Skocz do zawartości
michalzgierz1989

SPSy pod Ledami ??

Rekomendowane odpowiedzi

Jak to jest z tymi koralami pod oświetleniem ledowym, już od jakiegoś czasu obserwuje to prawie wszystkie Montipory poleciały, Talerzowe się trzymają ale tracą kolory, Seriatopory również tak sobie, jedynie Pavony póki co dobrze się pod tym moim oświetleniem czują, a używam lampy Max Spect Razor 180 Watt (Soczewki 120 %) nie planuje zmiany oświetlenia więc zastanawiam się czy warto się tymi koralami bawić czy sobie odpuścić ten temat i przejść tylko na LPSy i Miękkie,

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie pod ledowym Zetlightem Qmaven ZT6600 Montipory i Milka trzymają się nieźle i widać przyrosty. Kolory może nie są tak cukierkowe, jak u niektórych forumowiczów, ale narzekać nie mogę. Seriatopora hystrix też mi się trzyma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, katani napisał:

Masz takiego razora? http://www.salarias.pl/pl/p/Maxspect-RAZOR-180W-15000K-lampa-oswietlenie-LED-uzywana-gwarancja/1228

Na jakiej wysokości i jakie ustawienia?

I jakie parametry wody?

Tak dokładnie mam taką właśnie lampę, stoi na nóżkach na Akwarium, a ustawienia to od 14:00 się rozświetla i świeci do 23:30 do 90 % dwa kanały A i B

 

Zasolenie - 1,025

PO4 - 0,23

CA - 440

MG - 1290

KH - 12,8

reszty nie sprawdzałem

 

na Dozowniku mam ustawione

Pompa 1 - Wódka 20 ML

Pompa 2 - KH 35 ML

Pompa 3 - CA 25 ML

Pompa 4 - MG 50 ML

 

 

Edytowane przez michalzgierz1989 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym tu chyba szedł w stosunkowo wysokie PO4. Ewentualnie KH. Podobno dla SPS-ów optymalne jest poniżej 8dKH, przynajmniej jeśli wierzyć teoriom głoszonym przez AquaForest...

Edytowane przez gryadam (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie za krótko to oświetlenie?tym bardziej że jeszcze jest rozjaśnianie to powinno być około 12 godzin


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To KH po niżej 8dkh wynika z faktu że do tej wartości najlepiej czują i rozkładają się bakterie. Głównym pożywieniem SPS jest bakterio plankton.

Edytowane przez szutarek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
11 minut temu, michalzgierz1989 napisał:

od 14:00 się rozświetla i świeci do 23:30 do 90 % dwa kanały A i B

 

zacznij od 12.00 a nie 14.00

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem na 12 Godzin, większość tych korali do tej pory do Lipca była pod T5 i tak je stopniowo przestawiałem, ale być może jeszcze z dozownikiem trzeba w ustawieniach pogrzebać..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, michalzgierz1989 napisał:

Tak dokładnie mam taką właśnie lampę, stoi na nóżkach na Akwarium, a ustawienia to od 14:00 się rozświetla i świeci do 23:30 do 90 % dwa kanały A i B

 

Zasolenie - 1,025

PO4 - 0,23

CA - 440

MG - 1290

KH - 12,8

reszty nie sprawdzałem

 

 

 

Nawet nie wiesz jakie masz no3, po4 bardzo wysoko jak na sps. Zejdź z po4 i no3 na zero to pogadamy o oświetleniu 


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Moljzesz napisał:

Zejdź z po4 i no3 na zero to pogadamy o oświetleniu 

Dokładnie , oświetlenie LED  nic do tego nie ma  .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PO4 to jeszcze uda się wyprostować, ale NO3 to zawsze u mnie było 50 i tak się też trzyma że go nawet nie sprawdzam, nawet w poprzednich zbiornikach też było wysoko że odpuściłem z tym walkę, jeszcze po obserwuje kilka dni a jak się nie poprawi sytuacja to powydaje te korale

Edytowane przez michalzgierz1989 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, michalzgierz1989 napisał:

PO4 to jeszcze uda się wyprostować, ale NO3 to zawsze u mnie było 50 i tak się też trzyma że go nawet nie sprawdzam, nawet w poprzednich zbiornikach też było wysoko że odpuściłem z tym walkę, jeszcze po obserwuje kilka dni a jak się nie poprawi sytuacja to powydaje te korale

No widzisz, masz przyczynę, spróbuj vsv albo biopellets. Może skala coś oddaje albo obsada zbyt duża?


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, michalzgierz1989 napisał:

PO4 - 0,23

Na pewno TYLE?

EDIT: przeniosło mnie do posta gdzie mnie cytowałeś a nie na koniec ;]

Tak jak ci koledzy wyżej napisali, twoje problemy nie mają nic wspólnego z światłem. Tylko z rozjechanymi parametrami.

Na wzrost korali SPS wpływają głównie 3 czynniki:

- kombinacja kh, światła i ruchu wody wokół korali,

- sdostępność do mikro i makro elementów

- niskie ale wykrywalne NO3 i PO4

Bez tego nie pojedziesz.

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak pokazuje Fotometr no to raczej tak jest, 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

No skała którą teraz masz nic nie "wydziela" ( pamiętam że przez to robiłeś restart ), więc problem jest w Twojej osobie i tym jak prowadzisz zbiornik. Z tego co wiem masz odpieniacz i on już powinien zrobić robotę, a nie robi [emoji14] ja nie mam odpieniacza i mam prawie zerowe Po4 i No3. Ogarnij Mg i Kh i zacznij zdecydowanie mniej karmić ryby, pomyśl o dobrych bakteriach. I ustaw te światło jak się należy bo o 14 to już powinien być szczyt a nie start światła.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Michał - może moją sugestię pominiesz ale...

Podaj parametry z 2-3 dni przy obecnym ustawieniu pompy. To ułatwi stwierdzenie czy dawki masz na odpowiednim poziomie - bailinga ustawiamy na podstawie konsumpcji... Jeśli masz ją dobrze skalibrowaną - to obecne dawki niewiele pomagają baniakowi. Bailinga wprowadzałem gdy był już widoczny znaczący spadek KH... Na początku miałem również spadki Mg ale to jeszcze nie ten moment - uzupełniałem go z ręki.

Jakiej soli używasz? Nadal RSCP? To tłumaczyło by wysoki poziom KH. Ale pamiętam iż u mnie przy KH 12 również rosły montipory a nie leciały i PO4 również miałem podwyższone (0,16). Nie były super zadowolone ale rosły nie zanikały.
Żadna z Twoich ryb nie próbuje drażnić drobnych polipów sps? Nie poszczepiłeś ich w zbyt bliskim sąsiedztwie - czasami zanikająca tkanka "pali" tkankę sąsiada...

I ostatnia kwestia wydłużyłbym czas oświetlenia - nie używałem tej lampy ale miałem ledy w tym i poprzednim baniaku. Czas razem z rozświetlaniem i zachodem ustawiłbym na około 12h wschód-zachód max 1h łącznie.

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotrek w tej chwili dokończyłem tą sól którą Rysiek używał żeby nie wyrzucać ale jaka to była marka to nie wiem, ale generalnie to dozownik nie dozował praktycznie wcale do póki nie ustawiłem jeszcze raz kalibracji pomp zgodnie z radą Tomka, dopiero zauważyłem ubytek płynu z Butelek ale nawet przy RSCP miałem spadki KH poniżej 8, zanim podłączyłem dozownik, potem na starcie było po 10 ML i stopniowo podnosiłem, ale to nic nie dawało bo nie dozował nic, dopiero teraz to KH jest takie na stabilnym poziomie, więc to kwestia ustawienia dawki żeby je obniżyć, jeśli chodzi o Ryby to jedynie Centropyga Eibli by mogła to robić, ale jeszcze jej nie przyłapałem  a Chelmon to tego przecież nie robi, a NO3 nie zejdę bo jak młode odchowuje na tym samym systemie to normalka że dostają częściej, ale drobnymi porcjami :)

a testów codziennie nie robię bo czasowo nie jestem w stanie, ale raz w tygodniu kontroluje

Edytowane przez michalzgierz1989 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zrobiłem kontrolę parametrów

Zasolenie - 1,025

Temperatura - 24,2 C

NO2 - 0

NO3 - ? (Brak testu)

PO4 - 0,06

JOD - 0,01

KH - 10,9

MG - 1230

CA - 400

 

Ewidentnie Magnez mi gdzieś ucieka albo odpieniacz go od razu wywala, albo coś go tak pobiera

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PO4 - spadło tzn absorber, inna chemia czy tylko działanie vódka method?
Spadek Kh - robiłeś jakiś ruch który na to wpłynął? jeśli nie to znaczy za mało dozujesz roztworu.
Co do pompy proponuję ustaw
Ca 50 ml
Kh 70 ml
Mg 90ml
To i tak będzie zapewne za mało, ale metodą prób i błędów się zbliżysz do optimum...

Za 2-3 dni pomiar jeśli jeszcze będzie spadać to kolejna korekta... Niestety przy ustawianiu dawek nie unikniesz powtarzania testów. Później będą pomiary głównie w celu korekty i kontroli. Każdy system jest inny i Ty jako osoba obsługująca wiesz najlepiej czy zmiana to efekt działania chemii, dozowania, zmiany, czy podmiany wody. Gdy będą przyrosty to zobaczysz iż dawka 300-500ml na dobę nie brzmi już tak kosmicznie.
W "startującym" systemie ubytek Mg to wg mnie norma - ale piszę to w oparciu o własne obserwacje i konsultacje na jakie miałem szansę dzięki łódzkim spotkaniom.

Zwiększyłeś już czas oświetlania zbiornika?

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Flaszka tylko się dozuje choć nie wiem czy nie zmniejszyć trochę dawki bo nalot na szybach się robi, tak jak po Atramencie od Microbe Lift :) nie robiłem teraz ostatnio nic, te testy które napisałem wcześniej były robione 22 Września :) tak od dzisiaj się świeci 12 Godzin :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie wiesz czy zmniejszyć to zastanów się jak działa metoda i co jest potrzebne by działała?

Jeśli PO4 zbiłeś już do 0,04 a nie chcesz walczyć dalej z no3 którego nie kontrolujesz, to dawkę zmniejsz bo bez PO4 nie będzie to działało i dodatkowo wg mnie nabawisz się cyjano bo pożywkę coś będzie musiało skonsumować. Robisz testy co tydzień więc dawka o połowę w dół i będziesz wiedział czy PO4 wzrosło czy spadło do 000. Baniak karmisz więc jeśli zobaczysz naloty to szukaj przyczyny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie świecisz czasami za mocno ? Ja mam lampę DIY na powerledach 210W na taki sam zbiornik jak Ty (ciut wyższy - 50cm h). Świecę aktualnie na ok 120W. Miałem taki moment na początku, po ok. 2-3 miesiącach że popaliłem montipory przy takiej samej mocy. Musiałem zmniejszyć na ok 90W i stopniowo podwyższać.

Wydaje mi się że mogłem mieć chwilowo za wysokie KH i jakiś skok PO4. Teraz utrzymuję 7,7-8dKh i nawet acry zaczynają zarastać podstawki. Miałem jedną monti zieloną która poleciała w 3 dni. Został kawałek wielkości paznokcia. Teraz po ok 5 miesiącach jest już ładny krzaczek.

Seriatopory, stylophory, montipory rosną i polipują jak głupie.

Więc to imho nie jest kwestia ledów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popieram spostrzeżenie Tomka  "za mocno świecisz" . Ja  używam starszy model lampa Max Spect Rezor 160W (soczewki też 120) i maiłem na poczatku takie same złe  doświdczenia z koralami SPS. Bardzo dużo czytałem na tem temat na forach zagranicznych i z doświadczeń w innych krajach wynika że podstawowym błedem jest najczęściej zbyt niskie mocowanie tych modeli nad zbiornikiem (a dokładniej od samych korali, bo to jest najważniejsze). Sugerujemy się starymi lampami led  tzw. "chińczykami"  ktore miały bardzo małe "moce świetlne" bo sa zbudowane z  innych ledów. Jest to temat bardzo szeroki i może napiszę osobny artykuł, ale ja sugeruję abyś zmniejszył procentowy udział białego do około 60% pozostawiając niebieskie w granicach 90%.  Moim zdaniem na razie nie ma potrzeby wydłużania okresu świecenia, bo jedynie pogorszysz sytuację. Bardzo ważne jaki masz obecnie chrmonogram świecenia. Jeżeli unormowałeś już parametry chemiczne i jesteś zainteresowany tym tematem to podaj na jakiej wysokosci jest lampa od korali i czy masz ustawienia fabryczne czy prywatne zaprogramowane godziny   świecenia i w jakich proporcjach białego do niebieskiego.  

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parametry zapisane w aplikacji z ostatnich pomiarów

Screenshot_2017-12-20-18-19-04.png

Tutaj mierze spławikiem lub Refraktometrem

Screenshot_2017-12-20-17-58-52.png

Temperatura

 

Screenshot_2017-12-20-18-17-40.png

Tutaj może być nie dokładnie bo zapisałem wynik z testów paskowych, testu na PH saliferta nie posiadam

 

 

Screenshot_2017-12-20-18-18-02.png

tego to nawet nie mierze od pewnego czasu bo jak widać wynik jednolity

 

Screenshot_2017-12-20-18-18-33.png

NO2

Screenshot_2017-12-20-18-18-45.png

NO3

Screenshot_2017-12-20-18-18-53.png

Screenshot_2017-12-20-18-19-13.png

Screenshot_2017-12-20-18-19-21.png

Screenshot_2017-12-20-18-19-40.png

do tej pory pompy w dozowniku były ustawione 35 dla Wapnia, 75 dla Magzezu oraz 40 dla KH, od dzisiaj ustawiłem 70 dla KH, 50 dla Wapnia i 90 dla Magnezu, zgodnie z sugestią Piotrka i zobaczę czy coś się podniesie :) jeśli chodzi o SPsy, to się poprawiły, ale wina leżała w skokach zasolenia po wpięciu dolewki z automatu się wybarwiać zaczęły :)

odpowiadając na pytanie dotyczące ustawienia kanałów lampy A I B mają od 70 do 90 %  po rozświetleniu :)

Edytowane przez michalzgierz1989 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.