Skocz do zawartości
Kamas

Pomoc w doborze UPS

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam sie nad zakupem do akwarium upsa w razie problemow z pradem. Ponizej wypisalem pobor mocy wszystkich urzadzen w akwarium oraz rozpisalem 2 warianty - pelne obciazenie oraz wariant eco bez grzalki ( pobiera najwiecej pradu, a nie jest konieczna).

Czy moze mi ktos doradzic jaki ups dopasowac do moich potrzeb? Byloby idealnie gdyby byl kompaktowy, bo nie mam za wiele miejsca. Mieszkam w miescie wiec zakladam, ze przerwy w dostawie nie beda dlugie.

Lampa - 80W

Grzalka - 150W

Odpieniacz - 4W

Pompa obiegowa - 23W

Cyrkulator - 10W

Pompa do ballinga - 5W

Automatyczna dolewka - 8W

wariant max - 280W

wariant eco bez grzalki - 130W

Chyba wymienilem wszystko :)

 


333375eadbb608d26a4bf0cc0be7a994u1584a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie podłączenie samej pompy obiegowej spokojnie powinno załatwić sprawę ewentualnego braku prądu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, SU1 napisał:

 

niestety w tym temacie nie ma odpowiedzi na moje pytanie. Woexej tam o akumulatorach niz kompaktowych upsach, a tylko taki wchodzi w gre. 

Faktycznie takie minimum to obiegowka i odpieniacz ewentualnie cyrkulator czyli pobor +/- 40W


333375eadbb608d26a4bf0cc0be7a994u1584a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Kamas napisał:

 

Faktycznie takie minimum to obiegowka i odpieniacz ewentualnie cyrkulator czyli pobor +/- 40W

Przy takiej opcji spokojnie da radę UPS sinus pro i aku żelowy 55ah.wg mnie na spokojnie 6-7 godzin zabezpieczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciężko będzie znaleźć mały kompaktowy ups o twojej mocy który wytrzyma powiedzmy 2h pod obciążeniem 100w. Te komputerowe podtrzymują na kilkanaście minut, abyś na komputerze mógł dokończyć pracę i bezpiecznie go wyłączyć. Poza tym zwykle nie mają pełnego sinusa na wyjściu a więc nie nadają się do pomp. 

Opcje masz trzy:

1.sinus pro 500 i akumulator minimum 20Ah niezawodne i wystarczy na długo. Ale duże

2.ups komputerowy i modyfikujesz akumulatory dalej duże, trochę tańsze i musisz sam grzebać.

3. Kupujesz akumulator i przetwornice samochodową z pełnym sinusem mniejsze, tańsze ale sam musisz przełączyć pompę, nie ma automatu 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok faktycznie kompaktowe upsy moga byc za slabe, nie znam sie na tym myslalem, ze sa w stanie dluzej poradzic sobie z takim poborem mocy. Zamysl byl zeby kompaktowy ups byl podlaczony na stale ale w zasadzie zawsze moge taki zestaw podlaczyc zaraz po awarii pradu lub podczas wyjazdu na urlop. Sinuspro jest chyba najrozsadniejszy. Jaki to ma byc dokladnie model i jaki akumulator do niego dopasowac?


333375eadbb608d26a4bf0cc0be7a994u1584a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, dadario napisał:

Ciężko będzie znaleźć mały kompaktowy ups o twojej mocy który wytrzyma powiedzmy 2h pod obciążeniem 100w. Te komputerowe podtrzymują na kilkanaście minut, abyś na komputerze mógł dokończyć pracę i bezpiecznie go wyłączyć. Poza tym zwykle nie mają pełnego sinusa na wyjściu a więc nie nadają się do pomp. 

Opcje masz trzy:

1.sinus pro 500 i akumulator minimum 20Ah niezawodne i wystarczy na długo. Ale duże

2.ups komputerowy i modyfikujesz akumulatory dalej duże, trochę tańsze i musisz sam grzebać.

3. Kupujesz akumulator i przetwornice samochodową z pełnym sinusem mniejsze, tańsze ale sam musisz przełączyć pompę, nie ma automatu 

Pomysł nr 2 raczej nie wykonalny bo ładowarki są dobrane do pojemności akumulatora, albo spali ładowarkę, albo nie doładuję akumulatora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanko jak policzyć zapotrzebowanie na UPS? przykładowo jeśli mamy zużycie prądu 100W to jak policzyć na ile czasu starczy bateria, albo odwrotnie, jaką baterię potrzebujemy na żądaną ilośc czasu?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na szybko, po specyfikacjach ups na alle...... to taki podstawowy 600VA z akumulatorkiem 7Ah powinien wytrzymać ok 15min przy 100W wzoru nie podam bo nie znam, ale każdy ups powinien mieć w specyfikacji czas działania przy założonym obciążeniu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, boo12 napisał:

Pomysł nr 2 raczej nie wykonalny bo ładowarki są dobrane do pojemności akumulatora, albo spali ładowarkę, albo nie doładuję akumulatora

Nic się nie stanie z ładowarką, jedynie co to czas ładowania akumulatorów będzie dłuższy ewentualnie nie będą doładowane w 100%...

A co do czasu podtrzymania to kiedyś czytałem że 1Ah akumulatora wystarczy na minimum 1minutę podtrzymania urządzeń o poborze 200w. Ale tak z praktyki to jest to bardzo optymistyczny wynik. 

Edytowane przez dadario (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, dadario napisał:

Nic się nie stanie z ładowarką, jedynie co to czas ładowania akumulatorów będzie dłuższy ewentualnie nie będą doładowane w 100%...

Jeśli przewymiarujesz akumulator powiedzmy 2x zakładam, że myślałeś o komputerowym ups 7Ah, to jeśli dasz dwa to napięcie ładowarki spadnie powiedzmy o 1v bo o tyle spanie na pewno bo prąd ładowarki nie jest 2x przewymiarowany, to ups w którym akumulator naładowany to 13,2v a rozładowany to 10,5v to z założenie będziesz miał akumulatory naładowane do 12v co w przybliżeniu daję 40% właściwej sprawności ups więc wkładając większy bądź równolegle dwa akumulatory zyskujesz może 30-40% sprawność  UPS-a więcej. Trochę słabo nie uważasz, jeśli oczywiście układ ładowania nie weźmie takiego obciążenia za zwarcie którejś celi akumulatora i nie odetnie ładowania

Edytowane przez boo12 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, katani napisał:

Ja mam pytanko jak policzyć zapotrzebowanie na UPS? przykładowo jeśli mamy zużycie prądu 100W to jak policzyć na ile czasu starczy bateria, albo odwrotnie, jaką baterię potrzebujemy na żądaną ilośc czasu?

Na szybkiego pojemność aku  , np: 12v 50Ah  to niecałe 500W na godzinę  .  lub 100W przez 5 godzin . Dokładne szacowanie jest zależne od sprawności przetwornicy , punktu najwyższej sprawności i typu akumulatora  .
Wszelkie małe ups w akwariach będą działały kilka minut  , I nie ma obejścia tej zasady . Im większe aku tym dłuższy czas pracy , do tego warto kupić sprzęt który odpowiednio dba o akumulator .I jest oszczędny w użytkowaniu .
 

ps : Porządny sprzęt przeznaczony do odpowiednich zadań wcale nie kosztuje więcej niż łatanina .

Edytowane przez SU1 (wyświetl historię edycji)

summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ładowarki w ups nie działają jak stare prostowniki. Ładują stałym napięciem powiedzmy 14V a zmieniają prąd aby zapewnić długi czas życia akumulatora(czym bardziej naładowany tym podają mniejszy prąd) 

W przypadku dodania akumulatora do takiego zestawu prąd będzie dzielony na pół więc i czas ładowania będzie dłuższy. 

@SU1 nasze wyliczenia są zbliżone więc chyba jest ok...

Edytowane przez dadario (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, dadario napisał:

Ale ładowarki w ups nie działają jak stare prostowniki. Ładują stałym napięciem powiedzmy 14V a zmieniają prąd aby zapewnić długi czas życia akumulatora(czym bardziej naładowany tym podają mniejszy prąd) 

W przypadku dodania akumulatora do takiego zestawu prąd będzie dzielony na pół więc i czas ładowania będzie dłuższy. 

@SU1 nasze wyliczenia są zbliżone więc chyba jest ok...

Dobre ładowarki sprawdzają pojemność aku , ustawiają prąd ładowania  zmniejszając go wraz z naładowaniem akumulatora  , po naładowaniu przechodzą w stan konserwacji aku . To ostatnie ważne  bo znacznie wydłuża pracę  . A producent dobrych aku podaje ściśle określone parametry  ładowania /rozładowania /głębokości / rozładowania i napięcia konserwującego  . Jak sie kupi dobry sprzęt aku podziała nawet 12 lat .

Chyba OK  , choć wiesz jak jest nie dotyczy chińskich UPS :) a jeśli nawet to krótko  .

Wracając do tematu nie ważne ile stron w temacie nastukacie , i ile niesamowitych sposobów zrobienia tego taniej znajdziecie  .I tak szkłem D*** nie podetrzesz ( no chyba że raz ).
Dałem link do sprzętu i na tym poziomie taniej się nie da .

Edytowane przez SU1 (wyświetl historię edycji)

summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prąd będzie dzielony na pół pod warunkiem że wydajność ładowarki pozwoli a za podstawę dozowania tego napięcia jest rezystancja wewnętrzna akumulatora, która 2x rośnie bądź maleje teraz zawsze miałem problem w którą stronę :clowning

w np NBp kraków wymieniają akumulatory co 4 lata, po testach mają około 70% pojemności, a akumulatorów jest około 500kg więc z tymi 12 latami to może stare akumulatory mode in Japan,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co prawda, to nie pamiętam kiedy u mnie był zanik prądu jakikolwiek, a takiego na dłużej niż kilka chwil, to za 5 lat nie pamiętam ani jednego. Nawet w czasie największych burz nie było zaników. Wiem bo sterownik do lampy w akwarium miałem walnięty i się resetował po zaniku zasilania.

Ale patrząc na straty, jakie właśnie poniósł @fal, to trochę jednak mi chodzi po głowie zasilanie zapasowe. Raz, że jedna wtopa będzie kosztować więcej niż zestaw opisany przez @SU1, a dwa szkoda zwierzaków. W zasadzie na UPS trzeba podłączyć tylko obieg i 1 cyrkulator. Ewentualnie skimmer do napowietrzania wody.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi dzisiaj się zjarał UPS w biurze. Pojechałem bo padł mi VPN. Zastałem na miejscu zmród spalenizny - chwała Bogu że nie spaliła się chata. Może poszło przepięcie podczas wczorajszej burzy. Jakoś nie mam zaufania do upsów, a akumulatora bałbym się trzymać w domu. Chyba najprostszy agregat jest jednak lepszym rozwiązaniem  - tylko trzeba być w domu, żeby go włączyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, mathom napisał:

Mi dzisiaj się zjarał UPS w biurze. Pojechałem bo padł mi VPN. Zastałem na miejscu zmród spalenizny - chwała Bogu że nie spaliła się chata. Może poszło przepięcie podczas wczorajszej burzy. Jakoś nie mam zaufania do upsów, a akumulatora bałbym się trzymać w domu. Chyba najprostszy agregat jest jednak lepszym rozwiązaniem  - tylko trzeba być w domu, żeby go włączyć.

Są żelowe , bezpieczne , dobrych firm .

Ps: pewnie nie pomyślałeś że w domu masz sporo akumulatorów litowo jonowych , te to są niebezpieczne dopiero ;) .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Agregat lipa bo może uszkodzić sprzęt. U mnie super dziala przetwornica Volt I akumulator:)Ups drogi i krótko trzyma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie coś na krótkie awarie

www.akwarystyczny24.pl/azoo-battery-air-pump-pompka-na-baterie-z-wezykiem-i-kamieniem-napowietrzajacym-w-komplecie-p-4502.html

Ewentualnie takie cos ze starego cisnieniomierza jak ktos umie majsterkowac

 

Edytowane przez Piotr1 (wyświetl historię edycji)

200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, lukaszt0 napisał:


A akumulator żelowy?

do ups używa się tylko żelowych, kwasowych bądź rozruchowych się nie używa bo nie są przystosowane do tzw Głębokiego rozładowania (cele się krzywią)

miałem do czynienia z żelami, nad którymi czuwały dosyć mądre układy podtrzymujące a i tak zdarzały się egzemplarze napuchnięte jak piłka

Edytowane przez boo12 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.08.2017 o 09:52, dadario napisał:

.............Te komputerowe podtrzymują na kilkanaście minut, abyś na komputerze mógł dokończyć pracę i bezpiecznie go wyłączyć. Poza tym zwykle nie mają pełnego sinusa na wyjściu a więc nie nadają się do pomp. .......

Dlaczego nie nadają się dla pomp? (myślałem że to dotyczy tylko pomp na 230V)


Solniczka a w niej: obieg Jebao, cyrkulacja Maxspect, odpieniacz BK, lampa Maxspect, dolewka Levelautomatic Milestone.

5ec28973961f7244464f928796a3fc08u1399a12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, kb9 napisał:

Dlaczego nie nadają się dla pomp? (myślałem że to dotyczy tylko pomp na 230V)

Tak mogą nie dać rady z pompami AC (230v ) . Wszelkie urządzenia z zasilaniem stałym (12V -24V -36V ...... )  i zasilaczem elektronicznym będą działać bez problemu . 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.