nie stwierdzono :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie cud, że to w ogóle jakoś przetrwało prawie rok...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zwiększył przede wszystkim biologię, dodaj siporax lub skałę do sumpa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja bym zwiększył przede wszystkim biologię, dodaj siporax lub skałę do sumpa.

plus ODPIENIACZ bo jak zwiększy ilość bakterii/złoże bez odpieniacza - to czytaj wyżej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

plus ODPIENIACZ bo jak zwiększy ilość bakterii/złoże bez odpieniacza - to czytaj wyżej

Sposobów filtracji jest mnóstwo.

Z odpieniaczem jak i również bez (to drugie z pewnością dla doświadczonych akwarystów)

Ja napisałem od czego bym zaczął.

Bo ładowanie tak dużej ilości pożywki bez konkretnej biologi to dla mnie kiepska filtracja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

nie wiem jak Ty liczysz ale

Akwarium (...) o pojemności 315 l - skała i piach co daje około 240l wody w zbiorniku + nieduży sump.

315-240=75

odliczając kilka cm bo nie zalane max

czyli wychodzi że jest +/- 50kg skały/piachu na 300L - a to raczej "w normie"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze Vodka method można spróbować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze Vodka method można spróbować

przy 1000 ml pelletek żadnej więcej pożywki, bo będzie katastrofa... Mniej ryb i koniecznie odpieniacz. Nawiasem mówiąc kolego w każdym poradniku do metod opartych na pożywkach/złożach polimerowych zawsze napisane jest o wadze posiadania mocnego odpieniacza - nawet na stronach sklepów sprzedających ten produkt jest jak byk napisane:

- Potrzebny jest silny odpieniacz, dobre napowietrzanie wody w akwarium.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marku tak jak napisałeś w ,,normie" lecz to względne stwierdzenie.

Biologię dostosowujemy do obsady a nie litrażu wody.

Nie chcę prowadzić jakiś słownych przepychanek, moja sugestia była wyrażona z chęci pomocy koledze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jeszcze Vodka method można spróbować

Zły pomysł bez odpieniacza.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam wszystkich za zbyt dosłowne stwierdzenie, że filterek w sumie to wszystko ze sprzętu :)

Odpieniacz jest od samego początku Deltec SC 1455 i chodzi na mokro a filterek to dokładnie MiniFiltr Storm X400.

Edytowane przez Mat_Mat (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to już wszystko wiesz :)

Wariant 1.Musisz wszystko zmniejszyć. Od obsady ryb do karmienia ryb i bakterii pożywka i pelletki. I akwarium powinno wrócić do normy.

Wariant 2. Wszystko zwiększyć od akwarium , odpieniacz , cyrkulację .

Pamiętaj , że sprzet i chemia nie zastąpi Ci doświadczenia - heh jak się pięknie złożyło .

PS. Z ciekawości co ile opróżniasz kubek z odpieniacza ??

Edytowane przez rafik73 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.