Skocz do zawartości
Robert-reef

Awarie sprzętu akwarystycznego

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Dzisiaj rano zachodzę do akwarium na obrządek. Patrze - nie działa odpieniacz :( . 3-ci raz padła mi pompa odpieniacza. Zabieram się za karmienie, sprawdzam stan jedzenia w automatycznym karmniku - patrze na wyświetlacz a tam krzaki. Pomyślałem pewnie baterie się rozładowały. Wymieniłem baterie na nowe - karmnik się nie włączył.

Podczas roku użytkowania osprzętu akwarystycznego dochodze do wniosku że jakość produktów do akwarystyki morskiej sprzedawanych obecnie jest tragiczna. Poniżej lista urządzeń, które uległy uszkodzeniu w ciągu pierwszego roku użytkowania.

- Odpieniacz Sebastka - rozpadł się :). Musiałem skleić wszystkie odstające elementy jeszcze raz, nieszczelności między kubkiem a body, na połączeniu pompy i body.

- Pompa Aquanowa - uszkodzeniu uległa 3 razy. Pierwszy raz wciągnęła materiał filtracyjny, który zablokował wirnik-moja wina. Kolejne 2 razy uległa samospaleniu (w tym dzisiaj bo pompa pracuje w odpieniaczu)

- Reaktor wapna - Skimz CM1752 - pęknięta obudowa pompy, nieszczelności na klejeniach pierścieni z korpusem, zapowietrzanie się

-Cyrkulatory Jebao - rozleciały się (gumki amortyzatory) we wszystkich 4 sztukach, 3 sztuki się spaliły, jedna po drugiej w przeciągu miesiąca. Ostatnie jeszcze daje rade ale i tak czekam kiedy padnie bo jak 3 padły to i czwarta na pewno też ma tą samą wadę.

- Lampy Aqua Illumination Hydra Fifty Two - w jednej przestał kręcić wentylator i się przegrzewała. Niedawno w 2 sztukach prawie w tym samym czasie uszkodziły się zasilacze.

- Sondy pH hydrometu - mam 3 uszkodzone sondy, których nie można wy kalibrować, nie pomaga nawet zmiana płynów wewnątrz elektrody (w ciągu roku jedna mi się uszkodziła, 2 mam z poprzedniego akwarium)

- Skimz Monzter FM100 Filtr fluidyzacyjny - Rurka doprowadzająca wodę do dolnej części filtra odkleiła się i teraz jak się ściąga pokrywę to wyciąga się razem z rurką. Rura jest mocno dopasowana do otworu w pokrywie przez co się tam zaciera. Uszczelka mogła by o 5 mm mieć mniejszą średnicę.

- lampa Aqua Illumination Prime - po zaniku napięcia przestawia się kalendarz !!! - za cholerę nie mogę znaleźć w internecie aktualizacji softu a ona podobno rozwiązuje problem. Ja mam podpiętą lampę pod UPSa więc nie drążyłem tematu ale soft nie jest ogólnie dostępny

- Automatyczny karmnik LCD Auto Feeder AF 012 - przestał działać nagle, nie wiem co się stało. Kilka dni temu działał normalnie

Czy to tylko ja jestem takim pechowcem czy faktycznie te sprzęty stosowane w akwarystyce są takie awaryjne.

Przez jednoczesną utratę 3/4 cyrkulacji w akwarium i 2 z pięciu lamp rozchwiałem parametry wody i utraciłem sporo ładnych korali. Przez nieszczelności w reaktorze ponad 3 miesiące straciłem zanim udało mi się znaleźć przyczynę zapowietrzania się (przez nieszczelności zaciągał lewe powietrze) potem procedura relamacyjna i kolejne miesiące zanim się go udało ustabilizować.

Uszkodzenie pompy odpieniacza - 2 razy w ciągu roku pozbawiło akwarium odpieniania na prawie 3 tygodnie. Zanim znalazłem pompę bo tamtego modelu już nie produkowali musiałem nazamawiać 3 sztuki bo nie wiedziałem, która będzie pasowała bo pompa miała przerabiany wirnik a żaden sprzedawca nie znał wymiarów osi wirnika. Nawet przedstawiciel producenta nie znał tego wymiaru :) . Ale udało mi się dobrać nowy. Drugim razem poszło szybciej. Teraz padła 3 raz i Już na pewno nie zamówię pompy aquanova, ale znowu czeka mnie proces dobierania pomp.

Zachęcam do opisania swoich przypadków awarii sprzętu. Na pewno pomoże to innym przy zakupie urządzeń. Szczególnie jeśli jakieś typy urządzeń będą miały powtarzające się awarie.

Edytowane przez Robert-reef (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czytając tyle awarii w ciągu roku ta faktycznie albo masz pecha albo ten sprzęt jest fatalny


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi dziś stuknął równo rok - nie padło nic ze sprzętu więc naprawdę masz niezłego pecha z takim "dorobkiem" uszkodzeń:)


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jedynie raz zalałem lampę dSuny. Na szczęście za 10$ producent sprzedał mi uszkodzony driver i polutowałem. Strasznego pecha chyba masz.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

wezwij jakiegoś egzorcystę :shock:

co prawda nie przeginam z ilością sprzętu ale w 4 zbiornikach (1 słony i 3 słodkie) w ostatnich 2 latach wymieniłem: 1 termometr LCD i ... świetlówki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba masz trochę pecha z tym sprzętem i jego awariami :) z własnego podwórka napiszę o bańkach jednej 2 letniej a drugiej już prawie 4 letniej:

BK Supermarine 300 i BK Deluxe 300 - zero awarii

3xTunze 6105 - w jednej padł zasilacz po dwóch latach, reszta bez problemów

3xJebao RW15 - bez awarii, w jednej był problem z tymi gumkami jak u Ciebie

Deltec Eflow 10 i Deltec Eflow 12 - bez awarii

Shark dolewka - bez awarii

PS Kore 5TH - padła jedna z pomp dozujących

Elektrozawór do RO jakiś noname - padł po pół roku

4xLampy zetlight 6600 - w jednej padł zasilacz , oprócz tego bez problemów

4x grzałka Fluval E 300W - bez awarii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie, ponad 2 lata użytkowania sprzętów, w nowym dużym akwarium rok.

Padł jedynie komputer sterujący w lampie Pacific Sun, w dniu zgłoszenia wysłano nowy, ponadto powiedziano jak wymienić i odesłać uszkodzony.

Ponadto zero innych awarii :)


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Towar ma " przetrzymać " okres gwarancji. Taka jest obecnie polityka firm.

Jeśli działa bezawaryjne dłużej to jest to wbrew polityce firmy i zostaje natychmiast skorygowane w procesie produkcji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może trochę to inna działka i sprzęt , bo słodkowodny .

Najstarsze dwa filtry Aquaela mają 15 lat nadal są sprawne ale zmieniłem na nowocześniejsze .

9 sztuk głowic circiulator 500 działa od 5 lat , 5 szt tihead AQUA SZUT podobnie .

Jedynie awarii ulegały lampki aquael , ale nie było z gwarancją problemu . Dzwoniło się do firmy, podawało adres, następnego dnia pukał do drzwi kurier i zabierał lampkę na ich koszt .Po trzech dniach miało się nową .

Sterownik oświetlenia i temperatury raz do czasu alarmuje przegrzanie mimo że wszystko jest w normie (aquael).


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Towar ma " przetrzymać " okres gwarancji. Taka jest obecnie polityka firm.

Jeśli działa bezawaryjne dłużej to jest to wbrew polityce firmy i zostaje natychmiast skorygowane w procesie produkcji.

Masz rację ale nie do końca. Zależy od firmy (mniej) i od produktu (bardziej). Na przykład pralki wylicza się na 5-7 lat w zależności od ceny i modelu. Lodówki na 8 a telewizory na 4-5. Kiedyś czytałem zestawienie o laptopach HP. W EU gwarancja jest 2 lata, w US 1 rok. Ten sam model w Europie "przeżywa" okres 2 lat w ponad 90%. A w stanach w drugim roku pada 40% egzemplarzy.

Inna sprawa, że sprzęt akwarystyczny jest częsciej zmieniany nawet jeśli jest dobry. Widać to chociażby po targowisku - ile jest sprzętu niekoniecznie z likwidacji. Jeden zmienia pompę bo za głośna, inny bo za słaba a jeszcze inny bo za mocna. Skoro ludzie i tak zmieniają to firmy mogły się dostosować i robić słabszy sprzęt. Bo i tak często jest zmieniony przed upływem dwóch lat.

Inna rzecz, że akwarystyka morska jest dużo droższa i bardziej skomplikowana niż słodkowodna, co eliminuje część osób o skromniejszym portfelu. A ci lepiej usytuowani często mniej restrykcyjnie podchodzą do reklamacji. (w mysl zasady kupię nowszy, lepszy model zamiast tracić czas na reklamowanie starego).

Kolejna sprawa to to, że ludzie często nie reklamują zepsutego sprzętu... Widaćto po butach dla dzieci. Buty powinne wytrzmać dwa lata. Tylko dzieci po pół roku wyrastają i potrzebują nowych większych. Producenci to wiedzą i większość butów po pół roku nadaje się do wyrzucenia - rozklejone, wytarte, pękające szwy, podeszwy.

Jedyne rozwiązanie to zawzięcie reklamować wszystko co się psuje.

Co do tematu to w słodkowodnym akwarium za 10 lat złamał mi się raz trzpień na którym jest osadzony wirniczek w głowicy filtra JBL. Wymiana 25zł. Teraz zaczęła buczeć obudowa do świetlówek i muszę wymienić. Ale za tyle lat już się spłaciła więc emerytura dobrze zasłużona.

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Towar ma " przetrzymać " okres gwarancji. Taka jest obecnie polityka firm.

Jeśli działa bezawaryjne dłużej to jest to wbrew polityce firmy i zostaje natychmiast skorygowane w procesie produkcji.

Kto Ci to wmówił? :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kto Ci to wmówił? :)

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sie kupuje chińskie badziewie to tak niestety jest nie mówię że zawsze.... ja starałem się skompletować sprzęt przynajmniej z tej średniej polki i nie zawsze był nowy ale odpukać jeszcze nic z elektroniki mi się nie popsuło a niektóre sprzęty mają może nawet ze 6 lat...

Edytowane przez seicodriver (wyświetl historię edycji)

80x35x40, LED PS black phyton 90w+ T5 24W Actynic, 2X tunze 6015, Deltec MCE600 Kolorowo miękko-lps-owo:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

to "chińskie badziewie" jest w połowie Twojego sprzętu - tylko ma inne nalepki

przykład jeden z wielu : lampa Spectra

próżno szukać na stronie sklepu kto jest producentem - za to są ciekawe informacje : "Dzięki zastosowaniu najnowszej generacji diod LED"

które wcale nie sa najnowsze - bo są to zwykłe PowerLedy - ale cóż - reklama (nawet naciągana) dźwignią handlu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaryzykował bym nawet 90%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uczciwy/znajomy serwisant

No widzisz, serwisant...

A ten twój znajomy serwisant ma cokolwiek wspólnego z projektowaniem nowoczesnych urządzeń, czy tylko je naprawia?

Bo widzisz, nie chcę żeby to zabrzmiało arogancko, ale chyba trochę więcej wiem na ten temat, gdyż od wielu lat biorę udział w projektowaniu, testowaniu i czasami nadzorowaniu produkcji różnego rodzaju zaawansowanych technicznie urządzeń. Od 5 lat jest to sprzęt akwarystyczny, wcześniej różne komponenty z branży Automotivie. I nie wchodząc w szczegóły krótko podsumuję: to są bzdury i miejskie legendy.

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach

A Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach wie o tym od producentów, gdyż ci bez żenady rozpowiadają na lewo i prawo Wykładowcom ww. Szkoły o tym, jak codziennie łamią prawo - bo takie działanie byłoby oszustwem i działaniem na szkodę konsumenta, a na to są bardzo konkretne paragrafy.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To widzisz Silvia jakoś moje tunzy cyrkualtory działaja już 3 lata jvp już mam drugą do mieszania soli więc nie mów mi że nie różnią się jakością i wszystko można do jednego wora wsadzic


80x35x40, LED PS black phyton 90w+ T5 24W Actynic, 2X tunze 6015, Deltec MCE600 Kolorowo miękko-lps-owo:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest sprzęt "chiński" i "CHIŃSKI". Chińczyk zrobi Ci co tylko chcesz i jak chcesz, bez problemu zaoferuje Ci jakość odpowiedającą najlepszym firmom niemieckich czy japońskich. Wszystko jest kwestią ceny, jaką mu za to zapłacisz. Gdyby tak nie było, Apple nie zlecałby składania swojego sprzętu w Chinach.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z całym szacunkiem AquaManiac ale najlepszym przykładem na potwierdzenie słów moich przedmówców jest ostatnia afera Volkswagena z zawyżonymi normami emisji spalin ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z całym szacunkiem AquaManiac ale najlepszym przykładem na potwierdzenie słów moich przedmówców jest ostatnia afera Volkswagena z zawyżonymi normami emisji spalin ;)

Przepraszam a jak to się ma do awaryjności sprzętu ????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

No widzisz, serwisant...

A ten twój znajomy serwisant ma cokolwiek wspólnego z projektowaniem nowoczesnych urządzeń, czy tylko je naprawia? (...)

ano naprawia - od wielu lat

i widzi jak nowy sprzęt po kilku latach nadaje się jedynie na złom :( a stary .. działa nadal - czasem trzeba wymienić jaką pierdołę - wyschnięty kondensator czy pasek w pralce ... za to nowa pralka wcześniej zardzewieje niż pasek się zużyje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma się tak że Volfowi chodziło o to że wszystko opiera się na kłamstwie [ no może nazwijmy to względną prawdą ]. Zależy z jakiego punktu widzenia patrzymy na daną sprawę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.