Skocz do zawartości
Thiper

Morskie marzenie, czy słona głupota? (360L marzeń, nadziei i... no właśnie) :)

Rekomendowane odpowiedzi

Na pewno skoczą parametry po zabiciu takiej sporej ilości glonów, ale i tak jesteś w trakcie dojrzewania, więc co za różnica. Może się pojawić dino i cyjano, bo coś na nową materię się rzuci, a ten lek niszczy równisz glony nitkowate.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz już plan, więc się go trzymaj :)

Niedawno wygrałem walkę z Bryopsis/Derbesią (zostały mi 2 "ogniska"), a było już kiepsko. Porośnięte dno, tło, sporo skał itp. Stąd chciałbym się podzielić kilkoma spostrzeżeniami. Da się pewnie inaczej, więc Twoja decyzja, w jaki sposób postanowisz z plagą walczyć. Ale jedno jest pewne - trzeba działać, na przeczekanie tych glonów nie weźmiesz ;)

Rzecz pierwsza i najważniejsza to zerowy poziom PO4 (wyczytałem to na reefkeeping i potwierdziłem u siebie). Ale musi to być prawdziwe 0, więc warto zrezygnować np. z suchych pokarmów. Druga rzecz to przedmuchiwanie skały. Nigdy nie ustawimy pomp tak, żeby nie zbierał się detrytus w zakamarkach skały. Te glony to wykorzystują. Pompa w rękę i warto przedmuchać, zwłaszcza te kawałki, na których jest sporo glonów. Dalej - mechaniczne usuwanie. Nawet przy zapewnieniu zerowych parametrów, supercyrkulacji, te glony same się nie cofną, będą rosły słabo, albo wcale, ale żeby same chciały zdychać to nie zauważyłem. Twarda szczotka, szczoteczka do zębów w zakamarkach i jedziemy. Ja nie wyciągałem skały, bo jest poklejona, ale po szczotkowaniu odsysałem oderwane glony (warto na ten czas wyłączyć cyrkulację). Jeśli nie chcesz robić podmian, możesz odsysać glony do sumpa, przez pojemnik z dziurkami wypchany watą. Na koniec jeszcze o zwierzętach, które mogą pomóc. Ciężko jest polecić cokolwiek pewnego. Popularne zwierzaki, które normalnie żywią się glonami: jeżowce, ślimaki, kraby mogą nawet nie spojrzeć na Bryopsis/Derbesię. Ja wpuściłem Dolabellę, wyczytałem, że jest najbardziej prawdopodobne, że zacznie jeść glony. I faktycznie, coś tam podjadała, ale dopiero jak zrobiła się naprawdę głodna. Pierwsze efekty jej działalności zobaczyłem dopiero po trzech tygodniach. I niestety bez powyższych zabiegów nigdy by sobie sama z tą plagą nie poradziła.

Była jeszcze kiedyś metoda z podnoszeniem poziomu magnezu (koniecznie siarczan magnezu). Efekty są przy bardzo wysokich poziomach, nawet do 2000 mg/l. Też zwiększyłem go u siebie, jednak doszedłem tylko do 1500 mg/l (a zużyłem prawie 3 kg siarczanu, oczywiście nie na raz). Nie mogę więc potwierdzić, że to działa.

Z tymi glonami da się wygrać bez chemii, czy wymiany skały. Jednak wymaga to sporo roboty i poprawy parametrów wody.

Link do artykułu, z którego korzystałem: http://reefkeeping.com/issues/2008-07/nftt/index.php

POWODZENIA!


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@snocho Dzięki wielkie za bardzo konkretną pomoc i podzielenie się doświadczeniem. Jak tak patrzę na waszą pracę i to poświęcenie to zastanawiam się czy nie jestem za bardzo "w gorącej wodzie kąpany". Jedyne co mnie teraz trapi to to, czy mam jeszcze czekać i dać akwarium odpocząć/dojrzeć, czy od razu zabierać się za walkę z glonami... Taki dylemat. Bo Fluconazole mogę lać teraz - przynajmniej będę forumowym testerem :D

Czy glony powstające przy dojrzewaniu mogą "same zniknąć"?

TAK                                         NIE

http://www.strawpoll.me/14235377

Ciekawy jestem waszych opinii :)

 

P.S. Co z tymi błazenkami? :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytasnie jest źle postawione ;]

Glony przy dojrzewaniu znikną same... Chyba że to Bryopsis albo debresia. Zagłosowałem lej chemię. W akwarium masz tylko błazenki i 1 korala. Ostatecznie straty nie będą bardzo duże.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej...Tak se czytam o tych Bryopsis i pamietam ze kiedys chyba w pierwszym akwarium mialem ten problem i wszystko zniknelo po dozowaniu wodki i wysokim KH,opisywalem jak te gloniska zrobily sie bardziej rzadkie i wygladaly jakby byly zamrozone a po krotkim czasie po prostu zniknely...W obecnym zbiorniku vodka method nie zaskoczyla,co jeszcze bardziej podtrzymuje teze ze kazde akwarium jest inne...Teraz mam Bryopsis tylko w Zoa na jednej skalce,ktora odsunalem i od czasu do czasu wyciagam i wyrywam ile sie da,lecz syzyfowa to praca...Stosuje Red Sea NO3PO4X ktore genialnie zbija NO3 i pewnie tez PO4 lecz nie ma tak agresywnego dzialania jak wodka na glony...Czekam teraz na nowe testy na Ca i Mg od TM i jak przyjda to podlaczam dozer to ATI Essential i podbije KH do 10 dKH,zobaczymy czy cos sie zmieni...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Glony nie przy dojrzewaniu a po tym jak zbiornik dojrzeje powinny przestać rosnąć jak biologia zaskoczy. Po to się kupuje kraby żeby ogoliły pole ale z bryopsis nie jest tak kolorowo.

Ale jest na to ratunek

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 21 (25.10.2017)

Mały update tego jak wygląda właśnie moje akwarium. Ogólnie zgodnie z przewidywaniami - zielono mi.

31.thumb.JPG.d3fedbafb4dd5beae3683c08f310cbac.JPG

Jednakże jedno co mnie zaczęło zastanawiać, to coś, czego nie było jeszcze wczoraj na glonach, a mianowicie szare przebarwienia, tak jakby część zaczynała... hmm... obumierać? Czy to normalne dla glonów, czy może wystraszyły się chęci potraktowania ich Flukonazole'm? :D Tak to się prezentuje. Tam gdzie mniejsza cyrkulacja, tam więcej tych "szarych części", a tam gdzie buja, tam praktycznie brak. Co sądzicie? Czy to rzuca jakieś nowe światło na sprawę? Tutaj bardziej z bliska.

32.thumb.JPG.9b776e2ebf1a24e2dad2b4d259115bf0.JPG

I w sumie sam już nie wiem - czy to Bryopsis czy nie?

@fresz33 Flukonazole już wypisane, mogę mieć nawet jutro, tylko wciąż się zastanawiam, czy potrzebna jest chemia czy zwykła cierpliwość w dojrzewaniu akwarium :D

@Iceberg A nie "kusiło" cię spróbować tych bardziej... "niekonwencjonalnych" metod?

Edytowane przez Thiper (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.10.2017 o 20:06, Thiper napisał:

 

Witam ponownie Thiper. Zaczynasz czytać swoje akwarium. Napisałeś że tam gdzie dmucha mocniej tam mniej glona, przenieś falownik w inne miejsce i obserwuj - masz czas dużo czasu w trakcie dojrzewania. A z CHEMIĄ  też masz czas. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie nie przetrwało nic poza pustelnikiem i błazenkami :) nie dziw się że podziwiam

na prawdę okazałe mam tylko okrzemki :) tłuściutkie takie że ho ho :) nawet glony nie chcą rosnąć

 

 


tu w sumie nie trzeba nic pisać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tam gdzie są szare przebarwienia i słabsza cyrkulacja, to może być osiadający detrytus. Co do błazenków to normalne, że pływają przy tylnej szybie. U mnie też tak z nimi było na początku, pływały przy tylnej szybie i pod cyrkulatorem. Teraz mieszkają w xeni, a próbowały na początku w sarcophytonie, dunce i na końcu próbowały przenieść się z xeni do rhodactisa ale zrezygnowały. Xenia lepiej im pasuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek
Dnia 25.10.2017 o 09:06, Thiper napisał:

Pytanie: Błazenki pływają mi cały czas przy lewej szybie, zupełnie nie chcą się zapuszczać w akwarium (ani razu dopłynęły do 1/4 akwarium) - tam gdzie je wrzuciłem tam się bujają. Czy jest to możliwe, że cyrkulacja (RW-8 odpalone na 8/10 falowo) jest dla nich za mocna i temu cały czas tkwią w miejscu? Czy takie "lizanie szyby" jest dla nich normalne ^^

@katani Nie wiem czy właśnie trafiłem na "złotą erę" walki z Bryopsis, ale patrząc na reakcję ludzi i to co się dzieje po podaniu Fluconazole, albo brzmi to jak dobra reklama leków, albo jak faktyczny, realny sposób. Opis jest wręcz niewyobrażalny - skutków ubocznych nie ma, nawrotów glonu też, żadnych strat i w sumie jedyne co trzeba zrobić to wymieszać 20mg leku na 1 galon wody. Dawkę podać RAZ i "czekać aż stanie się cud". Brzmi niewiarygodnie, ale... może w tym szaleństwie jest metoda.

Fluconazole Polfarmex 100mg w ilości 28 tabletek już mam ogarnięte. U mnie starczą 24 tabletki, czyli 4 jeszcze zostają, a cena za opakowanie 83 zł (za SuperPSB dałem 90zł...). Z racji na "dojrzewanie" myślę, żeby jeszcze poczekać. Czy podanie i ewentualna "śmierć" mogłyby zaburzyć dojrzewanie? Czy ma to jakiś wpływ? Sam nie wiem... :)

@maciej01 Ok! Będę karmił raz to raz to. KENT'a kazali mi lać, żeby w wodzie nie brakowało niczego. Capnella mam nadzieję, że mi nie capnie przy tym świetle :) Dzięki!

Ja mam cyrkulacje pod spsy. Bałazen daje radę. Te z hodowli często kończą przy szybie. Jak swojego wpuściłem z małego zbiornika do dużego to zaczął pięknie pływać. Śpi przy szybie. Jak miałem ukwiał zasiedlał go, ale ze względu łazikowania i parzenia pozbyłem się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca się zgodzę. Moja para błazenków była/jest hodowlana i na początku pływały przy szybie, pod cyrkulatorem. Mój drugi nowy samiec też jest z hodowli i od razu zamieszkał w xeni w której mieszkała już samica. Nowy samiec na 100% śpi w xeni, a samica różnie i w xeni i przy szybie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i jak tam sprawa wygląda z tymi glonami u Ciebie? Coś się poprawiło?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 42 (15.11.2017)

Trochę się podziało - a że i tak mało kto czyta to dziennik pisałem dla siebie. Natomiast stan aktualny wygląda tak :)

14 dni kuracji Fluconazole (28 tabletek) poskutkowało. 7 dni odpieniacz bez kubka (pienił jak głupi), potem powrót i podmianka wody na sam koniec. Efekt - bryopsis padło do 0 (przynajmniej tak mi się wydaje). Efekty widać było dopiero w sumie po tygodniu. Wcześniej nic, może troszeczkę straciły kolory. Ale warto. Co zauważyłem to zapach glonów/fluco w wodzie. Nie wiem czy to moje złudzenie, ale teoretycznie woda pachnie "po morsku", jednakże jak wyciągnę rękę z wody, to... tak jakby nie do końca.

Za to jak widać pojawiło się trochę dino... :( (sama radość dojrzewającego zbiornika). Na razie nie leję nic (żadnego H2O2), poczekam. Świecę 12 godzin 2x Narva Blue + niebieskie LED'y z nutką białego (10%). Nie dokarmiam żadnymi pożywkami (tylko Stability z Seachema co tydzień - zgodnie ze starymi zaleceniami).

W środeczku pojawiło się trochę ŻYCIA.

Z obsady rybnej: 2x Amphiprion percula, 2x Amphiprion percula black (ciekawa historia z nimi ^^), 2x Chrysiptera parasema (wybitnie agresywne skurczybyki), 1x  Ecsenius bicolor, 1x Labroides dimidiatus (tutaj do tematu @Nik@ - fajna historia i zachowanie - opiszę jak będę miał chwilkę), 1x Synchiropus stellatus, 1x Valenciennea strigata (chyba ją spuszczę w toalecie...) i 1x Zebrasoma flavescens (też niezła historia :) ).

Z ekipy czyszczącej: 4x Tectus (było 5, ale jeden chyba padł w transporcie), 4x Nassarius, 2x Calcinus elegans, 1x Lysmata amboinensis i 1x Rhynchocinetes durbanensis (nie wiem po co, ale dostałem - tudzież kupiłem...).

Z korali (od lewej do prawej): Entacmaea Quadricolor, Caulastrea Furcata Ice Mint i Fluo, Euphyllia paraancora neon-green i paradivisa, Zoanthuski w ilości hurtowej, Briareum asbestinum na wysepce z zoaskami i fluo-green, jakiś parazoasek no i Capnella.

Nie napiszę, że "powoli do przodu", bo i tak leci strasznie szybko i pewnie za szybko...

Parametry ujdą: Zasolenie: 1.024; Temperatura: 25,5-25,9; pH: 7,7; NH4: >0,15;  PO4: 0,07, NO3: 10, NO2: 0,025 (niestety się pojawiło), Ca: 420; Mg; 1350; KH: 8,3.

Zdecydowałem się jednak o zmianie "osoby prowadzącej" i powoli będę przechodził z "co chemia da" na full @Aquaforest�. Zaczniemy od soli, a potem dorzucimy resztę.

Poniżej kilka zdjęć z dzisiaj :)

Morskiej nocy :D +

large_33.JPG.3d4c8bdf4af29ca6e20702d29a6124c6.JPGlarge_37.JPG.057239469b158540d5c7aaece877ca4b.JPGlarge_36.JPG.d38825bbbff7b2fe94d9f08a706f6d6e.JPGlarge_34.JPG.a0f462d42eb04b7176abbf1ae80fc8e6.JPGlarge_40.JPG.6a6306b9ac2a04a270e0adacb8c65273.JPGlarge_41.JPG.064861c69b96a67359735e09d32f1b79.JPGlarge_39.JPG.e37fd4231dd1a3eea82b98b27009ebef.JPGlarge_38.JPG.3cf07ebbb47e3596b3d3bf7cc13775c2.JPGlarge_42.JPG.921525eee16982276342ebabeebd7f18.JPGlarge_43.JPG.ef5e9f56d95ceac020e5c9e8b1307547.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja czytam :). Różnica jest ogromna w porównaniu do poprzednich zdjęć. Nie za dużo życia dołożyłeś w tak krótkim czasie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie wszystkie gloniska zniknęły. Skała czysta, jak przystało na nowe akwarium.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@maciej01 Różnica jest - jeśli chodzi o glony bryopsis to faktycznie zeszło wszystko pięknie - polecam dla tych, którzy się męczą z tym zielskiem! Trudno ocenić skutki uboczne, bo korale radośnie rozwinięte, ukwiał napompowany, ryby żyją - ale nijak się to ma do pełni rozwiniętego SPSowego baniaka.

@kataniCzysta jak czysta, właśnie trochę takiego... nie wiem nalotu? Nie wiem czy to normalne czy nie, nie "wkładałem ręki" do innych akwariów :) Na pewno różni się od "czystości świeżej skały". To źle/dobrze?

Zastanawiam się natomiast nad bakteriami nitryfikacyjnymi - skoro mam wyczuwalne NO2 :ph34r:. Zgodnie ze "starym prowadzeniem" leję tylko Stability od Seachema raz na tydzień. Wcześniej 250ml SpecialBlend'a, a potem SuperPSB 1l. Aktualnie dołożyłem filtr fluidyzacyjny na pompie 450l/h z dwutygodniowym PhosGuardem (który leżał w skarpetce...) i świeżym 200 ml węgla od AF. Szału nie ma, media stoją (nie wiem czy mają się kręcić czy nie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj też rozpocząłem kurację Fluconazole ale u mnie wlałem 57 tabletek Fluconazole Polfarmex po 200 mg na 2500 litrów w obiegu. Oprócz zdjęcia kubka z odpieńka włożyłem napowietrzacz do sumpa.Po 24 godzinach żadnej różnicy nie odnotowałem. Napisz po jakim czasie u Ciebie było widać że Bryopsis jest niszczony?

Odłączyłem również przed rozpoczęciem kuracji reaktory bakteri tlenowych AM -1000 i reaktor bakterii beztlenowych denitryfikacyjny AM NR-1000 . Przeniosłem je do małego akwarium i tam ustawione dalej działają aby nie pozabijać bakterii po wyłączeniu reaktorów. Napisz o parametrach wody po kuracji chodzi mi o NO3 i PO4 oraz czy NO2 masz na poziomie zerowym?

Moja rada na te Dino to ogranicz świecenie białego światła jeszcze bardziej. Niebieskie daj na 100% a białym świeć krócej zmniejszając natężenie.

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@waldek123blau Czyli dawałeś w dawce po 4,56mg/l. Podobno dawka waha się między 5-9mg/l (ja dawałem 20mg/gal(lqd), nawet z nadwyżką - tak w temacie na r2r). Czyli powinieneś zgodnie z litrażem 673gal*20mg = 67 tabletek - według tej metody, ale może mniej też poskutkuje. Tak tylko mówię. Wyciągnąłeś węgiel?

Ja jeśli chodzi o zmiany to pierwsze zauważyłem po... 6 dniach. Czyli w sumie po czasie u których niekiedy już prawie bryopsisu nie było, u mnie były pierwsze zmiany. I to nie jakieś spektakularne - po prostu miałem wrażenie, że glony są takie... "brudne", jakby straciły świeżość. Pierwsze fajne efekty koło 10 dnia - nagle zaczęło go być wizualnie mniej - umierał w oczach. 12ego nie było praktycznie nic poza największymi partiami najbliżej lamp (i to już w , a po 14 dniach kompletnie ślad po zielsku zginął, nawet z tylniej ściany. U każdego działa inaczej, raz szybciej, raz wolniej, ale no... działa :) Trzeba cierpliwości. Ja dolałem Kenta i SuperPSB z bakteriami i bałem się, że przez to zawaliłem wszystko, ale nie - lek działa.

 

Parametry - NO3 - 25, PO4 - 0,1 z Saliferta. NO2 wykrywalne 0,025. Stąd się zastanawiam nad dolaniem bakterii :)

Dzięki za rady co do Dino - białym nie świecę w ogóle. Raptem 10% z 79W LEDowej lampy do blików (+100% blue oczywiście).

Edytowane przez Thiper (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak wyjąłem węgiel, sera silicate clear, purigen i przestałem lać VSV i bakterie. Co do antybiotyku to kupiłem 5 paczek po 14 tabletek zostało mi 13 sztuk. Trochę bałem się wsypywać więcej ale zastanawiam się nad dosypaniem do pełnej dawki. Myślałem że po 24 godzinach coś będzie widać ale skoro napisałeś że dopiero po 6 dniach coś zobaczę więc wsypuje dziś resztę.

Czy w miarę jak zielsko ginęło usuwałeś resztki Bryopsis z akwarium? Czy nic nie robiłeś?


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@waldek123blau Nic nie odciągałem, bo glon się rozpuszcza, nie ma resztek (przynajmniej ja nie zanotowałem). Ot... znika :D Serio. Nie ma latających części - jakby od góry obumierał aż cały zejdzie. Ja w 5tym dniu napisałem na R2R bo myślałem, że coś zrąbałem, bo dosłownie nie było widać ani krzty poprawy. No i potem tak nagle poszło w 3-4 dni wszystko. Dobra ekipa czyszcząca przyspiesza też proces.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym znikaniem ... to wiesz jak to jest. W naturze nic nie ginie. Organika została, chyba, że od razu zaatakowana przez bakterie. Może stąd dino? Wcześniej bryopsis zużywał nutrienty a teraz zrobiła się nisza ekologiczna i coś musiało wyskoczyć.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.