Skocz do zawartości
lukasz_dyn

Dobór hydrauliki na dużą wysokośc podnoszenia.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Przymierzam się do zrobienia instalacji łączącej akwarium z zapleczem. Instalacja musi byc możliwie uniwersalna ponieważ nie znam jeszcze dokładnej pojemności akwarium i odległości podnoszenia wody. Przyjmując, że maksymalnie akwarium będzie miało ok 900L a sump będzie stał do 5m niżej jakie rozmiary hydrauliki byście proponowali?

Na spływ i rewizję rozważam 32-40mm, ale najbardziej zastanawia mnie powrót. Z jednej strony wydawałby się że coś pomiędzy 25 a 32mm tylko czy przypadkiem zastosowanie mniejszej średnicy powrotu nie ułatwiłoby życia pompie obiegowej? (mniejszy ciężar wody do podniesienia, ale z drugiej strony czy nie większe opór??)

Skoro kawałek rur będzie szło przez ścianę i posadzkę trzeba dac jakieś otuliny na rury?

PS. Przepraszam za brak litery "ci"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie... moze glupie, najwyzej bedzie opr,  ale dlaczego daje sie napowrot mniejsze srednice niz na splyw?

Na pytanie o srednice nie znam odpowiedzi ale o przelot przez sciane/strop to dalbym otuline, bo pozniej w razie w latwiej wymienic na wieksza srednice i sciana nie bedzie Ci wody wychladzac.

Edytowane przez Kamello90 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
13 minut temu, lukasz_dyn napisał:

 (mniejszy ciężar wody do podniesienia,

przy ciśnieniu przecież średnica nie ma znaczenia - liczy się wysokość słupa wody

innymi słowy - zaczynasz ze złej strony

najpierw wybierz pompę która na tej wysokości (w tym przypadku około 5m) będzie miała odp. wydajność (jakieś 9tyś L/H) - a potem do niej dobierz rury żeby jej nie dławiło już na starcie

a patrząc przykładowo na

Ecotech Vectra L1
Specyfikacja:
Przepływ: do 11500 l/h
Max. podnoszenie: 6,5 m
Wejście: 38 mm
Wyjście: 25 mm

masz jasno napisane jaką rurką jest powrót - to tylko przykład, pompę dobierz sam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kamello90 wygląda na to że nie tylko my mamy wątpliwości co do wpływu grubości powrotu na wydajnośc pompy. Myślałem o założeniu otulin ze względu na pocenie się rur, ale argument o możliwości łatwej wymiany jest świetny!

silvia chyba faktycznie będę się trzymał tego co założył sobie producent danej pompy. Orientuje się ktoś jakie są średnice wyjścia w pompach Jebao DCP-15000 i 18000?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, silvia napisał:

...Ecotech Vectra L1 Specyfikacja: Przepływ: do 11500 l/h Max. podnoszenie: 6,5 m....

weź po uwagę że przy 5m będzie miała wydajność max 2000 l/h
może lepiej zaplanować dwie pompy?


Solniczka a w niej: obieg Jebao, cyrkulacja Maxspect, odpieniacz BK, lampa Maxspect, dolewka Levelautomatic Milestone.

5ec28973961f7244464f928796a3fc08u1399a12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o pocenie się rur to w tym wypadku ono raczej nie wystąpi. Zjawisko to ma miejsce gdy rurami płynie zimna woda która wychladza  ścianki rury co w konsekwencji prowadzi do skraplania się na nich wilgoci z powietrza. Jednak izolacje bym dał chociażby dlatego, żeby woda akwariowa się nie wychladzala. Jeśli chodzi o średnicę powrotu to dałbym większą niż 25 mm. Będą mniejsze opory na rurze, pompa będzie miała lżej. W internecie znajdziesz kalkulatory do liczenia oporów instalacji. Można za pomocą nich określić opór na Twoich 5 m rury, skorelowac go z wykresem podnoszenia pompy i zobaczyć czy w ogóle jest możliwe uzyskanie odpowiedniej wydajności pompy. Przy dużych oporach na instalacji pompa może nie być w stanie uzyskać odpowiedniej wydajności. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
10 godzin temu, kb9 napisał:

weź po uwagę że przy 5m będzie miała wydajność max 2000 l/h
może lepiej zaplanować dwie pompy?

przecież wyraźnie napisałem że :

17 godzin temu, silvia napisał:

a patrząc przykładowo na

(...)

 - to tylko przykład, pompę dobierz sam

 

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, lukasz_dyn napisał:

Kamello90 wygląda na to że nie tylko my mamy wątpliwości co do wpływu grubości powrotu na wydajnośc pompy. Myślałem o założeniu otulin ze względu na pocenie się rur, ale argument o możliwości łatwej wymiany jest świetny!

silvia chyba faktycznie będę się trzymał tego co założył sobie producent danej pompy. Orientuje się ktoś jakie są średnice wyjścia w pompach Jebao DCP-15000 i 18000?

 

O poceniu sie tez pomyslalem, ale stwierdzilem ze nie bedzie az takiej roznicy temperatur. Np na wode czesto nie daja otuliny w scianach i nic sie nie dzieje.:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy tak dużej wysokości daj zawór zwrotny pompa będzie miała lżej pompować wodę do góry, otulina dobra ale lepiej peszel jak chcesz te rury kiedyś wymienić będzie je łatwiej wyciągnąć, ogólnie im przekrój rury z pompy będzie większy tym ona będzie miała ciężej ale znowu za mały będzie ją dławił , i nie rozumiem co z tym powrotem przecież jak woda będzie spływała grawitacyjnie to im spływ większy tym lepiej i nie ma on wpływu jako tako na pracę pompy

Edytowane przez K@MIL (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok przekonaliście mnie do powrotu co najmniej 32mm, ale pewnie zrobię 40. Spływ i rewizja 2x40 lub 2x50. Faktycznie dobrze by było na tym etapie wybrac już pompę obiegową. Przy maksymalnym założeniu cały system będzie się składał z akwarium, szczepkarium, sumpa, glonarium plus ewentualnie jakieś dodatkowe akwarium z błaznami . Litrażowo może to oscylowac w granichach 800-1500L. Jaką przyjąc wydajnośc wpadającą do akwarium głównego? 10x objętośc całego systemu to trochę przesada. Myślę o odpieniaczu w okolicach 6000l/h więc może dobrac też taką pompę która po stratach też tyle wody obróci? 

 

PS. Idzie dostac zawór zwrotny bez metalowych elementów na takie średnice?

Edytowane przez lukasz_dyn (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
przy tak dużej wysokości daj zawór zwrotny pompa będzie miała lżej pompować wodę do góry, otulina dobra ale lepiej peszel jak chcesz te rury kiedyś wymienić będzie je łatwiej wyciągnąć, ogólnie im przekrój rury z pompy będzie większy tym ona będzie miała ciężej ale znowu za mały będzie ją dławił , i nie rozumiem co z tym powrotem przecież jak woda będzie spływała grawitacyjnie to im spływ większy tym lepiej i nie ma on wpływu jako tako na pracę pompy
Że tak zapytam, co zawór zwrotny ma do lżejszej pracy pompy, bo coś nie kapuje.
Wydaje mi się, że wręcz przeciwnie, w jakimś minimalnym stopniu zawory zwrotne delikatnie dławią przepływ, służą tylko do tego by po zaniku napięcia woda się nie cofała z obiegu powyżej zaworu.
U siebie mam sumpa w piwnicy, 3 metry różnicy, pompa DCP18000 i w zestawie był tylko przyłącz na 40 i 50, zredukowałem na 32 i pompa chodzi na 75%mocy, wyrzut z powrotu jak vortech mp 40 ustawionego na full.

Wysłane z mojego F8331 przy użyciu Tapatalka


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 6.12.2017 o 23:52, K@MIL napisał:

przy tak dużej wysokości daj zawór zwrotny pompa będzie miała lżej pompować wodę do góry, otulina dobra ale lepiej peszel jak chcesz te rury kiedyś wymienić będzie je łatwiej wyciągnąć, ogólnie im przekrój rury z pompy będzie większy tym ona będzie miała ciężej ale znowu za mały będzie ją dławił , i nie rozumiem co z tym powrotem przecież jak woda będzie spływała grawitacyjnie to im spływ większy tym lepiej i nie ma on wpływu jako tako na pracę pompy

Ciężej pompa będzie miała przy mniejszej średnicy rury, lżej przy większej a zawór zwrotny dodatkowo ją zdlawi a nie jej pomoże w pompowaniu wody. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czasem nie jak większa średnica rury tym słup wody jest cięższy ? a zawór zwrotny przy pompie moim zdaniem wielce by jej nie ograniczał tylko pomógł, bo mówię tutaj o takim właśnie na zasadzie kulki nie sprężynki a pompa nie musiała by zaciągać całej wody z powrotem w wypadku np braku prądu, i nie wiem jak to jest ale np, gdy jest pompa głębinowa która jest słaba to bez zaworu zwrotnego czasem nawet nie ma siły popchnąć wody, wydaje mi się że po prostu gdy jest zwrotny zawór wirnik ma lżej bo tylko dopycha wodę a nie ją pcha i dodatkowo zabezpieczyło by to gdyby np sump miał się przelać, woda by się nie cofnęła z akwarium w wypadku braku zasilania, ale może faktycznie nie mam racji tak tylko głośno myślę poprawcie jak ktoś jest pewien 

Edytowane przez K@MIL (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież coś musi wytworzyć odpowiednią sile żeby zawór zwrotny się podniósł. W tym przypadku energia musi pochodzić od pompy. Dodatkowo taki zawór wywołuje dodatkowe opory przepływu. Na wszelkie sposoby kombinuje jak zawór zwrotny ma pomóc pompie ale mój mózg nie daje rady ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę że zawór na pewno da opór. W przypadku braku zasilania zawór zatrzyma wodę z rury lecz gdy nie będzie długo zasilania , woda i tak powoli spłynie do sumpa .Musisz zrobić zapas miejsca na tę wodę, bo inaczej będziesz zbierał wodę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracając jeszcze do tematu pompy. Okazuje się ze pompy Jebao DCP mogą pracowac bez zanurzenia. Może gdyby dac pompę gdzieś w połowie wysokości miedzy sumpem a akwarium to pompa miała by lżej? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, lukasz_dyn napisał:

Wracając jeszcze do tematu pompy. Okazuje się ze pompy Jebao DCP mogą pracowac bez zanurzenia. Może gdyby dac pompę gdzieś w połowie wysokości miedzy sumpem a akwarium to pompa miała by lżej? 

A co zrobisz gdy woda spłynie z układu?

 


90x55x50+ sump. ATI 8x39W,Deltec A{F600. LPS-owo

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, lukasz_dyn napisał:

Wracając jeszcze do tematu pompy. Okazuje się ze pompy Jebao DCP mogą pracowac bez zanurzenia. Może gdyby dac pompę gdzieś w połowie wysokości miedzy sumpem a akwarium to pompa miała by lżej? 

Nie ważne gdzie w słupie wody jest pompa , pomijając sporsze wysokości i możliwość powstawania kawitacji przy górnym montażu .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po przeanalizowaniu tematu @bobek zacząłem się zastanawiać czy nie można by było w moim przypadku uniknąć problemu z wysokim podnoszeniem wody przez pompę. Wklejam dwa rysunki z moim projektem. Pierwszy na jednej pompie, drugi z dwoma obiegami. Nie jestem do końca przekonany czy to ma sens i jak to będzie w praktyce działać, ale koszty zakupu dwóch mniejszych pomp zamiast jednej dużej oraz ilości zużytej energii przemawiają za opcją nr 2.

 

1.jpg

2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podpowiedzcie proszę które rozwiązanie wybrać i czy w ogóle opcja nr 2 jest wykonalna, bo muszę już zamówić pompy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.