Skocz do zawartości
szutarek78

Barlinecka pięćsetka z SPS

Rekomendowane odpowiedzi

Udało mi się skubnąć kilka szczepek acropor ze zbiornika kolegi który to od prawie trzech lat serwisuje. Na tylnej szybie mojego akwarium, delikatnie pojawiają się bladozielone glony nitkowe. Taki jakby meszek. Mam jednak nadzieję że nie rozpleni się to na skały i  zbiornik nie wybuchnie:).  Po za tym wszystko wygląda dobrze. Korale napompowane i dość ładnie polipują. Balinga idzie 80ml na dobę.

14a.jpg

14b.jpg

14c.jpg

14d.jpg

14e.jpg

 

Edytowane przez szutarek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jednak nie obyło się bez dojrzewania.  Jak na razie skała jest czysta, jednak woda straciła klarowność. Włóknina filtracyjna, po 12 godzinach od przymocowania na cyrkulatorze robi się mocno brązowa. Zastanawia mnie co to za badziewie pływa w  wodzie ?. Wygląda  mi to na okrzemki ?. Nie ma jednak tego ani na skałach, ani szybach. Po za tym dno zbiornika pokryło się lekkim zielonym nalotem. Co ciekawe korale wyglądają nadzwyczaj dobrze. Ładnie polipują, nie tracą koloru i nie wykazują oznak najmniejszego stresu. 

Parametry wody :

CA - 395, KH-7.3, NO3-0, PO4 0.00

W związku z wyzerowaniem nutrientów zaprzestałem dozowania  środka AF PO4 NO3 Reducer.  Zwiększyłem też delikatnie karmienie ryb. 

Tak to wygląda na dzień dzisiejszy. A tak przy okazji. Zna ktoś nazwę acropory z przed ostatniej fotki  ?

15a.jpg

15b.jpg

15c.jpg

15d.jpg

15e.jpg

15f.jpg

15g.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ta stylopora na z prawej to milka (chyba, że to nie stylophora)? A jak nie milka to co to za odmiana? Bardzo ładnie wygląda.

I oczywiście Anthias samiec pierwsza klasa. Jestem wielkim fanem tych rybek.

2 minuty temu, szutarek78 napisał:

15a.jpg

 

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Też borykam się z tym brązem, aczkolwiek ustępuje. Jedno jest pewne koralom to pasuje bo ekstra polipuja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy myślisz że podawanie tego "magicznego płynu" podczas dojrzewania zbiornika to jest dobry pomysł? Czy to aby nie blokuje naturalnego cyklu który tak czy inaczej musi być domkniety? Czy po prostu zamierzasz dozować to już zawsze i w ten sposób uniknąć problemów świeżego zbiornika? Nie znam tego produktu i nie znam też tego od RS nigdy też nie miałem też problemu z no3 takiego z którym nie mógł bym sobie poradzić ale wydaje mi się że tego typu specyfiki to raczej żeby pomóc zbić parametry z naprawdę wysokich do w miarę przyzwoitych a nie z 5 na 2,5 i to w młodym zbiorniku. Takie takie rzeczy to się robi bez większych problemów bez "wspomagaczy" i skoro używasz produktów AF powinieneś wiedzieć że mają ku temu fajne "narzędzia" w ofercie nawet dla młodych zbiorników. Może masz jakiś problem z filtracją?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Walker napisał:

Czy myślisz że podawanie tego "magicznego płynu" podczas dojrzewania zbiornika to jest dobry pomysł? Czy to aby nie blokuje naturalnego cyklu który tak czy inaczej musi być domkniety? Czy po prostu zamierzasz dozować to już zawsze i w ten sposób uniknąć problemów świeżego zbiornika? Nie znam tego produktu i nie znam też tego od RS nigdy też nie miałem też problemu z no3 takiego z którym nie mógł bym sobie poradzić ale wydaje mi się że tego typu specyfiki to raczej żeby pomóc zbić parametry z naprawdę wysokich do w miarę przyzwoitych a nie z 5 na 2,5 i to w młodym zbiorniku. Takie takie rzeczy to się robi bez większych problemów bez "wspomagaczy" i skoro używasz produktów AF powinieneś wiedzieć że mają ku temu fajne "narzędzia" w ofercie nawet dla młodych zbiorników. Może masz jakiś problem z filtracją?

Z informacji jakie zebrałem o "magicznym płynie" wynika że.  Jest on odpowiednio zbilansowaną pożywką dla bakterii wiec z magią nie wiele ma to wspólnego. Jedni prowadzą swoje zbiorniki na metodzie opartej o metodę zeovitową, eliminując przez to całkowicie naturalny cykl azotowy. Inni używają bio paletek, jeszcze inni vodka method lub VSV. Ja osobiście kierując się doświadczeniem jakie zdobyłem w poprzednim projekcie, dążąc do system ULNS, postanowiłem poprowadzić zbiornik karmiąc odpowiednio bakterie pożywką podawaną z pompy dozującej. Nie wiem czy nie za wcześnie zacząłem dążyć do azotanów poniżej 1ppm, jednak nie uważam aby dostarczanie odpowiedniej ilości pożywki dla bakterii w postaci źródła węgla, mogło wpłynąć negatywnie na przebieg naturalnego cyklu azotowego.  Mimo wszystko dziękuję Walker że zwróciłeś na to uwagę. :). 

1 godzinę temu, katani napisał:

Czy ta stylopora na z prawej to milka (chyba, że to nie stylophora)? A jak nie milka to co to za odmiana? Bardzo ładnie wygląda.

I oczywiście Anthias samiec pierwsza klasa. Jestem wielkim fanem tych rybek.

 

Tak ta z prawej (z ogonem hepatusa w tle ) to Stylophora rainbow. Niestety ale nie jest jeszcze tak wybarwiona jak być powinna .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. W akwarium została lekko podniesiona skała. A wyszło tak................

16a.jpg

2. Niestety ale ze skały zaczęły wyłazić montipory. Skała moczyła się ponad miesiąc w sumpie u kolegi bez światła. Podczas klejenia konstrukcji niczego nie zauważyłem. Następnie płukała się również bez światła w obecnym zbiorniku ponad 2 tygodnie. Wystarczyło następne 2 tygodnie pod lampą, i skała zaczęła pięknie świecić się na czerwono :). Postanowiłem zakleić miejsca w których były montipory klejem polimerowym  poly glue. Mam nadzieję że to z czasem pomoże.

16b.jpg

3. Mojej wodzie cały czas brakowało klarowności. Próbowałem zakładać włókninę na cyrkulator, ale nie wiele to pomagało. Wczoraj wieczorem wrzuciłem do komory pompy w sumpie, łyżkę błota AF Life Source. Może to zbieg okoliczności ale dzisiaj woda jest mega klarowna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Coltrane napisał:

Przydałyby sie Montipora eating flatworm.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Że ja na to nie wpadłem :). Najprostsze rozwiązania są zawsze najlepsze. Nie masz trochę??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widok acropory która nie polipowała oraz mocno się podwijała w zbiorniku z którego została zabrana. Tak wygląda dzisiaj po nocnych amorach ślimaków.

17a.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładnie wyszło, fajnie że podniosłeś skałę, bardziej przestrzennie się zrobiło.

Widzę dużo "chwastów" talerzówki na szybie itd. Nie będzie akropora only ;)?


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Dzięki. :). Acropora only nie będzie. Będzie acropora domined. :) Z czasem chwasty planuję zastąpić acroporami. No ale zobaczymy jak będzie. Czas pokarze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, szutarek78 napisał:

Dzięki Dzięki. :). Acropora only nie będzie. Będzie acropora domined. :) Z czasem chwasty planuję zastąpić acroporami. No ale zobaczymy jak będzie. Czas pokarze.

wiem jak to jest, mam podobnie ale najgorsze że chce się od razu efekty a acry wolno rosną, natomiast później ciężko to wyplenić


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja.

Do zbiornika doszło kilka szczepek acropor. Korale zaczynają nieśmiało oblewać podstawki. Na skałach i świeżych podstawkach korali  zaczynają rosnąć czerwone algi wapienne.  Woda w zbiorniku się wyklarowała. Nie widać żadnych plag. Wszystkie korale żyją i polipują. Jedynie montipory talerzowe oraz dość duża acropora pulchra w miejscu klejenia lekko zgubiły tkankę. Montipory raczej szybko obleją poparzone klejem miejsca. Co do acropory to zobaczymy :).

Aktualne parametry.

CA 395, KH-7, No3-0 

Szybka fotka z telefonu, zbiornik 6 tygodni od zalania.

 18.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale czystość ,korale będą miały sporo miejsca na wzrost , będzie pięknie  . 
 

47 minut temu, szutarek78 napisał:

CA 395, KH-7, No3-0

Parametry zamierzasz trzymać w tej okolicy ? ,wydaje mi się że SPS lepiej u mnie  rosną przy wyższym CA , KH .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dno zamierzasz czymś obsadzać? czy będzie taka goła szyba?

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, SU1 napisał:

Ale czystość ,korale będą miały sporo miejsca na wzrost , będzie pięknie  . 
 

Parametry zamierzasz trzymać w tej okolicy ? ,wydaje mi się że SPS lepiej u mnie  rosną przy wyższym CA , KH .

Su1 dzieki wielkie, ale do pięknego zbiornika jeszcze długa droga prze de mną. Co do parametrów. Moje obserwacje są zgoła inne. Zaobserwowałem w kilku baniakach że acropory najlepiej polipują gdy KH nie przekracza 7.3. Co do wzrostu to moim zdaniem najlepiej rosną gdy CA jest w okolicach 380-400.

7 godzin temu, katani napisał:

dno zamierzasz czymś obsadzać? czy będzie taka goła szyba?

 

Szyba będzie goła. Z czasem jakby brakło miejsca na głównej konstrukcji, w wolnej przestrzeni dojdą kolejne, mniejsze skałki z koralowcami :) 

Edytowane przez szutarek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 6.10.2017 o 16:50, szutarek78 napisał:

Tak ta z prawej (z ogonem hepatusa w tle ) to Stylophora rainbow

Skąd taką upolowałeś bo nigdzie nie widziałem?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ukradłem koledze ze zbiornika który  serwisuje. Ogólnie pierwotna szczepka pochodzi z mojego starego akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakby ci się kiedyś przypadkiem... lub celowo połamała to pamiętaj o mnie.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ona się raczej sama nie połamie :) Twarde to jak skała. Ciężko to wybarwić ale jak się uda to jest mega ładna : ). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomimo że codziennie podkręcam CA i KH na dozowniku, KH ciągle leci w dół. Dzisiaj zjechało do 6.4. Na pompach ustawione po 145ml CA i KH na dobę. Dwa dni temu włączyłem również SBS w dawce 45 ml na dobę. Od dzisiaj zaczynam dozowanie po 1 kropli jodu co 2 dni i po 3 krople strontu dziennie.

Poniżej fotki zielonej Acropory hyacinthus z przed 3 tygodni (zaraz po cięciu) i obecnie.

19a.jpg

19.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.