Skocz do zawartości
mmaadd

[100l+panel] Pierwsza rafa

Rekomendowane odpowiedzi

Po 2 miesiącach kompletowania sprzętu wystartowało moje akwarium morskie. Trochę walczyłem z ustawieniem skały, dziś doszedł piasek, dojrzewanie czas zacząć.

IMG_2289.jpgIMG_2288.jpg

Akwarium startuje na 7kg żywej skały + 3kg suchej. Jaka będzie docelowa obsada? Tego jeszcze nie wiem...

Technikalia

  • Lampa "chinka" z WIFI - docelowo DIY
  • Odpieniacz Tunze 9004
  • Reef Octopus VarioS 2 - obieg
  • Jebao SW-2 - cyrkulacja - docelowo 2 szt, na razie 1
  • Akwarium z panelem 50x60x50

 

Edytowane przez mmaadd (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O super, witam w klubie panelowców :)

Teraz masz kilka tygodni spokoju, jak skała prosto z frachtu to pewnie wyrosną z niej różne "ciekawe" rzeczy. Asterinę lepiej wywal, nie warto ryzykować.

 


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z asterinami to jest różnie i zdania są podzielone. Jedni usuwają, inni nie. Ja u mnie nie zauważyłem, żeby były jakieś szkodliwe, zjadały korale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Asterina na razie gdzieś się schowała, woda się wyklarowała, więcej zwierzaków na razie nie widać.

IMG_2361.jpg

Czy tylko ja widzę głowę smoka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Na początku cieszyłem się każdym nowym zwierzakiem. Asteriny szybko się rozmnażają i potrafią zajadać polipy. Może w przyszłości będą naturalnym pokarmem. Jest kilku smakoszy i sam zdecyduj w jakim kierunku pokierujesz swoje akwa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia ‎2017‎-‎04‎-‎09 o 17:48, Rafa0302 napisał:

Witam. Na początku cieszyłem się każdym nowym zwierzakiem. Asteriny szybko się rozmnażają i potrafią zajadać polipy. Może w przyszłości będą naturalnym pokarmem. Jest kilku smakoszy i sam zdecyduj w jakim kierunku pokierujesz swoje akwa. 

A jakich znasz kilku smakoszy? ja znam tylko krewetkę hymenocera, ale to specjalista pokarmowy i żywi się wyłącznie rozgwiazdami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz rację. Pisząc o Asterinach chodziło mi o zaznaczenie że na forum często są poszukiwane przez "smakoszów"  Witam. Na początku cieszyłem się każdym nowym zwierzakiem. Asteriny szybko się rozmnażają i potrafią zajadać polipy. Może w przyszłości będą naturalnym pokarmem. Jest kilku smakoszy i sam zdecyduj w jakim kierunku pokierujesz swoje akwa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, mmaadd napisał:

Asterina to już nie jest mój największy problem ;) 

IMG_2392 (1).jpg

Jaki jest teraz największy Twój problem, dojrzewanie :)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem smakoszem lubię asteriny z solą i szczyptą cytryny . 
Już  ci przeszkadzają ??? Mam u siebie od początku, raz mniej raz więcej dla mojego zbiornika nie szkodliwe ale wiesz każdy inny i wyjątkowy. 


Akwarium OW 120x60x60 + Sump 80x50x45h + Dolewka 40 l. / Deltec APF 600 na NJ 800 // Obieg Jebao DCT 8000 // Cyrkulacja 2 x Jebao RW 8 // Lampa Led Lumini glisten 150r2 + 120r1 // Grzałka Jager 250 wat // Sentry ATO //

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jaki jest teraz największy Twój problem, dojrzewanie default_smile.png?

Dojrzewanie z aiptasia w tle ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zauważyłem. Kupisz jakieś krewetki lub innego naturalnego wroga jak akwarium dojrzeje i problem rozwiążesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim zbiorniku zjadły zoa. Pięknie je obejmowały i wysysały czy co one tam z nimi robią. W nocy lub nad ranem wyłapywałem wszystkie które łaziły po szybie i odklejałem od zoasów. Więc wyłap to badziewie. Niby masz możliwość dodania do zbiornika wrogów ale masz mały zbiornik i co potem zrobisz z tym pomocnikiem. Będziesz mu szukał nowego domu i się wkurzał. Ja ciągle odławiam nowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś mam plan wyciągnąć kawałek skały z Aiptasia i się jej pozbyć. Asterina na razie wcina glony więc zostawiam. Na szybach i piasku pojawiły się chyba okrzemki, na skałach glony które tworzą meszek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dojrzewanie trwa... okrzemki coś nie odpuszczają, trochę pomogło zwiększenie cyrkulacji.

IMG_2528.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, przyjdzie czas to odpuszczą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minął miesiąc od zalania, azotyny 0, azotany < 10 mg/l.

Powoli zaczynam myśleć o wprowadzeniu pierwszych lokatorów.

DSC04054.jpg

Edytowane przez mmaadd (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja, w akwarium od jakiegoś czasu mieszka taka ekipa:

  • 3 kreweteki Lysmata seticaudata
  • krab Calcinus elegans
  • oraz dwa ślimaki, Nassarius i Tectus

Aiptazja oczywiście nie dała za wygraną i liczę że krewetki jej zasmakują.

Glony też nie dają za wygraną, ale liczę że ekipa w końcu się weźmie do pracy.

Muszę chyba dokupić drugą pompkę cyrkulacyjną, 

IMG_2712.jpg

Pierwsze korale od przyszłego tygodnia...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drugi cyrkulator już dawno powinieneś dokupić, zawsze łatwiej na dwóch pompkach ustawić cyrkulację. Jakieś puste muszle dla kraba dałeś do akwarium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krewetki zjadły wszystkie aiptasie i pochowały się za skałami, krab przeszedł wylinkę i wrócił do pracy.

Pojawiły się też pierwsze koralowce: Rhodactis, Ricordea oraz Euphyllia

Cały czas utrzymuje się No3 > 10, na testach wychodzi między 10 a 20mg/l. Jutro robię większą podmianę wody.

IMG_3110.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś zauważyłem "dzikusa", cudem dał sobie zrobić zdjęcie:

DSC04199.jpg

Zaczynam obserwować bo na grzecznego to nie wygląda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu sobie zerknij.

http://sgreefers.com/threads/wondering-if-sps-crab-good-bad.288/

Te owłosione, brzydkie itd. to często bandziory. Sump jest dla nich dobrym miejscem.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Dnia 11.04.2017 o 00:29, mmaadd napisał:


Dojrzewanie z aiptasia w tle ;)

u mnie krewetki wybiły wszystkie, za to w sumpie jedna ocalała ma się świetnie ma już około 4cm jest super :), krabika tez miałem niestety po kilku tygodniach zaczął mordować inne slimaki dlatego dostał eksmisje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NO3 cały czas za wysokie, kupiłem NO3:PO4-X aby zbić. Krabik ma super kryjówkę, bez szans go złapać, na razie skubie skały. Nowy LPS:

DSC04214.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I kolejne LPS:

DSC04450.jpg

DSC04452.jpg

Pojawiła się też krewetka czyszcząca oraz pierwsza rybka:

DSC04463.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.