Skocz do zawartości
abzol

Baling czy reaktor

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich .Chciałbym aby ktoś z doświadczonych morszczaków , doradził mi co lepiej wybrać , baling czy reaktor. Moje akwarium to około 450 litrów w obiegu .Akwarium ma 360 l . Na dole sump refugium i dsb odpieniacz deltec. po 4 zero no3 zero ale magnez za wysoki wapń za niski . Jak będę w poniedziałek w domu to zmierze i podam dokładne . Dodam że podmiany średnio co tydzień na soli ocean instant.

Edytowane przez abzol (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie podałeś najważniejszej informacji czyli jaka obsada jest/będzie w akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Metoda balinga jest łatwiejsza. Jeżeli planujesz jednak las SPS i masz przy tym miejsce na reaktor to on właśnie będzie lepszym wyborem. Co do poziomu MG to sprawdź innym testem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W duzym skrocie:

Balling tanszy na start, ale chyba w dluzszym czasie drozszy w prowadzeniu. Na pewno jednak wymaga dokładniejszej kontroli parametrow i pracowitosci w regularnym przygotowywaniu plynow.

Reaktor drogi w założeniu ale po ustawieniu tanszy w prowadzeniu i na pewno latwiejszy. Kontrolujesz przede wszystkim KH. W zaleznosci od zuzycia, raz na kilka miesiecy uzypelniasz CO2 i zasyp.

Prowadzilem dwa lata na Ballingu i piec na reaktorze. Do ballinga raczej nie wroce głównie za sprawa łatwosci w prowadzeniu reaktora.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja podam przykłady z pobliskiego podwórka:

- akwarium 200 litrów obsada mocno SPSowa - łączna ilość podawanych płynów balinga ponad 500ml dobowo tj niemal 4litry tygodniowo dodatkowo trafia do zbiornika!

- akwarium 500l obsada mieszana luzna - płyny balinga w ilosciach 80ml dobowo z tendencją rosnącą

Pierwszy nie przejdzie na reaktor bo takiej konsumpcji nie przewidział a nie ma miejsca w szafce, drugi nie ma parcia na acropory i takiej motywacji ekonomicznej.

Edytowane przez Arturro (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na początku będę miał ballinga. Kiedyś, jak konsumpcja mocno wzrośnie przejdę na reaktor. Projektując szafkę i sumpa przewidziałem miejsce na reaktor. A pompa z ballina pewnie i tak się do czegośprzyda, podobnie jak pojemniki.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, szutarek78 napisał:

Metoda balinga jest łatwiejsza. Jeżeli planujesz jednak las SPS i masz przy tym miejsce na reaktor to on właśnie będzie lepszym wyborem. Co do poziomu MG to sprawdź innym testem.

sprawdzałem salifertem

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, abzol napisał:

sprawdzałem salifertem

 

Sprawdź innym testem. Test salifierta na MG po otwarciu , szybko  się starzeje i  pokazuje bzdury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jaki polecasz

 

Możecie przybliżyć koszty zakupu balinga i reaktora . Podmiany i tak będą potrzebne?

 

Edytowane przez abzol (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiej firmy kupić test na magnez bo salifert mam 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W teście AF, reagenty podzielone są na kilka buteleczek, wiec problem starzenia się testu został zminimalizowany. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.