Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Ja jestem w trakcie zakładania akwarium i na 500 litrów i już wiem że nie zmieszczę się w 10 tysięcy.

Szafka ze stelażem 2,5k,

akwarium + sump 2,5k,

odpieniacz 700 (używany bo nowy ponad 2k)

Pompy obiegowa, do filtra zewn, i 2 cyrkulatory 1200

lampa 3k

I już jest dyszka. a gdzie reszta... skała z 1500, życie i ryby ze 2-4k, jakaś pompa dozująca, kiedyś reaktor, elektryka, hydraulika, osmoza 500.

10k to dużo za mało.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki za uwagi coraz więcej szczegółów dziękuje !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega musi zrozumieć jedna podstawową rzecz. 2+2 W matematyce to jest 4.... A dobra księgowa na to pytanie odpowie "A ile Pan/Pani chce żeby było " ;-)
A tak poważnie zastanów się dobrze co chcesz i jakim kosztem osiągnąć... ja chętnie poczytam o Twoim akwarium w dziale Nasze Akwaria zamiast w dziale Pomocy i Targowisko.

Dariusz Barcikowski
Wysłane z Samsung Galaxy S 7 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, katani napisał:

Ja jestem w trakcie zakładania akwarium i na 500 litrów i już wiem że nie zmieszczę się w 10 tysięcy.

Szafka ze stelażem 2,5k,

akwarium + sump 2,5k,

odpieniacz 700 (używany bo nowy ponad 2k)

Pompy obiegowa, do filtra zewn, i 2 cyrkulatory 1200

lampa 3k

I już jest dyszka. a gdzie reszta... skała z 1500, życie i ryby ze 2-4k, jakaś pompa dozująca, kiedyś reaktor, elektryka, hydraulika, osmoza 500.

10k to dużo za mało.

Ja nie wliczałem szkła i stelaża.

To już mam, stelarz za 100zł (sam robiłem) a akwarium z sumpem 1100zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie najlepiej jest znaleźć dobrą firmę i/lub grono blisko mieszkających morszczaków. Pogadać, zobaczyć akwaria, zorientować się jak to będzie wyglądało w praktyce. A potem zdecydować się w sposób przemyślany. Hobby jest bardzo kosztowne a Ty porywasz się na bardzo duży zbiornik. Ja bym bez 100 tys. zł  jednorazowo i 2 tys. zł miesięcznie do tego nie podchodził, no ale ja mam osobiście oczekiwania że wszystko będzie na tip top. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe dzięki Darku za informacje. 

Musze mieć pewność ze np mąż koszt 600 to mąż a nie później 1600:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, DarekB30 napisał:

Kolega musi zrozumieć jedna podstawową rzecz. 2+2 W matematyce to jest 4.... A dobra księgowa na to pytanie odpowie "A ile Pan/Pani chce żeby było " ;-)
A tak poważnie zastanów się dobrze co chcesz i jakim kosztem osiągnąć... ja chętnie poczytam o Twoim akwarium w dziale Nasze Akwaria zamiast w dziale Pomocy i Targowisko.

Dariusz Barcikowski
Wysłane z Samsung Galaxy S 7 przy użyciu Tapatalka
 

Nic dodać nic ująć Darku :) przy okazji publicznie dziękuję za wizytę u Ciebie, która mi wiele podpowiedziała 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, katani napisał:

Ja jestem w trakcie zakładania akwarium i na 500 litrów i już wiem że nie zmieszczę się w 10 tysięcy.

Szafka ze stelażem 2,5k,

akwarium + sump 2,5k,

odpieniacz 700 (używany bo nowy ponad 2k)

Pompy obiegowa, do filtra zewn, i 2 cyrkulatory 1200

lampa 3k

I już jest dyszka. a gdzie reszta... skała z 1500, życie i ryby ze 2-4k, jakaś pompa dozująca, kiedyś reaktor, elektryka, hydraulika, osmoza 500.

10k to dużo za mało.

Stelaż , mój wyszedł coś koło 370zł z materiałami (Płyta meblowa, zawiasy, metalowy profil zamknięty 25x25x3,2mm, płyta OSB 25mm, lakier jachtowy, śruby, tarcza do cięcia metalu, parę wkrętów) - więc nie wiem skąd 2500zł za stelaż :o
A wygląda jak piękny mebel.

Akwarium - za full optiwhite łącznie z tylną ścianą (często tylna jest float z malowaniem - tak robi erybka) - zapłaciłem 3600zł za szkło 15mm.
Sump koło 300zł.

a reszty już nie wspomnę. Ale i tak za dwa lata z swojej 900 litrów wody łącznie, chcę przesiąść się na baniak 2000-2500 litrów :) + sump.


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, Pirotechnic napisał:

Stelaż , mój wyszedł coś koło 370zł z materiałami (Płyta meblowa, zawiasy, metalowy profil zamknięty 25x25x3,2mm, płyta OSB 25mm, lakier jachtowy, śruby, tarcza do cięcia metalu, parę wkrętów) - więc nie wiem skąd 2500zł za stelaż

Stelaż z erybki 800. a 1300 obudowa stelaża. Nie wstawię szafki pod akwarium z płyty mdf jeśli wszystkie meble w pokoju dziennym mam dębowe. bo to po prostu nie będzie dobrze wyglądać.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, katani napisał:

Stelaż z erybki 800. a 1300 obudowa stelaża. Nie wstawię szafki pod akwarium z płyty mdf jeśli wszystkie meble w pokoju dziennym mam dębowe. bo to po prostu nie będzie dobrze wyglądać.

Po co mam jezdzic golfem jak stac mnie na Mercedesa, i tak jest ze wszystkim. Mozna wydawac 1tys miesiecznie na 500l a mozna i 200zl zalezy co sie chce osiągnąć. Na takie pytania nigdy nie ma i nie bedzie jednej konkretnej odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ta zabudowa w porównaniu do mebli wygląda źle ?

ZDJĄTKO


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pirotechnik gdzie zamawiałeś akwarium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, Mikrus2201 napisał:

Zdecydowanie potwierdzam ze nie chce mieć giganta gołego tylko koralowce gloewnie lps ... 

 

 Zdecydowanie zgadzam się z przedmówcami, że ok. 1 zł / 1 litr, to trzeba liczyć.

Dodatkowo musisz się przygotować na jeszcze jeden duuuży wydatek związany z zacytowaną twoją wypowiedzią.

Obsadzić taki zbiornik koralami i rybami (a te wcześniej czy później pewnie też cie urzekną), to wydatek po kilkaset złotych przez wiele miesięcy. Popatrz sobie na ceny lps-ów o których wspominasz (nawet małych szczepek). Nawet mając duży budżet na start, nie obsadzisz życiem całego baniaka w miesiąc. To znaczy, formalnie jest to możliwe, ale koszt bardzo duży, no i jeśli (czego ci nie życzę) coś pierdyknie na początku, to może cię to zniechęcić do dalszych działań. A te szczepki musisz kupić wcześniej czy później, skoro nie chcesz mieć gołego giganta.

 

Edytowane przez Ironista (wyświetl historię edycji)

I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrzac z innej strony, to lps-y potrzebuja sporo miejsca, wiec mniejsze akwarium to pewne "straty moralne". :D

LPS-y sa drozsze niz sps-y, ale utrzymanie jest tansze. Moim zdaniem, jesli zrezygnujesz z sps-ow, to miesieczne wydatki beda stosunkowo "normalne" - ile by to nie bylo. Taniec zaczyna sie, gdy las sps-ow ma rosnac i byc super "wybarwiony". Wtedy czesto nie wystarczy oswietlenie led lub same podmiany, zaczyna sie kupowanie silniejszego odpieniacza, przejscie na oswietlenie T5, dozowanie extrasow, dzieki czemu... rozchwianie parametrow i plagi.

Takze koszt utrzymania akwarium z samymi lps-ami nie musi lezec w gornych granicach.

Sam zakup slicznych lps-ow juz tak.:ph34r:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani,

sps mnie nie interesują ale lps baaardzo... 

mi tylko chodzi o to czy jestem ws tanie dojrzały zbiornik utrzymać przy Mac kwocie 600zl miesięcznie biorąc pod uwagę ze będę leciał na reaktorze wapnia 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciężko Ci będzie go utrzymać za 600zł jeżeli chcesz mieć dobrze prowadzony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może rozważ Fishonly bez koralowców. Wpuścisz ryby jakie chcesz. Oświetlenie dasz słabe ledowe. Zbiornik na samych podmianach poprowadzisz na taniej soli i niskim zasoleniu, ale kup mocny odpieniacz. Ewentualnie dasz lepsze światło(więcej mocy) i jakieś miękasy, ale wtedy np uzupełniasz wapno kalkwasser mikserem i utrzymujesz większe zasolenie niż dla ryb. Może nie warto pchać się od razu w twarde koralowce i koszty. Akwaria z samymi rybami też mogą być piękne, a w takim litrażu można trzymać wszystkie ładne ryby które normalnie pożerają koralowce, dużo takich trafia potem na targowisko za pół ceny. A do LPS załóż sobie drugi dużo mniejszy zbiornik jak cie hobby pochłonie do reszty.


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, Mikrus2201 napisał:

Stani,

sps mnie nie interesują ale lps baaardzo... 

mi tylko chodzi o to czy jestem ws tanie dojrzały zbiornik utrzymać przy Mac kwocie 600zl miesięcznie biorąc pod uwagę ze będę leciał na reaktorze wapnia 

Mikrus ja mam świeżo założone 666 litrów. Wrzuciłem jakieś 30 korali LPS po 100-400 zł każdy i .... akwarium jest powiedzmy w 1/3 zasiedlone. przy Twoim  litrażu obawiam się, że min 20 tys. PLN pójdzie na same korale LPS żeby wogóle coś było widać.... jak Cię stać to super. Twoje pytanie o koszty miesięczne sugeruje, że może masz ciekawsze pomysły jak wydawać kwoty rzędu dziesiątek tys. PLN. To jest tak jakby ktoś kto chce kupić super sportowy samochód pytał ile on pali i czy da się taniej .... 

Policz spokojnie co ile kosztuje, pomyśl np. czy nie lepiej zostawić to miejsce na przyszłość a wystartować z jakąś używką 200-300 litrów. Zobaczysz czy Cię to wciągnie i postawisz potem duży baniak na wypasie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemek , 

jestem świadomy wydatku ale mimo wszystko postanowiłem ze 600 miesiecznie jest to mój górny próg który chce wydawać na utrzymanie akwarium ... chce być świadomy wydatku aniżeli później się zastanawiać ze miało hyc 500 a wychodzi 1500 ... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze można fajny zbiornik zrobić z miękasami takimi jakimiś bardziej fluo i premium :) naprawdę fajnie wyglądają, a do tego trochę LPS i będzie zawsze jakiś kompromis.  Same LPS często są drogie, a jak zawalimy i np skoczy Po4 i padnie na raz korali za prawie 1000zł to trochę jest smutno, bo a). to sporo pieniędzy a b). to człowiek się jednak przyzwyczaja do swoich zwierzaków, karmi je pipetą, patrzy na nie a tu pewnego dnia klops przez zaniedbanie, albo brak czasu albo pomyłkę.

( to z mojego doświadczenia na raz padły mi 3x Acana z Australii oraz 1x Trachyphylia - naprawdę wielki okaz około 15 cm po napompowaniu) no ale człowiek uczy się na błędach :) tak że na początek możesz dawać fajne miękasy, a stopniowo dodawać jakieś efektowne LPSy - wraz z zdobywaną wiedzą i doświadczeniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie koszty AK 1200l

 

  1. Prąd 

300wat ciągłej pracy plus 400wat led 9god dziennie łączny koszt Ok 230zl

  1. Reaktor wapnia plus ewentualnie suplementy 30 + 50 razem 80zl
  2. Sól 160zl

4 . Pokarm 40zl

  1. Razem 510

Poprawcie mnie jeżeli się mylę albo coś pominąłem ... tak mi wyliczają firmy które wyceniają mi akwarium

 

pozdrawi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem u mnie, koszt za prąd to 120zł więcej w miesiącu niż to było do tej pory.
Kolejna sprawa pokarmy 30zł miesiąc. Sól około 150zł miesiąc, wiadro mam na 2-3 miesiące maks.


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pirotechnik przypomnij mi ile litrów ma Twoje akwarium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Mikrus2201 napisał:

Pirotechnik przypomnij mi ile litrów ma Twoje akwarium?

Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to skoro Ci firmy już wyliczyly to już wiesz ile wydasz na utrzymanie.. 510 zl to taniej niż planujes ja bym brał do założenia akwarium firmę która wyliczy najniższe koszty utrzymania.
Przepraszam za sarkazm ale jak czytam coś takiego to nie wiem czy się śmiać czy płakać...
Jakiś czas temu jadąc gdzieś w Polskę z ciekawości zajechalem do jednego że znanych sklepów z akwarystyka morska.. wszedłem sobie poprostu z ulicy nacieszyć oczy... pracownik który podszedł porozmawiać był bardzo miły i rozmowny, tak dużo ciekawych rzeczy juz dawno nie słyszałem na temat założenia akwarium, pracownik nawet nie znał nazw ryb i korali operował potocznymi nazwami.. .
Co z Ci mam powiedzieć.. to Twoja decyzja..ja nie Twierdzę że za 600 zł nie da się utrzymać akwarium tej pojemności... da się tylko pytanie czy takie akwarium będzie ozdobą i przyjemnością czy kolejnym problemem.

Dariusz Barcikowski
Wysłane z Samsung Galaxy S 7 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.