Skocz do zawartości
Thiper

Morskie marzenie, czy słona głupota? (360L marzeń, nadziei i... no właśnie) :)

Rekomendowane odpowiedzi

I oczywiście nie ma żadnych magicznych wynalazków które dałyby te bliki (chociażby jedna świetlówka z LEDami tylko po bliki)?

Kurka jak oglądam filmiki z ATI Sunpowera, to strasznie... niebieskie te zbiorniki. Wina sprzętu nagrywającego czy w rzeczywistości też to tak wygląda?

Edytowane przez Thiper (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej tak wyglada na filmach. Ja mam ATI Sunpower 8×24W nad kostka 180l (full opti),obecnie swieci 5×Narva Blue 2, 1×Giesemann Actinic +, 1×ATI ABS i I ATI Purple Plus i wcale nie jest niebiesko,za to jest baaardzo jasno :).

baszurek nadaje mobilnie...

Edytowane przez baszurek (wyświetl historię edycji)

"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakby tak zrobić, że... na start zbiornika te dwa Kelosy + ewentualnie 2xT5tki 54W. Jak się zbiorniczek ustabilizuje (rok), spokojnie ogarną się miękasy, LPSy, wtedy zrażę się do LEDów i zmienimy na 8x54!

To jest tak. Ja WIEM, że T5tki są lepsze do wzrostów, do tego, żeby akwarium było... żywsze i zdrowsze. Przekonaliście mnie.

Tylko kurrrrrka no... na początek (pierwsze miesiące) jak pojawi się cokolwiek żywego, to te bliki dają namiastkę "życia". Nie wspomnę, że w sumie to one mnie niesamowicie wciągnęły w morszczyznę.

Czy to nie jest głupie wtapianie kasy? Daaaaamn!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W t5 mozesz dac swietlowki jakie chcesz. Od samych aktynik, i bedzie ciemno. Przez same niebieskie, gdzie bedzie dalej ciemno i baaardzo niebiesko az po same praktycznie biale i wtedy bedzie bardzo jasno i zupelnie bialo (dziwnie to wyglada, jakby ryby byly zawieszone w powietrzu).

Bliki fajnie wygladaja, ale ledy nie daja tak rownego oswietlenia. Dla t5 praktycznie na calej szerokosci akwarium (na tej samej glebokosci) jest ten sam PAR, w ledzie pod modulem jest bardzo duzo, ale zaraz obok jest bardzo malo. Porownaj zdjecia na googlu dla kilku modeli lamp.

Tu masz dla np Radiona, nie tania lampa:

http://i211.photobuc...ARNumbers-1.jpg

Dla Hydry52 nie znalazlem, ale bedzie podobnie, a lampa tez do tanich nie nalezy (ale za to bardzo fajnie swieci w polaczeniu z 2xt5).

A tu dla T5:

http://i43.photobuck...FTS7-3-09-1.jpg

Co prawda mozna zawsze tak rozmieszczac korale, aby te wymagajace swiatla byly pod modulami, a te ktore daja rade w slabszym swietle rosly pomiedzy. Ale do tego tzreba byc przygotowanym. Odpowiednio ulozyc skale, potem odpowiednio dobrac i obsadzic korale... Przydalby sie miernik PAR na dobra sprawe. Co prawda wiekszosc korali bedzie rosla nawet w za slabym albo za mocnym osweitleniu, moze nie tak okazale, ale pasc nie powinny (chyba, ze led je poparzy). Co niektore moga nawet uciekac od swiatla (chociaz to glownie miekasy, bo sa bardziej mobline niz lps/sps, ale te moga rosnac do swiatla, albo od niego).

Przy t5 praktycznie umieszczasz korale wzgledem swiatla regulujac ich glebokosc, bo praktycznie na calej szerokosci akwa swiatlo bedzie rowne, mniejwiecej.

Takze jezeli juz led to albo metoda prob i bledow z umieszczeniem korali szacujac/przewidujac poziom PAR, albo miernik (pare zloty kosztuje). Albo hybryda, led + 1-2t5, zalezy jakie akwa. Z t5 bedzie najlatwiej.

P.S Nie martw sie, ze bedzie stal pusty baniak. Moj sie krecil na pusto przez 3 miesiace, a nudno nie bylo. Miesiac zleci raz-dwa. Brak ruchu i zycia jest tylko pozorny. Zalejesz, posolisz. Dasz jakas zywa skale i przez miesiac noc w noc bedziesz z latarka slepil, co i gdzie wypelza, pojawia sie itd. ;)

Edytowane przez mnap86 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to szkiełko w końcu odebrane. Wydaje się ogroooomne... chociaż to tylko 360l (120x60x50) - mam tylko nadzieję, że ten stelaż wytrzyma...

Sumpik też stoi gotowy do zagospodarowania - (100x45x40)

Hydraulika na pompie Jebao DCS 5000 przyjdzie we środę. Do tego odpieniacz oraz lampy.

I tutaj pojawia się problem. Najciekawsze jest to, że sprzedawcy w Tilapii nie są w stanie mi powiedzieć co to za odpieniacz (akurat nie pamiętał...), jedynie, że markowy i przystosowany do mojego obiegu czyli 500l. Odnośnie zapytania o Delteca 1456 zdecydowanie usłyszałem, że za duży... Sam już nie wiem co sądzić, trochę mnie to irytuje.

Co do lamp - nad zbiorniczkiem zawiśnie Lampa T5 8x54W (programowalna 2+2+2+2 lub 2+2+4 (brak pewności)) i do tego belka LEDowa 108W. Z ciekawości proste pytanie - czy to jednak nie za dużo jak na ten zbiornik? Nie grozi mi popalenie wszystkiego co będzie wyżej? Ma to zapewnić odpowiednie doświetlenie jeśli będą SPSy i w dodatku dać moje ukochane bliki...

Cyrkulacja - wpływ wody pod tymi doklejkami koło komina puszczony w formie rurki i dwóch wpływów w 1/3 i 2/3 akwarium. Do tego z lewej strony Jebao RW-8, z prawej Jebao RW-4. Nie wiem czy jest sens chować je za skały, żeby nie było widać?

Dodatki: Filtr RO+Di 75 zamówiony, do tego TDS, refraktometr Red Sea (+płyny do kalibracji), termometr JBL, grzałeczka Jager 300W + zestaw 8 testów Saliferta.

Automatyczna dolewka: Mądry polak po szkodzie jak to mówią - brakuje mi pojemnika na AD. Myślę o "dorobieniu" (może w erybce się zlitują, bo nigdzie nie ma) wąskiego zbiorniczka 45x15x40 (27l) i dołożenie go obok sumpa no i jakaś sensowna AD do tego, bo z grawitacyjną jest problem...

 

Pytania:

1) Co dać do głównej komory sumpa? Polecali mi 5kg żywej skały, oraz podrzucą mi siatkę glonów do niego. Zastanawiałem się nad Siporaxem czy czymś innym jako źródło filtracji. Komora chyba na tyle duża, że może kiedyś jakiś filtr bio wejdzie... kto wie! Ja się nie znam, a z czytania to tylko mnie ostatnio głowa boli :) Co doradzicie?

2) Do środka ma polecieć 35-40kg żywej skały (czyli 40+ w obiegu) - odgazowanej, podobno najlepszej jakości. Mam nadzieję, że tutaj mnie nikt nie wyroluje, bo kosztuje 50zł/kg. Wyglądu RRR pewnie mieć nie będzie. Dojrzewanie za to na pewno. Pakować się w żywca czy suchą?

3) Oczywiście pytania o odpieniacz - dlaczego polecaliście Deltec'a 1456 (dedykowany na 1000l, 800l mocno obciążony) - specjaliści mówili, że będzie pienił za mocno i wypieniał też to co dobre...

4) Lampy - jest sens dokładać od początku te LEDy? 108W to 108W. Czyli razem 540W (432W w T5 i 108W w LEDach). Dokładnie tyle ile litrów w obiegu... nie za dużo?

5) Jakie tło do akwarium? Czarne czy niebieskie? (komin jest stockowo czarny).

6) Jaką sól polecacie na start? Żywego piasku 18kg chyba wyjdzie, żeby tak 2,5cm było na dnie.

7) Co lać z bakterii/starterów? Jaka metoda startu przy żywej skale?

//ostatnie pytania bardzo przyszłościowe oczywiście - najważniejsze to 1-4//

 

Plany na najbliższy czas:

Środa 25.01.2017 - odbiór oświetlenia i hydrauliki

Piątek/Sobota 27/28.01.2017 - skład elektryki i wszystkiego co potrzebne i złożenie czego mogę "na sucho"

30.01 - 4.02.2017 - urlop

6.02.2017 - zbieranie wody RO+Di

8-9.02.2017 - zasolenie wody i włożenie skały + piasku (bo podobno od razu się to robi)

 

Mam nadzieję, że jakoś to pójdzie!

 

Dobrej nocy Morszczaki i dzięki z góry za wszelką pomoc :)

Thiper

 

P.S. Jak tylko prace ruszą, a w dodatku jak coś się zacznie dziać w akwarium, to wyciągamy aparacik i będziemy starali się ustrzelić coś :) Także o fotkach zapewniam!

IMG_20170120_221442_1484946940180.jpg               IMG_20170120_221500_1484946955303.jpg

Edytowane przez Thiper (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W środkowej komorze wklej sobie pasek szkła na przedniej i tylnej szybie :) do przegrody od strony odpieniacza podklej czarną lub białą pleksę. Sumpa oklej białą folią (będzie lepszy efekt wizualny). Przegroda nr 2 wychodzi około 2 cm wyżej niż przegroda nr 3 ?
Co to za "specjaliści" od odpieniacza - bo pisałeś iż jedyne co określają to że markowy... Deltec będzie ok. nie szukaj oszczędności na sercu systemu. Bo możesz później błogosławić iż masz odpieniacz puszczający bąble, napowietrzający wodę ale nie pieniący, lub traktor w pokoju. Nie zmuszaj specjalistów do sprowadzenia ci delteca - poszukaj sam może znajdziesz taniej.

Skała - jak dla mnie dzika to dzika i żaden suchy wytwór nie zastąpi niespodzianek jakie ze sobą niesie fracht. Fakt najczęściej są to niespodzianki fajne do obserwacji ale niekoniecznie pożądane i wymagają odłowienia. Ale baza bakteryjna tu raczej przemawia za żywą.

Odnośnie lampy - nie ma sensu dokładać LED. 8x54 w zupełności wystarczy na Twój baniak.

Tło czarne. Widać paprochy w wodzie ale np przy niebieskim widać jakikolwiek nalot na tylnej szybie.

Odnośnie soli - Instant ocean, red sea -niebieska, masz spory wybór. Jak start na żywej skale to pozwól wodzie się pokręcić w beczce niech bakterie mają szansę ją trochę ożywić.

Bakterie - Specjal Blend+30 ml octu, Probio 2 ampułki bakterii 1 ampułka pożywki. Załatw sobie 50+l wody z działającego zbiornika bez plag.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam z powrotem!

Moje szkiełko w oczach wszystkich już chyba mieszkańców okolicy stało się wręcz legendarne. Tajemne historie o przeznaczeniu oraz o dacie założenia zbiornika przebijają sensacje XX wieku, do tego stopnia, że podobno sam Wołoszański spisuje historię tego czemu wciąż "projekt A.Q.R.M" nie zaistniał. Uchylę zatem rąbka tajemnicy i jak mogę to zasięgnę kilku rad :D

Rys historyczny... ^^

Jak czytam radosny wpis z terminami założenia, to aż sam się ryjek mi cieszy. No cóż. W życiu jest jak jest - raz coś się udaje, raz nie. Podobno akwarystyka uczy cierpliwości i spokoju, a na to ostatnio chyba nie mogę narzekać. Owszem trochę wymuszone, ale zawsze cenne doświadczenie! No to chronologicznie - na początku problemy z elektryką na fazie, spięcia, wybicia - elektryczne radości. Następnie kochany sufit okazał się niedostępny do podwieszenia lampy (więc została mi tylko zagipsowana dziura). Po doczekaniu się na kątowniki do ściany okazało się, że wszystkie nawierty poszły w zaprawę i kompletnie lampy nie utrzymają. Gips nasz dobry przyjaciel... Na domiar radości NIE WIADOMO dlaczego bojler w łazience spadł i zerwał filtry RO zalewając wszystko. Przy tym dowiedziałem się, że moja membrana RO/DI zakupiona na eRybce nie miała w sobie wkładu (ot psikus). Jednakże po sklejeniu wszystkiego, zamocowaniu w środku cudnej szafki (o którą dalej się boję czy wytrzyma) nadszedł moment przedwakacyjnej chęci zalania zbiornika. ALE (tak, tak, nie udało się) - okazało się, że organizowany przeze mnie wyjazd dla dzieciaków, że tak to ujmijmy, pochłonie praktycznie cały mój akwarystyczny budżet, a do tego jako organizator na 2 tygodnie wyjadę bez możliwości zostawienia zbiorniczka w czyiś rękach. Po powrocie kolejne perturbacje z budżetem, aż w końcu udało się ogarnąć i decyzja została podjęta. Kiedyś wołali Tora, Tora, Tora... wprawdzie nie mam zamiaru lecieć kamikadze, ale czasami mam takie odczucia jak patrzę na to szkło... zatem jak mogę kilka konkretnych pytań:

TLDR - "prawie wyszło", teraz zaczynam, mam kilka pytań :D

1) Jako sól wybrałem H2Ocean Natural Reef Salt - 23 kg w wiadereczku - podobno dobra (nie za dużo? jest jakaś lepsza na start?)

2) Bakterie? Ile kupić/ile lać i kiedy? Special Blend + 30 ml octu na start z tymi ampułkami czy to jakoś w systemie dniowym? Jak się to je? :P

3) Zalać wodą RO/DI do pełna najpierw górę, potem sump, aż wyrówna się poziom wody z przegrodami i odpalić system?

4) Do robienia wody na podmiankę muszę mieć oprócz beczki 40l oddzielną grzałkę i cyrkulator jak dobrze rozumiem?

5) Na razie czekam jeszcze na 27l zbiorniczek na automatyczną dolewkę (będzie lada dzień) oraz na Loc-Line 1/2" pojedynczy. Nie zdławi za bardzo pompy? Bo te kolanka jakoś średnio do mnie przemawiają pod względem estetyki :/

6) Żywa skała będzie ze sklepu Tilapia w Bielsku-Białej. Mówił mi, że bez wody z podmianki, po prostu świeży start, a dorzuci mi makro glony jak się coś pokręci.

7) Hydraulika jest posklejana, pompa i odpieniacz stoją, cyrkulatorki podłączone, grzałka 300W jest, do tego lampa LED i lampa 8x54 T5 (na razie z podstawowymi świetlówkami). W środku sumpa trochę zieje pustką (brak siporaxów, gąbek czy innych rzeczy - coś tam dać?) - co jeszcze potrzebne, żeby startować?

Dzięki z góry za odpowiedzi! :D Mam nadzieję, że z Waszą pomocą w tym tygodniu "zalejemy"! Relacja + foty na bieżąco! Do tego lubiąc fotografować postaram się potem o rzetelną fotorelację z procesu dojrzewania i nie tylko, także... oby ^^

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większość z nas startuje na soli Instant Ocean lub Red Sea Salt niebieska. Są też tacy, co startują na docelowej soli. Decyzja należy do Ciebie. Jak start będzie na żywej skale, to według mnie bakterie są zbędne. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś jeszcze jakieś porady?

Wezmę jednak 22 kg Red Sea Salt - niebieskiej. Bakterie? Coś jeszcze dokupić żeby wystartować?

Każdy feedback w cenie ^^

Pozdrawiam serdecznie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to akwarium zalane praktycznie w całości, jeszcze kilka godzinek lania (wyrównanie wody w sumpie) i pierwszy etap (jeśli chodzi o zmobilizowanie się to chyba najważniejszy krok).

Pozostało kilka zagwozdek do rozwiązania. Dokręcenie lepsze śrub na przepływach bo po prostu delikatnie kapie/rosi na spływie (nie wiem sam jak to zrobić w sumie, bo możliwości manewrowania ręką są stosunkowo marne, kluczy takich nie ma, więc... będę myślał jak wrócę z pracy). Chcę na wodzie RO odpalić na spokojnie cały obieg (bez odpieniacza) i zobaczyć jak to hula. Jak wszystko uda się ogarnąć to zasolić dzisiaj i... w sumie jutro/we środę wkładać skałę i piasek. Rozumiem, że trzeba od razu świecić i stąd pytanie.

Dysponuję dwoma lampami:

Lampa LED NemoLight Aqua Fresh 72W - 144 diody SMD o mocy 0,5W +

Lampa T5 8x54W podzielona na 3 kanały (2 + 2 + 4). Tutaj pytanie o świetlówki (bo oczywiście ja mam standardowe).

Myślałem jak je poskładać i zgrać z tymi LEDami - czy wrzucić 5x Narva Blue 2, 1 x ATI Special, 1 x ATI Coral Plus, 1 x ATI Purple Plus czy nie będzie za biało i za dużo?

Brać od razu ten zestaw, czy świecić tym co jest póki dojrzewa, albo czym świecić dopóki nie będzie korali? Jak to wszystko połączyć ze sobą...? Świetlówki wolę kupić osobiście, bo 'majstrowie' policzyli po 70zł za sztukę Pacific Sunów, a Narvy chyba się bardziej opłaca jak na start... Zanim ja tam włożę korale :D Jakieś pomysły?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od tego co docelowo chcesz trzymać w akwarium z korali, jeśli SPS to ta lampa 8x 54W nie będzie za duża, jeśli więcej LPS i miękasów to nie ma co tyle W dawać, a do tego jeszcze ledy, może być za dużo, zawsze możesz w lampie palić tylko 6 świetlówek + ledy jeśli tak bardzo zależy Ci na blikach. Zmieszczą Ci się obydwie lampy nad zbiornikiem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, że "kiedyś" marzą mi się SPSy, ale na razie Zoa, Ukwiały + Miękkasy i LPSy. Jestem otwarty na wszystko [emoji3]

Lampy wchodzą idealnie nad zbiornik - LEDy na tył, duża lampa z przodu.

No i pytanie bo udało mi się zalać i teraz patrzę do sumpa i... zrobiłem za krótką rurę na spływ. Ehh... muszę dokupić w takim razie przelotkę i dokleić. Mam nadzieję, że to nie rozwali mi systemu i całej wody... (gulp). Po prostu woda nie wlewa się do środka tylko rura kończy się kilka cm nad lustrem wody. Moja wina. Nie doczytałem. :/

Czyli na razie NIE SOLĘ [emoji20]. Martwi mnie bo delikatnie na spływie u góry raz za czas spłynie kropla (czyli nie jest idealnie szczelne). Próbowałem dokręcać na wszystkie sposoby i kurka no nie jestem w stanie, bo przy ustawianiu spływu poluzowuje automatycznie to co dokręciłem.

Pompę miałem ustawioną 5/10 - u góry na spływie do komina szumiało, to znaczy, że za mocno?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba masz za dużo wody w sumpie albo zbyt głęboko utopiłeś dolewkę.
Co do zakończenia rury spływu nad lustrem wody - nie da się naciągnąć węża silikonowego?
Pompę powrotu masz wklejoną w hydraulikę na sztywno? tu również przydaje się fragment z wykorzystaniem węża.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, chwialek napisał:

Chyba masz za dużo wody w sumpie albo zbyt głęboko utopiłeś dolewkę.
Co do zakończenia rury spływu nad lustrem wody - nie da się naciągnąć węża silikonowego?
Pompę powrotu masz wklejoną w hydraulikę na sztywno? tu również przydaje się fragment z wykorzystaniem węża.

To było po wyłączeniu pompy, także normalnie jest ok. Jutro podskoczę i może w Bielsku będą mieli ten wąż silikonowy. Tak - pompa powrotu jest na sztywno.

Robić testy wody bez zasolenia? Czy olać, solić i startować? :D

Jak ustawić pompę i spływ?

Edytowane przez Thiper (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompę ustawić na dnie sumpa - moc 2 kropki przed końcem skali.
Spływ ustawić tak aby woda delikatnie sączyła się przez rewizję. Lub była na jej pograniczu. W ten sposób powinno być cicho.

Testy wody RODI? chyba jedynie sprawdzić czy wykazuje 000

Na sumpie oznacz sobie:
1) Poziom wody po wyłączeniu odpieniacza i obiegu
2) Odciągnij ilość wody jaką planujesz spuszczać w czasie podmianki do np beczki i oznacz na sumpie poziom pozostającej wody, oraz analogicznie na beczce poziom wody odessanej z sumpa do beczki. W ten sposób uprościsz sobie podmianki i nie będziesz musiał celować ile wody odciągnąć oraz ile uszykować na podmiankę. Po oznaczeniu poziomu w beczce i obniżonego poziomu w sumpie wodę wpompuj ponownie do systemu.
3) Poziom wody podczas normalnej pracy systemu.
Pierdoła ale wg mnie ułatwia obsługę.
 

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień -2   (3.10.2017)

Bezinwazyjnie (na tyle na ile się dało) przerobiłem cały spływ. Teraz nic nie kapie, nic nie cieknie, jest ustawiony z pompą na 7/10, na rewizji od czasu do czasu troszeczkę skapnie i jest idealnie. Sporo rzeczy nie było nigdzie napisane, dopiero dzisiaj mi w Bielsku wytłumaczyli - żeby podnieść poziom wody w kominie, dorzucić gąbkę na górę o grubych oczkach, żeby było ciszej itd.

Ogólnie udało mi się zasolić wstępnie wodę, czekam aż mój Jagerek dogrzeje ją do 25⁰ i we czwartek wkładam skałę i sypię piasek [emoji3] (yay!)

Na razie tak na chwilkę świecę LEDami, nawet sama woda cieszy oczy [emoji14]

Czekam na świetlówki (jaki zestaw wziąć w końcu do mojej lampy)?

Dobrego wieczoru!

Szybkie zdjęcie poglądowe (niestety telefonem):

135c0042633b52e39060af6bfc848f51.jpg

Edytowane przez Thiper (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wężyk dolewki tak "zwisa" do poziomu lustra wody w sumpie?

Jeśli tak to najprawdopodobniej dojdzie do przelania grawitacyjnego w jedną lub drugą stronę. Nie używałem tej dolewki ale wątpię by miała zabezpieczenie przed grawitacją....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, chwialek napisał:

Wężyk dolewki tak "zwisa" do poziomu lustra wody w sumpie?

Jeśli tak to najprawdopodobniej dojdzie do przelania grawitacyjnego w jedną lub drugą stronę. Nie używałem tej dolewki ale wątpię by miała zabezpieczenie przed grawitacją....

Odpowiedź i pytanie!

1) W instrukcji do dolewki jest napisane, że wężyk ma zwisać z 1-2 cm nad lustrem docelowego poziomu wody w sumpie. W przypadku podniesienia mówisz, że może dojść do "zassania" wody? Czy o co chodzi z tym grawitacyjnym przelaniem?

2) Na górze na tafli wody jest taki... "nalot", jakby kurz (tak kurzy się u mnie, niestety nie żyję w laboratorium). Czy coś z tym robić? Nie da się tego "spłukać". Czy to coś złego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak będziesz miał poziom wody w dolewce powyżej wylotu rury do baniaka; to po załączeniu dolewki, a następnie jej wyłączeniu woda dalej się będzie przelewać. Należałoby albo skrócić tą rurkę, albo nie wypełniać baniaka na wodę RO do pełna, tylko trochę poniżej wylotu z węża. Możesz zrobić doświadczenie. Dolej wodę RO do pełna i sprawdź , czy po wyłączeniu dolewki woda nie przelewa się nadal.

Edytowane przez Steron
dodano tekst (wyświetl historię edycji)

Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie to miałem na myśli. Naczynia połączone tworzysz - a fizyka działa zawsze.

Co do drugiego pytania - film bakteryjny ci się tworzy tzn masz za mały ruch tafli wody. Ustaw cyrkulator będący po lewej stronie baniaka aby dmuchał na powierzchnię wody. Powinno to usprawnić spychanie filmu do komina.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 1 !!!

Chyba jako jedyny wierzyłem z moich znajomych, że to jednak ta przygoda się zacznie :D Zatem dzisiaj udało mi się odebrać 40,344 kg żywej skały, zatopić w solance o gęstości 1.025, dorzucić piach i wlać 100 ml Special Blendu (nie wali tak strasznie jak niektórzy piszą :P - 25ml x 100l, a że mam równo 500l w obiegu, to łatwo się dozuje :)

Pod spodem trzy odsłony - puste, z tylko wrzuconą skałą i... w "in the fog of war" - czyli skała z piachem :D

1.JPG2.JPG3.JPG

Edytowane przez Thiper (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co ta kratka restartowa? Tylko przyniesie problemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.