Skocz do zawartości
mathom

Czyszczenie/smarowanie pomp dozujących (am reefdoser)

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem pół roku temu pompy aquamedic reefdoser evo. Niestety teraz widzę że to był duży błąd bo jedyna zaleta tego szajsu to osobny sterownik.

W święta przestała mi działać pompa dozująca kh - na szczęście zauważyłem zanim kh zanurkowało w dół. Po odpięciu wężyka pompa zaczęła działać, ale trochę piszczy i spadła jej wydajność (przy kalibracji jakieś +15%). Puściłem na razie kh na czwartej, nieużywanej pompie.

Rozebrałem głowicę, na wężyku i rolkach był jakiś czarny nalot, wężyk jest cały.

Pytanie - czy smarujecie i czyścicie te rolki ? Jak rozpoznać, że wężyk jest zużyty - czy płyn z kh ma jakiś szczególnie niszczące działanie ?

I ostatnie: czy oprócz głowic w tych pompach psują się też silniki, względnie czy one też nie wymagają jakiegoś smarowania ? Nie wiem czy w tej jednej padł silnik czy to wina głowicy/wężyka.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tam są rolki z tworzyw sztucznego, więc albo smar silikonowy, ewentualnie wazelina. Co do rurek, to wszystkie po jakimś czasie należy wymienić, choćby dla bezpieczeństwa, zwłaszcza jak po wyjęciu z rolek wyglądają na spłaszczone. A potem kalibracja pompy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Smarowanie zależy od konstrukcji rolek. Absolutnie nie smaruje sie wężyków i tych rolek, które kręcą się po metalowej ośce silnika (np w GHL, Doser AT-1, Kore 5th, większość dozowników jebao etc). Smarować rolki można w tych pompach w których os napędowa (od silnika) nie dotyka bezpośrednio rolek (np Vario Blue, i chyba R Doesr Milestone ale tu pewności nie mam, bo nie mam tej pompy pod reką)

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli pozostaje czyszczenie rolek z syfu. A smarowanie silnika ?

W necie z tego co widzę są też do dostania całe głowice (chyba z węzykiem) za 6 EURO. Trochę paranoja jeśli wężyk kosztuje 71 zl...

Edytowane przez mathom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
30 minut temu, Tester napisał:

Smarowanie zależy od konstrukcji rolek. Absolutnie nie smaruje sie wężyków i tych rolek, które kręcą się po metalowej ośce silnika (np w GHL, Doser AT-1, Kore 5th, większość dozowników jebao etc). Smarować rolki można w tych pompach w których os napędowa (od silnika) nie dotyka bezpośrednio rolek (np Vario Blue, i chyba R Doesr Milestone ale tu pewności nie mam, bo nie mam tej pompy pod reką)

 

a suche smary np. grafitowy czy teflon ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, silvia napisał:

a suche smary np. grafitowy czy teflon ?

 

Chyba nic z tego bo tam moment z osi silnika metalowej jest przekazywany na rolki tłoczące właśnie poprzez tarcie, po prostu rolki są wciśnięte na wcisk na metalową ośkę i bez tarcia na styku ośka silnika/rolka nic nie będzie podawało bo ośka będzie się kręciła w koło i nie ruszą się rolki, po prostu trzeba wymieniać wężyki regularnie oraz czyścić z kurzu wnętrze dodatkowo bardzo pilnować by pompka nie pracowała na sucho - w wężyku musi być jakiś płyn, bo na sucho to wężyki szybko zostają zdegradowane - miałem tak w Jebao, teraz mam Kore5th i tak samo ośka styka się z rolkami - tak jak wspominał @Tester

Edit: Z tego co kojarzę to ten AM to to samo co Jebao czy Aqua Nova tylko z przyciskami na zewnątrz, dodatkowo żeby było śmiesznie ATI to też z tej samej fabryki w chinach :) możliwe że kontrola jakości lepsza, ale pilnował bym dobrze tej pompy, nasłuchiwał jak pracuje itp.

Edytowane przez Ura (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

A czy też zdawarzało ci się że głowica kręciła a rolki nie ruszały wężyka i płyn nie leciał? U mbie w jebao.... Kilka razy tak mialem. Teraz zawsze raz w tygodniu pattze czy podaje caly czas podczas kręcenia...

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A czy też zdawarzało ci się że głowica kręciła a rolki nie ruszały wężyka i płyn nie leciał? U mbie w jebao.... Kilka razy tak mialem. Teraz zawsze raz w tygodniu pattze czy podaje caly czas podczas kręcenia...

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka


Ja na razie patrzę 2x dziennie ;) coś czuję że się posypie jak pojadę na urlop.

Poważnie myślę nad zmianą, tylko na co?

Wysłane z mojego STV100-4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CoralBox?? Czytałem opinie o tych pompkach i są polecane, chociaż ja od prawie 4lat używam Micom Liquid Feeder i złego słowa nie mogę powiedzieć, zwłaszcza, że jadę na krawędzi ponieważ przez ten czas nic z nimi nie robiłem oprócz kalibracji co jakiś czas...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak większość tego typu produktów :-) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie nadal walczę z tym barachlem... Zamieniłem wadliwa głowice na czwarta której nie używałem. Parę dni niby działała, ale dzisiaj zauważyłem że oska się slizga i nie dozuje. Wsadzilem więc ta głowice na pompę nr 4 (do tej pory nieużywana) i to samo.
Przetarlem rolki i wężyk spirytusem rektyfikowanym i znowu niby dziala - pytanie jak dlugo...

Może te głowice/wezyki powinno się co 3 miesiące wymieniac?

O co chodzi z tymi pompami? Co robic? Nawet ciężko to reklamować jak mam dziennie ponad 1dkh zużycia a nie zawsze jestem w domu żeby lać z ręki.. Zresztą raz działa raz nie - serwis pewnie stwierdzi że działa i odeślę.

PS. Nadmienię że pompa ma pół roku...

Wysłane z mojego STV100-4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Ja miałem ten problem w dp-4 i tak go rozwiązałem.
Przerabiałem to kilka razy. Nie trzeba nic czyścić, smarować jak jest czyste. Ślizganie to źle ułożone wężyki w rolkach. Oraz rolki wyskoczyły z tego kułeczka w środku. Ja wężyki zawsze dociskałem do
samego końca .
Nie wiem jak jest w am może coś pomoże.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

U mnie w dp pomogło dociśnięcie do końca [czymś gładkim, żeby nie przebić wężyka] i żeby cały docisnąć rolki muszą być równo wsadzone i trzeba je przekręcać. Tak że one dociskają wężyk swoją siłą do ścianki.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

U mnie brakuje z 2z3mm najważniejsze żeby były nke wyżej jak wyjście wężyka.2e78e69f3347a78671c983d3a8dfdf7a.jpg

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Smarowanie zależy od konstrukcji rolek. Absolutnie nie smaruje sie wężyków i tych rolek, które kręcą się po metalowej ośce silnika (np w GHL, Doser AT-1, Kore 5th, większość dozowników jebao etc). Smarować rolki można w tych pompach w których os napędowa (od silnika) nie dotyka bezpośrednio rolek (np Vario Blue, i chyba R Doesr Milestone ale tu pewności nie mam, bo nie mam tej pompy pod reką)
 


No chyba nie do końca tak jest, np. w instrukcji Doser One Aqua-Trend jest napisane: "Czynność smarowania należy przeprowadzać co dwa miesiące przy pomocy dołączonego do zestawu smaru silikonowego i strzykawki, smarowanie polega na wtłoczeniu do wnętrza każdej z głowic 1ml smaru. Smar należy wtłoczyć do głowicy odchylając jeden z końców wężyka santoprenowego."


baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Ok. Mój błąd.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w tych głowicach nie ma smaru. tak jak napisał @Tester - gdyby był smar to już w ogóle rolki by się ślizgały.

34 minuty temu, laszek napisał:

U mnie brakuje z 2z3mm najważniejsze żeby były nke wyżej jak wyjście wężyka.2e78e69f3347a78671c983d3a8dfdf7a.jpg

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka
 

Lol, to faktycznie jest ta sama głowica ... :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Jak ta sama, to nie smaruj bo wogóle nie pojedzie :)

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś użyłem oleju silikonowego i pompy przestały działać ! Nawet po wyczyszczeniu, umyciu itp itd nie działały bo się ciagle ślizgały ... musiałem kupić nowa głowicę


Sent from my iPhone using Tapatalk


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.