Skocz do zawartości
flcf

Mała ankieta kto jaką sól poleca :)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich :)

Chciałem zapytać kto jaką sól poleca a jak jeszcze będą argumenty to super :)

Za niedługo będę startował zbiornik i zastanawiam się na jakiej soli - chciał bym zacząć od soli docelowej - tylko której? :)

W akwarium będę miał na początki na pewno miękkie korale i SPS no i do tego kilka rybek jakieś kraby, ślimaki itp :) - to jakby ktoś pytał o obsadę ;)

Dzięki z góry za informację !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korale miękkie i SPS-y to się trochę gryzie. Ja używam sól IO.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, waldek123blau napisał:

Korale miękkie i SPS-y to się trochę gryzie. Ja używam sól IO.

Źle napisałem, jeszcze dokładnie nie mam obsady, ale na pewno nie zacznę od twardych korali od razu i pewnie na początki będę miał jakieś "typowe korale dla początkujących" 

A co to jest za sól IO? Bo nie mogę nic w necie znaleźć - chodzi mi o sklepy :) (to jest firma?) 

Sorry za może błache i bezsensowne pytania, ale każdy kiedyś zaczynał a na pewno każdy uczy się całe życie :D 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Alfik1980 napisał:

Polecam artykuł Testera na stronie https://reefhub.pl.  Sporo można wyciągnąć wniosków co do soli.

Dzięki śliczne - na pewno poczytam :) Natomiast chciałem jednak podpytać co kto używa bo wybór jest duży :) 

1 minutę temu, jasiu napisał:

Na początek to ubogą potem docelową. 

Ale chodzi głównie o względy finansowe? czy coś jeszcze jest na rzeczy? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, flcf napisał:

Źle napisałem, jeszcze dokładnie nie mam obsady, ale na pewno nie zacznę od twardych korali od razu i pewnie na początki będę miał jakieś "typowe korale dla początkujących" 

A co to jest za sól IO? Bo nie mogę nic w necie znaleźć - chodzi mi o sklepy :) (to jest firma?) 

Sorry za może błache i bezsensowne pytania, ale każdy kiedyś zaczynał a na pewno każdy uczy się całe życie :D 

Pozdrawiam

Jest to Aquarium Systems Instant Ocean tu masz link do tej soli:

https://erybka.pl/product-pol-14145-Aquarium-Systems-Instant-Ocean-20-kg.html


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Red sea coral pro, to u mnie na początku. Teraz lecę na BTSPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Instant Ocean jest dobra na początek w czasie dojrzewania akwarium i przy małej obsadzie korali, bo jest to sól stosunkowo uboga w mikroelementy a w czasie dojrzewania akwarium nie zależy nam na karmieniu "plag".

Potem potrzebna jest sól bogatsza w mikroelementy. Ja polecam Aquarius Systems Reef Crystals.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nad tą reef crystal się zastanawiałem po testach na reefhub bo to co wzieli za wadę (przekroczenia w stosunku do nwo) dla mnie jest zaletą. Miałem see z AF porażka ale postanowiłem dać jeszcze jedną szansę i kupiłem od nich teraz reef. Jeszcze nie użyłem więc nie wiem czy będę zadowolony. Super sól miałem TM tą z bakteriami ale droga i szkoda narazoe tak dobrej soli przy malej ilości korali

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, jasiu napisał:

Na początek to ubogą potem docelową. 

a czemu? - jeśli jakaś sól ma makra na właściwym poziomie to czemu zaczynać od tej co ma niższe a nie od razu te właściwe?


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja też od początku będę na docelowej. Nie będę podmieniał całej wody po miesiącu, dwóch lub trzech.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, katani napisał:

ja też od początku będę na docelowej. Nie będę podmieniał całej wody po miesiącu, dwóch lub trzech.

A jaką będziesz stosował sól docelową? Jeśli można zapytać :) Bo widzę, że mamy podobny etap ;) Czyli tuż tuż ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedy rok temu, startowałem akwarium, uległem właśnie podobnym opiniom aby startować na ubogiej soli. Niby wydaje się logiczne twierdzenie aby nie dokarmiać plag, jednak z perspektywy tego roku stwierdzam, że to przesadzone... a sama zmiana soli... co za tym idzie parametrów może wywołać jakaś plagę... Dodatkowo to niepotrzebne zawracanie głowy, bo potem po podmianie robisz testy i się martwisz co to będzie... Druga sprawa to sama sól Instant Ocean oraz jej bliska kuzynka Reef Crystal - są mega higroskopijne i zbrylają się tak łatwo, że hoho; są problemy z jej rozpuszczeniem. Jakiś czas temu, na Reef Central przeczytałem, że ludzie używają ubogiej soli do zastartowania zbiornika aby sztucznie obniżyć koszt początkowy... Pewnie jest w tym też ziarno prawdy - przy 400, 500 L i więcej w obiegu, wiadomo że trochę kilogramów soli jest potrzeba... Inna sprawa, to sama sól - wiadomo, że po pewnym czasie zaczynamy dokładać koralowce i wtedy powstaje pytanie... czy to już teraz podmieniać wodę na innej soli... kiedy to zrobić? I tutaj, w załączeniu, na zdjęciu poniżej, sytuacja jaką zaobserwowałem przy zmianie soli z Instant Ocean na Red Sea Coral Pro.

 

 

biereum2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, flcf napisał:

A jaką będziesz stosował sól docelową? Jeśli można zapytać :) Bo widzę, że mamy podobny etap ;) Czyli tuż tuż ;)

AF reef salt.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, katani napisał:

AF reef salt.

Też mi właśnie ona chodzi po głowie, a powiedz mi jeszcze bo pewnie przerabiałeś ten temat dogłębnie czemu nie np Probiotic Reef Salt? Czy się to różni tak naprawdę? Sorry za może głupie pytanie ale tak jak pisałem wcześniej... każdy uczy się całe życie :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja startowałem na IO ale już do niej bym nie wracał i też uważam że lepiej jechać na docelowej soli. Obecnie po przesiadce na większe akwarium lecę na  Aquaforest reef salt i Tropic Marin Pro Reef w porcji 1/3 i wszystko gra.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem niedawno zaczynający i dostałem sól z wodą ze sklepu to musiałbym się tej marki trzymać do śmierci? :)

Zmieniam sól, testuję uczę się i jedno wiem że na dobrej soli super glony rosną przy dojrzewaniu więc po co mi dokładać kasy do nich? 

Potem akwa się rozwija i podmiany się zuzywaja to i lepsza sól warta zakupu, ale słowo " podmienić całą wodę po miesiącu" nie kumam po dojrzewaniu to się stopniowo zmieni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy baniak startowałem na AF Sea salt,później  AF reef salt. Był jeszcze krótki epizod z Red sea salt a pozostało na Royal Nature Ion Balanced Salt Pro . Teraz wystartowałem drugi baniak na soli ATI Coral Ocean Plus a docelowa Royal Nature Ion Balanced Salt Pro . :D


1c1fb02a32483bedd7431a039a4ca6fcu1456a1309.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Romek05 napisał:

Instant Ocean jest dobra na początek w czasie dojrzewania akwarium i przy małej obsadzie korali, bo jest to sól stosunkowo uboga w mikroelementy a w czasie dojrzewania akwarium nie zależy nam na karmieniu "plag".

Potem potrzebna jest sól bogatsza w mikroelementy. Ja polecam Aquarius Systems Reef Crystals.

Na pewno uboga sól?

To przeczytaj

https://reefhub.pl/test-soli-drugie-starcie/

 


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z własnego doświadczenia mogę jeszcze powiedzieć że na soli firmy kent miałem problemy z magnezem. W poprzednim zbiorniku jechałem na Kencie od pierwszego zalania wodą   i zawsze miałem poziom magnezu poniżej normy. Opisywałem ten problem na forum. Aby utrzymać magnez na wystarczającym poziomie lałem ogromne ilości z ręki. Po zmianie soli na IO problem samodzielnie ustąpił. Być może pewna partia tej soli była wadliwa a ja kupowałem ją zawsze w jednym sklepie w Szczecinie i chyba byłem jednym z nielicznych którzy ją używali.

Tu ten niedobór magnezu opisałem:

 


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja polecam sól Kordon z amquelem.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, egon24 napisał:

To nie sól jest winna ostremu dojrzewaniu na początku a brak równowagi i często skała która oddaje cuda  . 

Przecież tak nie napisałem. U mnie długo dojrzewał ma żywej skale i tyle. Po co tylko mieszać drogą bogatą sól w pustym baniaku? 

Kupiłem tego kordona i jest ok, ale dokupiłem teraz AF reef żeby czasem zmieniać podmiankę no i może jak będzie ok zmniejszać ilość podmian ale to eksperyment jak coś będzie słabło to zwieksze podmiany

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.