Skocz do zawartości
wacik80

Sump - problem z utrzymaniem wody w sumpie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Posiadam od ponad roku akwarium 500l plus sump, umiejscowiony pietro nizej, w kotlowni. Akwarium wyposazone w pudelko przelewowe Reef Octopus 400D, rewizja 25 mm, zrzut 32mm wraz z zaworem bramowym nad sumpem.

Mam problem taki, ze ze po kilku godzinach woda w sumpie jest na niskim poziomie, choc przez rewizje jeszcze sie nie przelewa.

Walcze z tym problemem od kilku miesiecy. Wymienilem zawor kulowy na bramowy, pompe Jebao DCT 12000 na Newa Jet 8000, problem wciaz sie pojawia, zwlaszcza po nocy.

Czy ktos z forumowiczow mial podobny problem? Dodam ze nie mam automatycznej dolewki, wode dodaje recznie, utrzymuje ja na poziomie 17 cm, a po kilku godzinach poziom spada mi do 10 cm, pomimo wyregulowanego zaworu bramowego.

Bardzo prosze o pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Automatyczna dolewka powinna załatwić sprawę. Z 500 l ma co odparować nawet w nocy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj chodzi raczej o inna sprawe. Pompa przyspieszyla i przelala wode z sumpa do akwarium, choc przez rewizje jeszcze mi na dol nie splynela. Czasem sie tak dzieje nawet 10 minut po ustawieniu przeplywu na zaworze bramowym.

Edytowane przez wacik80 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jak pompa ci sama przyspiesza to zmień pompę .

Sam znasz problem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

taki sam problem wystepuje przy dwoch pompach. To chyba nie jest zbieg okolicznosci, ze obie pompy zachowuja sie podobnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To chyba chodzi o wahania prądu w sieci. W nocy, gdy jest mniejsze obciążenie, pompa dostaje lekkiego powera i pcha wydajniej wodę w gorę. A przy różnicy poziomów u Ciebie efekt sie uwidacznia.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak pompa przyspiesza to powinno na zdrowy rozsądek przelewać się w kominie przelewamy . Ale skoro twierdzisz ze tak nie jest to odparowuje tez mam 580 l i jest dosyć spore odparowanie i sump pod akwarium a ty masz go niżej pewnie odkryty różnica temperatury robi swoje, nie wyobrażam sobie żebym nie miał dolewki tez mam 580 l i załatwia problem niskiego stanu wody w sumpie .

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za wszystkie odpowiedzi. Moderator jak Irek macie zapewne racje. Dolewki jeszcze nie mam, gdyz wciaz cos do akwarium dokupuje. Obecnie bede musial kupic stabilizator napiecia (np. Schulko), 140 zl w MediaExpert. Dodam, ze sump mam w kotlowni, gdzie jest znacznie zimniej niz w salonie - takie bylo zalozenie moje, gdyz w supie woda sie chlodzi i nie potrzebuje wentylatorow by chlodzic akwarium w salonie. Dolewke mam w planach zakupic, w najblizszym czasie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś tu nie gra...jeśli poziom wody spada to znaczy że wody ubywa. Wydajność pompy nie wpłynie na ilość wody a jedynie na prędkość jej obiegu. No chyba że spływ nie wyrabia i woda zpiętrza się w głównym zbiorniku. No ale skoro nie przelewa się przez rewizje to znaczy że woda odparowywuje/ ewentualnie masz gdzieś nieszczelnosc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, a jak może być wahanie prądu na pompie jak ma na prąd stały.

A druga sprawa jest taka, że jak wyłączy pompę to woda spłynie z rur, i później jak pompa pompuje to o tą ilość wody co jest w rurach spada poziom w sumpie. dolać do danego poziomu i nie wyłączać pompy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem ze w nocy tez ciągle schodzisz dolewac wodę, jak jesteś w pracy to tez się urywasz co 2 h żeby dolać. Dyskusja o malejącym poziomie wody w sumpie bez AD, jest bez sensu.

Zakup dolewke i problem zniknie.

Gdyby nie zniknął to wtedy szukaj problemu w skokach napięcia.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś diagnostyka mi nie leży...

Albo poziom wody sie zmienia, raz spada raz rośnie. To można wytłumaczyć nieregularna praca pompy (np spowodowana skokami napięcia).

Natomiast jeśli wody tylko ubywa to albo paruje albo jest przeciek. Kot raczej nie wypije bo za słone.

Teoretycznie jest możliwość problemu mieszanego: skok napięcia powoduje zmianę wydajności pracy pompy co prowadzi przelania i woda idzie na przelew i do kanału (o ile taki istnieje)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Newa Jet 8000 jest na prąd stały ?

jebao dct jest, a na niej też był problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Tutaj chodzi raczej o inna sprawe. Pompa przyspieszyla i przelala wode z sumpa do akwarium, choc przez rewizje jeszcze mi na dol nie splynela. Czasem sie tak dzieje nawet 10 minut po ustawieniu przeplywu na zaworze bramowym.

a ja myślę że to tu jest problem - źle ustawione

(tym bardziej że wcześniej była pompa DC)

próbowałeś ustawić przepływ tak żeby przez rewizję "już zaczynało" się przelewać ?

(i dlaczego wymieniłeś pompę)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja myślę że to tu jest problem - źle ustawione

(tym bardziej że wcześniej była pompa DC)

próbowałeś ustawić przepływ tak żeby przez rewizję "już zaczynało" się przelewać ?

(i dlaczego wymieniłeś pompę)

Po prostu ma za mało wody, sump jest piętro niżej i pompa zanim się rozbuja aby podnieść wodę do akwa to mija trochę czasu, i jak się rozbuja to wypompuje wodę.

Rozwiązanie jest takie aby dolać wodę to odpowiedniego stanu i nie wyłączać pompy.

I jak można prowadzić taki baniak bez dolewki? Nie kumam...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porównaj objętość rur z ilością wody jaka ubywa w sumpie w 10 min. po włączemu pompy.

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czytając od kilku dni też się zastanawiam nad banałem jakim jest zbyt mała objętość wody w systemie... Przy pompie działającej np pół godziny spróbuj uzupełnić poziom wody ponownie po 30 minutach i obserwuj czy po 2-3 uzupełnieniu poziom drastycznie się obniża. Parowanie też może mieć znaczenie gdyby komora pompy była zbyt małej pojemności... Spróbuj zasłonić sump aby zmniejszyć parowanie.

Sump masz policzony z dobrym zapasem? Przy ustaleniu właściwego poziomu wody podczas zaniku zasilania przyjmie całą wodę spływającą z rur i z głównego baniaka? Pokaż jakieś zdjęcia akwarium z uwzględnieniem tafli wody oraz sumpa... Może problem jest łatwiejszy do rozwiązania niż wszyscy przypuszczamy.

17 cm to poziom wody w komorze pompy ? Jeśli tak to dość płytko tą pompę masz zanurzoną wg mnie za płytko. Jaka jest powierzchnia parowania - to tak bardziej z ciekawości. (tafla wody w baniaku + tafla wody w sumpie)

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czytając od kilku dni też się zastanawiam nad banałem jakim jest zbyt mała objętość wody w systemie... Przy pompie działającej np pół godziny spróbuj uzupełnić poziom wody ponownie po 30 minutach i obserwuj czy po 2-3 uzupełnieniu poziom drastycznie się obniża. Parowanie też może mieć znaczenie gdyby komora pompy była zbyt małej pojemności... Spróbuj zasłonić sump aby zmniejszyć parowanie.

Sump masz policzony z dobrym zapasem? Przy ustaleniu właściwego poziomu wody podczas zaniku zasilania przyjmie całą wodę spływającą z rur i z głównego baniaka? Pokaż jakieś zdjęcia akwarium z uwzględnieniem tafli wody oraz sumpa... Może problem jest łatwiejszy do rozwiązania niż wszyscy przypuszczamy.

17 cm to poziom wody w komorze pompy ? Jeśli tak to dość płytko tą pompę masz zanurzoną wg mnie za płytko. Jaka jest powierzchnia parowania - to tak bardziej z ciekawości. (tafla wody w baniaku + tafla wody w sumpie)

Witam ponownie.

Widze dyskusja rozgorzala na dobre.

Pompe Jebao DCT 1200 oddalem na reklamacje, wymienili mi modul sterujacy. W miedzyczasie zakupilem nowa pompe Newa Jet 8000 (nieco slabsza), zasilana bezposrednio 220V. Na poczatku myslalem, ze mam problem z pompa do czasu, gdy sump z nowa pompa wykazuje takie same oznaki.

Akwarium mam niecaly rok, wciaz je kompletuje a to wymaga kosztow. Dolewke planuje zakupic niebawem. Poki co dodawalem okolo 10 ltr wody/tydzien. Sump mam na szafce, przykryty pleksa w celu minimalizacji oapowania. Sa w niej jedynie pozostawione otwory na wyprowadzenia hydrauliki i odpieniacz.

Sump mam 100x40x45, 180 ltr. Po zatrzymaniu pompy obiegowej woda spokojnie miesci sie w sumpie, jest jeszcze zapas. Dodam, ze na wyjsciu z pompy obiegowej, przed zbiornikiem glownym, mam zamontowany zawor zwrotny, ktory zatrzymuje wode w systemie w razie zaniku napiecia.

Zdjecia sprobuje zamiescic jutro, gdyz jestem wlasnie na wyjezdzie. Akwarium mam przykryte pokrywa calkowicie, wiec parowanie jest ograniczone do minimum (pokrywa aluminiowa Diversa).

Tafla wody w baniaku 160x50, tafla wody w sumpie 100x40. Pompa zanuzona jest calkowicie, minimalny jej poziom (bez zasysania powietrza) to jakies 8 cm. Poziom maksymalny w komorze pompy to okolo 20-22 cm, do gornej krawedzi najnizszej przegrody.

Problem moj jest taki, ze sa dni, ze pompa obiegowa pracuje bez zadnych problemow przez tydzien, dwa - dolewam wode slodka do poziomu 18 cm i jest ok. Ale ostatnio, jak kilka dni temu, po kilku godzinach, czasem po godzinie poziom wody spada i pompa zasysa powietrze.

Jutro mocuje stabilizator napiecia na pompe, mam nadzieje ze pomoze. Sprubuje rowniez zamiescic zdjecia sumpa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A grzebień nie zarasta?

Bardzo niskie to parowanie masz... u mnie tygodniowo to spokojnie 35 litrów idzie w komin... powierzchnie podobne tylko akwarium i sump odkryte.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie tu nie chodzi o pompę tylko o za małą ilość wody. Dolewka nie jest droga, za 40zł można kupić grawitacyjną i masz problem rozwiązany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzebien nie zarasta, staram sie o niego dbac by zachowac staly przeplyw. Planuje zakupic dolewke automatyczna z pompka DC, woda bezposrednio z beczki z woda do sumpa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Dolewke planuje zakupic niebawem. Poki co dodawalem okolo 10 ltr wody/tydzien.

jak na 500l + sump to NORMA tyle mniej więcej paruje - zaleznie od warunków - jednym mniej innym więcej

słowem NIE MA SIĘ CZYM PRZEJMOWAĆ

w moich około 70l dziennie paruje jakieś 0,5l

dolewkę zrobiłem sam - taką

http://magu.pl/aqma-refill-automatyczna-dolewka

czujniki z ebaya po 1$ sztuka - wyszło jakieś 60zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oto zdjecia sumpa i pudelka przelewowego. Poki co innych zdjeciac nie mam, a jestem na wyjezdzie.

post-26908-0-85037900-1483715378_thumb.jpg

post-26908-0-16190500-1483715388_thumb.jpg

post-26908-0-29107000-1483715397_thumb.jpg

post-26908-0-86811000-1483715404_thumb.jpg

post-26908-0-15985800-1483715418_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.