Skocz do zawartości
lukaszkrzyszczuk

Jaki system filtracji 60x50x50 - 150l z sumpem czy bez?

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Niebawem nabędę akwarium 60(dł)x50x50 OW, czyli 150l, kształt prawie kostka. Akwarium używane, co ważne, bez komina ani jakichkolwiek otworów. Będzie to drugie akwarium, a w zasadzie kolejne, bo jak już wystartuje, to kosztka 30l pójdzie do likwidacji.

Z uwagi, na to, że to mały zbiornik, z rybami nie poszaleje, a korale miękkie + jakieś sps (euphylia, itp.) raczej bez piasku, ale to jeszcze się waży. Nie spieszy mi się, bo kostka sprawia wiele frajdy, więc mam czas aby przemyśleć system filtracji jaki chcę użyć w nowym akwarium i zbudować szafkę. Widzę 2 opcje.

1. Z sumpem - zalety sumpa znają wszyscy, ale to co wiąże się, to trzeba doprowadzić tam wodę. I tutaj mogę:

a) wywiercić dziury pod komin wewnętrzny w dnie - jest troszkę ryzykowne, bo to już sklejony zbiornik

B) wyciąć spływ pod komin zewnętrzny - też jest ryzyko ze względu na to, że zbiornik jest w całości i ciężko znaleźć kogoś, to się podejmie na własne ryzyko

c) zastosować pudełko przelewowe - bez wiercenia, ale jak niektórzy piszą, może być problem z zapowietrzaniem, chociaż są głosy, że takie nie problemy to mit.

d) wywiercić dziury i wyprowadzić rury bezpośrednio do akwa bez grzebienia czy czegokolwiek "na krótko", jedynie zabezpieczając wpływ sitkiem, czy czymś.

Zastosowanie sumpa zwiększa akwa w środku, ale podnosi też koszt sprzętu potrzebnego na start o kilkaset złotych.

2. Bez sumpa z wykorzystaniem filtracji wewnętrznej, czyli np. Tunze reef pack, który taki litraż i niewielką obsadę powinien spokojnie udźwignąć.

Główna zaleta tego rozwiązania to system plug&play, ale zabiera dużo miejsca.

Akwarium będzie stało w salonie, więc nie będę przy nim spał, chociaż nie chciałbym słuchać przelewającej się wody. Chodzi o łatwość obsługi i nie martwienie się, czy coś się nie przytkało, etc. Chciałbym aby wykonany projekt i wystartowane akwarium nie angażowało mnie za bardzo poza karmieniem, podmiankami i czyszczeniem od czasu do czasu sprzętu, bo to ono jest dla mnie i ma cieszyć oko, a nie ja dla niego.

Ciekawostka: dzisiaj, w centrum Warszawy nie mieliśmy prądu przez całą noc - i kaskada przelała mi akwa, co pokazuje, że trzeba myśleć jak się ma dodatkową wodę poza zbiornikiem :)

Chętnie posłucham Waszego doświadczenia.

Edytowane przez lukaszkrzyszczuk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam takie akwarium tylko 5 cm niższe. W akwarium z tyłu jest panel 14 cm- sporo "zjada" głębi, jednak można tam sporo zmieścić, oprócz cyrkulacji i powrotu z panelu nic nie szpeci. Mam tam 4 litry matrixu, odpieniacz, grzałkę, skarpety z adsorberami, gęstą gąbkę, dolewkę i pompę powrotu. Miałam akwarium bez panela i sumpa i teraz wszystko jest estetycznie pochowane.

Jakbym miała stawiać mały zbiornik bez sumpa, to panel jest dobrym rozwiązaniem choć czasem upierdliwym.

Teraz klei mi się większe akwarium już z sumpem :)

Pudełka bym nie zaryzykowała, ale jak znalazłbyś kogoś kto Ci wywierci otwory pod śrubunki i masz gdzie wstawić sump, to nawet się nie zastanawiaj :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, akarka napisał:

Mam takie akwarium tylko 5 cm niższe. W akwarium z tyłu jest panel 14 cm- sporo "zjada" głębi, jednak można tam sporo zmieścić, oprócz cyrkulacji i powrotu z panelu nic nie szpeci. Mam tam 4 litry matrixu, odpieniacz, grzałkę, skarpety z adsorberami, gęstą gąbkę, dolewkę i pompę powrotu. Miałam akwarium bez panela i sumpa i teraz wszystko jest estetycznie pochowane.

Jakbym miała stawiać mały zbiornik bez sumpa, to panel jest dobrym rozwiązaniem choć czasem upierdliwym.

Teraz klei mi się większe akwarium już z sumpem :)

Pudełka bym nie zaryzykowała, ale jak znalazłbyś kogoś kto Ci wywierci otwory pod śrubunki i masz gdzie wstawić sump, to nawet się nie zastanawiaj :)

Dziękuję, panelu nie brałem pod uwagę bo pewnie da podobny efekt co Reef Pack - oczywiście poza większą ilością siporaxu, ale za to zajmie dużo więcej miejsca, nie mniej jest to dodatkowe rozwiązanie, nad którym warto się zastanowić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Jedyny poprawny wybór. wiercić otwory. SUMP to podstawa. Żadnych kompromisów. Kompromisy w naszym hobby się mszczą. Pozdrawiam Roman.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, dewoitine.roman napisał:

 Jedyny poprawny wybór. wiercić otwory. SUMP to podstawa. Żadnych kompromisów. Kompromisy w naszym hobby się mszczą. Pozdrawiam Roman.

Na pewno sump jest najlepszy, ale chciałbym usłyszeć, że np filtracja wewnętrzna nie zda egzaminu, albo wręcz przeciwnie, że na moje potrzeby będzie wystarczająca. Wiadomo, że można kupić od razu ferrari, ale passat 1.9 TDi też jeździ ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swoje akwarium użytkuję na pudełku przelewowym od firmy z palemką. Jeżeli miałbym możliwość to wierciłbym otwory pod sump bo rozwiązanie pewniejsze ale pudełko też się sprawdza. Przy wyłączeniach prądu nie miałem żadnej awarii wszystko działa już drugi rok. Trzeba tylko pamiętać o kontroli zapowietrzenia pudełka tak z raz na tydzień. Na pewno nie chciałbym prowadzić zbiornika morskiego bez sumpa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia z RM wynika, że panel jest słabym pomysłem. Jest bardzo nie wygodny, co chwile jak chcesz coś zrobić, np wyjąć grzałkę chlapiesz sobie po ścianie. Dodatkowo znacznie zmniejsza pojemność głównego zbiornika. Dochodzi kolejne ograniczenie w szukaniu sprzętu. Jesteś ograniczony w wyborze sprzętu bo musi Ci się zmieścić w panel. Odpieniacze, które mieszczą się w panelu w większości wypadków nie nadają się.Przy tak małym litrażu i słabym odpieniaczem nawet najmniejsze skoki parametrów są ciężkie do opanowania. Do tego jak podłączysz dolewkę to nie masz zapasu na ewentualne problemy z dolewką, a to się zdarza. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie sump. Ilość wody w obiegu zwiększona, sporo miejsca na biologię, swoboda w wyborze odpieniacza, ukryty sprzęt. Wszystko przemawia za sumpem. Otwory w dnie to też nie jakieś straszne problemy. Ewentualnie możesz zrobić balkonik i otwory w tylnej szybie. Gotowe "zestawy" na zdjęciu, ale można też samemu z czarnego szkła coś takiego sklecić. 

https://goo.gl/images/uCwRkC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium ma 150 l  wody brutto. Wstawić panel to zmniejszenie litrażu do 100 l. Pudełko przelewowe, duży koszt i zawsze jakieś tam problemy jak zapowietrzone to zanik prądu itp. Zamontowanie SUMPA to dodatkowy litraż w obiegu. Zamiast 150 l mamy ponad 200 l.                                                                                                                                ps. Disel to wymysł diabła. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Twoim miejscu brałbym pudełko. Znam zbiornik, który jest prowadzony od kilku lat na pudełku i raz na miesiąc kontrolnie jest odpowietrzane. Nigdy nie było problemów. 

A nie ma ryzyka, że akwarium pęknie przy robieniu komina czy balkonu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej...Ja bym szedl w komin zewnetrzny,jezeli znajdziesz kogos,kto Ci wytnie otwor na tylnej sciance...Jezeli chodzi o panel to dla mnie ma sens jezeli jest wystarczajaco pojemny(pol powierzchni akwarium) a w Twoim zbiorniku po odjeciu panela niewiele zostanie miejsca...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, mrppp14 napisał:

Na Twoim miejscu brałbym pudełko. Znam zbiornik, który jest prowadzony od kilku lat na pudełku i raz na miesiąc kontrolnie jest odpowietrzane. Nigdy nie było problemów. 

A nie ma ryzyka, że akwarium pęknie przy robieniu komina czy balkonu. 

Też mysłałem, że jeżeli sump, to raczej pudełko ze względu na brak potrzeby ingerencji w szkło, chociaż akwa z 10mm, więc dość grube jak na tą wielkość, nie mniej, odchodzi cena wiercenia, balkonu lub komina, a pudełko z palemką to koszt około 200zł. Sump niestety podwyższa koszty sprzętu, bo odpieniacz już nie jest chyba tani.

Co do pudełka, to wiem jak działa, bo to naczynia połączone, ale widziałem, że niektórzy maja na stałe chyba podłączony wężyk od odpowietrzania i jak się domyślam, jakąś niewielką pompkę, która wyciąga powietrze, wiecie może?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może to coś pomoże

 

w komentarzach pod filmem pojawia się instalacja oparta na CPR+Aqualifter

Cytuj
 Yes, the air nipple should be connected to a suction pump or directly to your return line which will create suction and ensure the overflow can return back to normal operation in the event of power failure.

 


i myślę, że to wyczerpuje temat pudełka 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli pudełko można śmiało zakładać.

Btw myślałeś już jak wszystko przenieść do większego ? Właśnie stoję przed nowym szkłem i zastanawiam się jak to zrobić ;)

Edytowane przez czesiu (wyświetl historię edycji)

d500ece3b854be2a513c6929b6054b12u1617a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, Iceberg napisał:

Hej...Ja bym szedl w komin zewnetrzny,jezeli znajdziesz kogos,kto Ci wytnie otwor na tylnej sciance...Jezeli chodzi o panel to dla mnie ma sens jezeli jest wystarczajaco pojemny(pol powierzchni akwarium) a w Twoim zbiorniku po odjeciu panela niewiele zostanie miejsca..

Ja bym się nie zastanawiał. Szkło 10 mm więc nie ma problemu. Szklarz wytnie za 50 zł. Pudełko przelewowe kosztuje 200 - 300 zł zostaną pieniądze na komin i sump plus przegrody. Popieram Iceberga. Komin zewnętrzny. Eksploatacja będzie przyjemna i bezstresowa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje poprzednie akwarium miałem z pudełkiem, a sump miałem postawiony obok akwarium.


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, dewoitine.roman napisał:

Ja bym się nie zastanawiał. Szkło 10 mm więc nie ma problemu. Szklarz wytnie za 50 zł. Pudełko przelewowe kosztuje 200 - 300 zł zostaną pieniądze na komin i sump plus przegrody. Popieram Iceberga. Komin zewnętrzny. Eksploatacja będzie przyjemna i bezstresowa. 

Wysłałem zapytanie do kilku firm, czy by się podjęły wycięcia pod komin zewnętrzny, bo tutaj nie byłoby to otwory, co jest łatwiejsze, a wycięcie rantu tylnej szyby, bo może być trudniejsze przy sklejonym akwarium. Jakby kosztowało to 50zł i ktoś wziąłby ryzyko na siebie, to bym może tak zrobił. Pudełko z palemką to 200zł. Wycinając i doklejając komin zewnętrzny, to chyba wyjdzie trochę drożej, bo dochodzą śrubunki, więc w 200zł raczej za wycięcie, śrubunki i sumpa bym się nie zmieścił.

Przy sumpie dochodzi pompa i odpieniacz, które wyjdą pewnie jakieś 300-400zł więcej niż Reef Pack, chyba, że się mylę.

Czyli dla pewności można zastosować stałe odpowietrzanie w pudełku. Pytanie, czy zakładając, że się nie zapowietrza, jest gorsze od komina zewnętrznego, czy raczej jest tym samym, tyle, że inaczej zbudowane i bez ingerencji w szkło.

Co do przeprowadzki, to nie myślałem, bo jeszcze trochę czasu zanim skompletuje nowy zestaw, ale jak mniemam, to trzeba byłoby "dojrzać" nowy zbiornik i powoli przenosić zwierzęta tak jak po zakupie i przyniesieniu z innego akwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, lukaszkrzyszczuk napisał:

Wysłałem zapytanie do kilku firm, czy by się podjęły wycięcia pod komin zewnętrzny

Była odpowiedz od szklarza ?. Przy pudełku przelewowym, będziesz miał sump oraz pompę obiegową i odpieniacz,, Przy kominie też będziesz miał pompę obiegową i odpieniacz. Koszta możesz porównywać tylko przy pudełku przelewowym a  montażem komina, tj wycięcie otworów w akwarium i kominie. Plus śrubunki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, dewoitine.roman napisał:

Była odpowiedz od szklarza ?. Przy pudełku przelewowym, będziesz miał sump oraz pompę obiegową i odpieniacz,, Przy kominie też będziesz miał pompę obiegową i odpieniacz. Koszta możesz porównywać tylko przy pudełku przelewowym a  montażem komina, tj wycięcie otworów w akwarium i kominie. Plus śrubunki.

NIe, odpowiedzi jeszcze nie ma, a że wolę formę pisemną (maile), to pewnie trochę potrwa.

Oczywiście porównanie można zrobić tylko na poziomie jakim napisałeś, nie mniej, chciałbym wiedzieć, czy zabawa w sum i dodatkowe kilka stówek jest tego warte przy takim małym zbiorniku i zakładanej obsadzie, bo może faktycznie wyjdzie na to, że skoro nie będą to SPS i hepatusy, to może filtracja wewnętrzna będzie lepsza. Oczywiście nie stawiam żadnej teorii, a chce się przekonać do jakiegoś rozwiązania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zadałeś konkretne pytanie. Czy warto zainwestować parę złotych do małego akwarium. 150 l z panelem wyniesie 100 l z kominem lub pudełkiem przelewowym wyjdzie 200 l w obiegu. Zasada jest prosta  100 litrów kontra 200 litrów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, dewoitine.roman napisał:

Zadałeś konkretne pytanie. Czy warto zainwestować parę złotych do małego akwarium. 150 l z panelem wyniesie 100 l z kominem lub pudełkiem przelewowym wyjdzie 200 l w obiegu. Zasada jest prosta  100 litrów kontra 200 litrów

Panel może faktycznie nie mieć sensu ze względu na to, że zabierze dużo miejsca, a da gorszy efekt niż sump przy niewiele niższym nakładzie finansowym. Zastanawia mnie porównanie, czy wszelkie plusy sumpa uwzględniając jego koszt (sump+sprzęt+komin/pudełko) jest dużo lepszy niż filtracja wewnętrzna, przy której jest mniej pracy i jest tasza. A to wszystko w odniesieniu do konkretnego szkła z zakładaną obsadą uwzględniając, że nie chce co wieczór regulować zaworu na spływie, bo chlupie, czy coś (są takie historie na Forum ;)).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sump to same zalety. Powiększa litraż. Łatwo z dostępem do sprzętu, które musiałbyś upchnąć w panelu. Można zastosować takie coś jak DSB Refugium. Brak filmu bakteryjnego na powierzchni wody. Istotną sprawą  jest to że  im więcej wody w obiegu tym łatwiej utrzymać parametry w ryzach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, dewoitine.roman napisał:

Sump to same zalety. Powiększa litraż. Łatwo z dostępem do sprzętu, które musiałbyś upchnąć w panelu. Można zastosować takie coś jak DSB Refugium. Brak filmu bakteryjnego na powierzchni wody. Istotną sprawą  jest to że  im więcej wody w obiegu tym łatwiej utrzymać parametry w ryzach.

Tak, to oczywiste zalety, ale chciałbym odnieść do do filtracji wewnętrznej (nie panelu a np zestawowi Tunze reef pack) i tutaj przeanalizować za i przeciw uwzględniajać powyższe czynniki, czyli akwarium, czas na obsłudze i koszty zakupu sprzętu jak i eksploatacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z Reef Packiem będzie taniej zarówno w zakupie jak i w późniejszej eksploatacji. W takim akwarium powinien dać radę. Za sumpem przemawia estetyka - ukryty odpieniecz, grzałka czy czujniki dolewki.

Tutaj zobacz jak wygląda akwarium z reef packiem: https://www.nano-reef.com/forums/topic/323296-eds-30-shallow/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bezwzględnie sump. Różnica w komforcie pomiędzy posiadaniem a brakiem sumpa jest ogromna. Do tego dochodzi dodatkowa ilośc wody w systemie i kilka innych zalet.

Wywiercenie otworu w sciance akwrium to pestka. Sam robiłem tak kilka razy - bez żadnego problemu. 

Uzywałem Dremela i 3cm tarczy korundowej ego typu jak w linku poniżej. Wycinałem otwór w tylnej lub bocznej szybie nacinając ją po obwodzie narysowanego kola. - 8-10 cm poniżej krawędzi. Następnie wkręcałem śrubunek i nakładałem kolanko które zbierało wodę z powierzchni.

https://www.google.co.uk/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwi_pOa5zM3XAhWBC8AKHSqnA0YQjRwIBw&url=https%3A%2F%2Fpl.aliexpress.com%2Fstore%2Fproduct%2F10pcs-35mm-MINI-Stone-Jade-Glass-Diamond-Cutting-Disc-Fit-Rotary-Tool-Dremel-Drills-Sheet-Tool%2F1315030_32362350048.html&psig=AOvVaw2A764KmAXakJE3WQs1U6wy&ust=1511282574941556


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.