Skocz do zawartości
Panoramiks200

Rurka od odpieniacza za oknem nad kwiatami w ogródku, a ich zapach ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Mam pewny dylemat. Mianowicie mam pociągniętą rurkę od odpieniacza za okno. Potrzebuję takie rozwiązanie, gdyż bez tego moje ph jest za niskie. 6m peszela z Castoramy 2,5cm załatwiło sprawę, ph dojeżdża do 8,31 co bez świeżego powietrza zza okna było marzeniem ściętej głowy. Właśnie się zorientowałem, że owa rurka znajduje się pół metra nad kwiatami. Wiadomo kwiaty pylą no i wydzielają zapach ? Zapewne rurka to wszystko zasysa do wody. Wmuszę coś wymyślić, lecz po całości okna od lewej do prawej są kwiaty. Czy to może szkodzić ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

butelka pet trochę gąbki i węgiel - jako filtr :)

o pyłki i zapach to nie bardzo bym się przejmował - ale jakiś owad Ci zatka "zasys"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

na pewno nie zaszkodzi - jest firma która z produkuje/produkowała takie "cusie" po jakieś ... 180zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fauna Marin robi "Skim Breeze" wtedy już nie trzeba by za okno ciągnąć rurki. To że węgiel nie zaszkodzi na zasysie to wiadomo lecz czy załatwi sprawę z pyleniem i zapachem ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Że pyłki i zapach nie dostaną się do pomieszczenia z akwarium ? na pewno nie

czy te pyłki i zapachy są szkodliwe ? chyba niepotrzebnie panikujesz/przesadzasz :)

taki filtr powietrza zmniejszy ilość pyłków (mechanicznie) zasysanych przez odpieniacz i zabezpieczy wlot powietrza przed owadami

czy węgiel załatwi sprawę zapachów "na amen" i ile go wsypać żeby było optymalnie ? ... trzeba by zapytać ... chemików

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, silvia napisał:

na pewno nie zaszkodzi - jest firma która z produkuje/produkowała takie "cusie" po jakieś ... 180zł

zapewne masz na myśli twoją ulubioną Polską firmę :P nie będę wymieniał z nazwy ;)


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zastosował filtr wodny. Całe powietrze przechodzące przez wodę pozostawi wszystkie pyłki w takim filtrze.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy to aby nie jest lekka paranoja?

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
5 godzin temu, Darek85 napisał:

Ja bym zastosował filtr wodny. Całe powietrze przechodzące przez wodę pozostawi wszystkie pyłki w takim filtrze.

i powietrze przez wodę pompował pompką ? bo odpieniacz sam przecież nie zassie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A niby w jaki sposób teraz wtlaczasz powietrze w odpieniacz? Sam zaciąga. Pytanie tylko czy będzie miał dość siły żeby z takim filterkiem pracować. 

Myślę że martwisz się tymi pyłkami niepotrzebnie. Przeciesz jak wietrzysz pokój to też dostają się do pomieszczenia. Mieszają się z wodą bo zbiornik pewnie masz odkryty, a i tak potem wszystko odpieniacz wyrzuci.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, silvia napisał:

i powietrze przez wodę pompował pompką ? bo odpieniacz sam przecież nie zassie

Nie paliłeś nigdy fajki wodnej, nie znasz zasady działania:)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

nie paliłem - ale wiem że jak coś (zwłaszcza woda) blokuje rurkę od odpieniacza - to mogą być jaja

chętnie zobaczył bym działający ...  choćby prototyp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm czy paranoja to nie wiem, za dużo pieniążka mam w akwarium i się trochę martwię, gdyż owe kwiaty teraz pachną na całe mieszkanie, aż w nosie kręci. Zapach jest dosyć intensywny. Mi pomaga allertec ;) Wydaje mi się, że jednak pyłki i zapach nie są normalne w tym biotopie. Jeśli nie szkodzą to super, ale ciekawe czy nie wpływają na wodę w jakiś sposób. Filtr wodny raczej sobie odpuszczę, ale filtr hepa to faktycznie ciekawy pomysł i frajda z DIY bezcenna i dosyć tanio.

Edit:

Zastanawiam się też nad zaprzestaniem ciągnięcia powietrza zza okna. Myślałem nad Skim breeze od Fauny. Ph idzie w górę jak ta lala. Sprawdzone u dwóch znajomych z fb. Podobno to jest wapno sodowane które wyłapiuje co2, oczywiście z magicznym i tajemniczym dodatkiem zeolitów które wyłapują z powietrza zanieczyszczenia.

Edytowane przez Panoramiks200 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

każdy filtr na rurce z zasypem będzie zmniejszał realne ciśnienie zasysu powietrza a co za tym idzie mniejszą wydajność w litrach na godzinę powietrza zaciąganego przez odpieniacz, jeśli chodzi o pyłki to one wpadają prosto na wirnik odpieniacza i odrazu są łapane pianą jako cząstki stałe, nie ma szans by przeszły do wody bo lecą w pianę i są wywalane do kubka.

Co innego substancje zapachowe z kwiatów czyli olejki eteryczne z tego co mi się wydaje nie są rozpuszczalne w wodzie, bo są to tłuszcze nawet jak coś się rozpuści to jak masz węgiel aktywowany w układzie filtra to powinien to szybko wyłapać.

Fitlry hepa stawiają makabryczny duży opór powietrza - są bardzo drobne pory w filtrze, wie to każdy kto pracuje w masce hepa.

 

Ja bym się obawiał tego że ktoś pewnego pięknego dnia postanowi spryskać kwiatuszki jakimś insektycydem na np. mszyce czy inne owady albo preparatem miedzowym typu Miedzian - na choroby grzybowe, i rurka zassie takiego syfiaka - z tym był by mega problem. 
Ja mam rurę na zewnątrz i sąsiad mi intensywnie pryska pole obok herbicydami na bazie Gilfosatu - śmierdzi w okolicy jak by rozpuszczalnik wylał :( nie mam filtra - jak narazie nic się nie stało w akwarium - mam węgiel w filtrze i regularnie go zmieniam. 

 

Z tym wapnem sodowanym to ciekawe, jak leci prawie sam tlen do akwarium musi to ładnie podnosić redox.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę mało wydajny na papierze ten wkład :


1000 ml Skim Breeze na 500 litrów (132 US gal) pojemności akwarium potrwa około 4-6 tygodni. 

Ciekawe jak to się ma w realu 

Wężyk za oknem tańszy :)

Edytowane przez rafik73 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki kolega za wyczerpującą odpowiedź :)

We Włoszech jest teraz moda właśnie na Filtr Fauna Marin  i zasyp skim breeze. To że to wapno sodowane to napisał jakiś spec ale szybko pousuwali jego wpisy dodając teksty typu że to nie tylko to, że jest coś jeszcze itd ;) moich dwóch znajomych nie ma miernika redox ale zapewni dziwga go do góry ładnie. Lecz u jedngo ph 8,54 to sporo trochę. Kalibrował aż elektrode bo nie dowierzał.

Teraz, rafik73 napisał:

Trochę mało dydajny na papierze ten wkład :


1000 ml Skim Breeze na 500 litrów (132 US gal) pojemności akwarium potrwa około 4-6 tygodni. 

Ciekawe jak to się ma w realu 

Wężyk za oknem tańszy :)

Wężyk za oknem to też nie do końca super rzecz. Wapno sodowane kosztuje 87zł brutto 5l tj. +/- 4,5kg. Także już chyba koszta przyjemniejsze dla portfela. Zabarwia się proporcjonalnie do zużycia. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafał, a nie prościej by było te kwiatki wyciąć w ciemną noc ;)

 


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzychu, no może i tak, ale babcia by się zapłakała. Póki niczym nie pryska to powstrzymam się od nocnej operacji. Rododendrony też zacnie się prezentują, wolę ten widok niż piesków robiących kupkę pod oknem ;)

Teraz doczytałem ze opakowanie za 87 zł zawiera 2 kanistry po 4,5 kg (5 litrów). To już lepiej brzmi.

https://bmtmedical.pl/urzadzenia-medyczne/288-wapno-sodowane-intersorb-plus.html

Chyba zrobię ten eksperyment. Kiedyś chyba Arduan używał tego sposobu na oczyszczanie powietrza zasysanego przez odpieniacz, lecz jego temat się urwał dawno temu.

Edytowane przez Panoramiks200 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Panoramiks200 napisał:

Teraz doczytałem ze opakowanie za 87 zł zawiera 2 kanistry po 4,5 kg (5 litrów). To już lepiej brzmi.

Rafał, cena dotyczy jednego kanistra, a pakowane jest po dwa kanistry.

 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

za 5zł można na allegro dostać filtropochłaniacz Maski Przeciwgazowej :P na bank żadne pyłki Ci sie nie dostaną do odpieniacza 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

używam od kilku miesięcy wapna sodowanego w filtrze twistmana https://jmldiving.com/product-pol-13-Wapno-sodowane-Sofnolime-797-z-indykatorem-keg-20-kg-Molecular-Products.html

ph w dzień 8,3 w nocy 8,1.

trzeba tylko uważać na szybkie zużycie w zależności od odpieniacza. przy deltecu sc1456 wymieniałem co dwa tygodnie, po zmianie na twistman ob 200in zmieniam raz na tydzień wraz z podmianą.( zmiana koloru z białego na fioletowy)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, strzelba26 napisał:

używam od kilku miesięcy wapna sodowanego w filtrze twistmana https://jmldiving.com/product-pol-13-Wapno-sodowane-Sofnolime-797-z-indykatorem-keg-20-kg-Molecular-Products.html

ph w dzień 8,3 w nocy 8,1.

trzeba tylko uważać na szybkie zużycie w zależności od odpieniacza. przy deltecu sc1456 wymieniałem co dwa tygodnie, po zmianie na twistman ob 200in zmieniam raz na tydzień wraz z podmianą.( zmiana koloru z białego na fioletowy)

A ile poj. masz zasyp ??? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.