Skocz do zawartości
adrian2301

"solenie" zbiornika

Rekomendowane odpowiedzi

Jak solicie wode na starcie? W pojemnikach na wode, akwariach z samą woda? czy w akwarium z poukładaną już skałą i całym sprzętem? Czy w ostatnim przypadku sól dobrze sie rozpusci i nie bedzie zalegac gdzies w skale? Po prostu siup z wiaderka do sumpa?


ea1f6667d0041b07cd7dddee4a2430aeu1278a1123.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej robić w beczce / wiaderku z wstawioną grzałką ustawioną na 25c i pompą cyrkulacyjną do mieszania wody. Wlej wodę R.O włącz grzałkę i cyrkulację. Następnie wsyp zakładaną ilość soli. Po rozpuszczeniu i ogrzaniu wody zmierz zasolenie spławikiem bądź refraktometrem i ewentualnie skoryguj ilość soli/wody.


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kurcze dosyć ciężko zalewać 500 litrów i mieszać poza akwarium.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można i w pustym akwarium bez skały z mocną cyrkulacją i grzałką, wymiesza się tak samo jak w bańce. Ważne by nie rozpuszczać soli w zimnej wodzie. Oraz nie wkładać żywej skały do niedosolonej / niegotowej wody.

Edytowane przez Steron (wyświetl historię edycji)

Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mozesz wsypać soli zbyt szybko bo wytrąci sie weglan wapnia i bedzie mleko. Załatw jak największe wiadro. Napuść wody i wymieszaj odmierzoną porcję soli. Potem woda do akwarium. Ja grzałem dopiero w zbiorniku ale nie wkładałem żywej skaly tylko RRR. Metoda bardziej pracochłonna niż zalać i zasolić na raz ale masz pewność że wszystko ci się dobrze wymiesza i rozpuści.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wlałem wodę i potem wsypałem sól,kolega jak zakładał 500 litrów też tak zrobił i nic się nie stało:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Deklus napisał:

Ja wlałem wodę i potem wsypałem sól,kolega jak zakładał 500 litrów też tak zrobił i nic się nie stało:)

Też tak zrobiłem..


140x75x60,sump 240l ,obieg jecod DCP-10000,odpieniacz SKIMZ MONZTER, cyrkulacja 2x Maxpect Gyre XF 350  ,oświetlenie DIY 10x54W T5 + 9x10W LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej...Ja wlalem wode do zbiornika ze skala syntetyczna,cyrkulacja i dosypywalem co jakis czas troche soli i przestalem,kiedy zasolenie bylo takie jak zamierzalem.Jezeli masz zywa skale to najpierw trzeba wlac wode do pustego akwarium,podgrzac i zasolic i dac troche czasu a potem zywa skala...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, adrian2301 napisał:

Skała była w zbiorniku?

Nie. Zbiornik był pusty.


140x75x60,sump 240l ,obieg jecod DCP-10000,odpieniacz SKIMZ MONZTER, cyrkulacja 2x Maxpect Gyre XF 350  ,oświetlenie DIY 10x54W T5 + 9x10W LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

Ustawiłem suchą skałę tak jak chciałem, wsypałem "suchego" piasku, zalałem to wszystko wodą i posoliłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

3 godziny temu, michalfa napisał:

Ustawiłem suchą skałę tak jak chciałem, wsypałem "suchego" piasku, zalałem to wszystko wodą i posoliłem.

ja zrobiłem jak wyżej, z tym, że piach wsypałem na końcu tj. dzień po wymieszaniu soli z wodą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda w akwarium, podłączony cyrkulator i stopniowo dosypywałem odpowiednio odważoną ilość soli. Jak się sól rozpuściła sprawdziłem zasolenie czy jest prawidłowe. Następnego dnia przyjechała skała którą umieściłem w akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zbiornik jest z samą suchą skałą i nie planujesz dodawać wody z działającego zbiornika,  to ja bym się nie bawiła w mieszanie w wiaderkach i przelewanie. Dosypywałabym soli partiami i dała mocną cyrkulację. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Nik@ własnie że ok. 50l wlałem żywej wody i czekam aż napełnie caly obieg i zasalam. Skala juz jest przykryta wodą, zwirek na sam koniec. Mam nadzieje ze częsc z zycia przezyje.


ea1f6667d0041b07cd7dddee4a2430aeu1278a1123.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troche nie pokolei. Skala juz jest w tej wodzie? Żeby jej nie trafilo. Ile dolewasz ro do tych 50l?  Trzeba bylo nalac ro zostawiajac miejsca na to przygotowane 50l posolic wyrownac zasolenie do tych 50l. Polaczyc i wsadzic skalę.  Bo jaj juz wsadziles skale i zalales ro to moze byc niedobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, adrian2301 napisał:

@Nik@ własnie że ok. 50l wlałem żywej wody i czekam aż napełnie caly obieg i zasalam. Skala juz jest przykryta wodą, zwirek na sam koniec. Mam nadzieje ze częsc z zycia przezyje.

Co to za "żywa" woda ;) ? I jakie życie ma przeżyć, skoro masz suchą skałę?
Tak dla porządku - jaka wielkość akwarium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wlałeś 50l z działającego baniaka, a teraz dolewasz RO i będziesz dosalał? Dobrze rozumuję?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak dokladnie, wiem ze woda miala byc na sam koniec ale bylem zmuszony tak zrobic. Nie sadze tez zeby mialo to jakies nastepstwa. Start jest na suchej skale marco rocks i suchym piasku.


ea1f6667d0041b07cd7dddee4a2430aeu1278a1123.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reasumując. 50l żywej, 200 RO i potem dosalamy. Tym sposobem zabijasz tą żywą wodę. Bakterie nie lubią tak niskiego ciśnienia osmotycznego i zwyczajnie padną (rozerwie je)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.