Skocz do zawartości
pecetowiec

Używana Lustrzanka Nikona do fotografowania rafy

Rekomendowane odpowiedzi

Jak napisał Palnik. Akwarium nie jest statyczne (może prócz skały i szkła), więc, jeżeli chce się zamrozić ruch na zdjęciu trzeba krótkich czasów. Przy makro to albo światło, dużo światła, albo ISO, albo przysłona, ale wtedy głębia "papierowa".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, fal napisał:

Panowie myślę ,że się nie rozumiemy zapytam inaczej do czego jest Wam potrzebne wysokie ISO ? Do robienia zdjęć z ręki ? Do robienia zdjęć Macro ? 

Do uzyskania poprawnej ekspozycji i odpowiedniej głębi ostrości przy czasie naświetlania pozwalającym zamrozić ruch oraz zniwelować drgania.


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wysokie ISO to duże szumy a duże szumy to nie fajne zdjęcie takie jest moje zdanie.

7 minut temu, dari_a napisał:

Do uzyskania poprawnej ekspozycji i odpowiedniej głębi ostrości przy czasie naświetlania pozwalającym zamrozić ruch oraz zniwelować drgania.

I do tego potrzebne jest Tobie wysokie ISO ? 


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, fal napisał:

Wysokie ISO to duże szumy a duże szumy to nie fajne zdjęcie takie jest moje zdanie.

Kwestia sprzętu i powiększenia.

20 minut temu, fal napisał:

I do tego potrzebne jest Tobie wysokie ISO ? 

Duża wartość przysłony, mało światła, obiekt w ruchu - zostaje się ISO ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, fal napisał:

Wysokie ISO to duże szumy a duże szumy to nie fajne zdjęcie takie jest moje zdanie.

I do tego potrzebne jest Tobie wysokie ISO ? 

Nie tylko mi, każdemu kto robi zdjęcia.


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Palnik napisał:

Kwestia sprzętu i powiększenia.

Duża wartość przysłony, mało światła, obiekt w ruchu - zostaje się ISO ;)

No cóż mogę wam powiedzieć , każdy robi zdjęcia tak jak potrafi :) mi do zdjęć nie jest potrzebne wysokie ISO :) 

Pozdrawiam

Edytowane przez fal (wyświetl historię edycji)

160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To na jakim robisz zdjęcia akwa?

100? Czy innym?


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim najniższa wartość to ISO 200


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, fal napisał:

No cóż mogę wam powiedzieć , każdy robi zdjęcia tak jak potrafi :) mi do zdjęć nie jest potrzebne wysokie ISO :) 

Pozdrawiam

A jaki aparat i obiektyw? D70?

Edytowane przez Leel00 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, fal napisał:

No cóż mogę wam powiedzieć , każdy robi zdjęcia tak jak potrafi :) mi do zdjęć nie jest potrzebne wysokie ISO :) 

Pozdrawiam

Dobrze, pokaż w takim razie zdjęcie makro czegoś poruszającego się, zrobione z czułością 200 i przysłoną przymkniętą np. do F12.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, AquaManiac napisał:

Dobrze, pokaż w takim razie zdjęcie makro czegoś poruszającego się, zrobione z czułością 200 i przysłoną przymkniętą np. do F12.

Moje zdjęcia pokazuję w moim wątku , nie jestem szpecem od fotografowania nie zajmuję się tym zawodowo jest to moja druga pasja na którą niestety mam coraz mniej czasu. Odnośnie Twojego posta  pozwól  , że go nie skomentuję.

 

 

Edytowane przez fal (wyświetl historię edycji)

160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wysokie ISO to duże szumy a duże szumy to nie fajne zdjęcie takie jest moje zdanie. I do tego potrzebne jest Tobie wysokie ISO ? 

Szumy to byly w sprzęcie 10-15 lat temu [emoji6]

Tak po przemyśleniu doskonale Ciebie rozumiem, na początku pasji fotograficznej jest fascynacja sprzętem, szumami i osiągami, dopiero pozniej przychodzi większy luz, doświadczenie a wraz z nim świadomość ze liczy sie treść a nie obraz [emoji6]

W filmach do których czytała Krystyna Czubowna zwróć uwage ze nie wszystkie ujęcia sa perfekcyjnej jakości ale są bo ukazują to czego i tak nie widac ;)

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W swoim akwarium, przy całkiem mocnej lampie, zdjęcia robię na ISO 1600-3200. Raczej wysoko...choć i tak szumów nie widać wcale :)


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.3.2017 o 06:28, fal napisał:

Moje zdjęcia pokazuję w moim wątku , nie jestem szpecem od fotografowania nie zajmuję się tym zawodowo jest to moja druga pasja na którą niestety mam coraz mniej czasu. Odnośnie Twojego posta  pozwól  , że go nie skomentuję.

 

 

Ale ja wcale nie chcę, abyś go komentował, tylko skoro tak kategorycznie twierdzisz, że ISO 200 wystarczy Ci do fotografii makro w akwarium morskim, to chciałbym abyś poparł swoje twierdzenia jakimś przykładem i pokazał takie zdjęcie.

Dnia 23.3.2017 o 07:11, Coltrane napisał:

Szumy to byly w sprzęcie 10-15 lat temu [emoji6]

Tak po przemyśleniu doskonale Ciebie rozumiem, na początku pasji fotograficznej jest fascynacja sprzętem, szumami i osiągami, dopiero pozniej przychodzi większy luz, doświadczenie a wraz z nim świadomość ze liczy sie treść a nie obraz [emoji6]

W filmach do których czytała Krystyna Czubowna zwróć uwage ze nie wszystkie ujęcia sa perfekcyjnej jakości ale są bo ukazują to czego i tak nie widac ;)

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Kwestia gustu, jednym zaszumione zdjęcie nie przeszkadzają, a innym owszem. Podobnie kwestią gustu jest to, czy liczy się wyłącznie "treść" zdjęcia, czy także jego poprawne technicznie wykonanie. Owszem, w fotografii reportażowej często liczy się trafienie tego jedynego momentu, ale IMHO fotografia akwarystyczna nie ma wiele wspólnego z fotografią reportażową. A ta cała dyskusja o szumach  nie ma nic wspólnego z "fascynacją sprzętem"  - sprzęt jest jedynie narzędziem, które ma poprawnie wykonać to, czego od niego wymagam: ustawić ostrość tam, gdzie tego chcę, dać mi zdjęcie o porządanym przeze mnie naświetleniu, dynamice, niewielkich szumach itd... Jeśli sprzęt nie daje w pewnych warunkach rady, to się po prostu używa innego i to nie ma nic wspólnego z "fascynacją sprzętem".

 

A w samej "fascynacji sprzętem" jako takiej też nie ma IMHO nic złego. Na przykład samochód jest zasadniczo sprzętem umożliwiającym przemieszczanie się z punktu A do punktu B, co nie przeszkadza niektórym fascynować się np. samochodami Ferrari i czerpać przyjemność z ich osiągów.  Podobnie aparat fotograficzny jest jedynie sprzętem umożliwiającym rejestrowanie obrazu, co nie przeszkadza mi fascynować się np. Canonem 85L i czerpać ogromnej przyjemności z jego użytkowania...

 

" Szumy to byly w sprzęcie 10-15 lat temu " - pięknie by było, ale niestety nie jest. Nawet na najlepszych matrycach pełnoklatkowych ISO 10000 powoduje olbrzymią utratę szczegółów i dynamiki  - sam szum można sobie usunąć, ale kosztem jeszcze większej utraty szczegółów. Jeżeli komuś to nie przeszkadza - nie ma sprawy. Pewnie nawet spora część oglądających takie zdjęcie w ogóle tego nie zauważy, ale niektóry działa to mocno na nerwy :)

 


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od tego, co chcemy fotografować. Jak sam baniak, układ skał i "rzut ogólny" to wystarczą cywilne nastawy. Można wspomóc się lampą błyskową, a potem doprowadzić balans bieli do właściwego poziomu (choć przy mieszanym świetle:LED +T5 +lampa to czasem sporo zabawy). Przy fotografii cukiereczków, polipów, kopiącej babki czy innego żywego zwierza troszkę trzeba skrócić czasy, a przy obiektywie makro zwiększyć przysłonę. Fizycznie nie da się wtedy uzyskać dobrze naświetlonych, nieporuszonych zdjęć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 8.02.2017 o 01:00, Co-2 napisał:

Nie wiecej jak 10cm, przy pierscieniach posrednich bardzo zmienia sie ogniskowa
 

Ale te 10cm to chyba jest max przy pierścieniach ? nic dalej nie zrobisz - chyba że się mylę. Ja mam zenita 50mm z pierścieniami pod 5d i niestety zakres ostrości jest tak max do 10cm. Nic głębiej w baniaku już nie zrobię. Czaję się teraz na jakąś starą 100mm lub 90mm makro.

Edytowane przez mathom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

100mm macro  Canona jest BARDZO dobrym obiektywem, niestety ciężko o niego na rynku wtórnym, mało kto pozbywa się tak dobrego obiektywu :) 90mm Sigmy także jest bardzo dobra.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, AquaManiac napisał:

100mm macro  Canona jest BARDZO dobrym obiektywem, niestety ciężko o niego na rynku wtórnym, mało kto pozbywa się tak dobrego obiektywu :) 90mm Sigmy także jest bardzo dobra.

Polecam nową 100tke macro, w prawdzie to eLka, więc i cena inna, ale warto.


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że warto, bo i stabilizacja i uszczelnienia, i optycznie nieco lepsza niż "stara" 100mm, tylko koledze chodziło chyba o nieco tańszy sprzęt :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

adapter do FD ma chyba soczewke zeby ostrzylo na nieskonczonosc, prawdopodobnie do macro obejdzie sie bez soczewki ale to trzeba sprawdzic bo pamiec moze mnie mylic

taka soczewka dodatkowa to nic dobrego, zaraz dojda abberacje chromatyczne co i tak bylo zmorą starych obiektywow


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałem Wam przerywać bo dość dużo tu ciekawych informacji... Natomiast dalej nie wiem co np do 1tyś warto nabyć na rynku wtórnym :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz Pentaxa k 30, dobrze współpracuje ze starymi manualami. Kupiłem k 50 i jest ok.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.