Skocz do zawartości
StefanTG

Prąd w wodzie, przebicie z falownika

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie mam pewnie problem, po włożeniu do wody suchego zranionego palca czuje delikatne pieczenie, sytuacja ta znika po wyłączeniu falownika Aqua Medic ecodrift . Ponadto po włożeniu probówki do wody pokazuje prąd - czy to normalne? Sprawdzałem wszystkie sprzęty po kolei i prawie przy każdym poza odpoeniaczem Tunze próbowka się zaświeca - czy to normalne ?

Czy jest jakaś szansa na uratowanie falownika ?czy korzystanie z niego może w jakiś sposób wpłynąć na życie w akwarium ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz przebicie. Sprawdź uziemienie na kołkach. Może być ,że falownik daje napięcie do wody. Ja miałem tak przy spalonym stateczniku w lampie.Dawał napięcie 10V na kołek uziemienia i kopało po palcach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Alfik1980 napisał:

Masz przebicie. Sprawdź uziemienie na kołkach. Może być ,że falownik daje napięcie do wody. Ja miałem tak przy spalonym stateczniku w lampie.Dawał napięcie 10V na kołek uziemienia i kopało po palcach.

jak to sprawdzić ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmierz miernikiem. Woltomierz powinien pokazywać 0 przy pomiarze uziemienie( kołek - kołek w przedłużaczu).

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Alfik1980 napisał:

Zmierz miernikiem. Woltomierz powinien pokazywać 0 przy pomiarze uziemienie( kołek - kołek w przedłużaczu).

 

czyli zmierzyć połączenie pomiędzy kołkiem w gniazdku, a kołkiem w listwie przy falowniku ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej nie powinno być napięcia. Wykluczysz w ten sposób jeden z elementów. W listwie też możesz sprawdzić między gniazdami, oby tam nie było przebicia ,bo listwa do wymiany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz sieć w pokojach dwu przewodową to nic nie zrobisz.Musi być sieć minimum trój przewodowa L1 czyli faza,N przewód zerowy roboczy i PE ochronny.Z tym że PE musi być uziemiony,to znaczy N połączony mostkiem z PE a uziemiony i jest razem PEN.Nie przejmuj się tym wskażnik neonowy zawsze prawie będzie delikatnie świecił przy napięciu szczątkowym.

Edytowane przez jimi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, jimi napisał:

Jak masz sieć w pokojach dwu przewodową to nic nie zrobisz.Musi być sieć minimum trój przewodowa L1 czyli faza,N przewód zerowy roboczy i PE ochronny.Z tym że PE musi być uziemiony,to znaczy N połączony mostkiem z PE a uziemiony i jest razem PEN.Nie przejmuj się tym wskażnik neonowy zawsze prawie będzie delikatnie świecił przy napięciu szczątkowym.

Dzięki za informację, z ciekawości zerknę czy mam uziemiony bolec.

Pozostaje jeszcze kwestia sprawdzenia falownika, ale wydaje mi się że może być do wyrzucenia... ewentualnie czy przebicie z 24V pompki może zaszkodzić życiu ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma żadnego przebicia ja jak sobie zrobię manicure i wsadzę palce do wody to mnie też cliwi

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napięcie 24v jest nie odczuwalne. Jeżeli chwyta cie prąd po włożeniu ręki do akwarium to nie jest to prąd z instalacji 24v. Co do przebicia w wodzie to dla życia nie ma znaczenia. Zapytaj gołębi co siedzą na lini wysokiego napięcia ;). Ty odczuwasz przebicie bo stoisz na podłodze, a ryby masz w szklanym zbiorniku który jest przeciesz izolatorem.  Oczywiście bezpieczne to nie jest, ale bardziej dla domowników. Jeżeli masz instalacje PEN i roznicowke to powinna wyskoczyć od razu po włożeniu ręki do wody. 

Zorientuj się które urządzenie w wodzie masz zasilane z 230v. To któreś z nich bije. Łatwo zlokalizujesz które metoda prób i błędów trzymając rękę w wodzie ;).

 

Edytowane przez Darek85 (wyświetl historię edycji)

Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, StefanTG napisał:

Panowie mam pewnie problem, po włożeniu do wody suchego zranionego palca czuje delikatne pieczenie, sytuacja ta znika po wyłączeniu falownika Aqua Medic ecodrift . Ponadto po włożeniu probówki do wody pokazuje prąd - czy to normalne? Sprawdzałem wszystkie sprzęty po kolei i prawie przy każdym poza odpoeniaczem Tunze próbowka się zaświeca - czy to normalne ?

Czy jest jakaś szansa na uratowanie falownika ?czy korzystanie z niego może w jakiś sposób wpłynąć na życie w akwarium ?

Dawno temu słyszałem takie opinie , że utrzymywanie pewnego napięcia w akwarium korzystnie wpływa na korale . Nawet , chyba z tego co pamiętam były jakieś urządzenia do wywoływania odpowiedniego napięcia w wodzie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, Darek85 napisał:

Napięcie 24v jest nie odczuwalne. Jeżeli chwyta cie prąd po włożeniu ręki do akwarium to nie jest to prąd z instalacji 24v. Co do przebicia w wodzie to dla życia nie ma znaczenia. Zapytaj gołębi co siedzą na lini wysokiego napięcia ;). Ty odczuwasz przebicie bo stoisz na podłodze, a ryby masz w szklanym zbiorniku który jest przeciesz izolatorem.  Oczywiście bezpieczne to nie jest, ale bardziej dla domowników. Jeżeli masz instalacje PEN i roznicowke to powinna wyskoczyć od razu po włożeniu ręki do wody. 

Zorientuj się które urządzenie w wodzie masz zasilane z 230v. To któreś z nich bije. Łatwo zlokalizujesz które metoda prób i błędów trzymając rękę w wodzie ;).

 

Z urządzeń na 230V zanurzonych w wodzie mam pompe obiegową oraz odpieniacz, ale gdy są włączone nie czuć żadnego kopania, dopiero po podłączeniu cyrkulatora czuć smyranie po zranionych palcach...

Przełożyłem z ciekawości falownik do wiadra ze słoną wodą, wszystko było ok, jednak po godzinie pracy znów zaczęło kopać prądem... także podsumowując jestem w kropce :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszesz, że masz zranione palce. To może po prostu słona woda drażni Twoje rany i masz takie wrażenie, że to prąd? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, maciej01 napisał:

Piszesz, że masz zranione palce. To może po prostu słona woda drażni Twoje rany i masz takie wrażenie, że to prąd? 

Też miałem o to zapytać. A co czujesz wkładając zdrowa rękę?  Z całą odpowiedzialnością  (a zawodowo znam się na tym) powtarzam że 24V możesz do ust włożyć i nic nie poczujesz. Napięcie bezpieczne do 24V nie ma prawa "kopac" prądem. Można założyć że z jakiegoś powodu np. usterki masz tam większe napięcie, ale silnik jest 24V i po godzinie pracy napewno by się spalił. 

Nie ma co gdybac tylko znajdź sąsiada albo znajomego z miernikiem i zmierzcie co w tej wodzie siedzi.

Osobiście obstawiam podrażnienie rany slona woda. 


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem ze mnie elektryk nie jest ale pamiętam dawno temu za dzieciaka z kolegami wkładalismy zasilacze od pegazusa do ust kto dłużej wytrzyma kopało konkretnie a to było 9v

Wysłane z mojego GT-I9195 przy użyciu Tapatalka


400

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra.... trochę przesadziłem. 9V bateryjkę poliżesz i cię pogilgocze po języku, a tu chodzi o dłoń w wodzie. Bez pomiaru miernikiem dalej można tylko spekulować. W najgorszym wypadku pompka do wymiany.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lodówka tez kopie .Pytanie czy "prąd" który czujesz to przebicie "pojemnościowe " czy bezpośrednie . 

Grzałka ( czy kabelek ) wsadzona do akwarium tworzy kondensator , zaświeci on próbówkę neonową , a nawet dobrą  LED i da nieprzyjemne uczucie ale nie jest groźne .Jeśli to przebicie "bezpośrednie" to już jest nie bezpieczne . Przy czym to ostatnie poczuł byś dotkliwie .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może macie racje, że to wina zranionych dłoni :) z ciekawości jutro sprawdzę wodę miernikiem . Dziękuje wszystkim za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.