Skocz do zawartości
M@ti

Wysoka temperatura akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

U mnie w akwarium 25,6 i cały czas tak trzyma . Dodam,że nie używam żadnych wentylatoròw. Dobry przepływ i lampa LED. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) ja dziś przemroziłem do 24 - nie mam kontrolera wiatraków jeszcze i muszę sam być kontrolerem ON/OFF - wkurzające na maxa - zamówiłem już kontroler od Blau, mam nadzieję że nie nawali po miesiącu jak wszystko z Blau co miałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie zestaw wiatraków z kontrolerem blau nie pochodził nawet dzień, wiatrak sam się przełączał na wyższe obroty niezależnie od temperatury a kontroler miał dokładność dwóch stopni...pokazywał na zmianę 27-29 kiedy rzeczywista temperatura wynosiła 27.5-28... bedziewie wróciło do e-rybki szybciej niż przyszło i  teraz czekam na wentylatory grotecha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:( ja mam wentylatory od Twistmana a chciałem je kontrolować tym cudem od Blau, jak widać lipa znowu :) a trzeba było brać starego dobrego aquamedica no nic zobaczymy czy mój też będzie taki badziewny - jutro przyjdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Idealne rozwiązanie to chłodziarka (tak wiem - koszty, oddawane ciepło...), a prawie idealne to klimatyzacja :secret:. Napisałem prawie, bo na noc najczęściej klimę wyłączam, a więc jakieś tam dobowe wahania temperatury są, za to klimat dla właściciela akwarium - bezcenny :). I pisząc klimatyzacja nie mam na myśli jakichś przenośnych wynalazków z rurą fi 100 wystawianą za okno, tylko typową jednostkę split. Nad akwarium mam wiatraki (chyba Blau), głośne jak cholera ;), dlatego podpięte są przez programator i włączają się tylko wtedy, kiedy z reguły nikogo nie ma w domu, a dodatkowo steruje nimi termoregulator Aquael Thermostab TS 500 Dual (grzanie + chłodzenie, chyba najlepszy, jaki widziałem, niestety już nieprodukowany, ale czasem można znaleźć w internecie używkę, ja rok temu na OLX trafiłem nówkę). Do tego klima i dodatkowy sterownik wi-fi, umożliwiający obsługę klimy poprzez androida lub OS-a z dowolnego miejsca, gdzie mamy dostęp do internetu (sterownik daje dużo więcej możliwości, niż seryjnie mają proste klimatyzatory, np. możliwość stworzenia własnego harmonogramu  włączenia/wyłaczenia, możliwość ustawienia indywidualnego profilu temperatur w przeciągu dnia, możliwość uruchomienia klimatyzacji w momencie zlokalizowania nas przez GPS w określonym miejscu). Fakt, z montażem klimatyzacji pewna inwestycja finansowa się wiąże, ale warto :secret:.

 

Edytowane przez baszurek (wyświetl historię edycji)

"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Używam kontrolera twin z aquamedica i jestem zadowolony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciche wiatraki i sterownik za 9 pln z aliex... , nad reszta zbiorników czuwa Rasberi pi . .Niebawem wleci i do morskiego bo obsługa przez net i kontrola temp online jest wskazana , zwłaszcza na wczasach .
Klimatyzator jest oki niestety pomijając koszt sprzętu użytkowanie to spore kwoty .Chłodzenie przez odparowanie wody to promil kwoty wydany na chłodzenie klimatyzatorem .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest 29,8 C w Akwarium, w Pokoju to nawet nie wiem ale ciężko wytrzymać okna po otwierane i nic to nie daje, do Komory pompy obiegowej wkładam zamrożoną butelkę po Pepsi z Wodą i obniża o 1 do 2 C

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, michalzgierz1989 napisał:

U mnie jest 29,8 C w Akwarium, w Pokoju to nawet nie wiem ale ciężko wytrzymać okna po otwierane i nic to nie daje, do Komory pompy obiegowej wkładam zamrożoną butelkę po Pepsi z Wodą i obniża o 1 do 2 C

po co otwierać okna jak na zewnątrz 35 stopni i takie powietrze wpada do środka


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja chłodzę zwykłym "pędziwiatrem" dla ludzi i działa świetnie. W sumie nawet nie muszę na razie na tafle wody dmuchac, bo woda nie jest za ciepła, wiec tylko powietrze w pokoju mieli. Ale jak miałam w zeszlym roku ponad 27 w akwarium, to ustawiłam dmuchacza na krzesełku prosto na tafle wody w sumpie i schłodził wode szybciutko. 

Okien w pokoju z akwarium w upaly nie otwieram w dzień, zeby nie wpuszczac goracego powietrza, jedynie na noc jest uchylone. Jesli juz je otwieram, to koło 18tej, jak wroce z pracy i na chwilę, żeby przewietrzyc. W kuchni okno jest uchylone non stop, ale nie operuje mi słońce do środka. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogolnie jestem uczylony na wentylatory, ten dzwiek doprowadza mnie do szalu. Kiedys zepsul sie w domu  i nie ukrywam, ze nie plakalem za nim ...do dzisiaj :) przypomnialem sobie o nim wyjalem z szafy naprawilem i w akwarium juz 28, a bylo 28.9 Mina zony bezcenna - stwierdzila, ze juz calkiem zwariowalem na punkcie akwarium :D


333375eadbb608d26a4bf0cc0be7a994u1584a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Naszczęście mojej nie przeszkadza głośne wycie wiatraków. Dzisiaj o prawie 2 w nocy się wyłączyły schładzając do 25,5°C. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Ura napisał:

:) ja dziś przemroziłem do 24 - nie mam kontrolera wiatraków jeszcze i muszę sam być kontrolerem ON/OFF - wkurzające na maxa - zamówiłem już kontroler od Blau, mam nadzieję że nie nawali po miesiącu jak wszystko z Blau co miałem.

No cóż, mówią że powtarzanie tego samego eksperymentu oczekując innych wyników jest miarą szaleństwa :)

Może by jednak zastoswac coś, co zapewni jakis margines bezpieczeństwa :) ?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz coś więcej opisać, czy pi zero wystarczy do tego? Leży w szafce i może by się nadało do czegoś.

Wysłane z mojego XT1650 przy użyciu Tapatalka


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, dale napisał:

No cóż, mówią że powtarzanie tego samego eksperymentu oczekując innych wyników jest miarą szaleństwa :)

Może by jednak zastoswac coś, co zapewni jakis margines bezpieczeństwa :) ?

 

:) raczej jadąc na urlop akwarium bym z tym cudem nie zostawił - ale jako że jestem cały czas prawie w domu to po prostu sprawdzam temperaturę na bierząco, miałem tylko chęć na coś co mi uprości sprawę i nie będę musiał wpinać i wypinać wtyczki od wiatraków w kółko.

Daje tej firmie ostatnia szansę - trzecia, jak będzie źle to oddam i wymienię na aquamedica.

 

Edit: Dale robię próbę kontrolną marki :) trzecią - bo próba nr 2 mogła być z mojej winy, grzałka się odczepiła i spadła na piach, miała ograniczone pole oddawania ciepła i może dla tego padła, próby nr 1 już nie pamiętam tak dawno to było, pamiętam tylko że byłem zły na markę :)

Edytowane przez Ura (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2400l. 4800 wat w świetlówkach.

Pomieszczenie 12 m2.

Klima 6.6 kw chodzi całą dobę. Nocą temp. w pomieszczeniu 23c i woda 25c.

Pod koniec dnia temp w pokoju 28c i woda 28c.

Do tego osuszacz powietrza bo bez niego split pokrywa się kilkoma centymetrami lodu.

Kilka dużych wiatraków dla obiegu.

Bez klimy temperatura wody mój rekord to 30.9C

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Sygen napisał:

po co otwierać okna jak na zewnątrz 35 stopni i takie powietrze wpada do środka

Bo jest suche , i przyjmie dużo wody .Siedzę na wczasach ... Mam zamknęła wszystkie okna "żeby nie napadało jak by co " .Temp w akwarium  26,6 w pokoju 34 .Dziś opierdd, i okna uchylone temp w pokoju 36 w bańce 25,5 .Co prawda w domu mam prawie tonę wody w otwartych zbiornikach i okna uchylone cały rok . 

Co do wiatraków da się kupić bezgłośne , ja śpię przy morskim i nie może wydawać żadnych dźwięków w nocy .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja sie przyznam, że temperaturę w akwariach ostatecznie mierze... palcem wskazującym:( bo kazdy miernik mowi cos innego. Palec mówi, że jest ok.

A jak inne mierniki?

Miernik tds z elektronicznym termometrem mówi, że w 360 jest 25.8, w 54l  jest 25.5  Termometr alkoholowy włożony do sumpa 360l mowi, że jest 27, alkoholowy w 54l mówi, że jest 26. czujnik z termoregulatora aquael ts 500 mówi, że w 360l jest 23 stopnie i gdyby miał wpiętą grzałkę, to by grzał! No przecież nie ma opcji, żeby w takie upaly woda miała 23 stopnie! Temperatura powietrza według elektronicznego zegarka zawieszonego na scianie ma teraz 27 stopni, co jest niemożliwe, bo bym konkretnie ociekala potem, a skórę mam chłodną i moje subiektywne odczucie temperatury na teraz jest pomiędzy 24-25 stopni i jest mi tak na granicy chłodno/dobrze.

Jakiemu miernikowi mam więc wierzyć? Wierzę palcowi, który mniej więcej odczuwa temperaturę pomiędzy tds a alkoholowym, czyli blisko 26 stopni.

Żeby było śmieszniej, to woda w 54l wydaje się i palcowi i termometrom alkoholowym ciut chlodniejsza, niz woda w 360! Obydwa akwaria stoją w tym samym pokoju i żadne z nich nie jest wystawione na bezpośrednią ekspozycję promieni słonecznych. Według teorii małe powinno być mocniej nagrzane, niz duże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, SU1 napisał:

Bo jest suche , i przyjmie dużo wody .Siedzę na wczasach ... Mam zamknęła wszystkie okna "żeby nie napadało jak by co " .Temp w akwarium  26,6 w pokoju 34 .Dziś opierdd, i okna uchylone temp w pokoju 36 w bańce 25,5 .Co prawda w domu mam prawie tonę wody w otwartych zbiornikach i okna uchylone cały rok . 

Co do wiatraków da się kupić bezgłośne , ja śpię przy morskim i nie może wydawać żadnych dźwięków w nocy .

To jakimś cudem u mnie jest odwrotne zjawisko,wczoraj temperatura za oknem 30 stopni okno uchylone i w pokoju 28 stopni w zbiorniku 27.7 i non stop chodzą wentylatory.Dziś temperatura na dworze 35 stopni w pokoju przy zamkniętych oknach i żaluzjach w pokoju 26 stopni a w baniaku 26,8 stopni.Czyli jakaś magia.


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Marcin-JM napisał:

2400l. 4800 wat w świetlówkach.

Pomieszczenie 12 m2.

Klima 6.6 kw chodzi całą dobę. Nocą temp. w pomieszczeniu 23c i woda 25c.

Pod koniec dnia temp w pokoju 28c i woda 28c.

Do tego osuszacz powietrza bo bez niego split pokrywa się kilkoma centymetrami lodu.

Kilka dużych wiatraków dla obiegu.

Bez klimy temperatura wody mój rekord to 30.9C

Eeeech...pozazdrościć...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Sygen napisał:

To jakimś cudem u mnie jest odwrotne zjawisko,wczoraj temperatura za oknem 30 stopni okno uchylone i w pokoju 28 stopni w zbiorniku 27.7 i non stop chodzą wentylatory.Dziś temperatura na dworze 35 stopni w pokoju przy zamkniętych oknach i żaluzjach w pokoju 26 stopni a w baniaku 26,8 stopni.Czyli jakaś magia.

Żadna magia , u mnie jest pond tona wody w otwartych zbiornikach  , i wentylacja musi być . Na poddaszu mam 300L wody ,w okno wali przez 6 h słońce .Jak wilgotność wzrasta  to i temp w bańce . Najgorsze jak jest 25 -28 c i po deszczu , wtedy mam najwyższe temperatury w akwariach .Ja nie patrzę na termometr tylko wilgotnościomierz , wtedy wiem czy będą problemy . 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam okna od zachodu gdzie od 13 tej non stop do wieczora grzeje słońce i żaluzje materiałowe całe gorące ,jak uchylam okno to jakbym piec otwierał więc tego nie robię 


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A no widzisz ... to ja otwierając okna mam przeciąg z parteru i oknem gdzie mam morskie wywiewa .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, SU1 napisał:

A no widzisz ... to ja otwierając okna mam przeciąg z parteru i oknem gdzie mam morskie wywiewa .

no ja też mam przeciąg bo w kuchni od północy jest okno otwarte tylko że w pokoju wpada masakrycznie gorące powietrze,wczoraj jak otworzyłem okno to w ciągu pół godziny o 3 stopnie więcej w pokoju i o 0,7 stopnia w baniaku


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.