Skocz do zawartości
Nik@

Słodka przeźroczka indyjska

Rekomendowane odpowiedzi

Czasem zaglądam sobie do sklepu zoologicznego w galerii handlowej i oglądam słodkie rybki, które też są piękne, nie ustępują urodzie morskim rybom. Nigdy nie miałam słodkiego akwarium i kompletnie nie wiem, z czym "to się je", ale bardzo mi się podobają niektóre słodkie rybki. Dziś po raz pierwszy zobaczyłam przeźroczki indyjskie, przepiękne!!! Całe ciało przezroczyste, jedynie linia grzbietu i brzucha w różnych, neonowych barwach. Widzialam też piękne, neonowe danio, które podobno pasują do przeźroczek wymaganiami środowiska i temperamentem. Pomyślałam, że może w sypialni mogłabym kiedyś postawić słodkiego malucha z 80l dla tych rybek. Zaczęłam czytać i zalamałam się. Podobno te obłędnie kolorowe, neonowe linie grzbietowe i brzuszne przeźroczek, to efekt kilkukrotnego wstrzykiwania rybie barwnika, po czym ryba żyje tylko kilka miesięcy :(  z danio pewnie jest podobnie. Prawda to? Czy ktoś z Was hodował te rybki lub ma o nich wiedzę? Czy ten efekt ze zdjęcia, to tylko ludzka żądza pieniądza i nawet słodkie ryby dla kilku złotych zysku farbuje się tak, jak koralowce, skazując je na szybką śmierć??? 

przezroczki-indyjskie-ryby-akwariowe-prz

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to sztuczny barwnik.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka


8467921e4b16b110e429bd8977bed4a4u1385a1234.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czasem mi wstyd, że reprezentuję gatunek ludzki :( jak tak można??? 

I jeszcze ten widok...

MbgFU9t.jpg

Bojowniki w szklance wody :banghead

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest to nie porozumienie. Ale nie ma co się dziwić że później te bojowniki żyją miesiąc i nowego się kupuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ensso
12 minut temu, elespero napisał:

Ze słodkich to tylko dyskowce :)

Nie spłycałbym aż tak tematu ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, ensso napisał:

Nie spłycałbym aż tak tematu ;) 

Fakt, pielęgniczki też są spoko :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie sie spodobały te przeźroczki, danio, sumiki szkliste, kiryski, ale słodkiego zaczynam się bać bardziej, niż morskiego :( 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Barwione są też pielęgnice papuzie.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gupiki i neonki też farbują?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ensso

Ciekawych pielęgnic z Ameryki czy Afryki jest cały ogrom. 
Kwestia wizualna to jedno, zachowań to drugie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Nik@ napisał:

Gupiki i neonki też farbują?

Nie, tych nie.

1 minutę temu, ensso napisał:

Ciekawych pielęgnic z Ameryki czy Afryki jest cały ogrom. 
Kwestia wizualna to jedno, zachowań to drugie.

Mnie osobiście pielęgnice nigdy nie kręciły. Choć niektóre są naprawdę ładne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ramirezy są ładne i ciekawe do obserwowania. do tego prętnik karłowaty, razbory klinowe.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pielęgniczka Agassiza,barwniak czerwonobrzuchy również ładne i ciekawe w obserwacji.
A z jeziora Tanganika Księżniczka z Burundii mega ciekawa.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czasem mi wstyd, że reprezentuję gatunek ludzki [emoji20] jak tak można??? 
I jeszcze ten widok...
MbgFU9t.jpg
Bojowniki w szklance wody :banghead
 



(Uwaga może być kontrowersje)

Z tymi bojownikami to wbrew pozorom nie jest tak źle jak by się mogło wydawać.
W naturze żyją na starych osuszsnych polach ryżowy w kałużach błotnych z ograniczonym natlenieniem niejednokrotnie mniejszych niż te wszystkie mokroakwaria w których ludzie je hoduja. Mało tego Bojowniki naprawdę bardzo źle się czują w większych akwariach i nie powinny być w takich trzymane. To naprawdę mega ciekawe ryby i warto sobie o nich trochę poczytać. Jak dla mnie to jedne z ciekawszych ryb w akwarystyce słodkiej z temperamentem którego mógłby pozazdrościć niejeden pokolec czy błazen.
Także nie ma co nad nimi rozpaczać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Poza kolorowym zwirkiem, ktory z czasem odpada a drobiny rania skrzela. Oraz poza tym ze kula. Sam trzymalem bojownika w akwarium 20l kilka lat (akwarium syna) bardzo fajna rybka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Walker bron boze, natura natura, tam zachodzi swoj cykl azotowy i w ogóle, I ile taka kałuża może mieć litrów? Tak, żeby samiec odbył tarło, a samica przeżyła? Bojowniki w dużych akwariach czują się DOSKONALE, tak jak każda ryba, trzymałem samce i w 300L i w 1000L zbiorniku, funkcjonowały tak jak każda normalna ryba :) Bojownik syjamski jest naprawdę piękną rybą, w tej chwili mam 6 samców  (osobno) i w avatarze mam swojego Curry'ego który żył w latach 2007-2009. Z charakterem zupełnie się zgadzam, jak pies - nigdy nie miałem samców dwóch takich samych, a zajmuję się nimi.. od przedszkola ;)

 

W słodkowodnym niestety faszerowanych jest wiele ryb, w tym słodkowodne płaszczki itp., żeby nie rozmnażały się nabywcom (są bezpłodne). Barwionych jest wiele gatunków, wiele ryb jest rozmnażanych komercyjnie (hormonowo), wiele jest takich, że nie mają żadnego polotu co do dzikich krewniaków.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(mówiłem że będzie kontrowersje)

Nie licząc budowy gniazda i całego rytuału tarło to max 30 sec z życia tej ryby i nie wspominałem o nim ani słowa. Napisałem jak spędzają większość życia i uwierz mi wiem co mówię ;-). I nie ma że "natura naturą" bo przecież "natury nie oszukasz" ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłam poczytać o danio neonowych. Nie są to ryby farbowane po urodzeniu, ale genetycznie zmodyfikowane.  Naukowcom przyświecał przynajmniej jakiś cel:

"Fluoryzujące transgeniczne danio.
Badacze z Narodowego Uniwersytetu Singapuru stworzyli transgeniczne danio, fluoryzujące na zielono,
żółto, pomarańczowo i czerwono. Efekt jest najlepiej widoczny pod światłem ultrafioletowym, ale wystarczy nawet światło dzienne albo świetlówka. Zmianę barwy osiągnięto, wprowadzając do genomu danio geny kodujące barwniki fluorescencyjne: zielony, pochodzący z morskiego krążkopława Aequorea victoria, żółty, który jest zmutowanym wariantem zielonego, oraz czerwony, występujący u ukwiała Discosoma sp. Barwa pomarańczowa jest wynikiem jednoczesnej fluorescencji barwników zielonego i czerwonego - takie rybki otrzymano w wyniku krzyżowania transgenicznych rodziców.
Cel tych badań był praktyczny. Singapurscy badacze zamierzają związać ekspresję białek fluorescencyjnych z białkami produkowanymi pod wpływem określonego stresu, np. obecności w wodzie metali ciężkich albo innych skażeń. Takie transgeniczne ryby mogłyby pełnić rolę bardzo precyzyjnych - i tanich w produkcji - czujników, monitorujących stan wody. Receptory organizmów żywych są niezwykle precyzyjne i wykrywają niektóre substancje już przy bardzo niskich stężeniach. Zmiana barwy rybki - a także intensywność barwy - świadczyłaby o pojawieniu się niepożądanej substancji. Wykorzystanie takich transgenicznych organizmów zrewolucjonizowałoby monitoring biologiczny". 

Cytat wkleiłam z tej witryny:

http://www.akwarium.net.pl/forum/ryby-akwariowe/danio-czerwone/30/?wap2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co za różnica między genetycznie modyfikowanymi rybkami wykorzystywanymi do wykrywania trucizn a genetycznie modyfikowanymi (w wyniku hodowli) zwierzetami domowyi wykorzystywanymi do produkcji mięsa?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.9.2017 o 22:24, katani napisał:

ramirezy są ładne i ciekawe do obserwowania. do tego prętnik karłowaty, razbory klinowe.

 

Dnia 23.9.2017 o 22:45, jacol1978 napisał:

Pielęgniczka Agassiza,barwniak czerwonobrzuchy również ładne i ciekawe w obserwacji.
A z jeziora Tanganika Księżniczka z Burundii mega ciekawa.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Przestańcie kusić! :)

Ach, słodkie... Z powodów zawodowych przypominam sobie od niedawna słodkie, i to były jednak wspaniałe czasy...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, AquaManiac napisał:

 

Przestańcie kusić! :)

Ach, słodkie... Z powodów zawodowych przypominam sobie od niedawna słodkie, i to były jednak wspaniałe czasy...

Dokładnie, mi się przypomniały ramirezki. Uwielbiam te rybki. Ale jak postawię kolejne akwarium to żona mnie zabije :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia ‎2017‎-‎09‎-‎23 o 22:02, elespero napisał:

Jest to nie porozumienie. Ale nie ma co się dziwić że później te bojowniki żyją miesiąc i nowego się kupuje.

U mnie, w rodzinie, bojownik żyje ponad rok. W kostce aquaela. Wcześniej mieszkał w szklance, w zoologicznym. Nie wiem - może powinienem siostrzeńcowi zasugerować by go wymienił na nowy? Skoro taki trend.... ?

@Nik@ Myślę że zbytnio histeryzujesz z tym wstydem za gatunek ludzki... :) Wrzuć na luz bo wrzodów się nabawisz, jak będziesz tak emocjonalnie podchodziła do każdego wyskoku, jaki potrafimy zmalować :)

 

@Walker zasadniczo masz rację, ale swego czasu miałem tamten biotop w 250 l. (co prawda nieco płytszym i inaczej obsadzonym - pod typowe labiryntowce) ale mimo olbrzymich przestrzeni miał się dobrze :). Ba, przez długi czas pływały sobie dwa samce i jedna samica (samica okazała się nie wybarwionym samcem....). Ale ryba na tyle ciekawa że myślę nad powrotem....


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem słodkie były neonki danio kirysy prosta sprawa w sumie, niezniszczalne rybki w zasadzie tylko miałem 5szt inessek i 5 czerwonych, ganiały się po akwarium stadami choć żeby rozróżnić trzeba się dobrze przyjrzeć :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.