Skocz do zawartości
Thiper

Morskie marzenie, czy słona głupota? (360L marzeń, nadziei i... no właśnie) :)

Rekomendowane odpowiedzi

Pytałem o podpowiedzi i nikt nic nie pisał, a w sklepie gdzie brałem skałę dostałem polecenie żeby układać ją na kratce. Mam nadzieję że ogromnego rozwału w akwarium o nie zrobi, a o tyle będę mądrzejszy na przyszłość :)

W kubku odpieniacza jest woda - coś z nią zrobić? Coś z odpieniaczem?

Dzięki za pomoc :)

Wysłane z mojego Redmi Note 2 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze masz spokojnie czas żeby kratkę powyciągać.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 2

1) Zrobione, poukładane na nowo. Opadły mgły i akwarium ze snu się budzi... zatem wygląda to oto tak: (skały układane, nie klejone):

5.thumb.JPG.452b0c3b88daa3448538fc66ec76adc9.JPG4.thumb.JPG.47066b1356b69dd6cc2b7306189d8f21.JPG6.thumb.JPG.063f43203d72221f9af841fbb65f0fed.JPG

 

2) No i widzę, że jako pierwsza pojawiła się "przyjaciółka" bodajże (poprawcie jeżeli się mylę), ale Aiptasia...7.thumb.JPG.253f34fa92848a48212c6d6feab80b00.JPG

3) Widziałem przez chwilkę jeszcze jakiegoś ślimaka, ale zniknął w zakamarkach i odmętach skały :)

4) Wywaliłem wodę z kubka w odpieniaczu i zgodnie z zaleceniami podłożyłem coś pod niego, żeby zaczął dobrze pienić. Zobaczę rano co z tego wyjdzie. :)

 

Dobrej i spokojnej nocy morszczaki!

Edytowane przez Thiper (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i to się Panie w Żywcu takie cuda dzieją ;) Pięknie! Super to wygląda! Sama skała w akwarium wygląda kosmos a co dopiero jak pojawi się tam życie ;) 

 

Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skały całkiem, całkiem ułożone. Nie mylisz się, to aiptasia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 6 (10.10.2017)

W akwarium cicho i spokojnie. Nic się nie dzieje. Parametry wody stałe - temperatura 25,6, pH - 7,7, zasolenie 1.025. Robić jeszcze coś - mam 11 testów Saliferta (prawie jak zestaw młodego chemika... ^^).

Zatem zdjęcie poglądowe przy odpalonym świetle Lampa T5 8x54W (TYŁ > Narva Blue 2, Narva Blue 2, Narva Blue 2, ATI Purple Plus, ATI Coral Plus, Narva Blue 2, ATI Coral Plus, Narva Blue 2). Aktualnie świecę 6 godzin dwoma skrajnymi świetlówkami Narva Blue 2 (mam kanały 2 + 2 + 4). Tylko no... trochę niebiesko jest :/ Nie ukrywam, że po odpaleniu LEDów, jest dużo bardziej biało + bliki robią wrażenie...

11.thumb.JPG.c0d4c2e1f6483f553f7accf482963b2d.JPG

ODPIENIACZ - tutaj pojawia się pytanie. Mam Bubble Magus Curve 5 (ogólny litraż 436l - odpieniacz przystosowany do 500l), więc włączony na MAX, ustawiony na dnie sumpa wygląda tak:

10.thumb.JPG.73f69f7fb0411ed96466484aa52c1bc6.JPG

Jak go ustawić? Jak dam go na kratkach wyżej, to piana nie dociera do kubka, zamyka się tam na dole. Jak skręcę odpieniacz to podwyższa się poziom piany. Aktualnie zdjęcie wykonane na skręconym. Przy ustawieniu na maksimum mocy, piana nie dochodzi do kubka - tak samo jak w przypadku kratek. Źle? Dobrze? Będę wdzięczny za pomoc :D

 

No i na koniec dwójka samotnych podróżników mojego akwarium. Udało mi się ich wczoraj ustrzelić jak buszowali po 1.00 w nocy po skałkach. Dzisiaj rano jeszcze jakieś 3-4mm żyjątko (wyglądało trochę jak kryl :P) przebiegło się przez skałę, ale w takim tempie, że autofocus miałby problem wyostrzyć, że też nie wspomnę o sięgnięciu po aparat... A, że ślimaczki raczej biegają powoli, to tutaj wspomniana dwójka :D

9.thumb.JPG.c4378d1cf829c401e9ceb9952c8ca917.JPG8.thumb.JPG.3d17c0d82234b2a22d64e16d2ecc25dc.JPG

To chyba tyle jak na razie...

Dobrego dnia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz bardzo ładnie ułożoną skałę. Akwarium wygląda elegancko. Niestety wydaje mi się że ten odpieniacz z czasem będzie za mały do tego litrażu. Ten odradzony odpieniacz sc1456 byłby idealny. Ustaw go tak żeby robił pianę jak na zdjęciu, a woda w kubku była brązowa


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Małe przemeblowanie! :)

Mając jeden dzień wolny w tygodniu jakoś mnie tak wzięło na kilka zmian, wydaje mi się, że na plus... :)

4.thumb.JPG.a7baf3c93eae0b42709459c2c63ab74e.JPG   ----->  14.thumb.JPG.fcc5312935d0d776853ca0cc3bef257c.JPG13.thumb.JPG.d238d628a7873c131feebd541c81039f.JPG

(dwa zdjęcia poglądowe pierwsze to same LEDy, drugie same świetlówki)

Skała nie klejona (ale chyba dwa elementy skleję jednak), wszystko układane.

 

Odpieniacz po podłozeniu kratki i daniu na maxa (zamknięta ta przelotka na dole) wygląda tak:  12.thumb.JPG.ffdb78c8c103f6a209f309e51ba00a00.JPG

 

PYTANIE!

Wyjeżdżam na trzy dni (do soboty), a we czwartek w nocy powinienem lać bakterie (8 dzień) to zalać je przed wyjazdem jutro, czy w sobotę po powrocie?

Edytowane przez Thiper (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na ledach bardziej ostre kolory, a na świetlówkach zamazane, nieostre. Nie masz kogoś w domu z rodziny, znajomych kto by mógł wlać te bakterie zgodnie z harmonogramem? Jak już nie ma komu wlać, to ja bym je dał po powrocie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Na ledach bardziej ostre kolory, a na świetlówkach zamazane, nieostre. Nie masz kogoś w domu z rodziny, znajomych kto by mógł wlać te bakterie zgodnie z harmonogramem? Jak już nie ma komu wlać, to ja bym je dał po powrocie.

Ogarnąłem, udało mi się poprosić kumpla i powiedział (dałem mu powąchać SpecialBlend'a [emoji3]), że da rady [emoji14] Także wpadnie dolać wody RO i doleje bakterie.

 

Z prawej strony druga aiptasia się wylęgła, a tak to cisza.

 

Zastanawiam się jak długo świecić? Aktualnie 6h dwoma niebieskimi. Od kiedy więcej i jak mocno? 2h + 6h + 2h (niebieskie, full, niebieskie)? Lampa on/off.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup brzydala lub krewetki na apitasie puki jeszcze jest ich mało. Ja w poprzednim akwarium miałem ogromne problemy aby to dziadostwo wytępić.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na temat oświetlenia w okresie dojrzewania są różne szkoły. Jak już świecisz to zwiększaj stopniowo co kilka dni, co tydzień o 1-2 godziny. Ja świeciłem docelowo od startu. Na aiptasie kup krewetki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień (już) 17 (21.10.2017)

Kilka nowych zdjęć i testów wody z dojrzewającego baniaka! Osobiście jakoś już nabiera piękna (szczególnie w LEDach nocą) - nawet zagloniony i z delikatnym dino (?)! <3

Sytuacja wygląda tak:

16.thumb.JPG.c47a06095cce5e9c2edd21d2ff51eaa0.JPG15.thumb.JPG.2cfcfd8060e231ed04450c417fba25ff.JPG18.thumb.JPG.94bb510722b9a43a7ec89c8b180cefe4.JPG

 

W 15 dniu podmieniłem wodę (ale był ubaw bez beczek... :D robiąc to w wanience, kanistrze do wody RO i butelkach 5 litrowych) - 45 litrów (440 w obiegu) + kolejna dolewka SpecialBlend'a.

No i TESTY WODY sprzed podmianki (Salifert):

Zasolenie: 1.025

Temp: 25.4-25.9 (lampy dają te pół stopnia różnicy na poziomie całego dnia)

pH: 7,7

KH: 7,2

Mg: 1260

Ca - 420

PO4: 0,25

NH4 - > 0,1

NO3 - 10

NO2 - 0

 

To co? Można z czymś już startować czy czekać dalej? :)

Pozdrawiam serdecznie z zielonych wysp ^^

P.S.

I na dodatek - czy to wieloszczęcik? Tak kolega fajnie dzisiaj do mnie machał :)17.thumb.JPG.233c72d06909261ee4a53e1303cf5119.JPG

 

Edytowane przez Thiper (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwierz na ostatnim zdjęciu to wg mnie wężowidło...

Co do pierwszego pytania - już wystartowałeś ;) co do zasiedlenia tj dociążenia systemu polecam się nieco wstrzymać 17 dni to początek tego co nadejdzie. Chyba że chcesz wprowadzić wężowidło, krewetkę, ślimaka.

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie Thiper szacunek dla pana i innych użytkowników sklepów akwarystycznych. Przepraszam nie wszystkie sklepy mają nazwę Jadwiga. Dlatego powinno się mieć na baczności. Większość sprzedawców jest nastawiona na zysk - kratka restrowa pod skały ?. Boże wybacz  że grzeszę. Lincz publiczny to mało. Nawet jak mają wiedzę to liczy się tylko zysk. Sklep to nie kopalnia wiedzy. Warto się zalogować na NR a znajdzie się dobra dusza. Roman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, Thiper napisał:

PO4: 0,25

NH4 - > 0,1

NO3 - 10

NO2 - 0

 

o

parametry praktycznie jak  u mnie :)

 


tu w sumie nie trzeba nic pisać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie jedno, czemu miała służyć ta podmiana wody?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@chwialek Wiem. We wtorek (20 dzień) będę jechał po coś do akwarium. Pewnie krewetka i może jakieś ślimaki - zobaczę, co mi dadzą :)

@dewoitine.roman To prawda, bo już byłem w innym "sklepie" zobaczyć i usłyszałem ile to rzeczy można by zrobić na nowo, że jednak SPSy to nie koniec świata i da się "je mieć". Mam jednak świadomość tego, że zbiornik będę restartował/powiększał albo za 9 miesięcy albo za rok i 9 miesięcy (w zależności kiedy mnie przeniosą), więc pewnie zaplanuję to lepiej i popełnię mniej błędów. To akwarium poniekąd będzie takim testowym, aczkolwiek włożę całe serce i (pewnie) nie małą część portfela, żeby wyglądało jak najpiękniej :)

@marcinsorokaWiem :D Też przeglądam Twój temat! No i pozdrawiam imiennika ^^

@maciej01Tak zostało mi polecone. Zrobić po dwóch tygodniach podmiankę wody, na starej sprawdzić parametry, czy będzie dało się jakoś sensownie 'wprowadzać życie' :)

 

Garść przemyśleń (jakby to kogoś obchodziło) :D

Nie ma co ukrywać - widoczne są różnice w technikach prowadzenia akwariów. Ja też jestem kompletnym świeżakiem. Nigdy nie miałem akwarium, chciałem Tanganikę, ale po zobaczeniu w sklepie morskiego - stwierdziłem, że "to jest to". I tak to się zaczęło. Kogo zatem zapytać o to, jak zacząć jeżeli nie osoby, która ma akwarium, ono działa i w granicy LPS/miękkie wygląda pięknie? Owszem, mówi, że za SPS-y się nie bierze, bo dużo zachodu, bo ciężko. Potem wchodzisz na forum, czytasz, czytasz, czytasz - zakładasz temat i akwarium, chociaż i tak praktycznie brakuje mnóstwa wiedzy. Już teraz zacząłbym ciut inaczej, może pomyślał o innej hydraulice, może biopelletki, może coś innego. Teraz byłem u jednego morszczaka, który prowadzi sklep niedaleko mnie - znowu inna teoria, ten ma SPS-y, mówi, że z rybami można spokojnie, że wcale takie trudne nie są, tylko wymagają bolesnej systematyczności i kontroli. Że on zakłada inaczej akwaria, że... że... że. To jest ciężkie, ale i genialne w tym hobby, że nie ma jednej drogi, nie ma jednej książki, która powie - tak zrobisz na 100% będzie dobrze, to jedyna opcja. Pewnie byłoby łatwiej. No cóż - biorę z każdego po trochu, czytam dużo, na część pytań uzyskuję odpowiedzi, część - no cóż, dalej pozostaje bez nich, więc jeżeli "na żywo" ktoś mi na nie odpowiada, a NR milczy, to robię jak mówi. Zobaczę. Mam nadzieję, że nie popełnię żadnych kosmicznych błędów, ale jakoś uda się to wszystko rozsądnie poprowadzić :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to pierwsze podmianki robi się po tzw. dojrzewaniu i wprowadzeniu pierwszych korali, ryb. Czyli po miesiącu, dwóch, trzech zależy to ile trwa to dojrzewanie i zostało wprowadzone pierwsze życie. Nawet w słodkim akwarium, które jest prostsze nie robi się podmian wody po dwóch tygodniach od startu bo tym sposobem tylko wszystko zakłócasz, całe dojrzewanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie ustawienia akwarium:

1) Cyrkulacja puszczona falowo (na maxa - RW8 i RW4 + pompa 7/10)

2) Lampa śmiga 1+10+1 (niebiesko + wszystkie + niebiesko). Zastanawiam się czy jednej Narva Blue nie wymienić na coś bielszego. Kurcze trochę bardzo niebiesko jest :D

3) Odpieniasz ustawiony na full, na razie sobie radzi spokojnie, nie szaleje.

4) Leję bakterie SpecialBlend wedle zaleceń. Czy coś jeszcze?

5) Pojawiły się takie cudowne "perełki" na skale (ale domyślam się, że z cudownością to niewiele ma wspólnego) - ostatnio "przedmuchałem" je cyrkulacja, osiadają znowu - nie jest to chyba dino, brak tego brązowego nalotu wrednego i kuleczki nie są "na nitkach" tylko bezpośrednio na skale.

6) Glony zostawić/zmiejszyć światło/coś robić?

 

@maciej01No cóż. Tak mi poradzono, że tak mam zrobić sprawdzając parametry, a jak będzie ok, to wtedy będzie można coś wpuścić do środka, więc... zrobiłem jak kazali :)

 

 

Edytowane przez Thiper (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz złych doradców. Masz zdjęcie tych cudownych perełek? Może to po prostu valonia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oto i zdjęcia tych "cudeniek" jest troszeczkę, ale nie aż tak dużo. Był taki wysyp, ale przedmuchałem i wyszły "trawy" :) Glony za to zaczynają czuć się coraz odważniej... Zielono mi!

19.thumb.JPG.d70351ebc3e6f8f00b25ca1682606d2c.JPG21.thumb.JPG.cd0f697ae2e471042e92954d938f4ca7.JPG20.thumb.JPG.d4c8f8de852ee71cdebdd45f6d4172ca.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tym 1 i 3 zdjęciu tp te glony wyglądają nieco jak bryopsis. Ale ktoś musi to potwierdzić.

A kuleczki to Dino. Ewidentnie widać pęcherzyki na niteczkach.

Co do podmianki, startowałes na żywej skale, to odpuść je sobie na 2 miesące. Chyba, że wcześniej wprowadzisz dużą ilość korali i zobaczysz ubytki na testach. Również mogłeś zrobić testy po podmianie i zobaczyć, czy jest różnica... Jeśli masz miejsce w refugium, to zrób konkurencję dla glonów w akwarium. spagetti albo inne makroglony, dobrą lampkę i ogień. Zaraz ci glony w głównym urosną, zjedzą NO3 i PO4. Testy będą pokazywać, że wszystko OK a dalej będzie gęsty las glonów.

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.