Skocz do zawartości
mathom

Moja rafka 247L + 80L sump

Rekomendowane odpowiedzi

Mały update, niestety niezbyt szczęśliwy. Wczoraj prawie wysadziłem sobie zbiornik. Kleiłem kawałek skałki miliputem, żeby przesadzić duncę którą parzyła paraancora. Niestety ze swojej głupoty roztarłem klej i zrobiło się mleko. Ryby masakra, zaczęły pływać przy dnie - z minuty na minutę było coraz gorzej. Do tego w toni i na piasku pojawiły się mysis i kiełże co normalnie sie nie zdarza - część martwych.

3 szybkie podmiany na tyle ile miałem wody, 500g węgla i 10 zdrowasiek.

Jak szedłem spać to nie miałem zbyt dużych nadziei że cokolwiek zostanie.

Stan po nocy: stracony chromis (zjadł go mitrax jak pływał przy dnie), drugi pokaleczony przez mitraxa, ale żyje, dogorywający anthias (też pogryziony), nie widzę cintusa.

Reszta ryb wygląda już ok, mam nadzieję że nie będzie długoterminowych skutków.

Ciężko powiedzieć co się stało, czytałem na innych forach że klej mógł spowodować brak tlenu. Martwe małe życie mogło spowodować wzrost amoniaku (chociaż mierzyłem amoniak i no2 przed pójściem spać i nie było)

Potwierdza się stwierdzenie że największym wrogiem akwarium jest akwarysta :(

Edytowane przez mathom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Przykra sprawa. Kiedyś na początku przygody z akwarystyką miałem taką samą przygodę ale z klejem dwu składnikowym aquascape. Tak kleiłem i się nie trzymało że dokładałem klej. W reefmaxie zrobiło się mleko. A klej był wywalany przez odpieniacz do kubka. Jak zastygł cieżko było kubek wyczyścić. Wtedy udło mi się odłowić kilka ryb, kilka zostało plus krewetki itd. Co ciekawe korale były pochowane, rurówki całe życie, krewetki i reszta nawet nie widać było po nich reakcji. Nie dawałem wtedy węgla bo nie miałem. Po 2h wpuściłem pozostałe ryby i wszystko żyło. A było istne mleko.

Tak się zastanawiam ile tego kleju dałeś i ciekawe co ma w składzie skoro padło Ci życie tak szybko. Trzymam kciuki żeby nie odbiło się nic z opóźnieniem.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dałem za dużo niestety. W składzie ma to samo co aquascape - oba produkuje miliput. Zawsze stram się rozrabiać ten klej w palcach, potem myje ręce z pyłu. Wczoraj było jakieś szaleństwo - zapętliłem się w walce ze skałką i taki efekt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Tak, z tym klejem po kilku latach używania jest prosta zasada. Lepiej dać więcej. Ja robię tak. Po rozrobieniu daję klej na skałkę, wyciągam łapkę i jedbym ruchem lekko wciskając kkeję koralowca. Jak przykleję już nie poprawiam. Trudno, ale wiem, że jak zaczynam poprawiać, klej zaczyna się rozchodzić, jest nerwówka, dokładanie kleju na szybko i mlekk plus brzydki efekt.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Następnym razem używaj poxiline 10min. Rewelacyjnie się klei. Nie pyli jak pieprzony milliput. Już nigdy tego g.. nie wezmę do ręki 

poxilina zastyga w chwile, nie trzeba się obawiać, ze za 15 min szczepka spadnie i trzeba poprawiać robiąc przy tym syf. Nic nie pyli i nie brudzi.

do kupienia u Ciebie w brico ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Następnym razem używaj poxiline 10min. Rewelacyjnie się klei. Nie pyli jak pieprzony milliput. Już nigdy tego g.. nie wezmę do ręki 
poxilina zastyga w chwile, nie trzeba się obawiać, ze za 15 min szczepka spadnie i trzeba poprawiać robiąc przy tym syf. Nic nie pyli i nie brudzi.
do kupienia u Ciebie w brico [emoji6]
Pierwsze słyszę o stosowaniu tego kleju. Nie miałeś żadnych skutków ubocznych?

Wysłane z mojego STV100-4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W teorii wszystkie tego typu kleje są na tej samej bazie, mogą się różnic dodatkami. 

Poza odpieniaczem, który przez 30min zrobił tyle piany, ze zapełnił pół kubka to nic złego nie zauważyłem. Nie tyle co przelewał bądź pienił na mokro, po prostu sucha piana, myśle, ze to akurat wyszło na dobre. 

Milliput w porównaniu z poxilina 10min (pomarańczowe opakowanie) to straszny syf..

wez pod uwagę czas wiązania, po rozmieszaniu mozna przykleić maks 2 szczepki, później robi się twarde. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, elektryk2e napisał:

Jeszcze mały Edit. Poxilina nie powoduje skoku PH 

Używasz takiej dokładnie http://www.poxilina.com.pl ? Mam kilka szczepek do przyklejenia i tak pytam, bo nie do końca jestem pewien jakiego kleju użyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mathom ja u siebie stosuje affix. Fakt, że raczej nie więcej niż dwie szczepki na dzień ale nie widzę negatywnych efektów. Obowiązuje jedynie zasada mieszasz, czekasz 20min kleisz.  Zobacz sobie filmik @Debora na kanale AF. Tam dokładna instrukcja jest. 

A z tego co czytam to najwięcej problemów zrobił Mitrax ;-) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No Mitrax zeżarł chromisa, drugiemu wyżarł dziurę do mózgu - dzisiaj nie ma śladu :)

Mały update - na razie nie foto, fotki wrzucę później.

LPSy, miękkie, proste SPSy rosną pięknie. Gorzej z acrami, kilka małych szczepek mi padło w ostatnich kilku miesiącach, reszta się trzyma.

Walczę z miedzią, na ostatnim badaniu miałem 11,90ug/l (spadek z 20.50ug/l) i masakrycznymi Molibnedem i Barem. W ostatnim tygodniu wymieniłem 68% nowej wody (3 podmianki po 10% i 3 po 25%), w sumie wyszło ponad 250L nowej solanki.

Zmieniłem też w ostatniej podmianie sól z AF na TMPR i przesłem lać dodatki. Leci w tej chwili tylko balling AF, bakterie AF, KZ sponge power i nopox (niestety akwa się od tego ostatniego chyba uzależniło).

Mogę powiedzieć że tak dużo podmian w krótkim czasie daje imho zbawienne efekty - widać to nawet po wzrastającej liczbie robactwa. Korale super napompowane, zero plag, może bardzo lekki okrzemek na piasku. Te Acropory które mi zostały mają się wyraźnie lepiej, nawet te

Walcze dalej, chcę zrobic pod koniec marca kolejny test ICP i spróbować znowu z acrami.

Edytowane przez mathom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mithrax złąpal chromisa żywego czy wciągnął padlinę?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały update, rok i 2 miesiące:

3.jpg

2.jpg

1.jpg

4.jpg

 

ps. przygoda z miliputem z 3 lutego ma też pozytywną stronę - przyrzekłem sobie że jeśli ryby przeżyją noc to rzucam palenie.

Ryby przeżyły, a ja nie palę od następnego dnia :)

Edytowane przez mathom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twój żółtek to jest chyba jakiś niefotogieniczny, bo coś rozmazany na zdjęciach wychodzi :). Akwarium ładnie się prezentuje, aż gęsto od korali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozesz powiedzieć czy nie masz problemu z silikonem.Czesto czyścisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, abzol napisał:

Mozesz powiedzieć czy nie masz problemu z silikonem.Czesto czyścisz.

Różnie to bywa, ostatnio czyszczę raz na 2 dni. Leję od jakiegoś czasu sponge power i mam plagę gąbek które chyba konsumują Si.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pieknie to wyglada, male pytanko na jakiej mocy masz ustawione pompy cyrkulacyjne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.